Turcja - informacje dla turystów

Turcja – informacje dla turystów

Turcja jest krajem przynależącym do Azji Zachodniej, w której mieszają się kultura Azji i Wschodniej Europy. To właśnie w tym kraju możesz liczyć na niesamowitą różnorodność kulturową, ale również krajobrazową.

Dlatego każdy z turystów, który zawsze chciał się wybrać do Turcji z pewnością znajdzie dla siebie satysfakcjonujący zakątek.

Warto dowiedzieć się, nie tylko, w jaki sposób możesz dostać się do Turcji, jaki poniesiesz koszt z tego tytułu, ale również, co warto wiedzieć przed wylotem na Półwysep Azji Mniejszej.

Czy Turcja to zbyt komercyjny kierunek?

Wydawać by się mogło, że Turcja jest dość oklepanym kierunkiem, który wybiera coraz więcej Polaków. Czy to jednak oznacza, że nie znajdziesz tam klimatycznych zakątków na plaży, imponujących zabytków, które nie są oblegane przez masę turystów?

Jeżeli tylko dobrze przypatrzysz się wszystkim regionom turystycznym w Turcji, znajdziesz miejsca, które są mniej lub bardziej odwiedzane przez obcokrajowców.

Położenie Turcji

Niesamowitą przewagą Turcji nad innymi krajami w Zachodniej Azji jest jej znakomite położenie. Kraj ten leży u wybrzeży aż czterech Mórz!

Mowa jest o Morzu Śródziemnym od południowej części kraju, Morzu Egejskim okalającym wschodnie wybrzeże Turcji, Morzu Czarnym wytyczającą główną linię brzegową od strony północnej, a także najmniejsze Morze Marmara znajdujące się przy północno-wschodniej granicy kraju. Mimo iż Turcja posiada bardzo długą linię brzegową, to od strony lądowej graniczy aż z 8 państwami: Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Grecją, Gruzją, Irakiem, Iranem, a także Syrią.

Niemalże cała powierzchnia Turcji zlokalizowana jest na Wyżynie Armeńskiej. W południowo-wschodniej części Turcji znajdują się liczne wygasłe wulkany, które jednocześnie świadczą o aktywności płyt tektonicznych w tym miejscu.

Nie jest to bez znaczenia dla tutejszej ludności, ponieważ w tym regionie pojawiają się katastrofalne trzęsienia ziemi. Ostatnie takie najsilniejsze wstrząsy 7,8 w skali Richtera przyniosły niewyobrażalne zniszczenia.

Atrakcyjne regiony w Turcji dla turystów

Planując podróż do Turcji, zastanawiamy się nad tym, jakie są tam najpopularniejsze regiony oraz miejsca, które warto zobaczyć. Dzięki poznaniu specyfiki każdego z tych miejsc będzie Ci łatwiej podjąć decyzję o tym, jaki kierunek najlepiej wybrać.

Najczęściej pojawia się pytanie typu Co lepsze: Riwiera Turecka czy Turcja Egejska?. Odpowiedź znajdziesz sam, jednak po wcześniejszym zapoznaniem się ze specyfiką tych dwóch regionów:

Riwiera Turecka

Riwiera Turecka jest regionem turystycznym ciągnącym się wzdłuż Morza Śródziemnego oraz Morza Egejskiego. Całe wybrzeże ciągnie się przez ok. 900 km długości. To właśnie Riwiera Turecka obejmuje najsłynniejszy kurort, którym jest Antalya.

Drugim kurortem wybieranym najczęściej przez turystów jest Side. Kurort ten znajduje się w sąsiedztwie nie tylko Antalyi, ale również Alanyi. Ta niegdyś rybacka wioska przeobraziła się w pirackie centrum.

Oprócz powyższych kurortów Riwiera Turecka to także doskonała okazja do tego, aby zobaczyć Kemer lub Belek. Na szczególną uwagę zasługuje Kemer, który jest mniej oblegany przez turystów z całego świata. Jednocześnie zachwyca swoją autentyczną przyrodą, która wyróżnia się wybitnie czystą wodą.

Dla osób ceniących sobie kontakt z przyrodą, a także zwiedzanie Parków Narodowych, na pewno Riwiera Turecka ma bardzo wiele do zaoferowania. Takimi miejscami są między innymi Iztuzu, czyli plaża z żółwiami morskimi zagrożonymi wyginięciem, czy też jaskinie Damlatas.

Turcja Egejska

Turcja Egejska jest wybrzeżem znajdującym się nad Morzem Egejskim. Region ten ciągnie się niemalże od samego Morza Marmara, aż do Anatolii.

Jednym z najpopularniejszych kurortów na tym wybrzeżu jest Bodrum. Bardzo łatwo możemy przetransportować się na grecką wyspę Kos, która znajduje się po drugiej stronie kurortu.

Decydując się na wyprawę do Turcji Egejskiej koniecznie zobacz Lagunę Oludeniz. Jest to przepiękna laguna otoczona niemalże z każdej strony górami. Plażowanie w Lagunie Oludeniz jest czystą przyjemnością, ponieważ woda przybiera piękny lazurowy kolor.

Kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest Dolina Motyli, którą tworzy wąwóz znajdujący się pod górą Babadag. To właśnie w tym miejscu możesz podziwiać ponad 70 różnych gatunków motyli, które dzielą się na nocne i dzienne.

Park Narodowy Dilek obejmujący szczyt Dilek Dagi (1237 m n.p.m.). Niestety nie można zwiedzać całej powierzchni parku. Oprócz wymienionych miejsc dobrze jest zobaczyć także Ptasi Raj w Camalti, Jaskinie Zeusa, czy też Jezioro Bafa.

Riwiera Turecka czy Turcja Egejska?

Porównując te dwa regiony turystyczne, możemy zauważyć, że jednak Riwiera Turecka jest jednak wybrzeżem, w którym znajdziesz wiele kurortów zapewniających kompleksową obsługę hotelową. Nie brakuje tutaj również wielu zabytków, które ujawnią Ci niesamowitą kulturę i historię Turcji.

Natomiast Turcja Egejska to niesamowite bogactwo cudów natury. Oczywiście tutaj także nie brakuje rozwiniętych w pełni kurortów turystycznych, jednak, jeżeli lubisz się wyciszać w otoczeniu niebywałej natury, to właśnie ten region będzie dla Ciebie idealny.

Co warto zwiedzić w Turcji?

Ogólne informacje na temat najpopularniejszych regionów turystycznych w Turcji nie są w stanie przedstawić Ci wszystkiego, czym może Cię ten kraj zachwycić.

Dlatego dobrze jest sprawdzić jeszcze kilka miejsc godnych uwagi, które zapierają dech w piersiach, a także pozostawią po sobie niezapomniane wrażenia.

Do najciekawszych miejsc i atrakcji w Turcji zalicza się m.in.:

  • Antalya – już wiesz, że jest to największy kurort zlokalizowany w Riwierze Tureckiej. Odwiedzając to miasto, będziesz mieć wrażenie, iż intensywne życie toczy się tutaj przez 24 godziny na dobę. Nie brakuje tutaj naleciałości greckiej i włoskiej architektury, dlatego czasami możesz czuć się jak w Południowej Europie. Warte zobaczenia jest Muzeum Antalyi, przez co przybliżysz sobie historię tego niezwykłego miejsca. Wybrzeże w tym kurorcie w większości jest wybetonowane, ale zbliżając się do granic miasta, możesz natrafić już na piaszczyste, a także rzadziej odwiedzane plaże.
  • Erzurum – miasto położone na Wyżynie Anatolijskiej, które wyróżnia się przede wszystkim upalnym latem, a także mroźną zimą. W Erzurum zyskasz wspaniałą okazję do posmakowania lokalnego dania, którym jest cag kebab. Nie ma tutaj spektakularnych zabytków, ale na pewno poznasz tutaj prawdziwą Turcję od podszewki.
  • Stambuł – chyba jedno z miast, które najbardziej zarysowało się w historii Europy oraz Azji, ponieważ właśnie tutaj znajdowała się stolica trzech największych Cesarstw. Miasto nie jest zbyt urokliwe, ale warto je zobaczyć właśnie przez panujący tutaj klimat bazarów, wąskich uliczek, a także widoków na cieśninę Bosfor.
  • Trazbon – jest to jedno z tych miast, które niegdyś odgrywały bardzo ważną rolę na Jedwabnym Szlaku. Obecnie możesz podziwiać przepiękne zabytki, takie jak Klasztor Sümela, czy też meczet Ortahisar. Trazbon robi niesamowite wrażenie już ze względu na swoją lokalizację, która wyróżnia się tym, iż znajduje się ono na zboczach Gór Pontyjskich. Dlatego z jednej strony możemy odczuwać przyjemną bryzę ze strony Morza Czarnego, a z drugiej obserwować surowość wysokich gór.
  • Kapadocja – chyba nie ma osoby, która chociaż raz w życiu nie widziała obrazka przedstawiającego niesamowitego terenu, nad którymi latają setki balonów. Tak naprawdę mowa jest o Kapadocji, czyli regionie znajdującym się w środkowej Turcji. Za charakterystyczny księżycowy krajobraz odpowiadają tufowe skały, będące wynikiem wybuchu wulkanu Erciyes Dagi. Lot balonem jednak nie jest jedyną atrakcją turystyczną, z jakiej możesz skorzystać, będąc w Kapadocji. Ciekawymi miejscami jest oaza Dolina Ihary, czy też Dolina Róży cechująca się charakterystycznym różowym zabarwieniem form skalnych.
  • Pamukkale – miejscowość słynąca z wapiennych tarasów wypełnionych lazurową wodą. Ten cud natury został wpisany na listę UNESCO, przez co wcześniejsze naturalne kąpielisko zostało zamknięte do użytku. Jednak do dnia dzisiejszego turyści mogą kąpać się w odrestaurowanych tarasach wapiennych, w których również znajdują się wody termalne o leczniczych właściwościach.
  • Side – jest to jeden z najbardziej znanych kurortów w południowej Części Turcji, w którym oprócz pięknych kąpielisk, znajdziemy wiele antycznych zabytków. Wśród nich wymienia się m.in. świątynię Apolla, agorę, czy też ruiny teatru rzymskiego.
  • Bodrum – kurort położony w Turcji Egejskiej, w którym można zobaczyć m.in. Zamek Świętego Piotra, Mauzoleum, które zalicza się do siedmiu cudów świata, czy też godne zwiedzania Stare Miasto. Ponadto w Bodrum bardzo dobrze funkcjonują ośrodki do uprawiania sportów wodnych.
  • Alanya – jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całej Turcji, który znajduje się w Riwierze Tureckiej. Zaletą tego kurortu jest nie tylko blisko położone lotnisko międzynarodowe w Antalyi, liczne zabytki, a także niesamowite ukształtowanie terenu, przez co znajdą tutaj dla siebie wiele ciekawych zakątków koneserzy pięknych widoków. Do zabytków godnych uwagi zalicza się między innymi Czerwona Wieża wybudowana w XIII wieku, czy też Zamek w Alanii. Ponadto można zwiedzać liczne jaskinie morskie i lądowe.

Jak zaplanować podróż do Turcji?

Turcja jest tak popularnym kierunkiem turystycznym, iż nie będziemy mieli problemu z dotarciem do tego kraju, nawet we własnym zakresie. Oczywiście w biurach podróży nie brakuje ciekawych wycieczek do Turcji, które obejmują All Inclusive.

Jednak dla osób ceniących sobie podróżowanie w pojedynkę lub zagłębianie się bardziej w turecką kulturę, na pewno kraj ten jest bardzo otwarty i przyjazny dla zwiedzających.

Jak dolecieć do Turcji?

Poszukując połączeń lotniczych z Turcją, najczęściej wybór pada na tanie linie.

Loty Ryanair do Turcji

Ryanair obecnie nie ma żadnych bezpośrednich lotów z Polski do Turcji. Obecnie przewoźnik kursuje do Bodrum oraz Dalaman. Aby dostać się do jednego z tych lotnisk, musimy liczyć się z przesiadką w Dublinie lub Bratysławie. Lepiej oczywiście zaplanować przesiadkę z Bratysławy, ponieważ w ten sposób zyskamy nawet kilka godzin.

Loty Wizzair do Turcji

Jeżeli chodzi o drugą popularną tanią linię lotniczą, to Wizzair również nie ma bezpośrednich lotów do Turcji z Polski. Jednak dolatuje ona do Ankary, Antalyi, Dalaman, czy też Instambułu.

Natomiast przesiadki są m.in. w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy też na Węgrzech. Wybierając opcję przesiadkową, możemy zakupić bilety już za ok. 20-40 Euro za jeden przelot.

Loty bezpośrednie do Turcji

Bezpośrednie przeloty do Turcji, zapewnia nam LOT z Krakowa do Stambułu w cenie od 600 złotych.

Do Antalyi dostaniemy się z Krakowa lub Warszawy turecką linią SunExpress. Koszt takiego biletu zaczyna się od ok. 400 złotych. Czas trwania każdego lotu waha się od 2:20 h do 2:45 h. Praktycznie z każdego większego portu lotniczego w Polsce, dotrzemy do Turcji, biorąc pod uwagę jedno lub dwa międzylądowania.

Wyprawa do Turcji drogą morską

Turyści, którzy są żądni przygód lub też chcą przetransportować ze sobą do Turcji samochód bądź inny pojazd, z pewnością będą szukali innej drogi niż lot samolotem. Istnieje możliwość dotarcia do Turcji drogą morską.

Jednak z Polski nie zrobimy tego bezpośrednio, a jedynie biorąc pod uwagę dotarcie do innych portów międzynarodowych. Do Turcji możesz dostać się promem wyruszając z greckich wysp, Włoch, Ukrainy lub Cypru.

Rezerwacja noclegów w Turcji

Noclegi w Turcji z powodzeniem znajdziemy przy pomocy popularnych wyszukiwarek typu booking.com, czy też kayak.pl. Za 3 noce dla 2 dorosłych osób możemy znaleźć noclegi w prywatnych apartamentach już za 200 zł/dobę.

Jednak, jeżeli będzie zależeć nam na zdecydowanie wyższym standardzie lub noclegi w największych kurortach, wtedy ceny szybują mocno w górę, spokojnie przekraczając ok. 2 tys. złotych za 3 noce dla dwóch dorosłych osób.

Jakie biura podróży oferują podróże do Turcji?

Nie masz czasu lub nie jesteś typem osoby, która samodzielnie dba o wszystkie rzeczy związane z wyprawą do Turcji? Możesz skorzystać z wielu ofert proponowanych przez znane biura podróży. Ceny są bardzo mocno uzależnione nie tylko od miejsca, ale również od terminu wylotu.

Najkorzystniej wychodzą oferty Last Minute do Turcji, za które zapłacimy już ok. 1500 złotych za osobę, wykupując wycieczkę obejmującą 7 noclegów. Natomiast bardziej ekskluzywne miejsca i termin, który nam pasuje, to koszt ponad 4,5 tys. złotych za osobę za 6-7 noclegów.

Do najpopularniejszych biur podróży oferujących wycieczki do Turcji, zalicza się m.in. TUI, Itaka, czy też Rainbow. Ciekawą propozycję przedstawia polsko-tureckie biuro podróży alanyaonline.pl. Dzięki ich ofercie możesz zwiedzić wiele lokalnych atrakcji bez obaw o barierę językową.

Ile kosztują wczasy w Turcji?

Jeżeli jesteśmy nastawieni na podróżowanie w dowolnym terminie, to z zwykle opłaca się wykupić ofertę Last Minute, ponieważ za noclegi, przeloty, a także wyżywienie zapłacimy nawet 1500 złotych za osobę. Jeszcze tańsze są oferty z wyprzedzeniem, tzw. First Deal.

Wczasy w Turcji wbrew pozorom nie są drogie. Jeśli finalnie i tak chcemy wykupić pobyt z wyżywieniem, to organizując wczasy na własną rękę często ostatecznie zapłacimy więcej. Największym problemem tych wakacyjnych ofert jest ich dostępność, a przy ofertach last minute zwykle najlepsze hotele są niedostępne. Jesteśmy tu zdani na łut szczęścia.

Natomiast podróżując w pojedynkę, we wcześniej uzgodnionym terminie, możemy spróbować zorganizować sobie wycieczkę samodzielnie. Za przeloty z przesiadką tanimi liniami w promocji możemy zapłacić nawet 500 złotych za osobę. Mowa jest o wylocie do Turcji, a także powrocie do kraju.

Jedna noc spędzona na prywatnej kwaterze to koszt ok. 100-200 zł za osobę. Oczywiście należy doliczyć także koszt wyżywienia, a także korzystania z różnych atrakcji. Jednak w cenie 2 tys. złotych możemy korzystać z uroków Turcji przez ponad tydzień.

Należy jednak używać nieco sprytu, wyszukując wcześniej promocji na loty oraz noclegi. W porównaniu do cen standardowych ofert możemy zaoszczędzić od 1 tys. do 2 tys. złotych na jednej osobie.

Kiedy najlepiej lecieć do Turcji?

Gdy już się zdecydowaliśmy na wylot do Turcji, na pewno chcemy się dowiedzieć, jakie miesiące są najkorzystniejsze na taką wyprawę. Należy jednak wziąć pod uwagę, to, w jaki dokładnie region zamierzamy lecieć, a także, na jakich atrakcjach będzie zależeć nam najbardziej.

W końcu nie każdy kojarzy Turcji z możliwością jazdy na nartach i to wcale nie wodnych. A okazuje się, że podróżując zimą do centralnej części Turcji, będziemy mieli idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Warunki klimatyczne w Turcji

W Turcji panuje klimat podzwrotnikowy, jednak w każdym regionie przybiera on zupełnie inny charakter. Przede wszystkim na wybrzeżach mamy odmianę klimatu podzwrotnikowego morskiego, który wyróżnia się bardzo ciepłym latem, a także dość łagodną zimą. Ponieważ średnia temperatura zimą utrzymuje się na poziomie 7-10 stopni Celsjusza.

Surowe warunki panują głównie w centralnej części Turcji, a zwłaszcza na terenach górskich, gdzie zimy są bardzo mroźne. Średnia temperatura w sezonie zimowym utrzymuje się na poziomie ok. -15 stopni Celsjusza. Warto wspomnieć o klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim, który panuje na południowym wybrzeżu Turcji.

Na jaką pogodę możesz liczyć, wypoczywając w Turcji?

Wybierając się do Antalyi, najwyższe średnie temperatury utrzymują się w lipcu i sierpniu. W tych miesiącach słupki rtęci wskazują na ok. 27-28 stopni Celsjusza. Natomiast temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza są odnotowywane już od maja do września.

Chociaż zimą średnie temperatury wahają się od 9 do 11 stopni Celsjusza, to jednak będziemy mieli również do czynienia z większą liczbą deszczowych dni. Ta średnia utrzymuje się na poziomie ok. 10 dni.

W Ankarze średnia temperatura na poziomie ok. 25 stopni Celsjusza utrzymuje się już praktycznie od czerwca, aż do września. Jednak w grudniu i styczniu, temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza.

Opady deszczu w Turcji

Jeżeli chodzi o opady deszczu, to przez cały rok utrzymują się one na poziomie ok. 50 mm miesięcznie, przy czym od lipca do września jest widoczny spadek opadów.

