Malta Informacje

Informacje turystyczne o Malcie

Gdy zaczniemy kierować się popularnym stwierdzeniem “małe jest piękne” – Malta urośnie w naszych oczach. Rzeczywiście ten wyspiarski kraj, chociaż nie jest zbyt duży pod względem powierzchniowym, to jednak przywita nas licznymi propozycjami atrakcji turystycznych.

Zobacz, w jaki sposób podróżować na Maltę, a także co warto zwiedzić w tym kraju. Wtedy na pewno Twoja wyprawa na wyspy będzie dla Ciebie wyjątkowo satysfakcjonująca.

Spis treści

Urokliwy klimat Malty

Jeżeli udało Ci się kiedyś zwiedzić Kraków wzdłuż i wszerz, to nie będziesz mieć również problemu z zobaczeniem całej Malty. Ponieważ właśnie ten kraj ma powierzchnię porównywalną do dawnej stolicy Polski.

Państwo wyspiarskie zajmuje zaledwie 316 km2, na której mieszka ponad pół miliona Maltańczyków. I to właśnie tutaj możesz napawać się różnymi kulturami, które napływają ze strony regionu śródziemnomorskiego.

A także znajdziesz tu wiele brytyjskich naleciałości z powodu XIX-wiecznej kolonizacji tego narodu na wyspach.

Położenie Malty

Malta jest państwem wyspiarskim położonym na wodach Morza Śródziemnego, jednocześnie stanowiąc najdalej wysunięty na południe kraj europejski. Malta przez morze sąsiaduje najbliżej z Włochami, dzieląc dystans zaledwie 81 kilometrów. Kolejnym pobliskim sąsiadem, już afrykańskim jest Tunezja. Przez wody morskie należy pokonać odległość ponad 280 km.

Chociaż Malta obejmuje naprawdę niewielką powierzchnię, składa się z trzech głównych wysp, i mnóstwa mikrowysepek, które nie są zamieszkałe, a często nawet zalewane przez wody morskie.

Największą wyspą jest Malta, która obejmuje ponad 75% powierzchni całego kraju. Pozostałe dwie, które są zamieszkałe, to Gozo (powierzchnia 67,1 km2) oraz Comino (powierzchnia 2,8 km2), która umiejscowiona jest pomiędzy dwiema większymi wyspami.

Maltese Islands map
Speedfighter / stock.adobe.com

Turystyczne regiony na Malcie

Wybierając się na Maltę, nie będziemy mieli większego problemu z przemieszczaniem się po całym archipelagu komunikacją miejską lub lokalnymi promami. Jednak, jeżeli chcemy się skupić na najczęściej odwiedzanych przez turystów regionach, a dokładnie miastach, to na pewno warto wybrać się do takich miejsc jak:

Valetta

Valetta jest stolicą Malty, która położona jest na półwyspie Sciberras. Jedną z najpopularniejszych atrakcji są Górne ogrody Barrakka. Ponadto w tym mieście możemy zwiedzać liczne sakralne zabytki, do których zalicza się m.in. Konkatedra św. Jana, czy też Bazylika Matki Bożej Bezpiecznej Przystani.

Jeżeli lubimy zapoznać się z historią wybranego miejsca, powinniśmy wybrać się koniecznie do Muzeum Archeologicznego w Valletcie lub też do Narodowego Muzeum Wojny. Miejscem godnym zobaczenia jest również wyjątkowy Teatr Manoel, który pełni rolę Teatru Narodowego na Malcie.

Valletta skyline with the St. Pauls Cathedral
mRGB / stock.adobe.com

Wyspa Gozo

Gozo to niezwykle urokliwa Wyspa, która kryje w sobie całą masę klimatycznych zakątków. W przypadku niezwykłych zabytków koniecznie warto zwiedzić Kościół Ta’Pinu, a także zobaczyć wiatrak Ta’Kola.

Niewątpliwie warto zobaczyć także Ghasri Valley, czyli zatokę w północnej części Gozo. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, ponieważ wąwóz rozciąga się na długość ok. 250 metrów, otoczony wysokimi skałami, pod którymi znajdują się podwodne jaskinie, takie jak “Błękitna Kopuła”.

Azure Window Malta
Jordan Johnson / stock.adobe.com

Mdina

Mdina to miasteczko, które niegdyś pełniło rolę stolicy Malty. Otoczone jest średniowiecznymi murami, a także położone jest na malowniczym wzgórzu, z którego rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne.

Na uwagę w tym miasteczku liczącym niespełna 300 mieszkańców, warto na pewno zobaczyć Katedrę Świętego Pawła, Bramę miejską, czy też Palazzo Falson, który pełni rolę pałacu pochodzącego z XIII wieku.

Young stylish woman in hat traveling in the Mdina city, Malta 2018
frecca / stock.adobe.com

Sliema

Sliema jest jedną z nowocześniejszych jednostek administracyjnych wchodzących w skład Malty. Ciekawostką jest to, iż miasteczko o powierzchni zaledwie 1,3 km2, zamieszkiwane jest przez ponad 22 tys. Maltańczyków.

To właśnie w tym miejscu bardzo mocno rozwinęła się turystyka na Malcie. W Sliema znajdują się liczne restauracje, hotele, a także inne luksusowe atrakcje przygotowane specjalnie dla turystów. Ponadto ok. 10 km od Sliemy znajduje się jeden z głównych portów lotniczych.

Aerial view to Sliema, Malta
molenira / stock.adobe.com

St. Julian’s

St. Julian’s jest idealnym miejscem dla każdego, kto jest wielbicielem bezpośredniej obecności widoków na morze. Miejscowość znajduje się aż nad czterema zatokami, dlatego właśnie znajduje się tutaj przystań, w której cumują łodzie rybackie. Na terenie kurortu można zwiedzić m.in. takie zabytki jak Balluta Buildings, Spinola Palace, czy też Dragonara Palace.

Spinola Bay with restaurants, St. Julian`s, Malta, Mediterranean, Europe
s4svisuals / stock.adobe.com

Marsaxlokk

Marsaxlokk to nieduża wioska rybacka, która zamieszkiwana jest przez ok. 3,5 tys. osób. W przystani można podziwiać charakterystyczne łódki luzzu pomalowane najczęściej w kolorze żółtym i niebieskim. Kolejną atrakcją turystyczną, jaką możemy podziwiać, jest targ, w którym obkupimy się w wiele maltańskich przysmaków.

Malta, Marsaxlok harbour.
Valery Bareta / stock.adobe.com

Popeye Village

Jeżeli interesują nas miejsca, które prezentują się niczym scenerie z filmów przygodowych, to zapewne wioska Popeye Village będzie doskonałym przykładem do tego, aby podziwiać park rozrywki nad zatoką Anchor Bay. Znajduje się tutaj wiele atrakcji, wśród których wymienia się między innymi Comic Museum, Wioskę Mikołaja, czy też możliwość wynajęcia łódki, aby popływać po zatoce.

Popeye village
tan4ikk / stock.adobe.com

Mellieha

Mellieha to miejscowość znajduje się w północnej części Malty. Możemy w niej zwiedzić wyjątkowe Sanktuarium Maryjne, w którym fresk został namalowany rzekomo sam św. Łukasz. Chociaż oczywiście jest to raczej legendarny zapis, ponieważ ozdoba kościoła pochodzi z XII wieku.

Malta – co warto zwiedzić?

Wiedząc już, do jakich miejscowości warto się udać, dobrze jest sprawdzić również, na jakich konkretnych atrakcjach turystycznych możemy się skupić najbardziej. W ten sposób będziemy mogli chłonąć prawdziwą esencję maltańskiego klimatu.

Do takich wyjątkowych atrakcji zalicza się:

Błękitna Grota

Błękitna Grota – jednym z najczęściej odwiedzanych punktów widokowych na Malcie jest właśnie Błękitna Grota, czyli Blue Grotto. Do jaskini możemy wybrać się łódką, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej podziwiać niesłychane sklepienie jaskini, a także lazurową, przejrzystą wodę.

Klify Dingli

Kolejnym miejscem godnym uwagi są klify Dingli. Będziemy mogli je podziwiać od zachodniej strony Malty. Ciekawostką jest to, iż wzdłuż klifów znajduje się trasa spacerowa, z której możemy podziwiać niesamowite urwiska.

Trójmiasto maltańskie

Okazuje się, że Malta również ma swoje “Trójmiasto”, w skład którego wchodzi Senglea, Birgu, a także Cospicua. Jest to niesamowita kolebka historyczna wyspiarskiego państwa. Ponieważ w tych miejscowościach możemy zwiedzać liczne zabytki, do których zalicza się m.in. Pałac Inkwizytora, Muzeum Morskie Malty, ogród Gardjola, czy też Fort Saint Angelo.

Katakubmy i grota św. Pawła

Katakubmy i grota św. Pawła to takie pamiątki po wczesnych chrześcijanach znajdziemy w Rabacie. Oprócz katakumb św. Pawła, w tym samym miejscu możemy zobaczyć również kompleks św. Agaty.

Świątynie Tarxien

Jeśli lubisz zwiedzać różnego rodzaju stanowisko archeologiczne, to z pewnością świątynie w Tarxien wywołają u Ciebie bardzo duże wrażenie. Kompleks pochodzi z 4 tys. lat przed naszą erą. Ciekawostką jest to, iż znajduje się on w samym centrum miasta.

Majjistral Nature and History Park

Majjistral Nature and History Park to pierwszy park narodowy, który został założony na Malcie. Znajdują się tutaj liczne siedliska ptaków, które zadomowiły się w klimacie śródziemnomorskim. Ponadto w słoneczne dni z Parku Narodowego będziemy mogli dostrzec Sycylię. Park narodowy ma bardzo wiele do zaoferowania, ponieważ łączna długość ścieżek wynosi aż 6 km, które ciągną się wzdłuż wybrzeża.

Coral Lagoon

Wielbiciele pięknych ujęć zdjęciowych koniecznie muszą odwiedzić Coral Lagoon, czyli grota wyrzeźbiona w skałach, w której znajduje się lazurowa woda. Niestety jest to też bardzo ryzykowna atrakcja, ponieważ śmiałkowie wskakujący do wody, muszą następnie przepłynąć pod skałami na otwarte morze, aby się z niej wydostać. Co najmniej kilka odważnych osób nie wypłynęło stamtąd już o własnych siłach. Dlatego zaleca się, aby jednak nie ryzykować swoim zdrowiem, a nawet życiem.

Czy na Malcie są piaszczyste plaże?

Wybierając się na Maltę, z pewnością chcemy się przekonać, czy będziemy mogli liczyć na wypoczynek na pięknych, piaszczystych plażach. Okazuje się, że większość wybrzeża jest skalista, a także zakończona stromymi klifami.

Jednak to wcale nie oznacza, że nie znajdziemy również piaszczystych plaż. Taką plażę znajdziemy m.in. w Mellieha, która pełni rolę największej piaszczystej plaży na całej Malcie. Z jednej strony możemy liczyć na przyjemny piasek, ale pamiętajmy również, że jest to plaża niezwykle mocno oblegana przez turystów.

Planowanie podróży na Maltę

Jeżeli naszym marzeniem jest podróż na Maltę, to na pewno warto sprawdzić, w jaki sposób możemy się dostać na państwo wyspiarskie. Oczywiście jednym z najczęściej wybieranych środków podróży jest samolot. Jednak kursują również promy pomiędzy Włochami, a Maltą. Dlatego mamy pod tym względem bardzo dużą dowolność, w jaki sposób dostaniemy się na Maltę.


Wybór lotów na Maltę

Na Maltę z powodzeniem dostaniemy się bezpośrednimi samolotami z Polski. Jedną z najpopularniejszych linii lotniczych, która oczywiście zalicza się do najtańszych, jest Ryanair.

Na Maltę dostaniemy się z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Krakowa, a także lotniska w Modlinie.

Lot trwa niewiele ponad 3 godziny. Koszt biletów zaczyna się już od 250 złotych w jedną stronę.

Kolejną tanią linią lotniczą, którą możemy podróżować na Maltę jest Wizzair. Tutaj koszt przelotu zaczyna się już od 130 złotych. Natomiast na Maltę tą linią lotniczą dostaniemy się z Katowic oraz portu lotniczego im. Chopina w Warszawie.

Gdzie jest najkrótszy pas startowy w Europie?

W Internecie regularnie pojawiają się różne artykuły, a także wpisy, które dotyczą jednych z najbardziej niebezpiecznych lotnisk w Europie, a nawet na świecie. Rzeczywiście jeszcze w latach 70-tych XX wieku lotnisko na Malcie nie było zbyt rozbudowane. Ale też nie ma co się oszukiwać, że w tamtych czasach ruch lotniczy nie był jeszcze tak spopularyzowany.

Dlatego w kolejnych latach lotnisko na Malcie było wielokrotnie modernizowane, a także rozbudowywane. Nie musimy się zatem obawiać, że lotnisko Luqa na Malcie jest niebezpieczne.

Jeżeli chodzi o najkrótszy pas startowy w całej Europie, to rzeczywiście znajduje się on na lotnisku Courchevel we Francji, ponieważ liczy ono zaledwie 537 metrów długości. Dodatkowym utrudnieniem jest nachylenie terenu o wartości 18,5 stopni. Startując i lądując na tym lotnisku, rzeczywiście można przeżyć dreszczyk emocji.

Inne sposoby podróży na Maltę

Lot samolotem nie jest jedynym sposobem tego, jak można dotrzeć na Maltę. Ponieważ z powodzeniem możemy dostać się na wyspy również promem, wyruszając z Włoch.

Jeżeli już jesteśmy po stronie włoskiej, to po 2-godzinnej przeprawie możemy przedostać się na Maltę. Najczęściej wybieranym przewoźnikiem jest Virtu Ferries. Promem przepłyniemy do Valetty z Pozallo lub portu w Augusta. Niestety podróż nie należy do najtańszych, ponieważ zapłacimy ok. 120 Euro za osobę.

Baza noclegowa na Malcie

Baza noclegowa na Malcie jest bardzo mocno rozbudowana. Dlatego nie musimy się obawiać, iż nawet podróżując na własną rękę, nie będziemy mieli, gdzie się zatrzymać. Najczęściej takie noclegi będziemy mogli rezerwować za pośrednictwem popularnego serwisu Booking.com.

Szybko zauważymy, iż ceny noclegów w stolicy są dużo wyższe. Ponieważ zaczynają się one od ok. 400 złotych za dobę dla jednej osoby dorosłej.

Jeżeli nie chcemy się zatrzymać w Valletcie, to możemy zdecydować się na tańsze kurorty. Sliema jest takim miejscem, w którym znajdziemy tanie hostele, w których koszt noclegu zaczyna się już od 100 złotych za osobę dorosłą.

Podróż na Maltę za pośrednictwem biura podróży

Nie każdy lubi podróżować na własną rękę. Szczególnie jeżeli chce wyjechać po raz pierwszy lub też podróżuje z małymi dziećmi. Takim komfortowym rozwiązaniem jest wyjazd na Maltę za pośrednictwem biura podróży. W Polsce nie brakuje ciekawych ofert, z których możemy skorzystać w dowolnym momencie.

