Flora i Fauna Jamajki

Flora i fauna Jamajki

Jamajka ma bardzo różnorodną florę i faunę, znajduje się na niej ok. 3 tysięcy odmian roślin, z czego 800 występuje tylko na niej, w tym m.in. 500 odmian paproci.

Flora Jamajki

Cała wyspa gęsto pokryta jest przywiezionym z Chin bambusem, natomiast większość roślin uprawnych została przywieziona na wyspę przez Europejczyków, to oni zapoczątkowali na tym terenie uprawę trzciny cukrowej, bananów oraz cytrusów. Przed ich przyjazdem rosły jedynie gujawy, ananasy, jabłka cukrowe oraz caimito. Za narodowe drzewo uznaje się The Blue Mahoe, posiada ono fioletowe kwiaty przypominające hibiskus oraz gwajakowiec, który już od bardzo dawna używany jest w medycynie naturalnej.

Fauna Jamajki

Na Jamajce jest bardzo dużo szczurów oraz żywiących się nimi langust. Ciekawym gatunkiem występującym jedynie na wyspie jest nocohutia jamajska, występująca w górzystych częściach wyspy. Jest to gryzoń osiągający rozmiary królika, jednak o bardziej masywnym korpusie. Najliczniej występującymi zwierzętami są nietoperze.

Innymi ciekawymi stworzeniami, jakie można spotkać są pływające w morzu manaty, polujące na owady gekony oraz jeszcze niedawno uważane za wymarłe zielone legwany (ich populacje szacuje się jedynie ok. 100 osobników). Na wyspie żyje ok. 200 gatunków ptaków, w tym 25 endemicznych np. koliber czarnogłowy, a lasy roją się od wielokolorowych papug.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 3 Ocena: 5]

More Reading

Post navigation