Ceny na Jamajce

Ceny na Jamajce

Planując wyjazd na Jamajkę, trzeba liczyć się z tym, że średnie ceny są wyższe niż w Polsce. Niemal za wszystkie produkty, jak i usługi trzeba zapłacić więcej niż nawet w dużych miastach w Polsce. Szacuje się, że ceny na Jamajce są około 20% wyższe niż w Warszawie. Przyjrzyjmy się cenom wycieczek na Jamajkę oraz kosztom żywności, posiłków w restauracji czy też produktów w tamtejszych sklepach. Na koniec odpowiedzmy na pytanie „Czy Jamajka jest drogim czy tanim krajem?”.

Ceny wycieczek na Jamajkę

Za 7 dniowy pobyt, organizowany ekonomicznie i niskobudżetowo trzeba szacować, że zapłaci się około 2500 złotych. Gdy jednak wybierzemy opcję średnią trzeba liczyć się z kosztami rzędu 3 tysięcy. Natomiast w pełni luksusowy wyjazd, może wynieść około 5 tysięcy złotych. (mowa oczywiście o kosztach pobytu, bez przelotów).

Zorganizowany wyjazd to koszt od 5500 zł za osobę przy wylocie z Berlina i bez wyżywienia. W przypadku Warszawy cena tygodniowego pobytu na Jamajce zaczyna się od 6500 zł za osobę, również bez jedzenia i napojów. Wczasy All Inclusive z wylotem z Warszawy to koszt co najmniej 8000-9000 zł za osobę. Na ceny wycieczek na Jamajkę wpływ ma przede wszystkim termin i miasto wylotu oraz wliczone wyżywienie.

W przypadku planowania wycieczki na własną rękę warto też wspomnieć o kosztach noclegów lub wynajęcia auta.

Ceny noclegów na Jamajce

Średnie ceny noclegów wahają się między 130 złotymi za pokoje w hostelach, po ponad 1300 za luksusowe apartamenty w 5 gwiazdowych hotelach. Biorąc pod uwagę wszystkie opcje zakwaterowania średnia cena za nocleg dla dwóch wynosi około 500 złotych.

Ceny wynajmu samochodu na Jamajce

Ceny wynajmu samochodów zaczynają się od 200 złoty za dzień, przy wyborze niewielkiego auta miejskiego. Jednak paliwo na miejscu jest tańsze niż w Polsce, ponieważ litr kosztuje około 5.20 PLN. Jednorazowe bilety komunikacji publicznej to koszt 4 złotych, natomiast za taksówkę zapłaci się 5,40 za rozpoczęcie kursu oraz 13 złoty za każdy przejechany kilometr.

Ceny żywności na Jamajce

Ceny produktów spożywczych w supermarketach są nieco wyższe niż w Polsce. Za podstawowe produkty jak mleko, chleb czy woda zapłacimy kolejno 12, 11 i 4,50 złotych. Jednak produkty lokalne będą tańsze, dlatego warto z nich korzystać.

Ceny jedzenia w restauracjach na Jamajce

Posiłki w restauracjach również są droższe. Za jedzenie fast food w restauracji typu McDonald trzeba liczyć się z kosztem około 40 złotych, cena cheeseburgera to około 8 złotych. Natomiast co ciekawe, ceny kawy są zbliżone do tych w Polsce, ponieważ za cappuccino zapłacimy około 13 złotych. W restauracji za posiłek dla dwóch osób trzeba zapłacić około 200/250 złotych w zależności od wybranych dań. Jednak można znaleźć również tańsze miejsca do zjedzenia, gdzie opłata za obiad wyniesie około 30 złotych od osoby, najczęściej są to miejsca szybkiej obsługi, porównywalne do polskich barów mlecznych.

Ceny wybranych produktów na Jamajce

Palacze zdecydowanie nie będą zadowoleni, ponieważ papierosy są o wiele droższe, za paczkę papierosów jak Malboro czy Davidoff trzeba zapłacić niecałe 40 złotych.

Ile wynosi średnia pensja na Jamajce?

Wiemy już, że na Jamajce jest drożej niż w Polsce, ale czy pensje Jamajczyków też są wyższe? Co ciekawe, średnie miesięczne wygrodzenie netto na Jamajce wynosi 2500 złotych, a najniższa krajowa w 2022 roku wynosiła 9000 dolarów jamajskich tygodniowo, czyli około 250 złotych. Tak więc z perspektywy Jamajczyka ceny w kraju są jeszcze droższe niż dla nas.

Czy na Jamajce jest drogo?

Na Jamajce jest o 20-40% drożej niż w Polsce. Dla backpakersów może być to kosztowny wyjazd, natomiast nie jest to kolosalna różnica w odniesieniu do polskich cen.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz