Wyspa Margarita

Wyspa Margarita

Margarita jest największą wyspą Wenezueli. Zajmuje ona powierzchnię 850 km² i kształtem przypomina motyla. Nazywana jest Perłą Karaibów oraz Wyspą Pereł, a od kilku lat stała się ośrodkiem masowej turystyki. Położona jest około 40 km od lądu.

Wielu Wenezuelczyków jeździ na nią spędzać święta oraz weekendy, ponieważ oferuje ona niemal wszystkie możliwe formy odpoczynku. Miejsce dla siebie znajdują tu zarówno osoby szukające nocnej zabawy, jak i te preferujące odrobinę spokoju. Wielbiciele przyrody zdecydowanie również nie będą się na niej nudzić.

Zachodnia część wyspy jest mniej zaludniona, przeważa na niej objęta ochroną, pustynna roślinność. Natomiast wschodnia część wyspy, na lekko górzystym terenie, porośnięta jest bujną roślinnością, między którą rozsiane są miasteczka i rajskie plaże.

Dla kogo wakacje na Margaricie w Wenezueli?

Wyspę odwiedza się głównie z powodu niesamowitych karaibskich plaż, stanowi też idealną bazę wypadową podczas pobytu w Wenezueli – na miejscu znajduje się wiele lokalnych biur podróży oferujących wycieczki na kontynent.

Jest też dobrym miejscem dla osób uwielbiających zakupy, ponieważ cała wyspa objęta została strefą wolnocłową, co pozytywnie wpływa na ceny lokalnych produktów, co również przełożyło się na rozwój turystyki w tym miejscu. Do rzeczy, które zdecydowanie warto przywieźć z Wenezueli zalicza się perły, różnego rodzaju rumy, kakao oraz czekoladę.

Pogoda na wyspie Margarita

Miejscowy klimat wyróżnia się bardzo dużym nasłonecznieniem, co daje niemal wszystkie dni słoneczne w roku. Średnia temperatura powietrzna oscyluje około 27 stopni, a temperatura wody około 25, jednak wiejąca chłodna bryza niweluje odczucie wysokich temperatur.

Co warto zobaczyć na wyspie? Miejsca do zwiedzania.

La Asunción

Najstarszą miejscowością i stolicą wyspy jest miasto La Asunción, które zamieszkuje ok. 25 tys. mieszkańców. Natomiast największym miastem i centrum wyspy jest miasto Porlamar zamieszkiwane przez około 180 tys. osób.

El Yaque

Wymarzonym miejscem dla fanów sportów wodnych takich jak windsurfing czy kitesurfing, będzie miasteczko El Yaque, znajdujące się na południu wyspy. W tym miejscu, plaże usypane są z drobnego piasku, woda jest ciepła i stosunkowo płytka, a wiatry bardzo silne.

Miejscowość szybko zamieniła się w ośrodek turystyczny z wieloma hotelami i restauracjami. Mimo wszystko, plaża znajdująca się w tym miasteczku, nadal nie jest najpopularniejszą plażą na wyspie, za którą można uznać leżącą na północy i licząca niemal 3 km długości Playa El Agua.

Bahía de cata con agua cristalina
zambranofoto / stock.adobe.com

Juan Griego

Będąc na wyspie warto odwiedzić niewielkie miasteczko Juan Griego, położone na północnej części wyspy. Według legendy miasto zostało założone przez Greka, którego mieli tutaj wysadzić piraci.

Główną atrakcją są niepowtarzalne zachody słońca, ponieważ z miasta rozpościera się niesamowity widok na zatokę, w której cumują łodzie rybackie i jachty. Z twierdzy (Fortin de la Galera) położonej na wzgórzu, pozostały jedynie kamienne mury, z których rozpościera się niesamowity widok.

Pampatar

Innym miastem godnym odwiedzenia jest Pampatar – niewielkie miasteczko założone w 1530 roku. Ma ono niewielką starówkę i będzie idealnym miejscem dla osób preferujących bardziej kameralne warunki.

Można tam zwiedzić Castillo de San Carlos Borromeo, twierdzę pochodzącą z XVII wieku, która po zgrabieniu przez piratów została wyremontowana i zmieniona na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto i Morze Karaibskie. Będąc w miasteczku, konieczne jest także odwiedzenie kościoła Santuario Santísimo Cristo del Buen Viaje, będącego ważnym miejscem dla miejscowych rybaków.

Porlamar

Największym miastem wyspy jest Porlamar – nowoczesne, dobrze rozwinięte miasto pełne hoteli i restauracji. Jednak nie ma tutaj nic do zwiedzania poza okoliczną katedrą. Miasto warto odwiedzić, jeżeli ktoś woli nocne życie, znajdzie w nim na pewno gwar, kasyna oraz duże centra handlowe. To właśnie tutaj możliwe będzie kupienie pamiątek rękodzielniczych z całego kraju oraz perły.

El Valle de Espiritu Santo

W niewielkiej odległości od stolicy wyspy znajduje się najstarsza w całej Wenezueli katedra, El Valle de Espiritu Santo. Niektórzy porównują ją do polskiej Częstochowy. Znajdujące się w środku sanktuarium jest celem wielu pielgrzymek. Niedaleko miasta znajduje się Park Narodowy Laguna de la Resting, gdzie zachowany został fragment lasu deszczowego.

Opinie i podsumowanie o wenezuelskiej Margaricie

Przebywając na Margaricie warto wybrać się na wyprawę objazdową wokół wyspy. Można zapisać się na wycieczkę zorganizowaną przez miejscowe lub hotelowe biura podróży lub wynająć samochód i samodzielnie zwiedzać wyspę. Dla osób lubiących kontakt z miejscowymi istnieje możliwość także wyruszenia w trasę zbiorowym miejscowym busem.

Wyspa jako teren w głównej mierze turystyczny, uznawana jest za znacznie bezpieczniejszą niż ląd kraju. Nie dochodzi tutaj do tak dużej ilości rabunków i napadów.

Pomimo zdecydowanej większości pozytywnych opinii i zachwytów nad wyspą, zdarzają się opinie negatywne, mówiące o brudnych plażach i pozostawionych tam śmieciach. Jednak nie jest ich zbyt wiele.

Wakacje na Margaricie

Wenezuela, choć często kojarzona z rozbudowaną kulturą i złożoną historią, oferuje również niesamowite atrakcje dla miłośników wakacji. W szczególności właście wyspa Margarita, położona na północnym wschodzie kraju, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na wakacje w Wenezueli. Znana z białych piaszczystych plaż, kryształowo czystego morza i wspaniałego klimatu, Margarita przyciąga turystów z całego świata. Jeśli myślisz o niezapomnianym urlopie, Wakacje na Margaricie mogą być idealnym wyborem. Szczegóły dotyczące cen oraz opinie na temat konkretnych ofert na wczasy znajdziesz tutaj.

More Reading

Post navigation