Trzeba jednak mieć na uwadze, iż koszty takich wycieczek są dość wysokie. W ofercie Rainbow znajdziemy wycieczkę 6-dniową na Maltę w cenie już od ok. 3600 złotych za osobę. Ponadto takie wycieczki bardzo często łączone są z pobytem na Sycylii.

Nieco tańszą ofertę przygotowało biuro podróży Itaka, które proponuje wycieczkę 3-dniową na Maltę w cenie ok. 1580 zł za osobę. Jednak zdecydowana większość ofert, to cena ok. 2000 złotych za osobę.

Koszt wyjazdu i pobytu na Malcie

Od razu można zauważyć, że ceny wyjazdu na Maltę z biurem podróży są dość wysokie. Najtańsza oferta obejmuje ok. 3000 zł za dwie osoby przebywające na Malcie przez 3 noce. Oczywiście wliczony jest tutaj już przelot, nocleg i wyżywienie.

Jednak za 6 nocy, cena wzrośnie do ok. 6 tys. Patrząc na to, iż standardowa cena, to ok. 7 tys. za 2 osoby wykupujące wycieczkę na 6 dni. Jeżeli nie jesteśmy przywiązani do żadnego terminu podróży, a także możemy spać w mniej popularnych kurortach, to za przeloty i 6 noclegów dla dwóch osób, zapłacimy ok. 3,5 tys. złotych. Jednak musimy mieć jeszcze dodatkowe kieszonkowe na wyżywienie lub atrakcje turystyczne.

Malta czy Cypr – co wybrać?

Bardzo często wybierając nowy kierunek wycieczki, zastanawiamy się nad tym, który kraj będzie dla nas bardziej atrakcyjny. Wybierając się na południe, w zestawieniu znajduje się zazwyczaj Malta oraz Cypr.

Warto zrobić bardzo szybkie rozeznanie, dzięki czemu przekonasz się, czy lepiej odwiedzić jeden, czy może drugi kraj. Należy jednak mieć na uwadze, że każdy ma też zupełnie inne oczekiwania lub podróżuje w towarzystwie dzieci, przez co zwraca się uwagę na inne udogodnienia.

Gdzie cieplej – Cypr czy Malta?

Nie ma dużej różnicy w temperaturze powietrza zarówno na Cyprze, a także na Malcie. Mimo iż Cypr leży znacznie bliżej Turcji, to jednak średnie temperatury w sezonie wakacyjnym wahają się tam od 22 do 26 stopni Celsjusza.

Natomiast na Malcie, która jest zresztą najbardziej wysuniętym krajem europejskim na południe, słupki rtęci będą wskazywać od 26 do 30 stopni Celsjusza. Natomiast w obydwóch krajach, w pozostałych miesiącach temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jeżeli jednak będzie nam zależeć na tym, aby się naprawdę wygrzać na słonecznych plażach, to z pewnością wyjazd na Maltę będzie lepszym pomysłem.

Gdzie jest taniej – na Malcie czy Cyprze?

Malta niestety jest dużo droższa od Cypru, na którym ceny są zbliżone do naszych polskich. W związku z tym powinniśmy się nastawić, że pobyt na Malcie pozbędzie nas większych oszczędności.

Możemy to zauważyć nawet po cenie wycieczek oferowanych przez znane biura podróży. W ofercie Rainbow znajdziemy już wycieczki 8-dniowe w cenie od 2000 złotych za osobę. Zatem koszt wyjazdu można kalkulować jako nawet 1,5 raza tańszy niż na Maltę.

Kiedy wybrać się na Maltę?

Planowanie wyjazdu na Maltę jest ściśle związane z tym, jaką pogodę zastaniemy na wyspiarskim państwie. Warto mieć na uwadze, że jest to jeden z najbardziej słonecznych krajów w Polsce. Ponieważ w ciągu roku odnotowuje się ponad 300 tys. nasłonecznionych godzin. Dlatego dobrze jest wiedzieć, w jakich miesiącach możemy spodziewać się najwięcej słońca, a w jakich spotka nas deszczowa aura.

Warunki klimatyczne na Malcie

Na Malcie panuje klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. To oznacza, że na wyspach możemy spodziewać się łagodnych, ale często deszczowych i wietrznych zim, a także bardzo ciepłych, a nawet upalnych sezonów letnich. Średnia temperatura w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie 23 stopni Celsjusza.

Najcieplejszymi miesiącami jest lipiec i sierpień, ponieważ wtedy Malta znajduje się pod wpływem afrykańskich wiatrów Sirocco. W tym czasie można odnotować temperatury na poziomie ok. 34 stopni Celsjusza. Dla porównania średnia temperatura w styczniu, lutym oraz grudniu waha się od 13 do 14 stopni Celsjusza.

Pogoda na Malcie

Jeżeli chcemy skorzystać z największych upałów, to na Maltę warto wybrać się w lipcu i sierpniu. Jednak temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza odnotowywane są już od kwietnia, aż do października. Wyjeżdżając na Maltę, chcemy sprawdzić także, w jakich miesiącach zaznamy najwięcej słonecznych i bezdeszczowych dni. Na taką pogodę możemy liczyć już od maja aż do sierpnia.

Nie bez znaczenia jest również temperatura wody w Morzu Śródziemnym. Jak można się spodziewać, najlepsze warunki na morskie kąpiele występują od lipca do września, ponieważ wtedy średnia temperatura wody wynosi 26 stopni Celsjusza.

Co ciekawe, kąpiele przyjemne mogą być również w czerwcu, październiku, a nawet listopadzie. Temperatura wody w tych miesiącach przekracza wartość 20 stopni Celsjusza.

Malta od praktycznej strony

Wyjazd na Maltę nie powinien być dla nas zbyt stresujący, ponieważ jest to kraj bezpieczny, a także przyjazny turystom. Ponadto znajduje się on na terenie Europy, więc mimo mieszanki kulturowej, nadal będziemy wśród Europejczyków, z którymi mamy naprawdę wiele wspólnego.

Warto jednak sprawdzić kilka cennych informacji, aby wiedzieć, jak sprawnie poruszać się po Malcie, a także by poszczególne sytuacje nie były dla nas żadnym zaskoczeniem.

Co warto wiedzieć przed wylotem na Maltę?

Gdy już podjęliśmy decyzję o wylocie na Maltę, to z pewnością warto odpowiedzieć sobie na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z tym krajem. Wtedy będziemy mogli również się odpowiednio przygotować do tego wyjazdu.

Czy wyjazd na Maltę jest bezpieczny?

Malta jest bezpiecznym krajem. Nie panują tutaj żadne zagrożenia ze strony konfliktów zbrojnych, czy też ataków terrorystycznych. Ponadto nie jest to kraj zagrożony różnymi kataklizmami.

Czy na Maltę potrzebna jest wiza?

Podróżując na Maltę, nie musimy wyrabiać wizy. Warunkiem tego jest pobyt na Malcie w celach turystycznych nie dłuższy niż 90 dni.

Jaki jest koszt wyrobienia wizy na Maltę?

Jeżeli planujemy przedłużyć nasz pobyt, bądź też mamy w planach pracować na Malcie, nadal nie musimy wyrabiać wizy. Należy jednak ubiegać się o pozwolenie na pobyt, który jest dedykowany obywatelom Unii Europejskiej.

Jakie dokumenty wziąć na Maltę?

Na Maltę będziemy mogli wjechać, okazując dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy. Dokumenty nie muszą wykazywać się minimalną ważnością.

Jaka waluta obowiązuje na Malcie?

Od 2008 roku na Malcie obowiązuje płatność w Euro.

Jaką walutę wziąć na Maltę?

Skoro walutą obowiązującą na Malcie jest Euro, to jednocześnie jest to najlepsza opcja, jeżeli chodzi o płatności.

Jak płacić na Malcie?

Najlepszym sposobem płatności na Malcie jest gotówka. Jeżeli jednak będziemy poruszać się wyłącznie w obrębie kurortów, to możliwe jest również użycie karty płatniczej.

Ile pieniędzy wziąć na Maltę?

Chcąc wiedzieć, czy nie ma ograniczeń pod względem przewożonej gotówki na teren Malty, to organom celnym musimy zgłosić kwotę przekraczającą 10 tys. Euro. Natomiast jeżeli zastanawiamy się, jaką kwotę wziąć na wycieczkę na Maltę, wszystko będzie tak naprawdę zależeć od Twoich oczekiwań.

Jeżeli wykupujesz wycieczkę przez biuro podróży, wtedy możesz wziąć kieszonkowe na pamiątki oraz różnego rodzaju atrakcje. Planując samodzielny wyjazd, na którym musisz zadbać o noclegi, a także wyżywienie, kwota ok. 2-3 tys. na tydzień powinna być wystarczająca.

Czy na Malcie jest drogo?

Niestety ceny na Malcie są wyższe w porównaniu do naszych polskich stawek. Nie są to zbyt duże różnice, ale zaopatrując się w podstawowe produkty, zapłacimy nieco więcej niż w naszych realiach.

Za bochenek chleba zapłacimy ok. 7 złotych. Za kg sera żółtego ceny wahają się od ok. 30 do 60 złotych. Za jedno piwo zapłacimy już od ok. 7 złotych, natomiast piwo 0% jest o ok. 2 złote tańsze.

Chcąc wynająć samochód, tankowanie go będzie tańsze niż w Polsce, ponieważ za diesel zapłacimy ok. 5,50 zł/litr, a benzyna jest w cenie 6,10 zł/litr.

Jak korzystać z Internetu na Malcie?

Jeżeli zatrzymujemy się w hotelu, to nie powinniśmy mieć większego problemu z dostępem do darmowego Wi-Fi. Natomiast jeżeli chcemy być niezależni, to dobrze jest wykupić maltańską kartę SIM. Najpopularniejszym operatorem na Malcie jest Vodafone. Natomiast koszt takiej karty to ok. 12 Euro.

Jak dzwonić z Malty do Polski?

Malta znajduje się w Unii Europejskiej, dlatego właśnie nie będziemy mieli problemu z połączeniami do Polski. Wystarczy w tym celu uruchomić usługę Roaming u swojego operatora sieci komórkowej.

Ile kosztuje minuta rozmowy z Malty do Polski?

Zaletą pobytu na Malcie jest to, iż połączenia telefoniczne do Polski nie zaliczają się już do bardzo drogich. Ponieważ zgodnie z europejską dyrektywą, kraje należące do Unii Europejskiej rozliczane są wg stawki krajowej, a także za każdą dodatkową minutę, doliczana jest opłata roamingowa, która najczęściej wynosi kilka groszy.

Ile alkoholu można zabrać ze sobą alkoholu na Maltę?

Nie ma rygorystycznych zakazów, jeżeli chodzi o ilość alkoholu przewożonego na Maltę. Do odprawy celnej powinno być zgłoszone, jeżeli chcemy przewieźć minimum 110 litrów piwa, 10 litrów spirytusu, czy też 20 litrów wysokoprocentowego wina.

Czego nie można wwozić na Maltę?

Podróżując na Maltę samolotem, obowiązują wszystkie restrykcje dotyczące zawartości bagażu, które nałożone są przez linie lotnicze. Dlatego wiemy, że nie można przewozić na przykład broni, czy też ostrych przedmiotów, które mogłyby zagrażać innym osobom.

Jakie leki zabrać na Maltę?

Nie ma specjalnych wytycznych dotyczących tego, jakie leki należy zabrać ze sobą na Maltę. Okazuje się, że najlepiej zabrać podstawowe medykamenty, do których zaliczają się środki przeciwbólowe, na biegunkę, środki odkażające, czy też lekarstwa na choroby, z którymi borykamy się na co dzień. Nie ma żadnych wskazań również co do dodatkowych szczepień, jakie trzeba wykonać przed wylotem na Maltę.

Jakie ubezpieczenie wykupić na Maltę?

Jeżeli w razie potrzeby będziemy chcieli skorzystać z konsultacji lekarskiej, możemy to zrobić w ramach naszego ubezpieczenia w NFZ. Jednak pamiętajmy, aby przed wyjazdem zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki czemu unikniemy płatności za konsultacje i leczenie, za które na Malcie mieszkańcy również nie płacą. Należy mieć na uwadze, iż pewne czynności w służbie zdrowia są odpłatne. Warto zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu.

Co gryzie na Malcie? Czy są komary i karaluchy?

Pływając w Morzu Śródziemnym, należy uważać na meduzy świecące, które niestety mogą powodować oparzenia. Mogą one być dla turystów niezwykle interesujące, ponieważ potrafią świecić w ciemności. Jednak nie należy ich pod żadnym pozorem łapać.

Niestety na Malcie doskwiera również problem komarów, dlatego warto zabrać ze sobą odpowiednie preparaty na te owady. Ponadto na niektórych ulicach, w pobliżu kontenerów na śmieci, możemy zauważyć karaluchy. Na Malcie niestety dbanie o czystość i wywóz śmieci nie funkcjonują na najwyższym poziomie.

Jakie są gniazdka na Malcie?

Już wiemy, że Malta ma bardzo dużo naleciałości ze strony Wysp Brytyjskich. Taką oznaką są również gniazdka angielskie. Dlatego potrzebne są odpowiednie przejściówki, które pozwolą podłączyć się do gniazdka typu “G”.

Jak się przygotować do podróży na Maltę?

Wyjazd na Maltę może budzić wiele pozytywnych emocji. Warto dowiedzieć się również, jak się przygotować, od strony praktycznej. Podróżując na wyspy w sezonie letnim, koniecznie należy zadbać o odpowiedni filtr słoneczny, nakrycie głowy, a także okulary przeciwsłoneczne.

Kolejną wątpliwością, z jaką spotykają się turyści, jest palenie na Malcie. Okazuje się, że w tym kraju panują ostre zakazy dotyczące palenia w miejscach publicznych.

Podróżowanie po Malcie jest bardzo łatwe, ponieważ bardzo dobrze jest rozwinięta tutaj komunikacja miejska. Jednak, jeżeli chcielibyśmy podróżować w inny sposób, to warto skorzystać z aplikacji Taxify. Jest to aplikacja podobna do Ubera, który na Malcie nie funkcjonuje. Jednak z drugiej strony należy pamiętać, że za przewóz samochodem będziemy musieli zapłacić kierowcy gotówką.

Kolejnym bardzo często zadawanym pytaniem jest to, w jakim języku mówi się na Malcie. Nie będziemy mieli żadnego problemu z komunikacją, ponieważ na wyspach obowiązuje język maltański, a także angielski. Dlatego z powodzeniem będziemy mogli porozumieć się właśnie po angielsku.

Natomiast maltański ma swoje korzenie w języku włoskim, a dokładnie dialekcie sycylijskim, a także arabskim. W związku z tym nauka zwrotów w języku maltańskim może być dla nas bardzo trudna.

Co spakować do walizki na Maltę?

Ostatnie szlify związane z wyprawą na Maltę związane są z pakowaniem swojego bagażu. Gdy będziemy planowali plażowanie, a nawet nurkowanie, to warto zabrać ze sobą buty do pływania. Chociaż przy kurortach znajdują się często piaszczyste plaże, to jednak większość linii brzegowej pozostaje skaliste.

Pozostałe rzeczy w naszym bagażu powinny być dostosowane do pogody, jaka będzie panować w danym miesiącu. Należy nastawić się, że na Malcie noce są bardzo ciepłe.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation