Planując swoją wycieczkę do Wietnamu trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy takich jak loty, potrzebne dokumenty, noclegi czy pieniądze. W poniższym tekście pokażemy na co trzeba uważać oraz podpowiemy jakie formalności czekają chcących odwiedzić ten kraj. Wskażemy także miejsca, w których można poszukać informacji o kraju i do jakich biur się udać.
Loty do Wietnamu
Najczęściej realizowane loty do Wietnamu, a dokładniej do Hanoi odbywają się z Warszawy i wymagają przesiadki w Dubaju. Loty można znaleźć już od 1300 złotych w jedną stronę.
Ile się leci do Wietnamu z Warszawy?
Do Wietnamu z Warszawy lotem bezpośrednim leci się około 11 godzin. Natomiast lot z przesiadką zajmuje około 16 godzin.
Czy do Wietnamu z Polski latają czartery?
Tak, do Wietnamu latają czartery z Polski, organizowane przez biura podróży. Loty te są bezpośrednie i odbywają się na pokładzie PLL LOT typu Dreamliner. Lot trwa zazwyczaj koło 11 godzin.
Czy potrzebna wiza do Wietnamu?
Tak, do Wietnamu Polakom potrzebna jest wiza.
Wiza do Wietnamu
Aby móc legalnie dostać się na terytorium Wietnamu, oprócz posiadania paszportu ważnego przez 6 miesięcy, potrzebna jest także wiza.
W zależności od celu podróży, można starać się o wizę jednorazową lub wielorazową z różnymi okresami ważności.
Najlepiej ubiegać się o nią w urzędach konsularnych Wietnamu. Czas oczekiwania na wizę to 4 do 7 dni roboczych.
W przypadku wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży możliwe jest jej uzyskanie na granicy, jednak po uzyskaniu odpowiedniej promesy. Należy wtedy, po przylocie udać się do punktu „Visa on Arrival”, przedstawić tam należyty dokument oraz uiścić opłatę w wysokości 25 dolarów. Należy posiadać ze sobą dwa zdjęcia paszportowe.
E-wiza i formularz wizowy
O wizę do Wietnamu można ubiegać się także przez Internet, jest to tzw. E-wiza. Uzyskanie takiej wizy daje możliwość jednorazowego wjazdu na teren państwa, wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych. Jest ona wydawana na maksymalnie na 30 dni. W planach jest wprowadzenie e-wizy ważniej przez 90 dni. Na podstawie elektronicznego dokumentu urzędnik graniczny wystawia pozwolenie na pobyt, które jednak w wyniku naruszeń może zostać cofnięte.
Wniosek o e-wizę można zgłosić przez stronę https://e-visa-vietnam.com/pl/.
Potrzebny jest ważny, przez minimum 6 miesięcy paszport, musi on także posiadać minimum dwie strony wolne oraz zdjęcie lub skan biometrycznej strony paszportu.
Konieczne jest uzupełnienie formularza. Jest on podzielony na trzy części, pierwsza z nich dotyczy informacji o planowanej podróży, druga dotyczy danych osobowych wnioskodawcy, a trzecia to podsumowanie i płatność. Wymagane jest uzupełnienie formularza minimum 9 dni przed wyjazdem, jednak zaleca się to zrobić wcześniej. Wiza przysyłana jest na podany adres mailowy. Oprócz posiadania jej na urządzeniu elektronicznym, zaleca się jej wydruk.
Wycieczki do Wietnamu
Istnieje wiele możliwości zwiedzania Wietnamu. Można samemu zorganizować całą wyprawę, ale można także skorzystać z ofert proponowanych przez biura podróży, które również maja wiele opcji. W ich ofertach można znaleźć wycieczki w jednym miejscu, a także dla osób chcących eksplorować kraj, wycieczki objazdowe.
Jakie biura oferują wycieczki do Wietnamu?
Wycieczki do tego azjatyckiego kraju oferuje wiele biur podróży. W swojej ofercie wakacje w Wietnamie posiada Itaka, Rainbow, Albatros, a także StudentTravel.
Itaka posiada dwie oferty wycieczek do Wietnamu, obie z nich to wycieczki objazdowe. Pierwsza dotyczy tylko Wietnamu, druga natomiast jest objazdówką po trzech krajach: Wietnamie, Kambodży i Tajlandii. Ta pierwsza trwa 14 dni i jej cena, w zależności od terminu, rozpoczyna się od 9000 złotych, objazdówka po 3 krajach przewidziana została na 9 dni, a jej koszt to około 8000 złotych od osoby. Wylot odbywa się z lotniska Warszawa Okęcie.
Rainbow posiada nieco więcej ofert wycieczkowych do Wietnamu. Większość z nich jest na wyspę Phú Quốc, znajdującej się w zatoce tajlandzkiej. Biuro oferuje wycieczki z 9 lub 16 noclegami i wylotem z Katowic. Koszty oscylują w okolicach 6 tysięcy złotych od osoby, najtańsza oferta to 5160 złotych. Większość ofert w podstawowej wersji zawiera jedynie śniadanie, jednak za dodatkową opłatą można zmodyfikować ofertę. Z wyjazdów można skorzystać od listopada do marca.
Albatros, nieco mniej znane biuro podróży, które w swojej ofercie posiada oferty objazdowe po Wietnamie, skupiające się na zwiedzaniu i poznawaniu różnych części kraju. W zależności od wybranej opcji jest to od 13 do 21 dni, a ich ceny rozpoczynają się od 11 tysięcy.
Biuro podróży Student Travel w swojej ofercie posiada propozycję spędzenia Sylwestra w Wietnamie. Koszt takiej wycieczki to niecałe 12 tysięcy, a czas jej trwania to 18 dni. W trakcie jej trwania zaplanowane jest zwiedzanie oraz rejs po zatoce.
Wietnam all inclusive – kiedy warto?
Na wakacje typu all inclusive w Wietnamie najlepiej wybrać się między grudniem a kwietniem, kiedy trwa tam wtedy pora sucha, deszcz pojawia się rzadko, a temperatury nie przekraczają 29 stopni, więc upały nie są tak dokuczliwe.
Na wakacje tego typu warto się udać, gdy chcemy odpocząć i zrelaksować się, niczym więcej się nie przejmując, a przy okazji poznać odrobinę czegoś nowego, spróbować nowych smaków czy doświadczyć odmienności kulturowo społecznej, jednak bez nadmiernego przemieszczania się i zwiedzenia.
Wietnam last minute – kiedy warto?
Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Trzeba na bieżąco sprawdzać oferty biur podróży w poszukiwaniu ofert last minute, ponieważ nie ma tu zasady obowiązującej wszystkie biura, które ze względu na formalności nieczęsto dają takie oferty.
Będzie to dobra opcja dla osób, które nie lubią długo planować swoich wyjazdów, jednak ze względu na konieczność posiadania wizy oraz zalecane szczepienia, niełatwo jest trafić na tego typu wyjazd.
Wycieczki objazdowe po Wietnamie
Możemy wyróżnić dwa typy wycieczek objazdowych po Wietnamie.
Pierwszy z nich to taki, gdzie Wietnam jest tylko częścią wycieczki. Najczęściej kraj ten w takich ofertach łączony jest z Kambodżą i Tajlandią, rzadziej Laosem. Wycieczki tego typu oferowane są przez biuro podróży Rainbow. Można znaleźć różne konfiguracje w zależności od oczekiwań, zazwyczaj trwają one 16 dni i 3 lub 4 z nich przeznaczone są na wypoczynek, a reszta na zwiedzenie i podziwianie niesamowitych cudów natury.
Drugim rodzajem wycieczki objazdowej jest ta wyłącznie po Wietnamie. Te organizowane przez biura podróży zazwyczaj skupiają się na południowo-wschodniej jego części. Ze względu na charakter tej wycieczki, najbardziej poleca się wybrać ją w okresie trwania pory suchej, czyli od grudnia do kwietnia. Jest to idealna opcja dla osób ciekawych świata, chcących zobaczyć i poznać jak najwięcej, nielubiących nudy i siedzenia w jednym miejscu a zarazem nieskupiających się na luksusach. Ten typ wyjazdu pozwoli na zobaczenie dużej ilości ważnych miejsc oraz zapoznania się z historią i specyfiką kraju. Podczas takiej wycieczki punktem koniecznym do odwiedzenia będzie Hanoi, Zatoka Ha Long, Sajgon, Park Narodowy Phong Na oraz Delta Rzeki Mekong.
Wietnam na własną rękę
Wietnam na własną rękę będzie idealnym pomysłem dla osób, które cenią sobie swobodę i wolność w podejmowaniu decyzji, które lubią same wszystko zaplanować i zorganizować. Będzie to super pomysł również dla wolnych duchów, które nie lubią nudy i nie chcą niczego planować od deski do deski, a które chcą przeżyć przygodę. Wymaga to więcej wysiłku, ale będzie on wynagrodzony.
Będzie to dobra opcja również dla osób chcących nieco zaoszczędzić. Wakacje na własną rękę zazwyczaj są o wiele tańsze niż te zorganizowane przez biura, dają także większą dowolność w zwiedzaniu i nie ograniczają do jednego miejsca lub ram wycieczki.
Z powodu pogody najlepszymi miesiącami będą te między listopadem a marcem, ale dla chcącego nic trudnego i w pozostałych miesiącach da się fajnie zorganizować taką wyprawę.
Wietnam z dzieckiem
Wietnam jest krajem, w którym więzy rodzinne są bardzo ważne, a Wietnamczycy bardzo lubią małych turystów. Lot jest długi, dlatego należy się do niego dobrze przygotować, zapewniając dziecku rozrywkę.
Najlepszym czasem na odwiedziny Wietnamu z rodziną będzie listopad, kiedy na północy kraju temperatury wahają się między 20 a 28 stopniami Celsjusza. Będzie to idealna pora na zwiedzanie, zabawy i kąpiele, upał nie będzie męczący, a opady nie powinny wstępować zbyt często.
W dużych miastach, ze względu na ilość ludzi, głośny transport i panujący ścisk, a także nienajlepszy stan dróg, poruszanie się z wózkiem może okazać się problematyczne, dlatego dla osób chętnych aktywnie spędzić czas na zwiedzaniu zaleca się nosidło.
Warto zwrócić uwagę, że wietnamscy przewoźnicy nie posiadają fotelików, więc jeżeli planuje się podróże wynajętym samochodem lub autobusem należy wziąć krzesełko ze sobą.
Zwiedzanie świątyń czy architektury może dla dzieci być nudne, jednak podziwianie kolorowych zwierząt i ptaków, które nie występują w Europie, na pewno będzie nie lada gratką. Kąpiele w morzu, z błękitną wodą również powinny być przyjemne.
Do atrakcji, które z pewnością przypadną dzieciom do gustu będzie Dam Sen Waterpark w Sajgonie, który zajmuje powierzchnię 300 m2 i posiada ponad 30 atrakcji, a także zoo w Sajgonie, będzie idealnym miejscem, aby zobaczyć zwierzęta i ciekawe rośliny. Mieszka z nim około 600 zwierząt. W wiosce Bat Trang, w której można samodzielnie wykonać swoją własną ceramikę, nie zabraknie manualnych zadań dla najmłodszych. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych może okazać się także przejażdżka rikszą, środkiem transportu dawniej służącym do przewożenia towarów, obecnie będącym atrakcją dla turystów.
Hotele w Wietnamie
W Wietnamie, jak w każdym kraju jest wiele hoteli, różnią się one od siebie poziomem, obsługą, lokalizacją, wyposażeniem atrakcjami a także ceną czy ilością gwiazdek. Jednak każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Poniżej przedstawiamy listę 5 polecanych hoteli:
- Pandanus resort,
- HOTEL du LAC Hanoi,
- SOL by Melia Phu Quoc,
- Best Western Premier Sonasea,
- La Vela Saigon Hotel.
Pandanus resort
Pandanus resort, to czterogwiazdkowy hotel położony w miejscowości Mui Ne, jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych, nazywanych także stolicą turystyczną Kraju Smoka. Obiekt ten dysponuje rozległym ogrodem, zewnętrznym basenem, wanną z hydromasażem oraz dwoma punktami gastronomicznymi. Dla gości oferuje bezpłatne wypożyczenie rowerów i transfer na plażę. Noclegi oferowanie są w pokojach, apartamentach lub bungalowach. Na terenie ośrodka znajduje się SPA.
HOTEL du LAC Hanoi
HOTEL du LAC Hanoi to hotel położony w centrum Hanoi, który będzie idealnym miejscem dla osób lubiących nocne życie i miejski szum. Oferuje klimatyzowane pokoje, bar oraz bezpłatne WI FI. Z ogólnodostępnego tarasu rozpościera się niesamowity widok na panoramę miasta.
SOL by Melia Phu Quoc
SOL by Melia Phu Quoc czyli pięciogwiazdkowy hotel, oferujący wszystko co do szczęścia potrzebne na luksusowych wakacjach. Teren hotelu otoczony jest bujną zielenią i turkusową wodą, ponieważ położony jest tuż przy samej plaży, z bezpłatnymi parasolami i leżakami. Uznawany jest za jeden z najlepszych na wyspie Phu Quoc. Położony około 1,5 km od Farmy Pereł, jednej z najważniejszych atrakcji wyspy. Hotel znajduje się w spokojnej okolicy, w odległości 9 km do Duong Don czyli największego miasta wyspy.
Best Western Premier Sonasea
Best Western Premier Sonasea to również pięciogwiazdkowy hotel zlokalizowany na wyspie Phu Quoc, oferujący wysoki standard usług. Położony przy piaszczystej plaży Bai Truong w zachodniej części wyspy z turkusową wodą Zatoki Tajlandzkiej. Oferuje bezpłatne ręczniki, parasole oraz leżaki. Do dyspozycji gości jest także kilka restauracji, w tym jedna na dachu hotelu oraz bary i basen zewnętrzny. Jest to duży obiekt, posiadający aż 559 pokoi, więc nie sprawdzi się dla zwolenników kameralnej atmosfery. Wokoło hotelu rośnie zielona roślinność oraz palmy.
La Vela Saigon Hotel
La Vela Saigon Hotel to ekskluzywny hotel położony w Sajgonie. Oferuje basen typu infiniti, siłownię, bezpłatny parking oraz dwie restauracje. Położony jedynie w odległości 700 metrów od centrum i rynku Chợ Tân Định. Oferta obejmuje śniadanie.
Język w Wietnamie
Językiem urzędowym i powszechnie używanym jest wietnamski. Z mieszkańcami warto jednak próbować porozumiewać się w języku angielskim, ponieważ coraz więcej osób zaczyna się go uczyć.
Waluta Wietnamu
Walutą obowiązującą w Wietnamie jest đồng (VND). Występuje on w wersji monet o nominałach 200, 500, 1000, 2000, 5000 đongów oraz banknotach 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000 đongów. Monety są rzadko używane i w większości pełnią funkcje kolekcjonerskie.
Na banknotach przedstawione zostały ważne miejsca w kraju, np. na banknocie 20 000 VND widnieje starożytny most w Hanoi.
Gdzie wymienić?
Gotówkę do Wietnamu najlepiej przywieźć już ze sobą z Polski, gdyby jednak nie udało się dostać tej waluty, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana na lotnisku, gdzie kurs wymiany nie jest sztucznie zawyżany. Jednak wtedy najlepiej wziąć ze sobą dolary, ponieważ wymiana złotówek będzie problematyczna.
Wymieniając walutę w Polsce należy szczególnie uważać, aby nie otrzymać starych dongów, które wyszły z obiegu.
Można także dokonać wymiany walut w banku, jednak zajmuje to sporo czasu i związane jest w odrobiną formalności, a kurs jest niekorzystny.
Pieniądze można także wymieniać w kantorach, są one ukryte w sklepach oferujących złoto. Sprzedawcom należy na klientach, dlatego oferują oni dobre przeliczniki.
1000 đongów to po przeliczeniu kursu to równowartość 18 groszy.
Bankomaty w Wietnamie
Bankomaty w Wietnamie w dużych miastach, takich jak Hanoi czy Sajgon znajdują się niemal na każdym rogu. Nie powinno być problemu z większością europejskich, jak i polskich kart.
Niestety kurs, jaki mogą pobrać banki za przewalutowanie zazwyczaj bywa niekorzystny, a pobierana prowizja wysoka.
Dodatkowo bankomaty naliczają opłatę za wydanie pieniędzy, najczęściej jest to kwota między 20 000 – 55 000 VND czyli między 4 a 10 złotymi.
Obowiązują także dzienne limity wypłat, w zależności od banku jest on ustalony między 2 a 4 milionami dongów.
Karty płatnicze
Najczęstszym sposobem płatności nadal pozostaje gotówka, jednak w wielu pubach, marketach czy hotelach szybko zaczyna rozwijać się płatność bezgotówkowa, w zwłaszcza w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach, jak i na wsiach często jedynym środkiem płatności nadal pozostaje gotówka. Jednak za płacenie kartą może zostać doliczona niewielka opłata, ponieważ nie da się wtedy ominąć podatków, jak w przypadku płatności gotówkowej. Działa również karta Revolut, którą można płacić, a także wypłacać pieniądze z bankomatów.
Ceny w Wietnamie
Ceny w Wietnamie nie są wysokie, jest tam taniej niż w Polsce. Niższe ceny dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia. Zaczynając od noclegów, poprzez transport czy restauracje. Tańsze są również artykuły spożywcze, które w większości kupuje się w małych lokalnych sklepikach. Atrakcje turystyczne w większości również mają dość przystępne dla Polaków ceny. Z tego powodu największym kosztem wyjazdu do Wietnamu jest bilet lotniczy.
Jak się poruszać po Wietnamie?
Wietnam jest rozległym państwem, w którym odległości między atrakcjami turystycznymi czy miastami są duże. Dlatego, jeżeli nie jest to wycieczka zorganizowania, podczas której biuro podróży organizuje środki transportu, w tracie planowania wycieczki do tego państwa, warto przemyśleć także kwestię poruszania się po kraju. Poniżej omówione zostanie kilka możliwości poruszania się po Wietnamie, w tym m.in. wynajem samochodu, wynajem skutera, a także poruszanie się pociągiem, autobusem i taksówkami. Na dalsze odległości, np. z północy na południe kraju, warto poszukać lotów, które można złapać w naprawdę przystępnych cenach. Turyści mogą bez problemów poruszać się po terenie całego kraju, wyjątkiem są strefy zamknięte, tereny wojskowe oraz niektóre obszary górskie, gdzie ruch turystyczny, ze względu na bezpieczeństwo został ograniczony.
Wynajem samochodu w Wietnamie
Wynajęcie samochodu w Wietnamie zdecydowanie ułatwi podróżowanie po kraju i dotarcie do wszystkich najciekawszych i wartych zobaczenia miejsc.
Jednak warto pamiętać, że na ulicach Wietnamu panuje bardzo duży ruch, w którym większość użytkowników to motory i skutery, a europejskie zasady ruchu drogowego, niekoniecznie są przestrzegane. Odnotowuje się także wiele wypadków drogowych, głównie z udziałem skuterów. Podobnie jak w innych krajach dalekiej Azji, obowiązuje niepisana zasada, że posiadacz większego pojazdu ma pierwszeństwo. Dlatego podczas jazdy należy zachowywać szczególnie wzmożoną ostrożność. W większości miejsc możliwa prędkość nie przekracza 40 km/h, a drogi szybkiego ruchu i autostrady są płatne. Obowiązuje ruch prawostronny.
W dużych miastach nie ma problemu z znalezieniem wypożyczalni, zazwyczaj kilka z nich znajduje się w centrum, wypożyczalnie mają także swoje punkty na lotniskach.
Aby móc wypożyczyć samochód, konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, wietnamskie władze nie uznają polskich uprawnień do prowadzenia pojazdów. Potrzebny będzie także paszport oraz lokalne (polskie) prawo jazdy. Niektóre agencje wymagają uiszczenia zwrotnej kaucji. Mimo, że w Wietnamie można jeździć samochodem od czasu ukończenia 18 lat, to aby móc wynająć auto, konieczne jest ukończenie 21 roku życia oraz uzyskanie prawa jazdy minimum rok wcześniej.
Do najpopularniejszych wypożyczalni nalezą: Avis, Dolla, Herc czy Vietnamdrive.
Średni koszt wynajmu samochodu to około 70 dolarów za dobę.
Wynajem skutera w Wietnamie
Wynajem skutera w Wietnamie jest naprawdę tani. Znalezienie wypożyczalni na pewno nie będzie stanowiło problemu, opcję tę posiadają nawet niektóre hotele. Koszt wynajmu jednego skutera na dobę to około 7 dolarów. Jednak sprzedawcy widząc niedoświadczonego klienta, będą próbowali podnieść cenę. Oficjalnie, skuter można prowadzić bez posiadania prawa jazdy, jednak na wypadek kontroli policyjnej warto posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub około 500 000 VND, aby uiścić opłatę za „mandat”.
Konieczne posiadanie jest ze sobą paszportu, który w wypożyczalni, w ramach depozytu będą chcieli zatrzymać wraz z kaucją, która zależna jest podrodzaju pojazdu i czasu jego wypożyczenia. Przed zdecydowaniem się na konkretny pojazd, warto go dokładnie oglądnąć i sprawdzić oraz jakiekolwiek uszkodzenia od razu zgłosić w wypożyczalni. Przede wszystkim, szczególną uwagę trzeba poświęcić sprawdzając stan hamulców i klakson.
Na drogach panuje chaos, dlatego trzeba bardzo uważać decydując się na jazdę skuterem. Konieczny także jest kask.
Autobusy w Wietnamie
Sieć połączeń autobusowych w Wietnamie jest dobrze zorganizowana, można nimi dotrzeć do niemal wszystkich ważniejszych punktów w kraju. Na nieco dłuższych odcinkach, charakterystyczne są tzw. sleeper bus, w których zamiast krzeseł siedzących, są krzesła rozłożone do pozycji leżącej. W takim autobusie znajdują się trzy rzędy dwupiętrowych łóżek. Mimo, że są to leżanki, to autobusy mieszczą aż 43 osoby. Najniższe piętro znajduje się na poziomie podłogi, a na najwyższe trzeba wdrapać się po drabince. Co ciekawe, przed wejściem do takiego autobusu, koniecznie trzeba zdjąć i schować buty.
Krzesła można podnieść także do pozycji siedzącej. Najbardziej polecaną linią jest FUTA Bus Lines, której bilety można kupić przez stronę internetową. Po zakupie na adres mailowy przychodzi voucher, który dopiero trzeba wymienić na bilet właściwy.
Bilety autobusowe są bardzo tanie, a ceny oczywiście zależą od pokonywanego dystansu i trasy. Jednak, na przykład bilet z Ho Chi Minh do Mui Ne, autobusem typu sleep bus,, gdzie trasa zajmuje ponad 5 godzin, to koszt około 150.000 VND czyli ok. 26 złotych.
Podróżując autobusem warto mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania, ponieważ bardzo często klimatyzacja działa intensywnie. Zazwyczaj nie ma potrzeby zakupienia biletu dużo wcześniej, gdyż nie są one bardzo obłożone. Można je kupić w większości biur turystycznych i hoteli.
Bardzo miłą rzeczą jest to, że kierowcy danej linii, często odbierają pasażerów i podwożą ich pod miejsce wyruszenia głównego autobusu do miejsca docelowego.
