Co zobaczyć w Stavanger

Co warto zobaczyć w Stavanger

Centrum miasta Stavanger (Gamle Stavanger) – Stare Miato tworzą kręte uliczki z niezwykle uroczymi drewnianymi domami i wszechobecnymi, długowłosymi kotami.

Muzeum Konserw (Hermetikkmuseet) – wystawy związane z rozwojem przetwórstwa rybnego. Możemy zobaczyć jak wyglądała produkcja konserw krok po kroku. Warto wspomnieć, że w Stavanger istniało onegdaj 70 fabryk konserw.

Miecz w skale albo Trzy miecze (Sverd i Fjell) – pomnik upamiętniający bitwę w Hafrsfjord z 872 roku, podczas której Harald Pięknowłosy pokonał wrogów z Thorem Haklangiem na czele i został królem Norwegii. Najwyższy pomnik miecza, wysokości 9,2 metrów. Dwa pozostałe, mniejsze miecze symbolizują przeciwników. Pomnik jest też symbolem pokoju. Miecze zostały osadzone w twardej skale, aby nigdy więcej nie były wykorzystane.

Muzeum Morskie (Stavanger Maritime Museum) – muzeum z kolekcją opisującą historię żeglugi w Norwegii.

Wieża pożarnicza (Valberget Utsiktspunkt) – punkt widokowy na Stavanger.

Muzeum Ropy Naftowej (Norwegian Petroleum Museum) – muzeum zawiera zbiory dotyczące technik wydobywania ropy naftowej.

Katedra w Stavangerze (Stavanger Domkirke) – najstarsza norweska katedra z XII wieku i jedyna w Norwegii, której nie zmieniono od XIV wieku.

Muzeum miasta Stavanger (Stavanger City Museum) – historia miasta od zamierzchłych czasów do teraźniejszości a także zbiory o urodzonym w Stavanger, słynnym norweskim pisarzu Alexandrze Kielland. W muzeum zobaczymy też lokalne ptaki i szkielety wymarłych zwierząt w ciekawej aranżacji.

Sola Beach – plaża położona przy samym lotnisku, z której można obserwować przelatujące samoloty. Na miejscu piaskowe wydmy porośnięte trawą i miękki piasek. Na plaży są też bardzo dobrze zachowane bunkry.

Od września co najmniej do marca w Norwegii trwa sezon hokejowy. W związku z tym jeśli jesteście w tym czasie w Stavanger, to jest duża szansa, że lokalny klub Stavanger Oilers rozgrywa właśnie swój mecz. Mecze u siebie odbywają się w hali DNB Arena. Jeśli taki mecz wypada w trakcie waszej wizyty w Norwegii to zdecydowanie polecamy wybrać się na mecz hokejowy w Stavanger.

Atrakcje w okolicy Stavanger

Lysefjorden – atrakcja w skali całego kraju. Stavanger od pobliskiego fiordu, z którego roztaczają się piękne widoki dzieli około 2 godzin jazdy samochodem. Bez wątpienia atrakcją nr 1 Lysefjorden jest Preikestolen, czyli charakterystyczna płaska skała na krawędzi fiordu oraz Kjeragbolten, czyli kamień wciśnięty pomiędzy dwoma skalnymi ścianami.

Ogród przy Flor og Fjaere – przepiękny ogród botaniczny z roślinnością pochodzącą z przeróżnych części świata, w którym znajdziemy są odmiany egzotycznych drzew i palm.

Utstein Kloster – jedyny, zachowany średniowieczny klasztor w Norwegii.

Latarnia w Feistein

Kongeparken w Gjesda – największy park rozrywki w zachodniej Norwegii.

Fabryka czekolady w Egersund

Najlepsze restauracje w Stavanger

Egon – ogromnym plusem jest opcja all-you-can-eat w ramach, której możesz najeść się pizzy do syta i wypić herbatę.

Shawarma – Kairo – kebab często polecany przez budżetowych podróżników.

Przewiń do góry