Co zobaczyć w Budapeszcie

Co warto zobaczyć w Budapeszcie

Symbolem Budapesztu jest znajdujący się nad brzegiem Dunaju Parlament. Jego główna fasada skierowana jest w stronę rzeki i stanowi rozpoznawalną wizytówkę miasta. W budynku Parlamentu znajduje się korona świętego Stefana.

Baszta Rybacka to kolejny punkt nie do pominięcia w Budapeszcie. Zbudowana w miejsce dawnych murów zamkowych nazwę otrzymała po cechu rybaków, którzy byli odpowiedzialny za obronę miasta na tym odcinku.

W pobliżu baszty znajduje się jeszcze jeden ważny zabytek – Zamek Buda – Pałac Królewski.

Dla spragnionych spacerów w części Buda znajdziemy jeszcze Górę Gellerta i Statuę Wolności. Nazwa góry pochodzi od biskupa Gellerta, który właśnie na tym 235-metrowym wzgórzu miał zostać zamordowany przez pogan. Na wzgórzu znajduje się też austriacka cytadela, w której pracuje muzeum, restauracja, dyskoteka oraz schronisko młodzieżowe.

Na prawym brzegu Dunaju znajduje się też wykuty w górze Szpital w Skale. Zdecydowanie coś dla fanów postnuklearnego świata.

Pośrodku Buda i Pesta znajduje się Wyspa Małgorzaty, idealne miejsce na weekendowy piknik. Na wyspie znajduje się park i multimedialna fontanna.

Jeśli lubicie miejsca z historią to zdecydowanie powinniście zobaczyć buty na brzegu Dunaju, pomnik Holokaustu w Budapeszcie ustawiony „Pamięci budapeszteńskich ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez uzbrojonych strzałokrzyżowców”.

Wielbiciele miejsc sakralnych zdecydowanie powinni przejść obojętnie obok poświęconej pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I Bazyliki św. Stefana i Kościoła Macieja, jednego z najważniejszych kościołów na Węgrzech.

Wielbiciele mostów w Budapeszcie będą wprost zachwyceni. Most Łańcuchowy, Most Wolności i Most Małgorzaty to tylko 3 przykłady mostów, których w Budapeszcie jest aż 10!

Ponadto w Budapeszcie zdecydowanie warte odwiedzenia są: Muzeum Pinballa z kolekcją ponad 130 flipperów, Muzeum Holokaustu, upamiętniające węgierskich Żydów, Wielka Hala Targowa i Plac Bohaterów.

Nietypowe miejsca w Budapeszcie

Zwiedzanie miasta miejskim tramwajem nr 2, który porusza się wzdłuż Dunaju.

Odwiedzając północne zbocze Góry Gellerta na niewielkim skwerze znajdziemy figury Jezusa Chrystusa, Echnatona, Buddy, Świętego Franiszka z Asyżu czy Gandhiego. To miejsce nosi nazwę Ogrodu Filozofii.

Rózsadomb (Różane wzgórze, Wzgórze róż), jedna z najbardziej znanych i prestiżowych osiedli w Budapeszcie z piękną panoramą miasta. W dzielnicy znajdziemy tureckie mauzoleum Gül Baby, park i pomnik Pétera Mansfelda.

W końcu nieco dalej od centrum Budapesztu możecie znaleźć się w innej epoce. W Memento Park będziemy mieli okazję zobaczyć pomniki Stalina, Lenina czy radzieckich żołnierzy.

Najlepsze restauracje w Budapeszcie

Zastanawiacie się gdzie pójść na obiad w Budapeszcie. Mamy dla Was kilkanaście propozycji:

 1. For Sale Pub – nasze miejsce numer jeden; menu jest dość rozbudowane, ale prawdziwą perełką jest gulasz węgierski (starsza na 2 osoby), który cenowo wychodzi rewelacyjnie; do tego orzeszki ziemne (fistaszki) są do dania za darmo
 2. Retró Lángos Büfé – niezaprzeczalnie najlepsze langosze w Budapeszcie
 3. Frici Papa – bardzo popularne miejsce wśród polskich turystów budżetowych
 4. Drum Cafe Budapest – restauracja w pobliżu synagogi; często to właśnie tutaj przewodnicy prowadzą wycieczki; ceny jak najbardziej okej
 5. Oktogon Bisztró – miejsce z jedzeniem typu all-you-can-eat
 6. Hoppácska – duże porcje i dobre jedzenie
 7. Lecso Hungarian Fast Food – jedzenie typu fast food
 8. Regős Vendéglő – restauracja z kuchnią węgierską
 9. Retek Bisztro – jeszcze jedno bistro z węgierskim jedzeniem
 10. Mákos Guba Bistro – bistro w częśći Buda

Najlepsze śniadania w Budapeszcie

Zastanawiacie się gdzie zjeść dobre śniadanie w Budapeszcie. Mamy dla Was kilka propozycji:

 1. SPOT – pyszne i niedrogie jajecznice, m.in. z węgierskimi kiełbaskami
 2. 9BAR – kolejne miejsce na śniadanie
 3. Inez Bagel Shop – to miejsce i na bajgla, i na kawę
 4. Lion’s Locker – przygotujcie się na pożywne śniadanie i smaczną kawę

Najlepsza pizza w Budapeszcie

Zastanawiacie się gdzie zjeść dobrą pizzę w Budapeszcie. Mamy dla Was kilka propozycji:

 1. Local Korner – jeśli kochacie pizzę to w Budapeszcie jest miejsce, w które powinniście się udać

Kawiarnie w Budapeszcie

Zadajecie sobie pytanie gdzie na kawę w Budapeszcie.

 1. Early Bird Coffee – Speciality coffee – bardzo dobra kawa w jakości speciality; jeśli najbardziej cenicie smak kawy, to zdecydowanie miejsce dla Was
 2. Walzer Café – mała, urocza kawiarenka w pobliżu Baszty Rybackiej
 3. Inez Bagel Shop – bajgle z kawą, zdecydowanie być musicie
 4. Café Csiga – miejsce na śniadanie i na kawę
 5. Cserpes Tejivó – jeszcze jedno miejsce na kawę i śniadanie w Budapeszcie
 6. Lion’s Locker – skrytki dla podróżnych, ale i miejsce z pyszną kawą

Lody w Budapeszcie

Zadajecie sobie pytanie gdzie zjecie najlepsze lody w Budapeszcie.

 1. Gelarto Rosa – tutaj odpowiedź jest banalnie prosta, bo Gelarto Rosa, to lody jakich z pewnością jeszcze nie widzieliście

Puby, bary w Budapeszcie

Jaki pub w Budapeszcie wybrać?

Najbardziej kultowe miejsce i pełne ludzi (zwłaszcza w weekendy) to Szimpla Kert.

A gdzie na wino w Budapeszcie?

Najlepszy tokaj znajdziecie w Tokaji Wine Tavern (Tokaji Borozó). Na miejscu spróbujecie pralinek, dowolnego tokaju butelkowanego czy nalanego wprost z jednego z kilku kraników, w które wyposażony jest lokal. Po angielsku raczej się nie porozumiecie, ale to ma też swój urok. Cena za szklankę tokaju startuje już od 3,5 zł 😉

Przewiń do góry