Young woman with a backpack stands back to the camera and indicates by hand the peak of Teide volcano, Tenerife, Canary islands, Spain

Teneryfa – mniej i bardziej znane atrakcje

Teneryfa to wyspa o wielu obliczach. Zaskakuje zarówno malowniczymi szlakami górskimi idealnymi do trekkingu, jak i rozkosznymi piaszczystymi plażami. Nie brakuje tu także zabytków i ośrodków kulturalnych, dzięki którym można lepiej poznać historię i tradycje największej z Wysp Kanaryjskich. Wybierając się w tym kierunku, zaplanuj zwiedzanie najsłynniejszych szlaków, ale i mniej oczywistych zaułków, o których być może nigdy nie słyszałeś.

Wulkan Teide – dobrze przygotuj się do wyprawy

To niemal symbol Teneryfy i jedna z najważniejszych atrakcji wyspy. Ciekawostką jest fakt, że wulkan En Teide (to jego poprawna hiszpańska nazwa) to najwyższy szczyt Hiszpanii – wznosi się na wysokość 3718 m n.p.m. Jeśli chodzi o tego typu wzniesienia, wyższe od niego są tylko wulkany na Hawajach.

Wzniesienie znajduje się na terenie tutejszego parku narodowego, więc wstęp jest dość mocno ograniczony. Najlepiej rezerwować kolejkę czy wejście na szczyt wulkany przed wylotem z Polski za pośrednictwem strony internetowej.

Weź pod uwagę, że Park Narodowy Teide jets bardzo popularny zwłaszcza w sezonie letnim i jeśli nie zarezerwujesz miejsca kilka miesięcy wcześniej – raczej nie wejdziesz na jego teren.

Pico del Teide with famous Roque Cinchado rock formation, Tenerife, Canary Islands, Spain
JFL Photography / stock.adobe.com

Wulkaniczna charakterystyka Teide

Ten wciąż czynny wulkan kryje na swoich zboczach bardzo zróżnicowaną roślinność. Wraz ze wspinaczką na szczyt zmienia się także ukształtowanie terenu. Na wysokości 2000 metrów zawieszone są tu charakterystyczne równiny wynikające z działalności wulkanu. Pełno tu pumeksowych i bazaltowych formacji skalnych i zastygłych strumieni lawy.

Forest of pine trees growing in volcanic landscape against El Teide Volcano in Tenerife. Canary Islands, Spain.
Chalabala / stock.adobe.com

Jak dotrzeć do Teide?

Do wulkanu można dojechać z każdej części wyspy. Dotyczy to zarówno wynajętego samochodu, jak i komunikacji autobusowej. Autobus kursuje w tym kierunku raz dziennie – to oczywiście opcja dla tych, którzy planują zwiedzanie na własną rękę. Dobrym pomysłem może być wykupienie specjalnej, zorganizowanej wycieczki na szczyt. To gwarancja tego, że na pewno znajdzie się dla ciebie bilet wstępu.

Czarne plaże Wysp Kanaryjskich – to właśnie Teneryfa!

Jeśli znajduje się tutaj tak potężny wulkan, to u jego podnóża muszą pojawić się plaże z typowo wulkanicznym piaskiem – chodzi zarówno o te dzikie, jak i bardziej przystosowane do turystów. Jeśli obawiasz się zabrudzenia czy popiołu – nie masz się czym martwić. Piasek jest bardzo przyjemny w dotyki wypoczywa się na nim doskonale.

Jedną z najsłynniejszych czarnych plaż na wyspie jest Playa Jardin w  Puerto de la Cruz. Uroku i wyjątkowości dodaje jej bujna roślinność z rzadkimi gatunkami kwiatów i sukulentów. Kawiarnie, restauracje i alejki do spacerowania – promenady przy Playa Jardin nie da się pominąć. Plaża rozpoczyna się na wysokości Castillo de San Felipe wraz z falochronem, na którym  można usiąść i podziwiać całą plażę oraz fale. Znajdziesz tu wspaniałą panoramę zatoki Punta Brava. Z kolei z falochronu możesz podziwiać jednocześnie Atlantyk oraz wulkan El Teide.

High Angle View Of Buildings By Sea Against Sky
maria grigoriadou/EyeEm / stock.adobe.com

Namiastka Sahary na Kanarach

Na Teneryfie znajdziesz także plaże ze złocistym piaskiem rodem z Afryki. Na południowym wybrzeżu rozciąga się m.in. słynna Playa de las Teresitas. Specjalnie w celach turystycznych pokryto ją piaskiem sprowadzonym z Sahary. To niemal pocztówkowy widok z tej wyspy.

Odpoczywają tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby chcące zasmakować imprezowego klimatu Hiszpanii. Nie brakuje tu też rodowitych mieszkańców Santa Cruz. Tutejsze zejście do morza jest wyjątkowo łagodne, a większe fale niemal nigdy nie występują.

View of famous beach and ocean lagoon Playa de las Teresitas,Tenerife, Canary islands, Spain
lialia699 / stock.adobe.com

Wąwóz Masca

To również jedna z majestatycznych, naturalnych atrakcji Teneryfy, do której wycieczkę trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować. Tak samo jak na wulkan Teide, obowiązują tu wejściówki – należy je rezerwować na kilka tygodni przed przyjazdem. Wąwóz zwiedza się na własnych nogach samodzielnie lub w zorganizowanej grupie.

Wąwóz Masca znajduje się na północno-zachodnim krańcu Teneryfy w wiosce Masca, w gminie Buenavista del Norte. To już atrakcja sama w sobie, a tutejsze sklepiki i niewielkie knajpki zachęcają gości, aby zostać na dłużej. Pamiętaj, że trekking w tym miejscu wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego z twojej strony.

Spain, Tenerife, Masca, December 25, 2017: two woman tourist in pitoresque Masca village with old stone houses, palm tees, beatiful green sharp hills, cliff, sea horizon and blue sky background
Kristyna / stock.adobe.com

Trochę miejskiej historii – San Cristóbal de La Laguna

Jeśli chodzi o miejskie atrakcje turystyczne, jest to jedno z najstarszych miast na terenie Teneryfy. To właśnie tutaj powstało pierwsze lotnisko. La Laguna oferuje turystom liczne hiszpańskie zabytki, jak i typowy lokalny klimat. Znajduje się na trasie z Puerto de la Cruz do Santa Cruz przy autostradzie TF1, więc można na chwilę zboczyć z trasy i zajrzeć tu na kilka godzin. Bez problemu dostaniesz się tu także komunikacją z różnych zakątków wyspy.

San Cristobal de la Laguna am Plaza del Cristo
Guillermo Enrique / stock.adobe.com

Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy także jest warta uwagi

Zwykle stolice w tak atrakcyjnych turystyczne regionach nie przyciągają szczególne uwagi gości – wolą oni niesamowite widoki z plaży od miejskiego zgiełku. W przypadki Teneryfy to duży błąd. Jeśli interesuje się codzienne życie mieszkańców wyspy, lokalny klimat, urokliwe uliczki niezapomniane smaki, wybierz się na spacer po Santa Cruz.

Atrakcje szczególnie godne uwagi to:

  • Plaza de Espana;
  • Santiago Calatrava;
  • Park García Sanabria;
  • Palmetum (park botaniczny przy oceanie);
  • deptak handlowy Calle del Castillo;
  • uliczkę z dziesiątkami restauracji Calle Antonio Dominguez Alfonso;
  • Muzeum Karnawału.
In the center of Santa Cruz, the capital of Tenerife - At the Plaza de Espana.
Guillermo Enrique / stock.adobe.com
Candelaria Church, Candelaria, Santa Cruz de Tenerife, Tenerife, Canary Islands, Spain.
daliu / stock.adobe.com
Santa Cruz de Tenerife in Canary Island
Tomas / stock.adobe.com
View of Santa Cruz de Tenerife in Tenerife
tom / stock.adobe.com
Park in Santa Cruz de Tenerife, Canary Islands, Spain
Karol Kozłowski / stock.adobe.com

Garachico – malownicze skalne baseny

To niewielkie miasteczko nie jest raczej pierwszym punktem wycieczkowym tutejszych gości. Mimo tego słynie z imponujących basenów lawowych. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki te powstały w sposób naturalny ukształtowane przez spływającą do oceanu lawę.

W lawowych basenach można wypoczywać, jednak nie ma tu warunków do pływania. Na skałach nie ma problemów z przemieszczaniem się, jednak należy przy tym zachować dużą ostrożność. Charakterystycznym punktem na mapie okolicy Garachico są dwa potężne marmurowe bloki nazwane Tensei Tenmoku. Nieopodal rozciągają się także dwie niewielkie czarne plaże dla tych, którzy mieliby ochotę na kąpiel.

Traditional swimming pools in Garachico town in Tenerife, Canary island, Spain
cristianbalate / stock.adobe.com

Klify Los Gigantes

To jedno z najbardziej symbolicznych miejsc południa wyspy. Niedaleko klifów rozciąga się mała plaża, która w sezonie jest dość popularna, więc zatłoczona. W samotności można tu jednak oglądać jedne z najpiękniejszych zachodów słońca. Poza tym funkcjonuje tu również port, z którego można się wybrać na obserwację delfinów czy rybackie rejsy.

Klify Los Gigantes (dosłownie Skały Olbrzymów) wywierają na turystach wrażenie głównie ze względu na swoje rozmiary. Ich długość wynosi 10 km, a w niektórych miejscach wysokość przekracza 600 metrów. Dawniej spływała tędy lawa w wyniku erupcji podwodnego wulkanu. Te bazaltowe ściany budzą respekt zarówno mieszkańców Teneryfy, jak i gości z całego świata.

Los Gigantes rock in Tenerife
nikkytok / stock.adobe.com

La Orotava

To najwyżej położona gmina w całej Hiszpanii zlokalizowana na północno-centralnym obszarze wyspy. Na jej terenie wznosi się wulkan Teide i większość parku narodowego pod tą samą nazwą. Gmina La Orotava obejmuje swoim zasięgiem także:

  • Rezerwat Naturalny Pinoleris;
  • Krajobraz Chroniony La Resbala (El Paisaje Protegido de La Resbala).

Z kolei Villa de la Orotava to co prawda niewielkie, ale bardzo urokliwe miasteczko znajdujące się na wysokości ok. 360 m.n.p.m. To najważniejsza miejscowość w tym regionie a jednocześnie jedyna na całych Wyspach Kanaryjskich, która stanowi niemal nienaruszone świadectwo historii. Wiekowe kościoły i klasztory oraz zabudowa centrum sprawiają, że gdy przekroczysz granicę miasta cofniesz się o tysiące lat wstecz.

Auf dem Rückweg von Pinolere nach La Orotava.
Guillermo Enrique / stock.adobe.com
Road Amidst Trees In Forest
cristian bortes/EyeEm / stock.adobe.com

Piramidy na Teneryfie? To możliwe!

Historycy nie są zgodni co do tego, czy piramidy z Guimar pochodzą z wieku XIX czy z okresu przed hiszpańskimi podbojami. Nieznane jest też ich pochodzenie (celowe czy przypadkowe). Wiadomo jednak, że stanowią one jedną z najbardziej intrygujących atrakcji Teneryfy. Obok piramid utworzono również park etnologiczny obejmujący m.in. ogród botaniczny oraz muzeum odtwarzającym tradycyjny, kanaryjski dom z XIX wieku.

guanches pyramids de guimar
gator / stock.adobe.com

Icod de Los Vinos

Miasto położone na północy wyspy najbardziej znane jest z obecności kilkusetletniego drzewa nazywanego „smoczym” – Drago Milenaro. Roślina wyrasta na wysokość 16 metrów a jej waga wynosi ok. 100 ton. To drzewo o majestatycznej, rozłożystej koronie, której obwód może z kolei osiągać nawet 20 metrów.

Niektórzy wierzą, że sok z tej draceny (zwana smoczą krwią) wykazuje wartościowe właściwości lecznice. Stanowi także składnik lokalnego likieru, który może stanowić idealną pamiątkę z podróży na Teneryfę.

Millenial Drago of Icod de los vinos
A.Ruiz / stock.adobe.com

Siam Park

To największy park wodny na Teneryfie. Znajduje się w kurorcie Costa Adeje w południowej części wyspy. Park funkcjonuje od 2008 roku i obejmuje swoją powierzchnią aż 18 hektarów. Znajdują się tu liczne zjeżdżalnie, basen z plażą, ogrody, gastronomia, ale także innych atrakcji, które potrafią zaskoczyć. Architektura i symbolika kompleksu nawiązuje do tradycji Tajlandii, dzięki czemu możesz na chwilę przenieść się do innego, odległego świata.

People floating on lazy river in Siam Park, Tenerife, Spain.
cegli / stock.adobe.com

Siam Park jest atrakcją, z której skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Atrakcje Parku podzielono na 3 strefy:

  • relaksacyjną;
  • rodzinną;
  • ekstremalną.

 Strefa rodzinna

Najwięcej atrakcji znajdą tu dla siebie rodziny z dziećmi. Uwagę od razu przyciąga The Wave Palace – basen, w którym występują największe sztuczne fale sięgające 3 metrów! To doskonały pomysł np. na naukę surfowania. Na terenie Siam Park zainstalowano mnóstwo kolorowych zjeżdżalni, niektóre z nich są odpowiednie nawet dla bardzo małych dzieci. Oryginalne budowle czy majestatyczne wodospady czekają na dużych i małych odkrywców.

Strefa relaksacyjna

Ten obszar Siam Park dedykowany jest gościom poszukującym spokoju, wypoczynku i relaksu. Możesz tu wybrać się na leniwy spływ rzeką Mai Thai River (trwa ok. 30 minut). Z wygodnego pontonu możesz podziwiać okoliczne widoki i bujną roślinność, co również wpłynie na ciebie kojąco. Nieopodal stworzono sztuczną plażę z białym piaskiem oraz basenem z błękitną, przyjemnie ciepłą wodą.

Strefa ekstremalna

Na odważnych i spragnionych wrażeń czeka strefa po brzegi wypełniona adrenaliną. Znajduje się tu ponad 200-metrowa zjeżdżalnia Kinaree oraz wielopoziomowa zjeżdżalnia Singha, na której jedzie się 3-osobowym pontonem przy prędkości 6 m/s.

Inne atrakcje z pontonem w roli głównej to np. Mekong Rapids (w tym przypadku zjeżdża się niemal pionowo z wysokiej wieży, przepływa przez akwarium z rekinami, a na końcu ląduje w basenie.

Sporty wodne na Teneryfie – każda pora roku jest dobra!

Warunki pogodowe, które panują tu przez większą część roku to główny powód, dla którego sporty takie jak:

  • kitesurfing;
  • surfing;
  • windsurfing;
  • nurkowanie;

stały się niemal obowiązkową atrakcją. Na terenie wyspy działa kilkanaście szkół sportowych, a ich studenci i absolwenci najchętniej wybierają na treningi takie miejsca, jak

  • El Médano;
  • Playa de Las Americas;
  • wybrzeża Santa Cruz de Tenerife;
  • wybrzeża Guimarás;
  • Orotava Valley;
  • Playa del Socorro w Los Realejos.

Co ciekawe, na Teneryfie miały miejsce rozgrywki w ramach Pucharu Świata (Grand Slam) w wodnych dyscyplinach.

Wycieczki fakultatywne na Teneryfie

Planując urlop na Wyspach Kanaryjskich, chcesz wykorzystać ten czas na poznanie nowego miejsca, ale także zasłużony relaks. Da się to połączyć! Jeśli chcesz oddać się w ręce profesjonalnych organizatorów wycieczek i przewodników, skorzystaj z oferty objazdowych wycieczek po wyspie i jej okolicach. W takich wyjazdach często uczestniczą lokalni przewodnicy, którzy doskonale znają tutejsze warunki, zwyczaje i ciekawostki dotyczące Teneryfy.

La Gomera – jednodniowy wypad na sąsiednią wyspę

Jedną z najciekawszych wycieczek tego typu jest rejs na pobliską wyspę La Gomera. Z Teneryfy w tym kierunku podróżuje się najpierw promem, a zwiedzanie samej wyspy odbywa się autokarem. Znajduje się tu mnóstwo terenów tropikalnych, ale i zachwycających lasów laurowych. Klimat panujący na La Gomerze można określić jako tajemniczy czy wręcz baśniowy. Mieści się tu m.in. Park Narodowy Garajonay wpisany na listę UNESCO.

Dziewicza natura, malownicze wąwozy czy bujna zieleń to tylko niektóre z nieodłącznym elementów tutejszego krajobrazu.

Garajonay park on La Gomera island
rh2010 / stock.adobe.com

Symboliczne miejsca na południu wyspy

To bardzo popularna forma wycieczki dla gości Teneryfy. Finałem zwiedzania jest pobyt w imponującym ogrodzie zoologicznym Loro Parque. A co wcześniej? Wycieczka rozpoczyna się wcześnie rano na wybrzeżu oceanu najpierw w stronę klifów Los Gigantes. Przewodnik zaprowadzi cię na punkt widokowy, skąd rozpościera się doskonały widok na e majestatyczne ściany. Kolejnym punktem na mapie jest wspomniane już miasteczko Garachico oaz Icod de Los Vinos. Jest to symboliczne miasteczko Teneryfy – zaaranżowano je ze względu na rosnące tu najstarsze smocze drzewo na wyspie (ponoć ma ok. 1000 lat).

We wspomnianym ZOO czekają natomiast pokazy orek i lwów morskich oraz liczne gatunki tropikalnych zwierząt, takich jak jaguary, tygrysy, goryle czy iguany.

Penguins in Loro Park (Loro Parque). Loro Park is one of the most famous parks in Europe, Tenerife, Canary Islands
daliu / stock.adobe.com

Skarby północnej części wyspy

Popularnością cieszy się też wycieczka objazdowa po północno-wschodniej części wyspy. To rajd po symbolicznych miasteczkach Teneryfy z finałem w masywie gór Anagi. Pierwszym punktem w harmonogramie dnia jest Bazylika Matki Bożej (Basílica de Nuestra Señora de Candelaria) w miasteczku Candelaria.

Kolejna atrakcja to stolica wyspy – Santa Cruz. Miasto, w którym nowoczesna architektura miesza się z duchem historii Hiszpanii. To najbardziej zaludnione miejsce na Teneryfie. Wycieczka kończy się w naturalnym otoczeniu gór, a konkretnie w wiosce Taganna na zboczu masywu Anagi.

Candelaria, Santa Cruz de Tenerife, Spain - 01.12.2020. Basilica of Candelaria (Basílica de Nuestra Señora de la Candelaria). Tourists and locals walk around the square.
Yuliya_Lapteva / stock.adobe.com

Teneryfa to największa, a jednocześnie najbardziej zróżnicowana wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Stanowi pole do popisu dla amatorów nurkowania czy sportów wodnych, a jeśli zechcesz rozwijać się w tym kierunku, znajdziesz tu doskonałe szkoły surfingowe.

Wolisz bierny wypoczynek? Wybierz jedną z tutejszych plaż, aby spędzisz urlop tak, jak lubisz. Teneryfa stoi otworem dla każdego!

Koniecznie sprawdź oferty wycieczek na Teneryfę!

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation