Mauritius Atrakcje

Mauritius Atrakcje

Na wyspie poza plażami jest wiele miejsc, które zaciekawią podróżników. Do wszystkich z nich można dostać się samodzielnie lub wykupując zorganizowaną wycieczkę przez jedno z miejscowych biur podróży. Poniżej przedstawione zostały te zdecydowanie warte uwagi.

1. Black River Gorges

Park Narodowy Przełomu Czarnej Rzeki (Black River Gorges) jest jednym na wyspie parkiem narodowym, mającym ma zadanie chronić pozostałe na wyspie lasy deszczowe, a na jego obszarze żyje wiele endemicznych gatunków roślin i ptaków.

Roślinność jest bardzo różnorodna i obejmuje od lasów tropikalnych aż po sawanny i mokradła. Znajduje się tutaj także najwyższy szczyt Mauritiusu, Piton de la Petite Rivière Noire, wznoszący się na wysokość 828 m. n.p.m..

Szlak trekkingowy na niego prowadzący, zaczyna się na parkingu w pobliżu Parku Narodowego. Szeroka ścieżka prowadzi przez gęsty las, mimo braku oznaczeń idąc nią, nie da się zgubić. Ostatni kawałek drogi jest stromy, dlatego przy wchodzeniu warto używać powieszonych tam lin. Trasa zajmuje około godziny, a z góry rozpościera się niesamowity widok

Poza tą trasą, po parku poprowadzone jest ok. 50 km tras spacerowych i trekkingowych. Dla odważnych, za dodatkową opłatą, czeka możliwość zjazdu na linie pomiędzy wodospadami wzdłuż kanionu.

Warto wspiąć się także na Le Pouce (812 m. n.p.m), ponieważ rozciąga się z niego niesamowity widok na stolicę oraz zachodnie wybrzeże. Najczęściej wybieraną przez turystów trasą jest ta prowadząca do punktu widokowego Macchabée, droga do niego jest przyjemna i niezbyt mecząca, podczas niej można podziwiać wodospad Mare aux Joncs.

W pobliżu Parku Narodowego Czarnej Rzeki znajduje się park Terres de Couleurs inaczej nazywany ziemią siedmiu kolorów lub Wydmami Chamarel. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie pojawia się możliwość zobaczenia gliniastej ziemi w 7 kolorach.

Dzieje się to dzięki ukształtowaniu terenu, złożonego z wydm i skał, w wyboisty grunt pokryty piaskiem, który mieni się na siedem kolorów, w odcieniach brązu, czerwieni, fioletu, żółci, zieleni czy niebieskiego.

Zjawisko to jest pochodzenia wulkanicznego i powstało w wyniku szybkiego schłodzenia lawy w różnym czasie o różnej temperaturze. Różnokolorowe pasy powstają na skutek pęknięć, dzięki którym tworzą się nowe warstwy piasku w nowym kolorze, który w zależności od stopnia nasłonecznienia, perspektywy czy wilgoci może się zmieniać.

Najlepszym momentem na podziwianie wydm jest zachód słońca lub ranek. Na wydmy nie można wchodzić i podziwia się je z wybudowanego podestu. Na terenie parku znajduje się również największy na wsypie, mierzący niemal 100 metrów wodospad Chamarel, ukryty między bujną roślinnością, jednak pod sam wodospad nie da się dostać i ogląda się go z punktu widokowego.

W parku znajduje się także nieco mniejszy wodospad Alexandry. Bilet wstępu dla jednej osoby to koszy ok 33 złotych. Dla chętnych, dodatkową atrakcją na terenie Charmel jest plantacja kawy, której można spróbować w kawiarni.

Spectacular Alexandra Waterfalls  cascading over rocks with palm leaves in foreground. Black River Gorges National Park. Mauritius, 28/11/16.
Izabela / stock.adobe.com
macaque mother monkey with her baby at black river gorge viewpoint against a beautiful panorama, mauritius
evoks24 / stock.adobe.com
Black River Gorges National Park at Mauritius, Indian Ocean, Africa
Marc Stephan / stock.adobe.com

2. Ogrody Botaniczne w Pamplemousses

Ogrody Botaniczne w Pamplemousses uznawane są za wizytówkę wyspy. Bez problemu można dotrzeć do niego z każdego miejsca na wyspie. Przechodzi się do nich przez żelazną bramę, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie architektury ogrodowej w Londynie w 1851 roku.

Ten zielony raj jest największym ogrodem botanicznym na półkuli południowej i zajmuje powierzchnię ponad 24 hektarów. Można w nim zaobserwować ponad 500 gatunków roślin, w tym 80 palm. Największą atrakcję ogrodu i jego centralny punkt stanowią stawy, po których powierzchni dryfują kwiaty lotosu i ogromne lilie wodne o nazwie Victoria amazonica, których liście mogą osiągnąć do 2 m i są w stanie udźwignąć nawet do 70 kilogramów.

Do palm rosnących w ogrodzie, na którą należy zwrócić szczególną uwagę należą palmy królewskie oraz palma wachlarzowa, która zakwita raz w życiu, po 40 latach, aby następnie obumrzeć. W koronach drzew zamieszkuje wiele gatunków ptaków, zachwycających swoim egzotycznym wyglądem.

Trasy parkowe można pokonywać zarówno z przewodnikiem jak i samodzielnie za pomocą mapy. Cena za bilet wstępu do ogrodu to około 30 złoty od osoby. Co ciekawe 400 lat temu ogród był niewielkim warzywniakiem prowadzony przez jednego z Francuzów, a obecnie znajdują się tu drzewa sadzone np. przez Nelsona Mandelę.

Co ciekawe, w ogrodzie rośnie drzewo uznawane za jedno z najpiękniejszych na świecie – płomień Afryki – jest to gatunek zagrożony, który kwitnie w okresie między listopadem a styczniem.

Victoria Amazonica lilies in Pamplemousses Boticanal Gardens, Mauritius
Nico / stock.adobe.com

3. Plantacje herbaty

Mauritius podsiada bogatą i długą herbacianą tradycję. Wędrówka szlakiem herbacianym pozwoli na poznanie całego procesu przetwarzania i parzenia herbaty.

Historię tego napoju można najlepiej poznać na plantacji Bois Chei, największego producenta herbaty na wyspie. Miejscowość ta zasłynęła z uprawy herbaty, stając się obecnie dla wielu obowiązkowym punktem podczas wakacji. Znajduje się tam dom w stylu kolonialnym, który został przekształcony na niewielkie muzeum herbaty.

Znajdują się tam urządzenia potrzebne do przetwarzania liści, a przodownik podczas oprowadzania po muzeum i plantacji opowiada o historii i sposobach uprawy tego złocistego napoju. Podczas zwiedzania można dokonać degustacji lokalnej herbaty, w tym najsłynniejszej – kokosowej.

Inną degustacją, jakiej można doświadczyć na wyspie, jest degustacja rumu, który nadal wytwarza się z sfermentowanego soku z trzciny cukrowej. Rumu pędzonego tym tradycyjnym sposobem można spróbować w Rhumerie de Chamarel, znajdującym się na wschodzie wyspy. Podczas wycieczki z przewodnikiem, oprócz degustacji trunku, poznaje się historię, różne sposoby jego przyrządzania i metody picia.

tea plantation mauritius
Lukas / stock.adobe.com

4. Le Morne Brabant

Le Morne Brabant jest częścią wyspy najdalej wysuniętą na zachód, po której można spacerować długimi i piaszczystymi plażami Znajduje się tam też góra o tej samej nazwie, mierząca 556 m. n.p.m., której zbocze usiane jest licznymi jaskiniami. Na szczycie tej góry rośnie kwiat uznany za narodowy kwiat Mauritiusu, trochetia boutoniana.

W osobnym wpisie znajdziesz najlepsze plaże na Mauritiusie!

Miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jego największą atrakcją jest znajdujący się tam podwodny wodospad – jedna z największych iluzji, jaką stworzyła natura.

Naniesiony piasek tworzy żłobienia, które dają poczucie trójwymiarowości, a woda wygląda jakby opadała pod ziemię. Zjawisko to widoczne jest jedynie z góry ptaka, można go podziwiać podczas lotu niewielkim samolotem lub helikopterem, koszt takiego przelotu to około 400 złotych.

Ponadto, to wybrzeże jest najpopularniejszym miejscem do uprawiania sportów wodnych, szczególnie nart wodnych.

Le Morne beach Mauritius Tropical beach with palm trees and white sand blue ocean and beach beds with umbrellas, sun chairs, and parasols under a palm tree at a tropical beach. Mauritius Le Morne
Fokke Baarssen / stock.adobe.com

5. Port Louis

Port Louis jest stolicą i zarazem największym miastem na wyspie, to w nim przeplata się to, co nowoczesna z licznymi zabytkami, miejscami kultu i targami. Miasto słynie z oryginalnej, kolonialnej zabudowy, a nowoczesne biurowce łączą się z tradycyjnymi budynkami.

Ponadto, wielokulturowość przejawia się nie tyko w kuchni, społeczeństwie, ale i w architekturze – odwiedzając miasto można podziwiać francuską architekturę z widocznymi lokalnymi wpływami.

Przeczytaj o jedzeniu na Mauritiusie!

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest niewielki kompleks budynków Aapravasi Ghat, który w 2006 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Początkowo było to miejsce, do którego trafiali przybywający na wyspę robotnicy, obecnie są to jedynie pozostałości po byłym punkcie recepcyjnym, do dziś zachowane zostało tylko około 15% całości kompleksu, w tym główna brama.

W najważniejszym muzeum miasta, Blue Penny, znajduje się kolekcja dzieł sztuki, m.in. obrazów, rzeźb, map oraz znaczków pocztowych, które na wyspie pojawiły bardzo wcześnie.

Pierwsze znaczki na Mauritiusie zaczęto wydawać już w 1847 roku, a dwa typy, znane pod nazwą Mauritius Post Office lub Red Penny oraz Blue Penny (stąd nazwa muzeum), ze względu na ich rzadkość, należą do jednych z najbardziej pożądanych egzemplarzy wśród kolekcjonerów.

Kilka lat temu jeden z nich został sprzedany za niemal 1,5 miliona dolarów. Uznaje się je za niezwykle cenne dla światowej filatelistyce, w kolekcji muzeum znajdują się te najsłynniejsze maurytyjskie znaczki, jednak z powodu ich konserwacji, zazwyczaj w gablotach znajdują się kopie.

W muzeum historii naturalnej, z kolei można zobaczyć wystawę poświęconą ptakowi dodo. Warta odwiedzenia jest również katedra świętego Ludwika, czyli pierwszy na wyspie kościół katolicki, który odbudowywany był trzy razy. Wrażenie robi także budynek parlamentu.

Miasto jest niesamowicie wielokulturowe, część muzułmańska ciągnie się od meczetu aż po Bramę Przyjaźni, za którą przekształca się w China Town, najbardziej kolorową dzielnicę miasta, aby następnie płynnie zmienić się w hinduistyczne uliczki.

W chińskiej dzielnicy znajduje się pochodzący z lat 50 XIX wieku, meczet Jummah. W środku świątyni znajduje się marmurowy grobowiec, w którym pochowano zwłoki Jamala Shaha, pochodzącego z Indii pirata.

Dla osób uwielbiających zakupy, idealnym miejscem będzie Central Market, którego stosika wypełnione są świeżymi, egzotycznymi owocami, warzywami, przyprawami, lokalnymi specjałami oraz dużą ilością pamiątek. Będzie to fantastyczne miejsce, aby zaopatrzyć się w pamiątki i prezenty dla bliskich.

Niedaleko również znajduje się Caudan Waterfront, uznawany za najbardziej imprezowe miejsce na wyspie. Znajduje się tu wiele sklepów, klubów i pubów oferujących trwające przez całą noc imprezy.

To właśnie w tej dzielnicy znajdują się najbardziej ekskluzywne sklepy i restauracje, ale także wiele stoisk lokalnych rękodzielników. Handel na ulicach jest bardzo popularny, przed dokonaniem zakupu na straganie należy się chwilę potargować, uznaje się to za niemal obowiązek i nieodłączny element kultury.

W mieście znajduje się cytadela, zbudowana przez Brytyjczyków i mająca służyć jako punkt obronny. Można się na nią wdrapać po stromych schodach i podziwiać piękną panoramę gór otaczających miasto.

Innymi miejscami, które warto zobaczyć w stolicy są:

  • Place d’Armes, najsłynniejszy bulwar otoczony z obu stron palmami królewskimi,
  • muzeum poczty,
  • muzeum krajoznawcze,
  • świątynia hinduistyczna,
  • chiński dom modlitwy,
  • oceanarium – można w nim podziwiać ryby żyjące w Oceanie Indyjskim, płaszczki i meduzy.
port louis waterfront zentrum hauptstadt von mauritius
wsf-f / stock.adobe.com
Aerial view of the citadel of Port-Louis in Morbihan, France, modified by Vauban in the 17th century to protect the port of Lorient in the south of Brittany
Alexandre ROSA / stock.adobe.com

6. Mangal Mahadev

W sercu wyspy znajduje się Mangal Mahadev, czyli 33 metrowy pomnik Śiwy trzymającego trójząb, jednego z najważniejszych hinduskich bogów, wokół którego tłoczą się pielgrzymi. Jest to największy posąg hinduistycznego boga znajdujący się poza Indiami.

