Wenezuela Atrakcje

Wenezuela Atrakcje

Zapraszamy do przeczytania obszernego przewodnika po atrakcjach Wenezueli, ukierunkowanym na różnorodne zainteresowania turystyczne. W pierwszej kolejności, skupimy się na stolicy kraju – Caracas, omawiając jej historię, architekturę i miejsca kulturalne. Potem pojedziemy do historycznego miasta Coro, które zachwyca swą kolonialną architekturą. Następnie, przeniesiemy się pod wodę, aby odkryć podwodne skarby Wenezueli poprzez nurkowanie i snorkeling, ze szczególnym uwzględnieniem archipelagu Los Roques.

Dalej, będziemy podróżować wzdłuż rzeki Orinoko, odkrywając jej majestatyczny delta i bogactwo przyrody. Dla entuzjastów aktywnego wypoczynku, zaoferujemy wskazówki dotyczące trekkingu w górzystych regionach Wenezueli. Na zakończenie powiemy o lokalnych plantacjach kawy i kakao, gdzie można poznać tradycje uprawy tych popularnych roślin oraz ich smak.

Zwiedzanie Caracas

Caracas – stolica Wenezueli. Miasto założone w połowie XVI wieku, położone w dolinie wśród gór, w strefie narażonej na trzęsienia ziemi. Miasto uchodzi za zaniedbane, zniszczone przez trzęsienia ziemi, z niewielkim historycznym centrum. Odradzane jest zwiedzanie go po zmroku.

Będąc w stolicy warto wstąpić do Galería Nacional de Arte – galerii narodowej znającej się dużym klasycystycznym budynku, w którym prezentowane są różnego rodzaju wystawy czasowe.

Warto również odwiedzić miejski ogród botaniczny (Jardin Botanico), który jest miejscem odpoczynku miejscowych. Spacer po oranżerii pozwoli zapoznać się z florą i odpocząć od hałasów wielkiego miasta.

Obowiązkowym punktem jest Panteón Nacional – miejsce odgrywające wielką rolę w życiu Wenezuelczyków. Jest to mauzoleum, mieszczące się w neoklasycznym pałacu z marmuru, w którym przechowywane są szczątki Simona Boliwara. Budynek jest bogato ozdobiony kryształowymi żyrandolami, a w środku można podziwiać galerię przedstawiającą sceny z życia Simona Boliwara.

Do jednych z punktów spotkań, uważanych za centrum miasta można zaliczyć plac Plaza Bolívar – główny plac, położony w historycznym centrum miasta, na środku którego wznosi się pomnik wyzwoliciela na koniu. Wokół placu wznosi się kilka historycznych budynków min. katedra, ratusz, dawne więzienie czy siedziba parlamentu.

Aby poznać bardziej nowoczesna część miasta, nazywaną Nowym Caracas, trzeba się udać do Parque Central – jest to duży kompleks składający się z nowoczesnych budynków, w tym dwóch, 53 piętowych wieżowców. W tej dzielnicy można także znaleźć wiele ośrodków kulturowych, takich jak muzea czy galerie stuki (np. Muzeum Sztuki Współczesnej czy Galeria Sztuki Narodowej).

Z powodu szybkiego i nierównego rozwoju miasta, na jego obrzeżach powstało wiele dzielnic biedy, tzw. slumsów, które dla własnego bezpieczeństwa, zdecydowanie trzeba omijać. Jednak mimo to, wielkość i stopień rozwoju miasta sprawia, że można je uznać za centrum życia naukowego, kulturowego i politycznego kraju. W mieście, z wieloma barami i dyskotekami, kwitnie też bogate życie nocne.

Skyline of Caracas city, Venezuela.
Eagle / stock.adobe.com

Zwiedzanie Coro

Coro – najstarsze miasto Wenezueli, założone w 1527 roku, otoczone pustynią. Obecnie zamieszkiwanie przez około 220 tys. mieszkańców, stanowi jedną z pereł architektonicznych Ameryki Łacińskiej, w jego centrum znajduje się wiele pałaców w stylu kolonialnym.

Całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kiedyś miasto utrzymujące się z handlu, obecnie po odnowieniu stało się klejnotem turystycznym. Zdecydowana większość zabytków skupia się blisko siebie, w historycznym centrum miasta.

Z tego powodu, wędrówkę najlepiej rozpocząć od placu Bolivara, na którym znajduje się Katedra Basilica Menor. Kościół ten pełnił kiedyś funkcję obronną. W muzeum im. Lucasa Guillerma Castila, zlokalizowanym w starym klasztorze, można poznać historię miasta, znajdują się tam też zbiory sztuki religijnej jak i świeckiej. Kilka ulic dalej można odwiedzić można najstarszy i nadal czynny cmentarz żydowski.

W mieście, bez problemu można również kupić pamiątki, ponieważ stoiska z rękodziełem znajdują się niemal na każdym rogu. Po spacerze, gdy już lekko się zgłodnieje, warto spróbować miejscowego przysmaku, dulce de leche – słodkiej pasty zrobionej z karmelowego kremu.

Miasto jest również dobrym miejscem dla osób lubiących życie nocne, gdyż znajduje się tam sporo klubów tanecznych. W okolicach miasta, również można znaleźć kilka atrakcji, m.in. odwiedzić miniaturową Saharę (Parque Nacional Médanos de Coro) czy Park Parque Nacional Morrocoy.

Nurkowanie i Snorkeling w Wenezueli

Nurkowanie lub Snorkeling – najbardziej polecanymi miejscami do poznawania podwodnej fauny i flory są Los Roques, Morrocoy, Mochima.

Los Roques

Los Roques jest niewielkim archipelagiem składającym się z około 50 wysepek z plażami z białego piasku, rozsianych po błękitnych wodach Morza Karaibskiego. Tylko jedna z wysepek jest zamieszkała.

Jest to miejsce idealne do nurkowania, ponieważ wokół rozciąga się wielka, kolorowa rafa koralowa. Została ona objęta ochroną, dzięki czemu można podziwiać niezniszczoną przyrodę morską. Zyskamy tam możliwość zobaczenia takich stworzeń jak langusty, kraby, płaszczki czy kardynały w ich naturalnym środowisku.

Dla początkujących istnieje możliwość zapisania się na kurs nurkowania.

Według danych na Los Roques można spotkać aż 60 gatunków koralowców, 280 gatunków ryb, 200 gatunków skorupiaków, a nawet 4 zagrożone gatunki żółwi. Ornitolodzy również będę zadowoleni, ponieważ mówi się, że na tym terenie można zaobserwować aż 92 gatunki ptaków.

Beach of island Grand Roque from above, Venezuela
dmitriy_rnd / stock.adobe.com
Caribbean sea, Los Roques, Venezuela: vacation on the blue sea and paradisiac beach. Vacation travel. Travel destination. Tropical travel. Great beach scenery. Beautiful landscape.
ByDroneVideos / stock.adobe.com
Gran Roque, the Capital of Los Roques archipelago, Venezuela
sunsinger / stock.adobe.com

Park Narodowy Morrocov

Dużą popularnością wśród fanów nurkowania cieszy się także park narodowy Morrocov. Położony na północno wschodniej części Wenezueli, obejmuje pas przybrzeży pełen wysepek i podwodnych raf koralowych.

Przy wielu z nich znajdują się jasne i piaszczyste plaże, na których można natrafić na wiele niespotykanych w Europie gatunków ptaków np. tukany czy flamingi.

Orinoko

Orinoko – jest to główna rzeka Wenezueli, która przecina amazońską dżunglę. Jej delta stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody. Na wycieczkę do delty najlepiej przeznaczyć więcej niż jeden dzień.

Delta rozciąga się na olbrzymim terenie i składa się aż z 80 odnóg rzecznych, a tereny te uznano za park narodowy. Dwudniowe wycieczki wraz z noclegiem i wędrówką po dżungli można znaleźć w lokalnych biurach turystycznych.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest rejs podczas zachodu słońca, indiańską dłubanką do miejsc noclegowych ptaków. Większym miastem położonym w tym rejonie jest Tucupita, odwiedzana głównie przez osoby chcące zwiedzić deltę. Sama delta zajmuje ok. 25 000 tys. km² i zamieszkiwana jest przez plemiona Indian Warao.

Trekking w Wenezueli

Trekking – również fani wspinaczek górskich znajdą coś dla siebie. Jednak nie powinni liczyć na oznakowane szlaki, ponieważ takie niemal nie pojawiają się Wenezueli. Polecaną i niezbyt wymagającą trasą jest droga w parku narodowym Sierra Nevada.

Jednak na wycieczki po dżungli nie należy udawać się na własną rękę. Wyruszając w dalsze wędrówki można dotrzeć do obszarów zamieszkałych tylko przez Indian.

Wycieczka na plantację kawy lub kakao

Wycieczka na plantację kawy lub kakao (np. Paria czy Santa Clara de Choroni) – wenezuelskie kakao jest jednym z najbardziej pożądanych. Lokalni rolnicy uprawiają je już od XVIII wieku. Podczas takiej wycieczki można poznać sekrety uprawy, a także zdegustować uprawianych roślin.

Wczasy na wyspie Margarita

Atrakcje Wenezueli są niezwykle różnorodne, a jednym z jej najjaśniejszych klejnotów jest wyspa Margarita. Położona na Morzu Karaibskim, ta egzotyczna destynacja zachwyca nie tylko białymi, piaszczystymi plażami, ale także bujnymi lasami i tradycyjną architekturą. Dla tych, którzy poszukują idealnego miejsca na wakacje, Margarita oferuje niezapomniane wrażenia i autentyczne doświadczenia. Jeżeli myślisz o wakacjach w Wenezueli, koniecznie rozważ opcję wczasów na Margaricie. Szczegółowe informacje na temat cen i opinii dotyczących konkretnych ofert wczasów znajdziesz na naszej stronie.

More Reading

Post navigation