Timanfaya National Park in Lanzarote, Canary Islands, Spain

Lanzarote Atrakcje

Atrakcje na Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya

Zdecydowanie jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji i symbolem Lanzarote jest Park Narodowy Timanfaya (hiszp. Parque Nacional de Timanfaya), który powstał po erupcji wulkanów w latach od 1730 do 1736 roku1.

Zajmuje on powierzchnię 51,07 km2 i zwany jest także Górami Ognia. W 1993 roku UNESCO uznało teren parku za rezerwat biosfery2. Cały obszar jest nadal aktywny sejsmicznie, a wyglądem porównuje się go do planety Mars lub do Księżyca. Ze względu na swoją unikatowość nakręcono w tym miejscu wiele filmów i reklam. Znajduje się tam punkt widokowy oraz restauracja El Diablo, serwująca dania z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne.

Do parku warto wybrać się z samego rana, aby uniknąć dużych kolejek, występujących niemalże przez cały rok. Zwiedzanie na własną rękę, chodząc po wulkanicznym terenie, nie jest możliwe ze względu na bardzo wysokie temperatury sięgające sześciuset stopni Celsjusza występujące pod ziemią, a także znacznie podwyższone w niektórych miejscach na jego powierzchni. Po wejściu na teren Timanfaya na turystów czekają autobusy, a sam przejazd wraz z puszczanymi informacjami i ciekawostkami o parku w trzech językach trwa około czterdzieści minut.

Godziny otwarcia:

9:00-17:45

Bilety:

Osoba dorosła: 10 euro

Dziecko: 5 euro (7-11 lat)

Poniżej 6 roku życia: wstęp bezpłatny

Rabat 20% na wejście po godz. 15:00

Jameos del Agua

Będąc na Lanzarote warto odwiedzić Jameos del Agua. Jest to niesamowita jaskinia mieszcząca się we wnętrzu jednego z najdłuższych tuneli na świecie, liczącego aż siedem kilometrów, powstałego w wyniku erupcji wulkanu de La Corona, która miała miejsce w około 3000-5000 r p.n.e.

Znajdziemy tam także charakterystyczne, jasnoniebieskie słone jezioro, salę koncertową, ogród palmowy i restaurację. W podziemnym, krystalicznym jeziorze mieszczącym się we wnętrzu jaskini żyją ślepe kraby albinosy, które są jedną z głównych atrakcji dla odwiedzających. Każdy z nich ma około 1 cm.

Należy przestrzegać niepisanej zasady, która mówi o tym, aby nie wrzucać tam monet ani jedzenia, ponieważ mogłoby im to zaszkodzić.

Godziny otwarcia:

10:00 – 17:00 (ostatnia wizyta o godz. 16:00)

Bilety:

Dorośli: 10 euro

Dzieci: 5 euro (7-12 lat)

Poniżej 6 roku życia: wstęp bezpłatny

Jardin de Cactus

Jardin de Cactus, czyli Ogród Kaktusów znajdujący się na Lanzarote mieści się w dawnych kamieniołomach, w których wydobywano niegdyś popiół wulkaniczny. Na jego terenie znajdziemy ponad 1400 gatunków kaktusów z całego świata! Mają one różne kształty, wielkości i pochodzenie.

Na miejscu znajdziemy dużo schodów, kamiennych tarasów, a także sklep i restaurację, w której możemy kupić zimne napoje, lody, a także słynnego kaktusowego burgera lub likier z kaktusa. Ogród znajduje się zaledwie 23 km od lotniska, zajmuje powierzchnię ponad 5000 metrów kwadratowych, a jego budowa trwała ponad 30 lat.

Godziny otwarcia:

10:00-17:00

Bilety:

Dorośli: 6,50 euro

Dzieci: 3,25 euro (7-12 lat)

Poniżej 6 roku życia: wstęp bezpłatny

Rancho Texas Lanzarote Park

Rancho Texas Lanzarote Park to idealne miejsce na całodniową wycieczkę dla całej rodziny! Na miejscu znajdziemy atrakcje takie jak: pokazy ptaków, lwów morskich, przejażdżki kucykiem, zoo, park wodny i wiele innych.

Cały teren inspirowany jest Dzikim Zachodem, dlatego też zobaczymy tam również m.in. pokazy rzucania lassem. W zoo mamy okazję spotkać bardzo unikatowego białego tygrysa, który jest zagrożony wyginięciem (posiada kategorię EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych4). Na świecie żyje ich zaledwie około 200 sztuk.

Godziny otwarcia: 9:30 – 17:30

Bilety:

Wstęp do parku

Dorośli: 36 euro

Dzieci i seniorzy powyżej 65 lat: 24 euro

Sea Lion Interaction + wstęp do parku

Dorośli: 96 euro

Dzieci i seniorzy powyżej 65 lat: 84 euro

Dolphin Interaction + wstęp do parku

Dorośli: 136 euro

Dzieci i seniorzy powyżej 65 lat: 124 euro

Playa de Papagayo

Jednym z najlepszych i najczęściej odwiedzanych miejsc na Lanzarote jest Playa de Papagayo, znajdująca się we wschodniej części Playa Blanca. To piaszczysta, osłonięta od wiatru i położona na terenie Obszaru Chronionego Los Ajaches plaża, która od lat kusi swoim pięknem turystów z całego świata.

Jej wody są turkusowe i przejrzyste, fale niskie, a okolica oraz przyjazny klimat sprzyjają plażowaniu i fotografowaniu. Można się na nią wybrać przez cały rok. Plażę odwiedza dużo rodzin z dziećmi, gdyż jest idealna do pływania, a także snorkelingu ze względu na spokojne wody i piękne widoki. Ma ona kształt zatoki otoczonej klifami. Jej długość to 120 metrów, a szerokości około 20.

Parking dla samochodów znajduje się tuż obok wejścia na plażę, dlatego warto udać się tam samochodem. Znajdziemy tam również pole namiotowe, a także bar z ciepłymi przekąskami i zimnymi napojami. Nie jest to jedyna plaża na tym obszarze. W niedalekiej odległości zobaczyć możemy ich jeszcze kilka.

Możliwe jest dojście do plaży na piechotę, a żeby dojechać tam samochodem musimy udać się do doliny pomnika przyrody Los Ajaches, gdzie znajduje się schronisko kontrolujące dostęp, ponieważ całość kompleksu leży na obszarze chronionym.

Cena przejazdu samochodem: 3 euro

Los Hervideros

Wybrzeże Los Hervideros na Lanzarote to jeden z najlepszych punktów widokowych na wyspie. Są to formacje skalne utworzone przez lawę, tworzące niesamowite korytarze i jaskinie, które powstały w trakcie erupcji wulkanicznych w latach 1730 – 1736.

Wokół nich zrobiono ścieżki, schody i drogi, pozwalające oglądać niesamowity, stworzony przez naturę krajobraz z niemalże każdej ze stron. Na miejscu występują mocne wiatry i duże fale, które tworzą jeszcze lepszy, niezapomniany efekt. Jest to atrakcja przyjazna również dzieciom, gdyż niektóre drogi są szerokie i łatwo dostępne. Wstęp jest darmowy.

Charco de Los Clicos

Charco de Los Clicos, czyli zielone jezioro będące częścią krateru wulkanicznego na Lanzarote, swój nietypowy kolor zawdzięcza algom, a dokładniej fitoplanktonowi. Można je podziwiać z punktu widokowego, który znajduje się w urokliwej miejscowości El Golfo.

Jest to miasteczko słynące z rybołówstwa. Będąc na miejscu możemy udać się do jednej z wielu lokalnych restauracji, a także na plac zabaw położony niemalże nad wodą, jeśli podróżujemy z dziećmi.

Dostęp do zielonego jeziora, które jest obecnie bardziej zasolone niż Morze Martwe, jest bezpłatny, a tuż obok znajduje się parking. Oglądanie go z niższych obszarów nie jest możliwe.

La Geria

Lanzarote słynie między innymi z charakterystycznych winnic, których jest na wyspie aż osiemnaście. Jednym z najsłynniejszych obszarów chronionych wykorzystywanych pod uprawę winorośli jest La Geria, zajmująca ponad 5,255 hektarów terenu.

Czarny krajobraz, popiół i lawa pojawił się tam po wybuchu wulkanu Timanfaya. Mieszkańcy wykorzystali ten fakt, aby utworzyć półokrągłe murki z kamieni wulkanicznych, którymi otaczają każdą z uprawianych roślin, tworząc małe korytka chroniące je przed wiatrem.

Warto wybrać się tam na wycieczkę. a przy okazji odwiedzić Muzeum Wina, które znajduje się nieopodal.

Źródła

1. Gobierno de Canarias: Parque Nacional de Timanfaya

2. Unesco.org – Biosphere Reserve Information

3. https://www.wakacje.pl/

4. Numbers of threatened species by major groups of organisms (1996–2011)

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation