Atrakcje Jamajki

Atrakcje na Jamajce

Podczas planowania wyjazdu na Jamajkę, nie ma co się nastawiać na intensywne zwiedzanie. Zabytków jest tutaj niewiele, wyspa szczyci się niesamowitymi plażami i idealnymi warunkami na odpoczynek pod palmami.

Jamajka oczywiście znana głównie z rytmów reggae i kultury rastafarian, to prawdziwy raj dla podróżników. Ta karaibska wyspa oferuje nie tylko złote plaże i turkusowe morze, ale także bogatą kulturę, fascynującą historię i niesamowite atrakcje naturalne.

Za najważniejsze miasta na Jamajce uważa się Kingston, Montego Bay oraz Spanish Town. Natomiast za najpopularniejsze centra turystyczne i wypoczynkowe uznaje się Portmore, Ocho Rios, Negril czy Port Antonio.

W tym artykule przybliżymy zarówno właśnie te miejsca, które już zdobyły popularność wśród turystów, jak Kingston czy Montego Bay, ale też te mniej znane, ale równie ciekawe. Odkryjemy tajemnice jamajskich plaż, wodospadów i zatok, a także zanurzymy się w głębinach kultury i historii tej niezwykłej wyspy. Zapraszamy na podróż po Jamajce, gdzie słońce zawsze świeci, a muzyka nigdy się nie kończy.

Kingston

Kingston, położone w południowej części, to stolica i zarazem największe miasto Jamajki. Miasto położone jest nad zatoką i otoczone pasmem gór. Zajmuje obszar 453 km² i zamieszkiwane jest przez 666 tysięcy osób, co stanowi ok. 1/3 całego społeczeństwa. Jest to miejsce tętniące życiem, a także gospodarcze, finansowe i przemysłowe centrum państwa. Jest to także siódmy, pod względem wielkości, port na świecie. Znajduje się w nim wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Uznawane jest także za miejsce narodzin rytmicznej, łączącej nuty muzyki europejskiej, karaibskiej i afrykańskiej, muzyki reagge. W czasie pobytu w stolicy możliwe jest zwiedzanie studia nagraniowego Tuff Gong, w którym swoje piosenki nagrywał m.in. Bob Marley.

Sercem miasta jest dzielnica DownTown, jednak z powodu zagrożenia przestępczością warto chodzić po tych okolicach jedynie grupą, za dnia i z lokalnym przewodnikiem. Jest to miejsce, gdzie ukryta została dusza miasta, w którym można poznać historię i odkryć centra kulturalno –historyczne. W samym centrum dzielnicy znajduje się park Sant William Grant. W przeszłości było to miejsce wieców politycznych i miejsce wymierzania publicznie kar. Do parku można się dostać przez jedną z trzech bram, przy każdej z nich znajduje się pomnik, których nie brakuje również między alejkami parkowymi.

DownTown

W DownTown można znaleźć także piękne budynki kolonialne, m.in. Ward Theatre, Kościół Metodystów czy Kingston Parish Church. W dzielnicy znajduje się również muzeum poświęcone Marcusowi Garvey’owi (jednemu z najbardziej znanych obywateli Jamajki) oraz Headquarters House, która w przeszłości była siedzibą dowódców wojskowych, obecnie znajdują się w niej biura muzeum dziedzictwa narodowego. W bliskiej odległości można znaleźć niewyróżniający się budynek parlamentu oraz synagogę. Do najważniejszych miejsc w dzielnicy zalicza się kościół rastafarian oraz katedrę Trójcy Świętej, czyli największy kościół katolicki na Jamajce, a także najbardziej znany targ, Craft Market, który będzie idealnym miejscem do zakupu lokalnych specjałów.

UpTown

Najwięcej turystów zatrzymuje się w UpTown, inaczej nazywanym New Kingston, będącym centrum handlowym miasta, to w tej okolicy znajduje się większość restauracji, hoteli czy klubów. Główną atrakcją dzielnicy jest muzeum poświęcone Bobowi Marleyowi, w którym zgromadzone zostało wiele pamiątek po artyście. Dla wszystkich fanów króla reggae, obowiązkowym punktem będzie znajdujący się w miejscowości Nine Miles zachowany dom rodzinny muzyka, w którym mieszkał do 13 roku życia. Po jego śmierci w tym miejscu powstało mauzoleum, w którym postawiono kapliczkę, a w niej można podziwiać dwie, należące do Marleya gitary i kilka do niego należących rzeczy.

Pałac Devon House

W Kingston znajduje się posiadłość Devon House. Jest to dom pierwszego czarnoskórego milionera na Jamajce, który dorobił się na wydobyciu złota. Pałac wybudowany w stylu gregoriańskim jest przykładem stylu architektury jamajskiej. Budynek obecnie pełni funkcje muzeum, które otoczone jest pięknym parkiem. Warto zaglądnąć do Narodowej Galerii Sztuki Jamajki, w której znajduje się zbiór obrazów zarówno jamajskich jak i zagranicznych artystów. W muzeum można podziwiać także wystawy historyczne, opowiadające o hiszpańskiej i brytyjskiej dominacji. A dla osób chcących odpocząć od hałasu miasta, poleca się odwiedzenie Hope Gardens. Park jest największym terenem zielonym miasta, rośnie w nim wiele egzotycznych gatunków roślin, a obszar został podzielony na kilka tematycznych ogrodów.

Góry Błękitne

Góry Błękitne swoją nazwę zawdzięczają lekko niebieskiej mgiełce otaczającej szczyty. Będą one idealnym miejscem dla bardziej aktywnych i lubiących górskie wspinaczki. Znajdują się one w bardzo bliskiej odległości od stolicy, zaledwie ok 30 minut spacerem za miastem. Wzgórza są mocno porośnięte roślinnością, w tym krzewami kawowymi. Zdecydowaną większość obszaru gór zajmuje Blue and John Crow Mountains National Park, mający za zadanie chronić znajdująca się tam przyrodę. Natomiast również znajdujący się na terenie gór, Holywell Recreational Park jest obszarem, na terenie którego wybudowano 10 altan, a w każdej z nich znajdują się rzadkie rośliny występujące na Jamajce. Jest tam wytyczonych 30 tras trekkingowych wśród puszczy, a z szczytów rozpościera się piękny widok, na zatokę, morze i stolicę, przy dobrej widoczności można nawet dostrzec wybrzeże Kuby. Wielbiciele przyrody z pewnością będą zachwyceni, ponieważ podczas wędrówek można zobaczyć wiele pięknych okazów tropikalnych roślin oraz wstąpić do plantacji kawy i poznać jej tajemnice np. w Old Tavern Coffee Estate, gdzie również można zakupić ziarna. Na obszarze górskim znajduje się także fabryka największego producenta kawy na Jamajce, organizuje ona wycieczki po swoim terenie, przybliżając turystom proces produkcji kawy. Wybierając się w góry, warto mieć na uwadze, że pogoda w nich lubi się zmieniać, a temperatura jest niższa, dlatego konieczne jest zabranie ze sobą odpowiednich ubrań.

Port Royal

Niedaleko stolicy znajduje się idealne miejsce do nurkowania, jest to Port Royal. W 1692 roku nastąpiło trzęsienie ziemi, które spowodowało osunięcie i zatonięcie części portu, pod wodą znalazło się wiele budynków i statków, które po dziś dzień można podziwiać podczas podwodnych wojaży. W przeszłości było to jedno z najbogatszych miast na Karaibach i zarazem miejsce, z którego piraci wypływali na swoje morskie podboje, m.in. Czarnobrody. Punktem obowiązkowym jest Fort Charles, najstarsza budowla w Port Royal. Dawna forteca mająca być punktem obserwacji i ostrzeżeń przed wrogiem, obecnie jest idealnym punktem widokowym na zatokę.

