Kiedy jechać do Czarnogóry?

Czarnogóra Pogoda

Szukasz nietypowego miejsca na wakacje? Pragniesz pojechać do kraju, który zapewni ci ciepłe i bezdeszczowe lato? W takim razie wakacje w Czarnogórze są dla Ciebie!

Czarnogóra

Czarnogóra położona jest w południowej części Europy, nad Morzem Adriatyckim. Do 2006 roku pozostawała w związku federalnym z Serbią, tworząc z nią państwo znane jako Serbia i Czarnogóra. Obecnie pozostaje samodzielnym państwem. Graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią oraz Albanią. Przez jej terytorium przechodzi południk 15 – ten sam, który przebiega przez terytorium Polski, w nadmorskim Trzęsaczu.

Klimat Czarnogóry

Czarnogóra leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, choć nie obejmuje on całego obszaru kraju. W górach, w północnej części kraju dominuje klimat kontynentalny z łagodnymi zimami, zaś na wybrzeżu klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się suchymi latami. To oznacza, że w Czarnogórze mamy 2 strefy klimatyczne. Co to w praktyce oznacza?

Pogoda w Czarnogórze

Pogoda latem, różni się zdecydowanie od tej, która występuje w Czarnogórze zimą. Latem średnia temperatura powietrza wynosi od 26°C do około 31°C stopni, zaś temperatura wody utrzymuje się na podobnym poziomie. Liczba godzin słonecznych wynosi nawet 15 na dobę. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. W tym okresie odnotowuje się niewielką ilość dni deszczowych, zaledwie na poziomie od 5 do 10 dni. Opady bywają jednak dosyć intensywne – w okolicach nawet 1000 mm/m2. Mimo to, wszyscy fani upałów i kąpieli w falach Morza Adriatyckiego, mogą komfortowo odpoczywać na Riwierze Czarnogórskiej. Jest to najlepszy okres wypoczynku dla osób, które cenią sobie pewną pogodę. To właśnie wtedy ma miejsce w Czarnogórze sezon turystyczny.

Dla osób, które nad upalne dni, cenią sobie aktywny wypoczynek, dobrym pomysłem może być wyjazd w okresie jesienno-zimowym. Pogoda zimą w Czarnogórze jest bardzo łagodna. Średnia temperatura waha się od 8°C do 11°C. Zima rzadko dokucza mrozem, choć trzeba mieć na uwadze, że temperatury minusowe mogą wystąpić. Opady deszczu są w tym okresie bardzo intensywne, dochodzą nawet do 1500mm/m2 na wybrzeżu. Liczbę dni deszczowych określa się między 11 a 13 na miesiąc. Warto mieć to na uwadze planując zwiedzanie zabytków, czy korzystanie z innych atrakcji. Zła pogoda może nam skutecznie zepsuć wyjazd. Śnieg utrzymuje się w północnej części kraju w wyższych partiach gór, natomiast na wybrzeżu nie pojawiają się opady śniegu.

Kiedy jechać do Czarnogóry?

Kiedy więc najlepiej jechać do Czarnogóry? Warunki pogodowe są tutaj dosyć przewidywalne. Średnia temperatura powietrza w całym kraju waha się do 20°C do 30°C w lecie. Wtedy też obserwujemy największą ilość godzin słonecznych i najcieplejsze miesiące. Lato to idealna pora aby spędzić wakacje w Czarnogórze na świeżym powietrzu. Z kolei zimą, warto odwiedzić liczne zabytki i atrakcje kultury. Pamiętajmy, że aktualna pogoda często wyświetlana jest już na ekranie naszego telefonu – może być to przydatne narzędzie podczas naszego wakacyjnego wyjazdu. Pozwoli nam ono spędzić dobry czas na urlopie, a dobra pogoda zdecydowanie umili nam pobyt w Czarnogórze.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation