Petrovac na Moru

To czarnogórskie miasteczko usytuowane jest między Barem a Budvą i w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całego świata. Historia tej rybackiej osady dowodzi, że została założona w czasach rzymskich. W tej części Zatoki Kotorskiej znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy zabytków i pięknych widoków. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Piękne widoki, roślinność i położenie miasta

Petrovac usytuowany jest na riwierze budvańskiej w jej południowej części. Od strony lądu otoczone jest leśnymi, zielonymi wzgórzami, a wejścia do portu strzegą dwie niewielkie wyspy Sveta Nedjelja i Katić. Na każdej z nich mieszczą się małe kapliczki. Od Budvy Petrovac dzieli odległość 20 kilometrów. W krajobraz okolicy na stałe wpisały się już kameralne winnice i gaje oliwne.

Charakterystyczną cechą Petrovac jest to, że tamtejsze powietrze ma właściwości wyjątkowo lecznicze. Miasto otaczają poza gajami oliwnymi również sosnowe lasy. Wśród egzotycznych gatunków roślin można tu znaleźć:

  • drzewa mandarynkowe;
  • kiwi;
  • figi;
  • palmy;
  • oleandry.

Pogoda z Petrovac zachwyca piękną pogodą niemal przez cały rok. Położone jest w zatoce i ochronione z każdej ze stron przed wiatrem czy złymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie dlatego w tej części Zatoki Kotorskiej panuje tak przyjemny mikroklimat.

Jak dotrzeć do Petrovac?

Najlepiej dostać się tutaj z Budvy za pośrednictwem lokalnego autobusu. W Petrovac mieści się niewielki dworzec, do którego nietrudno trafić dzięki dobremu oznakowaniu. To ok. kwadrans spaceru od plaży miejskiej.

Autobusy na trasie kursują co godzinę, a sama podróż trwa ok. 40 minut. Możesz dojechać do Petrovac bezpośrednio także z Kotoru. Wówczas na przejazd musisz przeznaczyć 90 minut. W Petrovac kursuje także kilka podmiejskich linii dojeżdżających do Budvy czy Sveti Stefan.

Krótka historia Petrovac na Moru

Uważa się, że osada powstała tutaj w XII wieku i fakt ten został odnotowany w starych przekazach. Według założeń archeologicznych ślady osadnictwa mogły tutaj jednaj istnieć już w okresie rzymskim. Z XIV i XV wieku zbudowano tutaj dwie cerkwie:

  • św. Illije;
  • św. Tomasza.

W tym samym okresie Wenecjanie wznieśli nad Zatoką twierdzę Castel Lastua (nazywana również Castel Lastva lub Zamek Kastio). Współcześnie mieści się tam luksusowy bar. Osadnicy zaczęli pojawiać się w Petrovac (wtedy jeszcze Castel Lastua) w XVIII wieku. W XX wieku oficjalnie zmieniono nazwę na obowiązującą do dziś. Miał to być hołd wobec króla Piotra I Karadziordziewicia. Petrovac na Moru zyskało status miejscowości turystycznej w okresie I wojny światowej.

Plaża miejska w Petrovac i nie tylko

Główna plaża miejska miasteczka znajduje się tuż obok promenady. To plaża żwirowa ze spokojnym, łagodnym zejściem do morza, dlatego chętni wybierana jest na miejsce odpoczynku przez rodziny z dziećmi. Warto wiedzieć, że część plaży jest wydzielona specjalnie pod leżaki, które można wypożyczyć za 15 euro w zestawie z parasolem. Poza plaży w centrum miasta dostępnych jest także wiele innych, urokliwych miejsc, w których można zażyć słonecznej kąpieli.

Plaża Buljarica

Plaża rozciąga się 2 kilometry od miasta i z powodzeniem można się do niej dostać na własnych nogach. To plaża przede wszystkim żwirowa, dlatego przed przyjazdem warto zaopatrzyć się w specjalne buty do wody, aby nie poranić sobie stóp. To idealne miejsce na wypoczynek, ponieważ plaża Buljarica jest bardzo szeroka. Dobrze będą się tu czuli także miłośnicy nurkowania, surfingu i innych sportów wodnych.

Plaża jest dobrze wyposażona i podczas pobytu można korzystać z licznych restauracji, kawiarenek i innych lokali usługowych. Ostatni fragment plaży został przeznaczony specjalnie dla nudystów.

Plaża Lucice

To piękna piaszczysta plaża położona w równie urokliwej zatoce. Tutaj także można odpłatnie skorzystać z leżaków czy infrastruktury gastronomicznej. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Petrovac.

Nieopodal tej plaży znajduje się kilka hoteli, które wyglądają ciszej i bardziej zacisznie w przeciwieństwie do zatłoczonej plaży miejskiej. Z tej okolicy rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na morze i kamienne klify. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw i wodnej zjeżdżalni, a także niewielkiego basenu.

Plaża Perazica

Z miasta można się dostać na plażę kilkumilimetrową trasą, przechodząc po drodze przez kilka tuneli. To jedna z najładniejszych plaż w całym kraju. Jej krajobraz jest dziki, w którym pełno jest lasów, skał i głazów.

Dwie wyspy w Petrovac

Około 1 kilometr od wejścia do portu dostrzec można dwie niewielkie, skaliste wysepki. Sveta Nadelja to miejsce usytuowania cerkwi wzniesionej prawdopodobnie przez greckich marynarzy-rozbitków, którzy przeżyli katastrofę statku i wylądowali właśnie na wyspie.

Współczesny gmach cerkwi zastąpił pierwotny, który pod koniec XX wieku uległ zniszczeniu na skutek trzęsienia ziemi. Świątynia wciąż funkcjonuje podczas oficjalnych świąt.

Druga, nieco większa wyspa o nazwie Katić również warta jest odwiedzenia. Mieści się tutaj latarnia morska i niewielka jaskinia. Aby dostać się na wyspy, możesz wypożyczyć łódź w cenie 20 euro za cały dzień.

Inne atrakcje dla turystów

Będąc w Petrovac, warto zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych. Ekspozycja obejmuje rzadkie egzemplarze mozaik i obrazów z okresu rzymskiego i Bizancjum. Z kolei z tutejszej platformy widokowej zobaczysz stellę powstałą po II wojnie światowej. Stanowi ona hołd dla żołnierzy poległych w obronie ojczyzny.

Zwiedzanie miasta można także rozpocząć od 30-kilometrowej drogi nazywanej ścieżką zdrowia. Odetchniesz tam czystym, sosnowym powietrzem, kierując się w stronę przybrzeżnych klifów.

Uwagi godny jest także klasztorny kompleks Rezhevichi dla mężczyzn położony u podnóża góry Voshtanitsa. Zespół budynków składa się z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościoła Świętej Trójcy, budynków męskich cel i budynków gospodarczych, a wokół klasztoru roztacza się oliwny gaik.

Klasztor wzniesiono w XII wieku począwszy od Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pozostałe budynki powstały nieco później. W skład kompleksu wchodził początkowo również kościół św. Szczepana, który później zniszczono podczas bitwy z Turkami. Na jego miejsce wzniesiono świątynię Trójcy Świętej.

Klimat Czarnogóry i Petrovac – kiedy tu przyjechać?

Śródziemnomorski klimat panujący w miasteczkach Zatoki Kotorskiej jest wyjątkowo łagodny i przyjemny. Całe państwo dzieli się na trzy strefy klimatyczne:

  • część granicząca z morzem ma klimat śródziemnomorski,
  • obszary gór mają klimat jest odpowiednio górzysty;
  • w centrum Czarnogóry klimat jest umiarkowanie kontynentalny.

W pasmach gór temperatury spadają poniżej zera, a nad samym morzem jest zdecydowanie cieplej, nawet w zimowych miesiącach.

Interesują Cię prawdziwie urokliwie miejscowości w Czarnogórze? Zaplanuj czarnogórskie wakacje w Zatoce Kotorskiej. Poza Budvą czy Barem odwiedź także Petrovac. Okolica zachwyca zarówno krajobrazem, przyjemnym śródziemnomorskim klimatem i licznymi zabytkami.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 5 Ocena: 4.4]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation