last minute

Wakacje Last Minute i First Deal

Masz dość planowania wakacji z wyprzedzeniem? Oczekiwania miesiącami na idealną ofertę? Cóż, zapomnij o tym wszystkim! Najlepsze wakacje to wycieczki last minute. Możesz uzyskać niesamowite oferty na bilety lotnicze, hotele, a nawet wycieczki, gdy rezerwujesz w ostatniej chwili.

W rzeczywistości istnieje naprawdę wiele powodów, dla których możesz zarezerwować wycieczkę w formule last minute. Czytaj więc dalej, aby dowiedzieć się więcej o wakacjach last minute i jak je zarezerwować.

Co to są wakacje last minute?

Wakacje last minute to wycieczka, która jest zarezerwowana w ciągu dwóch tygodni od wyjazdu. Jest to więc taka spontaniczna podróż.

Wiele osób decyduje się na wakacje w ostatniej chwili, ponieważ szukają okazji. Wycieczki last minute są często tańsze niż inne rodzaje wakacji i mogą być świetnym sposobem na ucieczkę od stresu życia codziennego.

Dostępność ofert w last minute

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie miejsca są dostępne w ofercie last minute. Zależy to od pory roku, popularności miejsca docelowego i szczęścia. Takie wycieczki najlepiej sprawdzają się w przypadku osób elastycznych, które chcą odwiedzić wiele krajów jak Turcja, Grecja, czy Hiszpania. Wtedy nie ograniczamy się do jednego kierunku i mamy wiele ofert biur podróży do wyboru.

Możesz też sprawdzić oferty last minute dla konkretnych krajów:

Z uwagi na wysoką popularność udostępniamy dodatkowo oferty last minute dla wybranych regionów turystycznych:

Dla kogo wczasy last minute?

Wczasy last minute są dla Ciebie, jeśli:

 • Jesteś elastyczny z datami podróży i miejscami docelowymi (np. masz elastyczny urlop)
 • Jesteś elastyczny, jeśli chodzi o kierunek wyjazdu (czasem także typ wyjazdu – all inclusive, half board, bez wyżywienia).
 • Nie potrzebujesz szczegółowego wakacyjnego planu, który ustalasz tygodniami.

Dlaczego warto zarezerwować wycieczkę last minute?

W rzeczywistości wakacje w ostatniej chwili mogą zaoferować kilka wspaniałych korzyści, których możesz nie uzyskać, jeśli zaplanujesz swoją podróż z dużym wyprzedzeniem. Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć rezerwację wakacji last minute.

5 powodów, dla których warto wybrać wczasy last minute

 1. Będziesz mógł odłożyć decyzję o wakacjach czy kierunku wyjazdu do ostatnich dni.
 2. Otrzymasz najlepsze oferty! Biura podróży często oferują duże zniżki na wycieczki last minute. Zaoszczędzisz więc pieniądze na wakacjach (lub biletach lotniczych i hotelach – tak, w opcji last minute możesz również kupić sam lot czarterowy).
 3. Nie będziesz musiał się martwić o planowanie wszystkiego samemu – tak, bo biura podróży zapewni przelot i hotel, a najczęściej także śniadania, obiady czy kolacje czy wręcz wszystko (w wersji all inclusive).
 4. Wbrew pozorom prawdopodobnie będziesz miał więcej możliwości wyboru! Często istnieje więcej opcji dostępnych dla podróżujących w ostatniej chwili niż tych, którzy chcą dokonać rezerwacji w najgorętszych okresach.
 5. I również wbrew pierwszemu wrażeniu jest to świetny pomysł na rodzinne wakacje.

Jak znaleźć oferty last minute?

Najłatwiej znaleźć oferty last minute na stronach internetowych, np. bezpośrednio w serwisach biur podróży. Musielibyśmy jednak za każdym razem przeszukać mnóstwo stron. Dlatego lepiej skorzystać z porównywarki ofert wczasów last minute.

Wystarczy, że klikniesz na poniższy przycisk i zobaczysz pełną ofertę wakacji last minute. Po przejściu do serwisu Wakacje, z którym współpracujemy będziesz mógł wybrać udogodnienia, standard hotelu, kierunek podróży czy posortujesz wczasy według oceny klientów.

Zarezerwuj wczasy last minute

 • Uzyskaj niesamowite oferty na wakacje 
 • Wybieraj spośród różnych miejsc docelowych 
 • Zaskocz swoją rodzinę wycieczką na plażę w ostatniej chwili 
 • Ciesz się egzotycznymi wakacjami bez wydawania fortuny.

Kliknij, wybierz ofertę dla siebie i zarezerwuj.

Zobacz wycieczki last minute samolotem all-inclusive na najbliższy tydzień:

lub przejrzyj pełną ofertę wczasów last minute od wszystkich biur podróży

Rainbow Tours Last Minute

Rainbow Tours został założony w 1990 roku i jest jednym z największych touroperatorów w Polsce. Siedziba firmy znajduje się w Łodzi i jest notowana na Rynku Głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rainbow Tours oferuje szeroką gamę pakietów wycieczkowych do miejsc na całym świecie. Na stronie internetowej firmy znajdują się szczegółowe informacje na temat każdego z pakietów wycieczkowych.

Rainbow Tours szczyci się wysoką jakością obsługi klienta i posiada zespół doświadczonych agentów turystycznych, którzy mogą pomóc klientom w zaplanowaniu idealnych wakacji. Niezależnie od tego, czy szukasz romantycznego wypadu, pełnej akcji przygody czy spontanicznego wyjazdu last minute, Rainbow Tours pomoże Ci znaleźć idealną wycieczkę dla Ciebie.

ITAKA Last Minute

Itaka to jedno z największych biur podróży w Polsce, założone w 1989 roku. Zajmuje się organizacją wczasów i wycieczek objazdowych do ponad 100 krajów świata. Siedziba firmy znajduje się w Opolu, jest ona członkiem Polskiej Izby Turystyki.

Itaka oferuje szeroki zakres usług, od rezerwacji hoteli i przelotów po organizację zwiedzania i wycieczek. Doświadczeni pracownicy firmy pomogą Ci zaplanować wymarzone wakacje, niezależnie od tego, czy interesuje Cię zwiedzanie starożytnych ruin, czy wygrzewanie się na tropikalnej plaży.

A dzięki biurom w największych miastach w Polsce, Itaka jest zawsze w pobliżu, aby zapewnić pomoc w każdej potrzebie związanej z podróżowaniem.

Coral Travel Last Minute

Jako jeden z czterech największych touroperatorów w Polsce, Coral Travel z dumą oferuje wakacje czarterowe do 15 miejsc na świecie z wylotami z 12 lokalnych lotnisk. Specjalizacją biura podróży Coral Travel się w kierunku Turcji, gdzie w wysokim sezonie latają codziennie z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic.

Blisko 40% wszystkich polskich turystów spędzających zorganizowane wakacje w Turcji to klienci Coral Travel Poland. Dzięki doświadczonej kadrze i bogatej ofercie są w stanie zapewnić klientom najlepszą obsługę i wrażenia z wakacji.

TUI Last Minute

TUI Group jest największą na świecie międzynarodową firmą turystyczną z siedzibą w Hanowerze i Berlinie. Jej akcje są notowane na London Stock Exchange, BÖAG Börsen (w Hanowerze i Hamburgu) oraz Börse Frankfurt (Frankfurt nad Menem). TUI Group jest właścicielem między innymi: ok. 1800 biur podróży, 6 linii lotniczych: TUIfly, Thomson, TUIfly Nordic, Jetairfly, Corsair, Arkefly (136 samolotów), ok. 300 hoteli w 24 krajach, 13 statków pasażerskich.

W Polsce do TUI należy TUI Centrum Podróży oraz sieć TUI Family (dawniej sieć Scan Holiday).

Najlepszy czas na podróż last minute

Najlepszym czasem na podróżowanie w ostatniej chwili jest często sezon letni. Jest to okres pomiędzy wysokim i niskim sezonem, kiedy popyt nie jest tak duży, a ceny są tańsze. Na przykład w Europie sezon letni trwa zazwyczaj od kwietnia do maja i od września do października.

Jeśli więc szukasz taniego urlopu last minute, rozważ rezerwację podróży w tych okresach! W ofertach biur podróży znajdziesz wtedy najwięcej dostępnych wczasów.

Jak przygotować się do podróży last minute?

Wiele osób lubi podróżować spontanicznie, ale niektórzy potrzebują więcej czasu na przygotowania. Jeśli chcesz podróżować last minute, istnieje kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby się do tego odpowiednio przygotować. Tutaj kilka wskazówek:

 1. Sprawdź swoje paszporty i dokumenty- upewnij się, że wszystkie są aktualne i że masz wszystko, czego potrzebujesz. Zweryfikuj konieczność posiadania wizy i ewentualnie jak szybko będzie można ją otrzymać. Często istnieje możliwość otrzymania wizy na lotnisku po przylocie, jednak nie zawsze.
 2. Spakuj torby – spakuj się lekko, ale upewnij się, że zabrałeś wszystko, czego będziesz potrzebował na wycieczkę.
 3. Jeśli kupujesz sam lot czarterowy w ofercie last-minute zarezerwuj zakwaterowanie lub przynajmniej, że są dostępne miejsca w hotelach na miejscu.

Jak w pełni wykorzystać swoją podróż last minute?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoją podróż w ostatniej chwili. Po pierwsze, postaraj się być elastyczny w swoich planach i bądź gotów pójść tam, gdzie zabierze Cię wiatr.

Po drugie, poszukaj informacji na temat atrakcji i zajęć w okolicy i zaplanuj kilka rzeczy do zrobienia. Po trzecie, spakuj się lekko, abyś mógł łatwo odkryć nowe obszary.

Po czwarte zrelaksuj się. Tym co najczęściej stresuje jest czas. Zarezerwuj go więc nieco więcej. I baw się dobrze!

Porady dotyczące unikania stresu podczas podróży w krótkim czasie

Najlepszym sposobem na uniknięcie stresu podczas podróży last minute jest bycie przygotowanym. Oznacza to, że masz swoje dokumenty w porządku, wiesz, co musisz spakować i jesteś świadomy lokalnego obszaru i atrakcji.

Jeśli jesteś elastyczny i chcesz iść z prądem, podróż w ostatniej chwili może być niesamowitym doświadczeniem. Pamiętaj tylko, aby się zrelaksować i cieszyć wypoczynkiem!

Podziel się wrażeniami swojej podróży last minute

Masz jakieś inne wskazówki dotyczące last minute, które można dodać? Podziel się nimi z nami w komentarzach! Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od ciebie. I, jak zawsze, życzymy szczęśliwych podróży!

Wczasy first minute

Przeciwieństwem wczasów last minute są oferty first minute albo wycieczki early bird. Są to oferty biur podróży lub touroperatorów, które są znacznie tańsze od standardowej ceny, rezerwowane bardzo wcześnie zwykle na około rok przed podróżą.Wiele osób szuka ofert last minute, bo dzięki nim można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ale co z ofertami first minute?

Zalety wycieczek first minute

Oferty first minute mają kilka zalet w stosunku do ofert last minute.

Najbardziej oczywistą zaletą jest to, że masz znacznie większy wybór dat, miejsc i hoteli. W przypadku ofert last minute, często jesteś ograniczony do tego, co jest jeszcze dostępne, co może nie być dla Ciebie interesującym wyborem .

Kolejną zaletą jest to, że często można uzyskać lepszą cenę, rezerwując wcześnie. Organizatorzy wycieczek oferują duże zniżki dla osób, które rezerwują wcześnie, ponieważ wiedzą, że w końcu wyprzedadzą wszystkie swoje miejsca. Dostajesz gwarancję ceny w dniu rezerwacji i zapłaty zaliczki. Cena wyjazdu nie zmieni się niezależnie od inflacji.

Przy większości wczasów razem z rezerwacją wpłacasz tylko zaliczkę w wysokości zaczynającej się od 15% całkowitej ceny wycieczki. Resztę środków będzie zobowiązany dopłacić na około 30-40 dni przed wyjazdem.

Przy części ofert masz możliwość dokonania zmian w rezerwacji na 22 dni przed wyjazdem za darmo. Dotyczy to kierunku, terminu oraz uczestników wycieczki. Oferty objęte tą promocją są dostępne po kliknięciu w przycisk poniżej.

Wady wycieczek first deal

Główną wadą ofert w przedsprzedaży czyli first deal jest to, że za wyjazd trzeba zapłacić dużo wcześniej. Oznacza to, że musisz zaoszczędzić pieniądze z wyprzedzeniem, co może nie być osiągalne dla każdego. Zwykle płacisz jednak tylko zaliczkę, a nie całą kwotę.

Innym minusem jest to, że Twoje plany mogą się zmienić i może się okazać, że po wszystkim nie będziesz mógł wyjechać na wycieczkę. Zmiana rezerwacji może być płatna lub bezpłatna w zależności od wybranej oferty. Możesz także wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które zabezpieczy Cię np. przed tym, że choroba uniemożliwi Ci wyjazd, a Tobie przepadną środki.

Jest to mniejszy problem, jeśli zarezerwujesz z touroperatorem, który oferuje elastyczną politykę anulowania, ale nadal jest to coś, o czym należy pamiętać.

Dlaczego ludzie nie decydują się na wakacje first deal?

Jest kilka zasadniczych obaw powstrzymujących turystów prze wykupieniem wczasów w przedsprzedaży. Okazuje się jednak, że większość z nich nie jest uzasadniona, a biura podróży przygotowały konkretne odpowiedzi, by wyeliminować te ryzyka lub je istotnie ograniczyć.

Według raportu z września 2022 serwisu Wakacje.pl, w którym przebadano ponad 1200 osób, miejsce pierwsze w przypadku wyjazdów first deal zajmuje obawa o konieczność zmiany terminu i poniesieniu kosztów, a tuż za tym specyfika pracy i trudności we wczesnym zaplanowaniu urlopu w pracy.

Większość ofert posiada elastyczne zasady rezerwacji, pozwalające na zmianą nie tylko terminu, ale także kierunku czy uczestników wyjazdu do kilkunastu dni przed wycieczką. Dodatkowo przy rezerwacji biura podróży oferują możliwość prostego wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezerwacji wycieczki w przypadku zaistnienia nagłego zdarzenia jak choroba czy utrata miejsca pracy.

Last minute czy first deal?

Odpowiedź zależy od Twoich osobistych okoliczności. Jeśli masz możliwość zarezerwowania wycieczki wcześnie, może to być świetny sposób na uzyskanie lepszej ceny i większego wyboru. Według badania serwisu Wakacje.pl, oferty first deal są tańsze od rezerwowanych w ostatniej chwili last minute. Wyjątkiem jest jedynie Egipt, dla którego to last minute były tańsze o 5% w porównaniu do ofert w przedsprzedaży. W zależności od kraju cena wycieczki w opcji first deal wyszła w stosunku do last minute:

 • Tajlandia – 41% taniej
 • Maroko – 38% taniej
 • Chorwacja – 26% taniej
 • Portugalia – 26% taniej
 • Grecja – 19% taniej
 • Cypr – 18% taniej
 • Hiszpania – 17% taniej
 • Turcja – 15% taniej
 • Bułgaria – 12% taniej
 • Albania – 12% taniej
 • Tunezja – 7% taniej
 • Tanzania – 7% taniej
 • Dominikana – 2% taniej.

Ale jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie wybrać się na wycieczkę, lub jeśli nie masz zaoszczędzonych pieniędzy z wyprzedzeniem, to oferty last minute mogą być dla Ciebie lepszą opcją.

Podsumowanie

Gotowy, aby wziąć odwagę i zarezerwować wakacje w ostatniej chwili? Doskonale! Sprawdź nasze oferty last minute i zobacz, czy jest coś, co wpadnie Ci w oko.

Możesz zarezerwować od razu i być na drodze do niesamowitych wspomnień w krótkim czasie. Mamy nadzieję, że będziesz miał wspaniałą podróż!

Sprawdź jakie wakacje last minute są dostępne we wszystkich biurach podróży