Temperatura wody w Turcji

Kolejną informacją, która jest przydatna przed wylotem do Turcji, to średnia temperatura wody.

Najwyższa temperatura wody odnotowywana jest od lipca do września, ponieważ woda w kąpieliskach osiąga średnio 26-27 stopni Celsjusza.

Kąpiel w morzu jest możliwa także w czerwcu, a nawet październiku, ponieważ średnia temperatura wody przekracza wtedy wartość 20 stopni Celsjusza. W pozostałych miesiącach wartość ta spada do ok. 15 stopni Celsjusza.

Co warto wiedzieć przed wylotem do Turcji?

Wyprawa do Turcji stała się dla Polaków niemalże standardem. Jednak, jeżeli ktoś zamierza podróżować po raz pierwszy, koniecznie powinien wiedzieć, w jaki sposób się przygotować, a także czy taka podróż na pewno jest całkowicie bezpieczna.

W tym celu pomocne okażą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wakacje w Turcji – jak się przygotować? Czyli najczęściej zadawane pytania:

Jakie dokumenty należy wziąć do Turcji?

Planując podróż do Turcji, należy okazać ważny paszport lub paszport tymczasowy. Natomiast od kwietnia 2022 roku, obowiązek posiadania tych dokumentów jest zniesiony. To oznacza, że turecką granicę możemy przekroczyć, okazując dowód osobisty.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Wyjeżdżając do Turcji w celach turystycznych, a także gdy nasz pobyt nie przekroczy 90 dni, to nie musimy ubiegać się o wizę.

W jaki sposób wyrobić wizę do Turcji, a także, jaki jest jej koszt?

Wiza do Turcji jest potrzebna, gdy nasz pobyt ma przekroczyć 90 dni, bądź też chcemy podróżować w celach nieturystycznych. Dokument wyrobimy w Ambasadzie Turcji w Warszawie. Jej koszt to 40 USD.

Czy do Turcji wymagane są szczepienia?

Wybierając się do Turcji, nie musisz wykonywać wcześniej żadnych obowiązkowych szczepień. Jednak zaleca się, aby wykonać szczepienie przeciwko żółtaczce, ponieważ wymagane jest zaświadczenie, jeżeli w czasie wczasów w Turcji zajdzie konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego lub operacji.

Czy wyjazd do Turcji jest bezpieczny?

Turcja jest bezpiecznym krajem dla turystów, jednak należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca do zwiedzania regionów graniczących z Irakiem oraz Syrią.

W tych miejscach dochodzi do wzmożonych ataków terrorystycznych. Ponadto panuje stan wyjątkowy w regionie, w którym 6 lutego miały miejsce katastrofalne trzęsienia ziemi. Nie zaleca się także samotnych wypraw, szczególnie odbywanych przez kobiety we wschodniej części Turcji, która nie jest tak turystyczna, jak zachód.

Należy zatem być wyczulonym na trzęsienia ziemi, a także zagrożenia atakami terrorystycznymi, z powodu których obowiązywał stan wyjątkowy do 18 lipca 2018 r.

Jakie leki zabrać ze sobą do Turcji?

Warto przygotować podręczną apteczkę na wyprawę do Turcji, która powinna obejmować podstawowe leki na najczęściej występujące schorzenia. Ponadto dobrze jest zabrać ze sobą opatrunki oraz środki do dezynfekcji.

Jaki filtr słoneczny jest potrzebny w Turcji?

Plażowanie w Turcji na pewno skończy się zyskaniem pięknej opalenizny. Powinniśmy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych. Na najwyższe SPF, a także ochronę głowy i ramion, powinny decydować się dzieci, osoby starsze, jak i również osoby wyróżniające się jasną karnacją i skłonną do poparzeń słonecznych.

Jakie wybrać ubezpieczenie do Turcji?

Bardzo ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ w Turcji służba zdrowia jest w większości sprywatyzowana. Zatem ceny konsultacji lekarskich, zabiegów lub operacji są bardzo wysokie. Koszt pobytu w szpitalu za jedną dobę oscyluje na poziomie ok. 500 USD.

Ile alkoholu można zabrać do Turcji?

Obecne przepisy celne przewidują, iż maksymalna ilość wwożonego alkoholu nie powinna przekraczać ilości 1 litra wina, a także 0,7 litra alkoholu spirytusowego.

Czego nie można wwozić do Turcji?

Turcja nie jest krajem z bardzo dużymi obostrzeniami, jeżeli chodzi o bagaż. Wszystkie rzeczy, takie jak sprzęt turystyczny, a aparaty fotograficzne, czy też żywność, powinny być przywożone wyłącznie do użytku osobistego. Natomiast nie można wywozić z Turcji rzeczy mające wartość historyczną lub kulturalną.

Jak dzwonić z Turcji do Polski?

Oczywiście najtańszym rozwiązaniem jest połączenie się przez video rozmowę przez różnego rodzaju komunikatory internetowe. Tutaj jednak potrzebujemy mieć wykupiony pakiet Internetu.

Warto jednak mieć na uwadze, że ceny w Roamingu są bardzo wysokie. Ponieważ zapłacimy ok. 5-6 złotych za minutę rozmowy, niezależnie czy to my dzwonimy do Polski, czy może jednak odbieramy taki telefon. Istnieje możliwość skorzystania z tureckich sieci komórkowych takich jak Turk Telekom, czy też Turkcell.

Ile kosztuje minuta rozmowy z Turcji do Polski?

Średni koszt połączenia z Polską to ok. 5 zł/minutę. Jednak te ceny możemy obniżyć, korzystając na przykład z pakietów tureckich sieci komórkowych.

Bardzo często dla turystów takie pakiety obejmują różne promocje powitalne. W ten sposób możemy mocno obniżyć koszty połączenia, szczególnie jeżeli komunikujemy się przez Internet.

Jak korzystać z Internetu w Turcji?

Będąc na terenie hotelu lub apartamentu w Turcji, bardzo często będziemy mieli do czynienia z darmowym połączeniem Wi-Fi. Jednak ceny korzystania z Internetu poza takimi strefami mogą być bardzo wysokie.

W roamingu ceny sięgają nawet 30 złotych za zużycie 1MB, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym i sprawdzić dokładnie cennik u swojego operatora. O wiele korzystniej będzie korzystać z karty SIM zarejestrowanej na paszport w tureckiej sieci komórkowej.

Jakie gniazdka są w Turcji?

Nie ma problemu z tym, aby korzystać z gniazdek elektrycznych w Turcji, ponieważ napięcie w nich wnosi 230 V. Dlatego wyjeżdżając do Turcji, nie potrzebujemy żadnych przejściówek.

Czy w Turcji można wynająć Ubera?

Jeżeli lubisz podróżować za pośrednictwem Ubera, to musisz mieć świadomość, że taka forma przejazdu możliwa jest jedynie w Stambule oraz Ankarze. Natomiast w pozostałych znanych kurortach, na razie ta opcja jest niedostępna.

Co gryzie w Turcji?

Wyjeżdżając do Turcji, należy uważać na pszczoły, których jest dość sporo na wybrzeżach. Ponadto możemy spotkać skorpiony. Na szczęście ich ugryzienie nie jest zagrażające życiu. Natomiast pływając w morzach, należy uważać na jeżowce.

Czy w Turcji są komary?

Niestety jedną z wad podróży do Turcji są komary, których nie brakuje. Bardzo ważne jest to, aby stosować różnego rodzaju specyfiki na ich odstraszanie, mimo iż teoretycznie nie ma ryzyka zarażenia się malarią.

Czy w Turcji są karaluchy?

Karaluchy są dość często spotykanymi insektami w Turcji szczególnie na zewnątrz, gdzie mamy do czynienia z różnymi odpadami oraz zanieczyszczeniami. Natomiast w hotelach oraz innych ośrodkach wczasowych ten problem praktycznie nie występuje.

Turcja od praktycznej strony

Po podjęciu decyzji o wyjeździe do Turcji zaczynamy się zastanawiać, co ze sobą powinniśmy spakować, a także jak się przygotować od strony praktycznej. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieli, co zabrać ze sobą w bagażu, na jakie koszty powinniśmy się nastawić robiąc zakupy w Turcji, a także jak się porozumieć z lokalnymi mieszkańcami.

Walizka do Turcji

Jej zawartość w dużej mierze zależy od tego, w jaki region się wybieramy, a także, w jakich miesiącach chcemy spędzać wczasy. Najczęściej jednak wybieramy się na jedną z Riwier w czasie wakacji. W związku z tym należy ze sobą wziąć ciuchy na upalne i raczej bezdeszczowe dni.

Noce w Turcji również zaliczają się do bardzo ciepłych. Powinniśmy koniecznie pamiętać o ochronie przed słońcem. Kobiety, które chcą zwiedzać sakralne zakątki, powinny pamiętać o długich spódnicach, odzieży zakrywającej włosy i ramiona. W zupełności wystarczy dodatkowe pareo.

Kolejnym aspektem, jest to, czy warto zabrać ze sobą buty do wody. Warto zabrać ze sobą najtańsze buty do wody, ponieważ istnieje duże ryzyko żwirkowych i kamienistych plaż. Dlatego łatwo jest o skaleczenie. Ponadto w wodzie mogą pływać jeżowce, na które w przypadku nadepnięcia, będziemy wymagali pomocy w ich usunięciu.

Ceny w Turcji

Walutą obowiązującą na terenie Turcji jest lira turecka (TL), która stanowi równowartość ok. 0,21 zł. Lira turecka dzieli się na 1000 kuruszy, przez co turystom może się dość trudno odnaleźć we wszystkich jednostkach.

Warto ze sobą zabrać również dolary lub Euro, ponieważ w większości hoteli oraz restauracji, możemy płacić właśnie takimi walutami.

Turcja jest krajem bardzo korzystnym cenowo dla Polaków. Dlatego z powodzeniem możemy kupować sobie różne rzeczy, a także najadać się do syta w restauracjach, nie bojąc się o spustoszenie swojego portfela.

Ceny za posiłki zaczynają się już od 20 TL w górę. Dlatego możemy się z powodzeniem najeść bardzo dobrych rzeczy za kilkadziesiąt złotych w średniej klasy restauracji.

Komunikacja z Turkami

Językiem urzędowym w Turcji jest oczywiście język turecki. W niektórych regionach obowiązują dialekty, które będą trudne do zrozumienia, nawet znając podstawy języka tureckiego.

W większych kurortach nie będziemy mieli problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim. Oczywiście należy spodziewać się często podstawowego poziomu, jednak nie będzie problemu z komunikacją, która zaspokoi nasze turystyczne potrzeby.

Turecki – podstawowe zwroty

Nie musimy oglądać tureckich seriali bez lektora, aby przygotować się na wyjazd do Turcji. Niemniej jednak dobrze jest poznać kilka podstawowych zwrotów w tym języku. Wtedy również będziemy przyjaźniej odbierani przez tubylców.

Do takich podstawowych zwrotów zalicza się:

  • Dzień dobry -Günaydın
  • Do widzenia – Güle güle
  • Jak się masz? – Nasılsın?
  • Ile to kosztuje? – Ne kadar?
  • Gdzie jest? – Nerede?

Możesz z powodzeniem zabrać ze sobą rozmówki tureckie. Jednak, jeżeli nie zamierzasz za bardzo zaprzyjaźniać się z Turkami, a zależy Ci wyłącznie na spędzeniu fajnego czasu w Turcji, to takie zwroty grzecznościowe okażą się w zupełności wystarczające.