Co zobaczyć w Rzymie

Co warto zobaczyć w Rzymie

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną budowlą Rzymu jest Koloseum, czyli amfiteatr wybudowany przez cesarzy z dynastii Flawiuszów w I w.n.e.. Wstęp do Koloseum jest płatny, a najtańszy zintegrowany bilet kosztuje obecnie 16€. Aktualne ceny wejścia do Koloseum możecie sprawdzić tutaj. Bilet obejmuje również wejście na wzgórze Palatyn-Forum Romanum, najstarszy plac miejski Rzymu. Jeśli cenisz sobie czas i chcesz uniknąć kolejek, a zaoszczędzić 2€ opłaty za rezerwację przez internet warto udać się najpierw do kasy przy Forum Romanum.

Drugim najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta 7 wzgórz jest Bazylika św. Piotra w Watykanie. Wstęp do niej, jak i do grot położonych pod głównym ołtarzem jest bezpłatny. W środku będziemy mogli zobaczyć słynną rzeźbę Michała Anioła – Pietę. W Bazylice Świętego Piotra w kaplicy świętego Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II. Wejście do bazyliki jest bezpłatne, ale trzeba przygotować się na około godzinne oczekiwanie w kolejce.

W pobliżu Bazyliki św. Piotra położony jest Zamek Świętego Anioła, inaczej Mauzoleum Hadriana.

Kolejnymi atrakcjami Rzymu, które nie sposób pominąć są Forum Augusta i Forum Trajana oraz kolumna Trajana. Na spacer w tych okolicach polecamy zdecydowanie porę nocną. Ta część Rzymu jest pięknie oświetlona i zyskuje klimat po zmierzchu. W pobliżu znajdziemy również okazały Plac Wenecki.

Kierując się na północny-zachód trafimy na Piazza Navona i słynną Fontannę Czterech Rzek. Co ciekawe na placu istniał kiedyś stadion do rozgrywania konkurencji atletycznych typu greckiego. Ruiny trybun są wciąż zachowane i znajdują się w piwnicach budynku w północnej części placu. Warto wspomnieć, że wspomniana okazała fontanna na placu zaprojektowana została przez samego Giovanni Lorenzo Berniniego. Ponadto na placu znajdziemy jeszcze 2 inne fontanny fontanna Maura i fontanna Neptuna.

Idąc dalej na wschód z pewnością dojrzymy Panteon, świątynię poświęconą wszystkim bogom. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu,

Utrzymują kierunek trafimy następnie do wyjątkowo obleganej przez turystów Fontanny di Trevi. Turyści przez ramię, do tyłu wrzucają do niej monety. Według przesądu ma to zapewnić im powrót do Rzymu. Legendy mówią też o istotności ilości wrzucanych monet – jedna to powrót do Rzymu, dwie – romans, a trzy mają zapewnić ślub.

Najlepiej chyba skierować się teraz na północ w kierunku Schodów Hiszpańskich i Piazza del Popolo. Schody Hiszpańskie (nazwa pochodzi od pobliskiej ambasady) są drugimi najdłuższymi i najszerszymi schodami w Europie. Odbywają się na nich pokazy mody. Na ich szczycie znajduje się XVI-wieczny kościół św. Trójcy. Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo) był do XIX w. miejscem publicznych egzekucji. Z pobliskiego wzgórza Pincio (prowadzą do niego schody bezpośrednio z placu) możecie podziwiać najpiękniejsze zachody słońca w Rzymie.

Gdzie zjeść w Rzymie

Najlepsze kanapki w Rzymie są w Pane e Salame – Via di Santa Maria in Via 19, 00187 – najlepsze panini w Rzymie! Ceny wahają się w granicach 4-7€. Są to dość duże, podgrzewane kanapki. Minusem tego miejsca są kolejki. Jeśli chcemy zjeść w lokalu to na stolik przyjdzie nam nieco poczekać.

Najtańsze jedzenie w Rzymie jest w Pastificio – Via della Croce, 8 – miejsce nie do pominięcia, jeśli ma to być budżetowa wycieczka do Rzymu. Lokal czynny od godziny 13:00. Miejsce znajduje się w bliskiej okolicy Piazza di Spagna i Schodów Hiszpańskich. Codziennie przygotowywane są dwa rodzaje świeżych makaronów. Porcje są duże, a kosztują niewiele, bo tylko 4 euro, pakowane na wynos lub do zjedzenia na miejscu. Jeśli wybierzecie tę drugą opcję, to gratis dostaniecie nielimitowaną wodę i kubeczek domowego wina.

Najlepsza pizza w Rzymie jest w Piccolo Buco – Via del Lavatore, 91, 00187Jak najtaniej dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu

Najtańszą opcją dostania się z lotniska do centrum miasta są obecnie lokalne autobusy Cotral. Bilety na przejazd z lotniska do Lido di Ostia można kupić fizycznie za 1,2€ w terminalu 1, w tabaccherii Moka Coffee Bar&Snack. Alternatywą jest aplikacja Nugo (dla biletów Cotral „Ticket Office” -> Roma -> Cotral, a potem z listy „Tratta tarrifaria 2 Km 11-20”) lub zakup u kierowcy, ale ten ostatni to koszt 7€. Przystanek powinniście znaleźć bez trudu – przyczepiona tabliczka COTRAL. Tanie linie lądują zwykle na terminalu 3, więc wychodząc na zewnątrz i idąc w kierunku terminalu 1 po bilety będziecie z pewnością mijali przystanek. Ostatnim przystankiem autobusu Cotral jest Lido di Ostia i jest to również stacja pociągu/metra, jeżdzącego do Rzymu na stację Piramide (Porta Sao Paolo). Bilet tego drugiego etapu podróży to 1,5 euro.

Przewiń do góry