Mauritius jedzenie

Jedzenie na Mauritius

Wielokulturowość Mauritiusu ma także odzwierciedlenie w lokalnym jedzeniu, która stanowi połączenie kuchni francuskiej, holenderskiej, indyjskiej, chińskiej i kreolskiej. Dania są bardzo mocno przyprawiane i w większości dość pikantne. Ciekawą kwestią są też alkohole, jakie można spotkać na wyspie.

Najpopularniejsze jedzenie na Mauritius

Do najpopularniejszych dań, które należy spróbować, zalicza się na pewno dholl puri czyli najpopularniejszy na wyspie street food. Jest to naleśnik z dodatkiem zmielonego żółtego grochu, podawany z wszelkiego rodzaju curry lub farszem, może być też serwowany na słodko.

Traditional Indian Lentils Stuffed Flatbread Poori Also Called Dal Bhari Puri, Dholl Puri, Cholar Dal, Luchi, Dhal Ki Puri Is Prepared From Wheat Flour, Yellow Chana, Moong Daal Fried In Desi Ghee
Rangeecha / stock.adobe.com

Za popularny napój uważa się alouda, jest to schłodzony lokalny napój z mlekiem i nasionami agar-agar i bazylii. Najlepiej sprawdza się w upalne dni, ponieważ jest bardzo orzeźwiający.

Sprawdź 50 ciekawych ofert wakacji na Mauritiusie!

Popularna jest także farata,inspirowana indyjskim daniem paratha. Jest to posiłek składający się z płaskiego chleba podawanego w towarzystwie wegetariańskiego curry lub kurczaka. Za bazę wielu dań stosuje się mauretański smażony w maśle chleb o nazwie du pain frire.

Pieces of pie with cheese on a wooden board.
A.P Photography / stock.adobe.com

Jeżeli chce się coś na szybko za dobre danie z budki uważa się gateaux piment czyli lokalną odmianę falafela, przygotowaną z grochu z dodatkiem szczypiorku, chili, kolendry i kurkumy, smażoną na głębokim oleju. Przejawów kuchni pakistańskiej można doświadczyć w daniu o nazwie briyani czyli bardzo mocno doprawionym ryżu, podawanym z kurczakiem i dodatkiem smażonych ziemniaków.

Serving of chicken biryani on a black background
Bite Size01/Wirestock / stock.adobe.com

Duża część dań jest pikantna, co spowodowane jest dodawaniem do większości z nich mazavaroo czyli pasty z zmielonego chili. Jako zupa króluje rosół z krabów.

Bottles of Bright Red Chilli Preserve known as Mazavaroo
lcswart / stock.adobe.com

Przy plażach znajdują się liczne bary i budki z jedzeniem, które zachęcają niesamowitymi zapachami. Idealne, aby zabić mały głód, będzie zamówienie samosas (trójkątne smażone pierożki) lub smażonego bakłażana. Budki uginają się także od pysznych, egzotycznych i świeżych owoców takich jak papaja, gujawa, liczi czy jackfruit.

Sałatka milionera

Posiłkiem, którego spróbować powinien każdy odwiedzający wyspę jest sałatka milionera, jak sama nazwa głosi, nie należy ona do najtańszych – jedna porcja kosztuje ok. 25 euro, ale warto! Składa się ona z serca palmy oraz najczęściej wędzonego marlina. Jej cena uwarunkowana jest tym, że aby uzyskać jadalną część palmy wykorzystywaną w sałatce, konieczne jest czekanie 6 lat i ścięcie całego drzewa, które wystarcza jedynie na 6 porcji.

Mauritius dish - "salad of the millionaire" - salad from a palm tree core.
Konstantin Kulikov / stock.adobe.com

Alkohole na Mauritius

Najpopularniejszym alkoholem Mauritiusu jest rum, z którego produkcji wyspa słynie. Największą sławą cieszy się ten o smaku waniliowym i kokosowym. Wanilia jest również częstym dodatkiem do deserów czy napoi m.in. herbaty. Na wyspie produkowane jest także lokalne piwo Phoenix, będące najczęściej sprzedawanym piwem na wyspie.

Poznaj smaki Mauritiusa podczas wakacji

Wyobraź sobie wakacje na Mauritius, gdzie nie tylko krajobrazy zapierają dech w piersiach, ale i każdy kęs jedzenia jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Kuchnia mauritiuska to fascynująca mieszanka wpływów kreolskich, chińskich, indyjskich i europejskich, której smaki i aromaty są absolutnie niepowtarzalne.

Tu, pod palmami, możesz skosztować świeżych owoców morza, aromatycznych curry czy słodkich trzciny cukrowej. A do tego wszystkiego? Lokalny rum, który podkreśli magię chwili i wprowadzi w autentyczny nastrój wyspiarskiego relaksu. Jeśli chcesz przeżyć kulinarną przygodę życia, sprawdź oferty wakacji na Mauritiusie i pozwól wyspie uwieźć cię nie tylko swoimi plażami, ale i smakami.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

More Reading

Post navigation