Lime Cay

Z portu można wypłynąć na Lime Cay, jest to niewielka wysepka w okolicach Jamajki, na której według legend został zakopany skarb. Oprócz pięknego krajobrazu, wyspa może pochwalić się jedną z najładniejszych plaż w okolicy. Jest ona także idealnym miejscem dla fanów nurkowania, ponieważ w wodzie oprócz stworzeń wodnych można podziwiać rafę koralową. Wysepka na stałe nie jest przez kogokolwiek zamieszkiwana, ponieważ podczas przypływu, niemal w całości, znajduje się pod wodą.

Port Antonio

Port Antonio jeszcze około 100 lat temu było przybrzeżnym miastem, które swój rozwój zawdzięczało handlowi orzechami kokosa i bananami, obecnie jest to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych z długa aleją palmową. Miasto jednak skutecznie opiera się masowej turystyce, panuje tutaj bardziej spokojna atmosfera, pozwalająca zachwycać się niesamowitą przyrodą. W miasteczku znajduje się kilka budynków wartych uwagi m.in. wieża zegarowa, port im. Errola Flynna, kościół Chrystusa czy latarnia morska. Jest to najczęściej wybierane miejsce przez milionerów ceniących sobie ekskluzywizm. Niedaleko od miasta znajduje się wiele pięknych plaż, do najpopularniejszych zalicza się plażę Frenchman’s Cove Beach oraz San San Beach. Niektóre z nich to własności prywatne, na które wstęp jest płatny. Największą atrakcją tej okolicy jest Blue Lagoon czyli duży zbiornik wodny z słoną i słodką wodą, znajdujący się pośrodku lasu, którego głębokość wynosi aż 60 metrów.

Ocho Rios

Ocho Rios jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Znajduje się w nim niewielkie muzeum historyczne, w którym zostały umówione czasy od zamieszkiwania wyspy przez jej pierwotnych mieszkańców – Indian Taino, poprzez niewolnictwo, aż po czasy obecne. Muzeum otoczone jest, robiącym niesamowite wrażenie, ogrodem. Najpopularniejszą plażą tej okolicy jest niewielka Margarita, a oddechu, w upalne dni można poszukać w Coyaba River Garden, gdzie podczas wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć wiele egzotycznych roślin i zwierząt oraz popływać w rzece czy wspiąć się na szczyt Ysassis z punktem widokowym.

Jaskinia Mountain River Cave

Po Indianach Taino, na wyspie znajduje się jeszcze jedna bardzo ważna pamiątka, jaskinia Mountain River Cave, położona w okolicach Spanish Town. Znaleziono w niej rysunki wykonane przez Indian, szacowane na ok. 1300 lat. Trasa prowadzi labiryntem przez groty i liczy niemal 2 kilometry i 12 metrów w dół.

Wodospad Dunn’s River Falls

Za jedną z największych atrakcji Jamajki uznaje się Dunn’s River Falls. Jest to wodospad o długości 180 metrów i 55 metrów wysokości. Woda spływa kaskadami, przypominającymi schody. Między stopniami znajdują się niewielkich rozmiarów stawy, osłonięte zielonymi baldachimami roślinności. Zadaniem przybywających jest wspinanie się po kamiennych schodach prowadzących w górę wodospadu. Wspinaczka najczęściej odbywa się z pomocą przodownika. Początkowo droga jest łagodna, jednak wraz z upływem czasu robi się coraz bardziej stromo. Woda swój bieg kończy wpadając do Morza Karaibskiego, przez piaszczystą plażę, jednak przez końcowe, najbardziej strome fragmenty wodospadu, mogą przejść jedynie profesjonalni wspinacze. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia butów antypoślizgowych. Cała zabawa trwa ok 1,5 godziny. Dla osób unikających wodnej wspinaczki, wzdłuż wodospadów znajdują się również tradycyjne schody, którymi można wejść na górę pośród bujnej roślinności.

Park rozrywki Mystic Mountain

W drodze pomiędzy Ocho Rios a wodospadami, zlokalizowany jest park rozrywki Mystic Mountain, który oferuje różnego rodzaju aktywności: od torów bobslejowych po zjazd na linie. W pobliżu znajduje się także Dolphin Cove – delfinarium oferujące możliwość pływania z delfinami oraz karmienia rekinów. W okolicy miasta znajduje się także Laguna Blue Hole, do której trasa rozpoczyna się skokiem do wody, w której pokonuje się większość trasy, kończącej się wodospadem. Osoby nie umiejące pływać mogą otrzymać kamizelki.

Montego Bay

Montego Bay to miejscowość położona na północy wyspy. Uznawana jest za najstarszy ośrodek turystyczny Jamajki, będący głównym miejscem cumowania ogromnych statków pasażerskich. Bez problemu da się do niej dotrzeć z niemal każdego miejsca na wyspie, gdyż posiada dobrze rozwiniętą siatkę połączeń. Jest to, najczęściej po stolicy, wybierane miejsce jako baza turystyczna i wypadowa w inne części Jamajki.

Miasto dzieli się na dwie części, DownTown – zabytkową dzielnicę, opanowaną przez uliczny handel oraz Hip Strip będące turystycznym centrum miasta. Przechadzając się tą dzielnicą należy bardzo uważać na swoje rzeczy i przygotować na ogromną ilość naciągaczy i zaczepek. Do miejsc wartych polecenia na pewno zalicza się niewielki ryneczek Sam Sharpe Squere z pomnikiem i fontanną. Najbardziej reprezentatywnym budynkiem jest, wybudowany w 1803 roku i odnowiony w XX wieku z powodu pożaru, Montego Bay Culture Centre, początkowo będący siedzibą sądu. Obecnie budynek stanowi siedzibę muzeum, a w środku znajdują się trzy wystawy, jedna dotycząca Indian i niewolnictwa, z takimi eksponatami jak wnyki, w które łapano uciekinierów, druga poruszająca temat rastafarianizmu i trzecia to wystawa malarstwa.

Jaskinie w Monte Bay i okolicach

W mieście i jego okolicach, znajduje się spora ilość jaskiń, w tym tych podwodnych, możliwych do eksplorowania podczas nurkowania. Do najsłynniejszych zalicza się Widowmaker’s Cave, której grota znajduje się 24 m. pod poziomem morza i jest kryjówką wielu gatunków morskiej fauny i flory. Kurort będzie też idealnym miejscem do snorkelingu. Trzy najbardziej polecane plaże w tym rejonie to Doctor’s Cave, Dump up Beach oraz Half Moon Beach. Wszystkie z nich usypane są z drobnego, jasnego piasku, a woda jest krystalicznie czysta.

Rezydencja Rose Hall Great House

W okolicy Montego Bay znajduje się okazała, wybudowana w XVIII wieku rezydencja o nazwie Rose Hall Great House. Została ona niedawno odrestaurowana. Pierwotnie należała do kolonialnych plantatorów, obecnie jest to jeden z najważniejszych obiektów turystycznych. Do popularności rezydencji przyczyniła się informacja, iż dom ten jest nawiedzony. Podobno do dnia dzisiejszego nawiedza go duch Annie Palmer, będącej piękną, ale okrutną panią tego domu, nazywaną „białą wiedźmą”. Według legendy wyznawała ona voodoo i tym właśnie sposobem miała pozbawić życia swoich trzech mężów.

Luminous Lagoon

Na północnym wybrzeżu, na obrzeżach miasta Falmoth, znajduje się Luminous Lagoon czyli świetlista laguna. W wodzie zatoki zamieszkują bruzdnice, czyli mikroalgi, które wytwarzają srebrną poświatę podświetlającą rafę koralową i żyjące w niej ryby, co daje niesamowity efekt mieniącej się wody. Wiele miejscowych biur podróży organizuje nocne rejsy łodzią w celu lepszego podziwiania migającej wody.

Siedem wodospadów YS Falls w Middle Quarters

Innym miejscem z wodospadami jest miejscowość Middle Quarters, znajduje się tam siedem wodospadów YS Falls, położonych na krystalicznej rzece, spływających do naturalnych basenów. Miejsce to daje możliwość pływania, skakania do wody z kładki lub liny, zjechania tyrolką wzdłuż wodospadu lub po prostu odpoczywania na trawie wsłuchując się w ptasie śpiewy.

Negril

Negril jest tętniącą życiem miejscowością na zachodzie wyspy. Znajdują się tutaj zarówno luksusowe hotele, jak i niewielkie pensjonaty prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Miasto zachwyca dużą ilością, niemal idealnych plaż oraz bliskością rafy koralowej, bardzo chętnie wybierana jest przez turystów. Najsłynniejszą plażą jest Seven Mile Beach, która jak sama nazwa głosi ciągnie się niemal przez 7 mili, czyli ok. 10km. Plaża zachwyca drobnym, jasnym, niemal białym, piaskiem i niemal krystaliczną wodą, dzięki czemu wielokrotnie znajdowała się w rankingach na najpiękniejszą plażę świata. Otoczona jest palmami, na których przesiadują papugi, co bez wątpienia dodaje jej uroku. Będzie idealnym miejscem na podziwianie zachodów słońca. Za dodatkową opłatą na plaży istnieje możliwość jazdy konnej po plaży. Wzdłuż niej znajduje się także wiele knajpek i pubów. Najbardziej popularną kawiarnią jest Rick’s Cafe, umieszczona jest na wznoszącym się na wysokość 40 metrów klifie, z którego rozpościera się niesamowita panorama.

Negril, Jamaika
Chee-Onn Leong / stock.adobe.com

Miasto oferuje także idealne warunki do odkrywania podwodnego świata, ponieważ jego wody przybrzeżne uznane zostały za park morski i objęte ochroną. Podziwiać podwodną przyrodę można zarówno z profesjonalnym sprzętem jak i poprzez snorkeling. Najlepszym miejscem w okolicach Negril jest Throne Room, gdzie na głębokości ok 65 metrów znajdują się jaskinie udekorowane żółtymi koralowcami. Przy odrobinie szczęścia, można popływać z żółwiami. Jamajka jest także idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych a także wycieczek jachtami czy katamaranami, których wypożyczalnie znajdują się niemal na każdym rogu.

Royal Palm Reserve

W mieście znajduje się także rezerwat przyrody Royal Palm Reserve, mający za zadanie chronić bagna i rafy koralowe. Na terenie rezerwatu rośnie 114 gatunków roślinności, w tym występująca jedynie na zachodniej części Jamajki, palma królewska. Drzewa są domem dla ponad 25 gatunków ptaków, w tym długoogonowej papugi jamajskiej. Rezerwat można zwiedzać podczas rejsu łodzią lub spacerem.

Inną piękną plażą, z niemal krystaliczną wodą jest ta znajdująca się w zatoce Runaway Bay. Na miejscu znajduje się wiele restauracji i barów podających owoce morza oraz kilka wypożyczalni oferujących sprzęt do sportów wodnych. Na miejscu znajduje się także niewielki park wodny z zjeżdżalniami. Z kolei za najpiękniejszą plażę na Jamajce uznawana jest Paradise Beach, która zachęca do błogiego lenistwa i spędzania czasu tylko we dwoje.

Wodospad Mayfield Falls

Na wschód od Negril znajduje się Mayfield Falls, czyli wodospad składający się z dwóch kaskad ukrytych w środku lasu, które tworzą 21 naturalnych basenów wypełnionych chłodną górską wodą, będących idealnym schronieniem przez gorącem.

Co można robić na Jamajce?

Jamajka oferuje wiele możliwości: plażowanie, nurkowanie, spływy, przejażdżki quadami, wspinaczki czy zjazdy tyrolkami. Organizowane są również wycieczki typu Safari, jest to wyprawa autem terenowym w obszary porośnięte lasem tropikalnym, podczas której można podziwiać egzotyczne zwierzęta w ich naturalnym środowisku oraz zobaczyć niewystępujące nigdzie indziej, endemiczne gatunki roślinności. Innym rodzajem safari, jakiego można doświadczyć na Jamajce jest rejs nurtem Black River, najdłuższej rzeki na wyspie. Woda w niej płynąca jest bardzo czysta, a dno rzeki bardzo ciemne, co wpłynęło na jej nazwę. Popularne są rejsy łodzią z szklanym dnem, przez które idealnie widać co dzieje się pod wodą. Podczas rejsu można doświadczyć bliskiego spotkania z krokodylami. Innym spływem, na który często decydują się turyści, jest to spływ drewnianą tratwą po Rio Grande, rzece wpływającej z Gór Błękitnych. Rejs trwa ok 2 godzin i kończy się w ujściu rzeki do Morza Karaibskiego. Podczas drogi można podziwiać widoki na dolinę rzeki czy plantację bananów.

Plaże na Jamajce

Jamajka jest prawdziwym rajem dla miłośników plaż. Jej wybrzeże obfituje w malownicze zakątki, gdzie krystalicznie czysta woda spotyka się z białym, aksamitnym piaskiem. Jednym z takich miejsc jest Bloody Bay w Negril, znana z niesamowitych zachodów słońca i spokojnej atmosfery. Nieopodal znajduje się Long Bay, która, jak sama nazwa wskazuje, rozciąga się na długim odcinku i jest idealna dla tych, którzy pragną trochę prywatności. Warto również odwiedzić Treasure Beach na południowym wybrzeżu, gdzie można doświadczyć autentycznej jamajskiej kultury i spróbować lokalnych przysmaków w nadmorskich barach. Dla tych, którzy szukają aktywnego wypoczynku, Boston Bay w Portland oferuje doskonałe warunki do surfingu.

Nurkowanie na Jamajce

Nurkowanie na Jamajce to prawdziwa uczta dla miłośników podwodnego świata. Wody otaczające wyspę są domem dla różnorodnych gatunków ryb, koralowców i innych morskich stworzeń, które tworzą kolorowy i fascynujący krajobraz pod powierzchnią morza.

Jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania jest Runaway Bay. Znajdują się tam liczne wraki statków, które stanowią schronienie dla wielu gatunków morskiego życia. Wiele z tych wraków ma bogatą historię, co dodaje dodatkowego uroku podwodnym eksploracjom.

Innym atrakcyjnym miejscem jest Marine Park w Montego Bay. To chronione obszar morski oferuje niesamowite warunki do obserwacji koralowców, gąbek i ryb w ich naturalnym środowisku. Dzięki ochronie, ekosystem ten zachował się w nienaruszonym stanie, co czyni go jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na Karaibach.

Riffy koralowe w okolicach Negril to kolejne miejsce, które przyciąga nurków z całego świata. Krystalicznie czysta woda i bogactwo kolorów podwodnego świata sprawiają, że każde zanurzenie jest niezapomnianym przeżyciem.

Dla bardziej zaawansowanych nurków, Jamajka oferuje także jaskinie podwodne i głębokie nurkowania na otwartym morzu, gdzie można spotkać takie stworzenia jak rekiny, manty czy żółwie morskie.

Wielu operatorów turystycznych na Jamajce oferuje kursy nurkowania dla początkujących, więc nawet jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tej aktywności, Jamajka jest idealnym miejscem, by zacząć swoją przygodę z nurkowaniem. Wyspa oferuje nie tylko niesamowite warunki do obserwacji podwodnego świata, ale także ciepłą i przyjazną atmosferę, która sprawia, że każdy nurk czuje się tutaj jak w domu.

Wodospady na Jamajce

Oprócz Dunn’s River Falls, Jamajka kryje w sobie inne, równie zachwycające wodospady. Reach Falls w Portland otoczone są bujną roślinnością i oferują kryształowo czyste baseny, w których można się ochłodzić. Wodospady Irie Blue Hole koło Ocho Rios to ukryty klejnot, gdzie można skakać z klifów, pływać w jaskiniach i cieszyć się nieskażoną przyrodą. Natomiast wodospady YS w południowej części wyspy to kompleks naturalnych basenów i wodospadów, w którym można zrelaksować się w otoczeniu tropikalnej dżungli.

More Reading

Post navigation