Dla osób planujących dłuższą podróż i częste korzystanie z autobusu, warto rozważyć zakup biletu otwartego, umożliwiającego pokonanie trasy z Hanoi do Chi Minh. Koszt takiego biletu to około 60 euro, jednak warto wcześniej sprawdzić rozkład, ponieważ autobus ten jeździ po stałej, wyznaczonej trasie, zahaczając o kilka popularnych wśród turystów miejsc, w których można zrobić dłuższe przystanki.
Pociągi w Wietnamie
Pociągi w Wietnamie obsługuje głównie przewoźnik państwowy o nazwie Duong Sat Viet Nam. Na jej oficjalnej stronie dsvn.vn, znajduje się rozkład jazdy oraz najważniejsze informacje. Istnieje możliwość przeglądania jej w języku angielskim.
Nie ma tam zbyt dobrze rozwiniętej sieci połączeń kolejowych, istnieje jedna główna trasa, łącząca północ z południem oraz jedynie kilka odgałęzień, mimo to, jest to często wybierana przez turystów forma poruszania się po kraju. Z tego powodu składy zazwyczaj są mocno obłożone i bilety powinno się rezerwować z wyprzedzeniem.
Koleje podzielone są na cztery klasy, najdroższa i zarazem najlepsza to soft sleepers, w której w każdym przedziale znajdują się cztery łóżka, nieco gorszą klasą jest hard sleepers, podobna do polskich kuszetek z sześcioma łóżkami w przedziale. Soft seaters to wagon bezprzedziałowy z fotelami i klimatyzacją, natomiast najtańszą klasą jest hard seater, w której najczęściej są drewniane ławki i brak klimatyzacji.
Pociągi uchodzą za punktualne, a podróżowanie nimi za bezpieczne, pojawiają się jedynie negatywne opinie dotyczące czystości składów.
Najdłuższa trasa Wietnamu, łączy Hanoi z Ho Chi Minh i wynosi 1750 km, które pociąg pokonuje w około 30 godzin. Dziennie na tę trasę wyjeżdża 5 pociągów w każdą stronę.
Taksówki
W miastach funkcjonują taksówki. Aby jednak nie zostać naciągniętym warto korzystać z oficjalnych korporacji przewoźniczych. Należą do nich Mai Linh, która posiada zielone samochody, Vina Taxi przewożące żółtymi taksówkami oraz Vinasun Taxi kursujące białymi autami z zielonym i czerwonym pasem. Każda taksówka powinna mieć na drzwiach cennik, który trzeba sprawdzić, aby nie być oszukanym przez kierowcę. Trzeba sprawdzić także czy licznik jest włączony i nie dać się naciągnąć na dodatkowe opłaty.
W Wietnamie działa także Uber.
Wietnamczycy – jacy tak naprawdę są?
Wietnamczycy uchodzą za ludzi miłych, uśmiechniętych, pomocnych i gościnnych ale szanujących swoją prywatność, nie lubią narzucania im czegoś na siłę. Nie należy ich też nadmiernie denerwować, ponieważ potrafią długo rozpamiętywać wyrządzone im krzywdy i lubią walczyć o swoje, a są przy tym bardzo zdeterminowani i nastawieni na własne cele. Nie mają w zwyczaju mówić wprost, a raczej zostawiać rzeczy niedopowiedziane.
Wietnamczycy są silnie przywiązani do swojej ziemi, rodziny, a przede wszystkim tradycji, która odgrywa ogromną rolę w ich życiu. Bywają także bardzo uczuciowi oraz są w stanie zrobić wiele dla osoby, na której im zależy.
Gdzie dokładnie jechać do Wietnamu?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. To, gdzie najlepiej jechać do Wietnamu zależy od tego jaki cel nam przyświeca. Jeżeli głównym celem jest błogi odpoczynek i wakacje all-inclusive najlepszym miejscem będzie wyspa Phu Quoc lub Mũi Né uważane za stolice turystyczne.
Jeżeli poszukujemy nieco mniejszych tłumów i pięknych plaż warto udać się do Quy Nhơn uznawanych za wietnamskie Malediwy.
Jeżeli zaś ważne jest poznanie życia w wielkim, azjatyckim mieście i nocne zabawy najlepiej udać się do Hanoi lub Ho Chi Minh.
Sprawdź też co warto zobaczyć w Wietnamie!
Wietnam Przewodniki
O Wietnamie powstało wiele przewodników, w każdym z nich znajduje się niezliczona liczba ciekawych informacji o tym kraju, które pomogą przygotować się do podróży.
Poniżej przedstawiamy listę, naszym zdaniem, tych najbardziej wartych uwagi:
- Vietnam, Lonely Planet, praca zbiorowa (po angielsku),
- Wietnam, wyd. Bezdroża z serii Travelbook, autor Krzysztof Dopierała,
- Wietnam wyd. Pascal, autor Anna Kiełtyka,
- Wietnam, wyd. Pascal z serii Marco Polo, autor Wolfgang Veit,
- Xin chào!: Wietnam dla dociekliwych, wyd. Dwie Siostry, autor Ton Van Anh i Monika Utnik-Strugała,
- Wietnam, National Geografic, praca zbiorowa.
Kilka artykułów znalazło się także na ramach magazynu National Geografic Traveller.
Kto pisze lub mówi o Wietnamie?
Oprócz przewodników, na temat Wietnamu pisze lub mówi wielu publicystów, dziennikarzy, celebrytów i podróżników.
Należą do nich między innymi:
- Andrzej Meller – dziennikarz, zajmujący się głównie reportażami, jest również korespondentem wojennym. Podróżuje głównie kamperem, przez kilka lat żył w Azji, a na podstawie swoich doświadczeń napisał kilka książek, w tym tę o Wietnamie pt. „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”, stanowiący opis jego doznań i subiektywnych opinii, przybliżając to, jak żyje się w tym kraju
- Martyna Wojciechowska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna, podróżniczka i działaczka społeczna. Jej seria książek „Kobieta na krańcu świata” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Właśnie w tej serii powstała również książka o Wietnamie, „Kobieta na krańcu świata: Wietnam”, w której autorka pokazuje najciekawsze miejsca w tym kraju, przytacza rozmowy z mieszkańcami i opisuje ich życie.
- Robert Makłowicz – krytyk kulinarny, publicysta, dziennikarz i podróżnik. Napisał on książkę „Fuzja smaków. Azja południowo-wschodnia”, w której także znalazło się miejsce dla Wietnamu. W książce oprócz ciekawych anegdot, w główniej mierze znajdują się opisy i przepisy tradycyjnych dań krajów azjatyckich.
- Innym kucharzem i krytykiem kulinarnym, który poruszał tematykę Wietnamu jest Pascal Brodnicki, który wielokrotnie na swoim kanale na YouTubie oraz Facebooku gotował dania kuchni wietnamskiej, dzieląc się przepisami z fanami.
- Dawid Fazowski – podróżnik i youtuber, w swoim kanale „Przez świat na Fazie” relacjonuje swoje podróże, znalazł się tam również odcinek o Wietnamie.
- Hanna Zborowska – Polka na stałe mieszkająca w Brazylii, córka znanych polskich aktorów. W swoim programie realizowanym we współpracy z biurem podróży Rainbow – Zborowska Last Minute – poświeciła kilka odcinków Wietnamowi. W każdym z nich omawia miejsca, które odwiedza, jeden z odcinków został poświecony także wietnamskiemu jedzeniu.
Roaming w Wietnamie
Telefony polskich operatorów działają na tej samej częstotliwości co operatorzy wietnamscy, dlatego polskie telefony oraz posiadające polską kartę SIM będą działały w Wietnamie. Mogą pojawić się jednak problemy związane z konfiguracją urządzenia. Połączenia będą rozliczane według cennika wietnamskiego. Koszty tych połączeń można sprawdzić na stronie swojego operatora, jednak są one zazwyczaj są dość wysokie.
Internet w Wietnamie
Internet w Wietnamie jest powszechny i ogólnodostępny. W miastach niemal każdy hotel, hostel, bar czy centrum handlowe mają sieć WI-FI, do którego można za darmo się połączyć. Jeżeli jednak chcielibyśmy korzystać z Internetu mobilnego, zaleca się zakup miejscowej karty SIM, ponieważ koszty używania Internetu polskiego operatora byłyby niesamowicie wysokie.
Wietnamska karta SIM
Warto zaopatrzyć się w kartę SIM lokalnego operatora już na lotnisku. Na terenie Wietnamu działa kilku operatorów, jednak tylko dwóch z nich działa na terenie całego kraju, są to Viettel i Vinaphone. Są to dwie największe sieci, najczęściej wybierane przez mieszkańców. Prędkość działania ich usług podobne jest to polskiego, jednak działają w systemach od 3G po LTE. Ich zasięg łapie nawet na terenach wiejskich, ale Viettel działa sprawniej. Pierwszą z nich zarządza Ministerstwo Obrony, drugą natomiast Poczta Wietnamska.
Oferowane są pakiety turystyczne, ten od firmy Viettel obejmuje 100 darmowych minut połączeń oraz 180 GB Internetu, a jej koszt to 320.000 dongów (ok. 56 zł). Natomiast pakiet od Vinaphone to koszt 300.00 dongów (ok. 53 zł) i obejmuje on 120 GB Internetu oraz 50 minut rozmów.
Można wykupić także pakiety indywidualne, zależne do potrzeb, jednak jest to droższe rozwiązanie.
Lepiej zabrać plecak czy walizkę do Wietnamu?
Zdecydowanie lepiej do Wietnamu zabrać plecak, wyjątkiem są wakacje all-inclusive, zaplanowane w jednym miejscu. W sytuacji, gdy sporo się przemieszczamy, zmieniamy miejsce zamieszkania, zwiedzmy różne miasta czy regiony kraju, o wiele lepiej i wygodniej spakować się do plecaka. Pozwala on na swobodnie poruszać rękami i trudniej go zgubić w tłumie. Również ciągnięcie walizki po zatłoczonych i nie zawsze równych ulicach, może przysporzyć wielu problemów. Zobacz też co jeszcze warto zabrać do Wietnamu.
Jakie są opinie o wakacjach w Wietnamie?
Opinie o wakacjach w Wietnamie są podzielone, jedni uważają, że nie ma on nic ciekawego do zaoferowania i należy omijać szerokim łukiem, uznając za najgorszy kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Inni z kolei są nim oczarowani, zachwycając się egzotyczną kulturą, pięknymi zabytkami i turkusową wodą.
Dlaczego warto spędzić wczasy w Wietnamie?
Wietnam dla Europejczyków to całkowita egzotyka, która zdecydowanie może wzbudzać ciekawość.
Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Kraj Smoka to unikalne zabytki i świątynie.
Innym powodem będzie odwiedzenie miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, których w Wietnamie jest 8, pięć z nich należy do dziedzictwa kulturowego, dwa przyrodniczego, a jeden ma charakter łączony, kulturowo- przyrodniczy.
Na pewno zwolennicy turystyki jedzeniowej, również nie wyjadą z Wietnam zawiedzeni. Jest to kraj o odmiennej kuchni, w której można spróbować wiele oryginalnych dań.
W tym kraju czekają na przyjezdnych również piękne i ciepłe wody o turkusowym kolorze i białe plaże.
Ostatnim powodem, dla którego warto odwiedzić Wietnam jest jego niesamowita przyroda, która zachwyca swoją różnorodnością i wielobarwną kolorystyką.
Wietnam czy Tajlandia?
Ludzie planując swoją podróż do Azji, często stają przed dylematem, który kraj wybrać. Podczas swojej pierwszej wyprawy do Azji, turyści częściej wybierają Tajlandię, zdecydowanie jest ona bardziej popularną destynacją niż Wietnam.
Jest ona częściej wybierana ze względu na plaże, określane jako „bardziej rajskie”, jako przewagę często wymieniają także street food i ogólnopojęte szybkie, uliczne jedzenie. Wiele osób zwraca także uwagę na szalony, unikalny klimat Bangkoku, którego nie ma żadne inne miasto w Azji. Również ze względu na to, że Tajlandia jest lepiej rozwiniętym krajem, sprawdzi się ona lepiej dla osób szukających komfortowych warunków i luksusów.
W Wietnamie jednak bardziej doceniania jest swoboda i brak tłumów turystów, jak również możliwość zdobycia wielu różnorodnych doświadczeń, jak i wielość niszowych atrakcji, do których m.in. zalicza się zwiedzanie pól ryżowych czy spływ deltą rzeki Mekong. Jest to również tańszy kraj, w którym koszty utrzymania są niższe.
Podsumowując, Tajlandia będzie lepszym wyborem na pierwszą wyprawę do Dalekiej Azji, a także dla osób chcących wygrzać się na rajskich plażach i odpocząć. Wietnam z kolei będzie świetnym wyborem dla osób preferujących aktywny tryb życia, zwiedzanie, a także będzie idealny dla backpakersów.
Wietnam czy Filipiny?
Co wybrać? Egzotyczny Wietnam czy rajskie Filipiny? Oto jest pytanie. Pojedynek ten nie będzie łatwy do rozstrzygnięcia.
Filipiny są zdecydowanie bliższe kulturowo dla Europejczyków, przez wiele lat były kolonią hiszpańską, przez co wzorce kulturowe nie różnią się aż tak bardzo, jak w azjatyckim Wietnamie. Dodatkowo ponad 90% Filipińczyków to chrześcijanie.
Filipiny na pewno wygrywają pod względem plaż, są ona usypane z bialutkiego, drobnego piasku, a woda jest błękitna i czysta. Dodatkowo plaż tych jest niezliczona liczba, ponieważ znajdują się one na każdej z ponad 7000 wysp. Filipiny będą także idealnym miejscem dla fanów sportów wodnych, w tym nurkowania, snorkelingu czy windsurfingu.
Wietnam zdecydowanie wygrywa wśród poszukiwaczy przygód i odkrywców, jego kultura jest odmienna i zachwyca swoją innością, a także bardziej orientalnym jedzeniem.
A zatem, wybierając się na podróż skupiającą się głównie na plażowaniu, odpoczynku i chęci spędzenia czasu na rajskiej wyspie, zaleca się wybór Filipin, jeśli jednak chcecie przeżyć przygodę, zwiedzić nowe miejsca, poznać nowe egzotyczne smaki, a także orientalną kulturę, Wietnam będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
Leave a Comment