Niedaleko od niego znajduje się jezioro Grand Basin, umiejscowione w kraterze byłego wulkanu. Dla wyznawców hinduizmu jest to najświętsze miejsce na wyspie, przybywający kąpią się w nim wierząc, że jest ono połączone z Gangesem.

Innym miejscem ważnym dla wyznawców hinduizmu jest Triolet, jest to niewielkie miasteczko, w którym zachowanych zostało kilka świątyń. Najważniejsza z nich, świątynia Maheswarnath Mandir została wybudowana w 1888 roku i jest największą i najstarszą na wyspie świątynią hinduistyczną.

7. Chateaux de Labourdannis

Na wyspie znajduje się zamek o nazwie Chateaux de Labourdannis, jest to XIX wieczna francuska posiadłość. Budynek nie wygląda jak zamek w europejskim tego słowa znaczeniu, jest to rezydencja wybudowana w stylu kolonialnym, otoczona pięknymi, ponad 100 letnimi ogrodami, w których można odnaleźć ok. 50 gatunków mango.

Zachowały się w niej meble pochodzące z czasów francuskich, dzięki czemu wizyta niemal cofnąć się w czasie i przekonać się jak obecność Francuzów wpłynęła na rozwój na wyspie. W pałacu znajduje się dobrze oceniana restauracja, a także podczas zwiedzania można załapać się na degustację rumów.

8. Mahébourg

Innym miejscem, dobrym dla osób chcących dowiedzieć się nieco więcej o historii wyspy, będzie niewielkie miasteczko Mahébourg, leżące na południowo-wschodnim wybrzeżu. To właśnie w nim można poczuć wielokulturowy klimat Mauritiusu.

W poniedziałki odbywa się tutaj znany na całej wyspie targ, na którym można kupić niemal wszystko, będzie idealnym miejscem, aby popróbować lokalnych przekąsek lub zaopatrzyć się w pamiątki.

W XVIII wiecznym budynku, wpisanym na listę UNDECO, znajduje się Muzeum Historii, w którym można zobaczyć szkielet ptaka dodo. Budynek muzeum otoczony jest niewielkimi, bardzo kolorowymi kreolskimi domkami.

Pamiątką po Brytyjczykach jest nieczynna linia kolejowa łącząca miasto z stolicą. Inną cenną pozostałością jest zatopiony w 1744 roku dzwon ze statku, który następnie wyłowiono i umieszczono w muzeum morskim.

9. Curepipe

Curepipe to miasto uznawane za najbardziej mokre na wyspie, a średnia opadów jest w nim największa. Na terenie miasta, zostało zachowanych wiele kolonialnych budynków, znajduje się też ogród botaniczny, ratusz, bazylika, jednak największą atrakcją jest krater wulkanu Trou aux Cerf – jest to uśpiony wulkan o wysokości 605 metrów, jego krater ma średnicę 350 metrów i głębokość 80 metrów, na dnie którego znajduje się jezioro.

W stosunkowo niewielkiej odległości od miasta, znajduje się Tamarinf Falls, jest to aż 12 wodospadów, ukrytych pomiędzy bujną roślinnością. Droga do nich nie należy do łatwych, jednak dla takich widoków warto się zmęczyć.

Na koniec wycieczki chętni mogą wskoczyć do wodospadowego basenu. Dla odważnych istnieje możliwość canyoingu, czyli uproszczania się na linie wzdłuż wodospadu.

10. Park Ekologiczny Casela

Park Ekologiczny Casela to malowniczy park otoczony polami trzciny cukrowej. jest idealnym miejscem dla dzieci, ponieważ oferuje wiele rozrywek m.in. w parku znajduje się mini zoo, jazda quadami.

To właśnie tutaj turyści mogą wyjść spacer z lwami lub wejść do ich klatki i podziwiać je z bliska. W parku znajduje się tyrolka oraz huśtawka nad kanionem, które dostarczają dreszczyku adrenaliny.

11. Latarnia morska w Albion

Latarnia morska w Albion to budowla charakterystycznie umalowana w biało czerwone pasy, która stoi samotnie na krawędzi klifu. Na jej szczyt prowadzi 98 schodów, a z góry rozpościera się niesamowity widok na panoramę.

Aby dotrzeć do samej latarni dodatkową atrakcją jest spacer ścieżką między klifami, z której doskonale widać linię brzegu. Nie poleca się wspinaczki na wierzę przy mocnych wiatrach, ponieważ latarnią wtedy kołysze, a widoczność jest ograniczona.

12. Park La Vanille

Ciekawym miejscem jest Park La Vanille, rezerwat został utworzony w 1985 roku. Oprócz głównej atrakcji, jaką są krokodyle, można zobaczyć jedną z największych na świecie olbrzymich żółwi lądowych, która w tym miejscu liczy ok. 1000 osobników. Mierzą one aż do 150 cm długości i potrafią ważyć nawet 250 kg. Dużą atrakcją jest udział w karmieniu krokodyli. W tym parku można poczuć się prawie jak na safari. W restauracji znajdującej się na terenie parku,serwowane są dania z krokodyli.

13. Wyspa Ile Aux Cerfs

Dla miłośników przyrody ciekawym miejscem będzie także Wyspa Ile Aux Cerfs, będąca rezerwatem przyrody o powierzchni 26 ha.

Jest to teren objęty ścisłą ochroną pozostałych przybrzeżnych lasów, które są schronieniem dla wielu endemicznych gatunków dzikich zwierząt i roślin.

Rosną tam m.in. dzikie orchidee, drzewa hebanowca, a swój dom znalazły żółwie olbrzymie czy zagrożone wyginięciem różowe gołębie. Rezerwat można zwiedzać jedynie z przewodnikiem.

14. Przylądek Nieszczęścia

Osada rybacka Cap Malheureux, inaczej nazywana Przylądkiem Nieszczęścia, położona jest na szczycie, na najdalej wysuniętej na północ części wyspy, z którego rozciąga się niesamowity widok na Coin de Mire, Ile Ronde i Ile Plate, czyli trzy wyspy wulkaniczne, na których na skałach przesiadują faetony.

Swoją nazwę zawdzięcza ponad stu wrakom statków zatopionych w tych wodach, czyniąc to miejsce cmentarzyskiem, które stało się jednym z ulubionych miejsc nurków.

Poza pięknymi widokami i błękitną wodą lagun, gdzie widoczność wody sięga nawet 40m, najczęściej odwiedzanym miejscem jest kościół Notre-Dame Auxiliatrice, niewielka rzymskokatolicka świątynia z czerwonym dachem, nazywany także kościołem zakochanych, ponieważ jest słynnym miejscem ślubów.

15. Pływanie z delfinami

Pływanie z delfinami odbywa się ono w miejscowości Tamarin. Jest to duża wioska, otoczona górami. Z powodu fal, stała się bardzo popularna wśród surferów.

W wiosce uprawiane są pola solne. Do zatoki często przybywają rodziny delfinów. Rejs łódką do miejsca, w którym można spotkać delfiny i przy odrobinie szczęścia „stanąć z nimi oko w oko” to koszt ok. 600 rupii.

Plaże na Mauritius

Mauritius to nie tylko miejsce pełne fascynujących atrakcji, ale także lokalizacja najpiękniejszych plaż na świecie. Wyobraź sobie białe, aksamitne piaski, otulone przez turkusowe wody Oceanu Indyjskiego – to właśnie obraz plaż na Mauritius. Każda z nich oferuje coś wyjątkowego, dlatego pewnie zastanawiasz się którą z plaż na Mauritius wybrać? Jeśli tak to dokładnie opisujemy najpiękniejsze plaże na Mauritius. Bardzo możliwe, że po wizycie w Parku Ekologicznym Casela czy podziwianiu Latarni morskiej w Albion, zechcesz odprężyć się na jednej z tych rajskich plaż? Wybór należy do Ciebie!

Wakacje na Mauritius

Mauritius to idealne miejsce na wakacje, łączące w sobie egzotykę, luksus i niezapomniane atrakcje. Od wędrówek po Black River Gorges, przez podziwianie Ogrodów Botanicznych w Pamplemousses, aż po pływanie z delfinami – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ale czy wiesz, jak najlepiej zaplanować swój wyjazd, by w pełni korzystać z tego, co oferuje ta wyspa?

A może zastanawiasz się, jakie są najlepsze oferty wycieczek, które pozwolą Ci zanurzyć się w klimacie tego raju na ziemi? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poszukaj idealnej oferty na wakacje na Mauritius. Niech twoje wakacje na Mauritius staną się przygodą, która zaczyna się od odkrywania atrakcji i kończy na relaksie na rajskich plażach.

More Reading

Post navigation