samochodem do Czarnogóry trasa

Najlepsza trasa do Czarnogóry Samochodem

Czarnogóra to kraj pełen ciekawych miejscowości wartych zwiedzenia. Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza trasa do Czarnogóry, którego przejścia granicznego skorzystać, aby uniknąć kolejek i do jakich miejscowości wypoczynkowych na miejscu dojechać najłatwiej.

Choć bez problemu można dotrzeć z Polski do Podgoricy samolotem, to wielu turystów decyduje się na podróż samochodem do Czarnogóry. Wybierając się na taką wycieczkę, warto dowiedzieć się, która trasa omija autostrady i przez jakie kraje wiedzie najłatwiejsza droga do tej pięknej krainy.

Zalecany dojazd dla mieszkańców zachodniej części Polski

Dla mieszkańców Zachodniej Polski zalecany dojazd biegnie poniższą trasą:

 • wyjazd z kraju poprzez Kotlinę Kłodzką (najlepiej przez przejście graniczne Boboszów lub Kudowa Słone); wyjeżdżając z bardziej centralnej części kraju, wiele osób decyduje się na Cieszyn, jednak dla osób wybierających przejście graniczne w Cieszynie lub okolicy, przedstawiona trasa będzie dłuższa o ponad 200 km, dlatego zaleca się im wybór trasy nr 2, którą przedstawimy niżej;
 • wjeżdżając na terytorium Czech, przejazd autostradą przez Ołomuniec i Brno do przejścia granicznego z Austrią. Z Boboszowa trasa wyniesie ok. 220 km;
 • W Austrii przejazd przez Wiedeń i Graz w kierunku Słowenii. Tutaj dystans do pokonania wynosi ok. 330 km;
 • W Słowenii trasa jest krótka do przejścia granicznego z Chorwacją przez Maribor i Ptuj, ok. 80 km;
 • Na terenie Chorwacji można ominąć obwodnicą Zagrzeb, kierując się na południe w stronę miasta Split i później w kierunku Ploce. Ok. 50 km za Dubrownikiem dojeżdża się do granicy czarnogórskiej;
 • w Czarnogórze własnym samochodem jedzie się przez tzw. magistralę, która prowadzi wzdłuż wybrzeża. Droga ta wiedzie do wszystkich miejscowości wypoczynkowych w kraju.

Ekonomiczna trasa do Czarnogóry przez Bośnię i Hercegowinę

Osoby, które interesuje krótki przejazd drogami bezpłatnymi, powinny zdecydować się na ekonomiczną wycieczkę do Czarnogóry samochodem przez takie państwa, jak Słowacja, Węgry, Chorwacja i Bośnia i Hercegowina. Opłaty drogowe na tej trasie są minimalne, ponieważ omija autostrady. Zamiast tego można jechać przez drogi krajowe o stosunkowo niskim natężeniu ruchu. Jezdnie te wyróżniają się dość dobrą nawierzchnią, idealną dla samochodów o różnych rozmiarach, dlatego korzystają z nich zarówno podróżnicy prywatni, jak i organizowane wycieczki.

Główną wadą tej trasy jest to, że przez 100 km ciągnie się odcinek drogi biegnący po zboczu przepaści zwanej Kanionem Piva. Droga ta rozpoczyna się zaraz po tym, jak przekroczy się Bośnię i Hercegowinę, i wyróżnia się tym, że jest bardzo kręta, a dodatkowo praktycznie pozbawiona barierek ochronnych. Jest to najtańsza trasa, która jednak nie dla wszystkich będzie komfortowa. Oczywiście osoby ceniące sobie dreszczyk emocji, z pewnością wybiorą ją właśnie ze względu na nutkę adrenaliny podczas jazdy nad przepaścią.

Trasa do Czarnogóry przez Serbię – przejście graniczne Cieszyn lub Chyżne

Kolejną ciekawą trasą do Czarnogóry własnym samochodem, jest droga prowadząca przez Serbię. Główne przejścia graniczne w tym odcinku to Chyżne i Cieszyn. Osoby jadące przez Cieszyn muszą przejechać ok. 40 km. przez Czechy w stronę Słowacji przez miejscowość Žilina, a następnie do Ružomberok, a dalej tak, jak przekraczający granicę w Chyżne, czyli przez Ružomberok, Banska Bistrica, Zvolen, Dudince aż do granicy z Węgrami w miejscowości šahy. W Węgrzech na początku trzeba kierować się na Vać, a potem na Budapeszt. Na szczęście nie trzeba przejeżdżać przez centrum stolicy kraju, można ją ominąć obwodnicą w stronę granicy z Serbią. W Serbii przejeżdża się przez Nowy Sad i Belgrad. W stolicy kraju zjeżdża się z autostrady na południe przejeżdżając przez Čačak, Užice i Prijepolje.

Przez większą część tej trasy jedzie się po drogach bezpłatnych, dlatego jest to trasa ekonomiczna. Choć ze względu na dużą ilość krętych dróg trwa nieco dłużej, to wiele osób wybiera właśnie tę opcję, ponieważ jest to bardzo malownicza trasa, choć nie tak ekscytująca jak ta nad kanionem Piva.

Na terytorium Czarnogóry, po wyjechaniu z Serbii, chcąc dojechać do wybrzeża, trzeba kierować się na stolicę kraju Podgoricę, minąć Jezioro Szkoderskie i przejechać przez płatny tunel. Z tunelu wyjeżdża się na wysokości miejscowości Sutomore i tam jedna droga prowadzi na południe kraju do najbardziej malowniczych miejsc w Czarnogórze.

Komfortowa trasa do Czarnogóry przez Austrię i Bośnię i Hercegowinę

Jest to trasa podobna do tej, którą opisaliśmy jako pierwszą i też wiedzie przez Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację, jednak na terytorium Chorwacji omija Dubrownik. Trasa ta uważana jest za najlepszą, zapewniającą możliwość zwiedzenia dużych miast. Z Chorwacji należy kierować się w stronę Bośni i Hercegowiny w kierunku wspomnianego wcześniej ekstremalnego, ale malowniczego odcinka drogi nad kanionem Pivy.

Opłaty na trasach – na co trzeba się przygotować?

Decydując się na podróż do Czarnogóry samochodem, trzeba wziąć pod uwagę możliwe opłaty drogowe. Oprócz paliwa trzeba doliczyć także opłaty za drogi ekspresowe, które w różnych krajach wyglądają inaczej:

 • Słowacja — płatne autostrady i drogi ekspresowe 7 EUR na tydzień lub 14 EUR na miesiąc;
 • Węgry — płatne autostrady 2300 HUF na 10 dni lub 3900 HUF na 31 dni;
 • Słowenia — płatne autostrady i drogi ekspresowe 15 EUR na tydzień lub 30 EUR na miesiąc;
 • Austria — płatne drogi ekspresowe i autostrady w ceni 7.90 EUR na 10 dni lub 22.90 EUR na dwa miesiące;
 • Bośnia i Hercegowina — płatny jest tylko odcinek Autostrady A1 Sarajewo-Zenica;
 • Serbia — opłaty pobierane są praktycznie za każdy przejechany fragment drogi od 3,50 euro do 6 euro za 100 km;
 • Chorwacja — opłaty na bramkach autostrad różnią się w zależności od kategorii pojazdu i zjazdu z autostrady;
 • Czarnogóra — bezpłatne drogi z wyjątkiem przejazdu tunelem Sozina i nowym odcinkiem autostradowym na trasie Podgorica-Kolasin.

Trasa do Czarnogóry – która najlepsza? Podsumowanie

Jeżeli chodzi o wybór najlepszej trasy do Czarnogóry samochodem, wiele zależy od miejsca, z którego rozpoczyna się podróż oraz preferencji podróżujących. Najszybsza i najbardziej komfortowa jest trasa do Czarnogóry przez Austrię. Jeżeli zależy Ci na malowniczych widokach i nutce adrenaliny, postaw na trasę przez Bośnię i Hercegowinę, która jest długa i kręta. Dość ciekawa jest trasa przez Serbię, która jest również malownicza, a przy tym bezpieczniejsza, niż ta, obejmująca przejazd nad kanionem Piva.

Czarnogóra – wakacje samochodem

Czarnogóra to niewielka kraina, która przyciąga turystów z całego świata malowniczymi krajobrazami i dostępem do pięknych plaż. Do Czarnogóry można dostać się prywatnym samochodem, autobusem lub wybrać szybką podróż samolotem. Na miejscu czeka wiele atrakcji i ofert hotelowych, które można znaleźć w naszej wyszukiwarce wakacji w Czarnogórze. Rezerwując miejsce z wyprzedzeniem, możesz lepiej zaplanować trasę i wybrać tę, która najszybciej i w jak najbardziej komfortowych warunkach doprowadzi Cię na miejsce.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz