The Sphinx and the Piramids, famous Wonder of the World, Giza, Egypt
AlexAnton / stock.adobe.com

Jeśli marzysz o piaszczystych plażach na terenie Egiptu, podróży w głąb starożytnej historii czy kąpieli w ciepłych wodach Morza Czerwonego ruszaj przed siebie! Przed wylotem zdobądź jednak wiedzę na temat funkcjonowania w tym kraju, aby zyskać niczym niezmącony urlop. Jak przekroczyć granicę w Egipcie, jakie są wymogi co do ubioru i jaką walutę akceptuje się na miejscu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wyjazd do Egiptu – jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

Każdy Polak chcący spędzić wakacje w Egipcie, musi okazać wizę. Taki dokument można uzyskać online na dedykowanej stronie internetowej. Wizę można nabyć także przed wylotem w okolicach kontroli paszportowej na lotnisku. Opłata za wizę jednokrotnego wjazdu wynosi 25 dolarów, a jej ważność wynosi 30 dni. Z kolei twój paszport powinien być ważny przynajmniej od pół roku – w innym przypadku nie zostaniesz wpuszczony do kraju po przylocie.

Kiedy najlepiej jechać do Egiptu? Warunki pogodowe

Każda pora na wyjazd w Egipcie jest dobra. Niemal przez cały rok panuje tutaj słoneczna pogoda, a sezonie letnim są to upały, które europejskim turystom może być ciężko znieść. takie warunki dotyczą zwłaszcza południowej części kraju faraonów. Taka aura sprzyja zwłaszcza kąpielom w Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym, choć najbardziej upalną porę dnia najlepiej jest spędzić w cieniu. Przy takich temperaturach czas możesz spędzić także na nurkowaniu, które jest tutaj szczególnie popularną atrakcją, zwłaszcza w okolicach Aleksandrii.

W zimowe noce temperatura prawie nigdy nie spada poniżej 11 stopni Celsjusza, za za dnia słupki pokazują ok. 20. Letnie upały najbardziej odczuwalne są w dużych miastach Egiptu, np. Kairze – wszystko ze względu na wszechobecny beton. W zależności od twoich preferencji, możesz sam zdecydować, w jakiej temperaturze będziesz czuć się najlepiej. Jeśli wolisz umiarkowane klimaty, urlop w Egipcie zaplanuj zimą. Pamiętaj jednak, że na ten sam pomysł wpada często wielu innych turystów z całego świata.

Zakupy i opłaty w Egipcie – co musisz wiedzieć?

W Egipcie oficjalnie obowiązuje funt egipski (EGP). Dostępne monety to

 • 25, 50 piastr;
 • 1 funt;

zaś banknoty występują w nominałach:

 • 25, 50 piastr;
 • 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 funtów.

Jeśli zastanawiasz się, jaką walutę przygotować na wakacje w Egipcie, najlepszym wyborem będzie dolar amerykański. Również z tego względu, że osoby z zagranicy mają obowiązek regulować opłatę za nocleg właśnie w tej formie.

Za wstęp do niektórych atrakcji można zapłacić wyłącznie gotówką, dlatego zawsze warto mieć ją przy sobie. Nie ma natomiast problemu z płatnością kartą w restauracjach, sklepach czy centrach handlowych. Na terenie Egiptu, zwłaszcza w najpopularniejszych kurortach, nie brakuje bankomatów.

egyptian money
Horticulture / stock.adobe.com

Bezpieczeństwo na terenie Egiptu

Zanim wyjedziesz do Egiptu, zarejestruj swoją podróż w specjalnym systemie Odyseusz. Pozwala on na nawiązanie z Tobą kontaktu przez ambasadę Polski w Kairze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych na terenie kraju faraonów panuje wysokie zagrożenie terrorystyczne, a szczególną ostrożność zaleca się w pobliżu budynków rządowych.

Dla turystów najbardziej uciążliwe są tutaj kradzieże, dlatego należy być bardzo wyczulonym na kieszonkowców.

Zwyczaje w Egipcie, o których trzeba wiedzieć

W Egipcie panuje religia muzułmańska i mnóstwo zwyczajów, które z niej wynikają. W dużych kurortach turystycznych nie trzeba obowiązkowo pamiętać o odpowiednim stroju – panuje tutaj swoboda w tym zakresie. Gdy jednak planujesz wycieczki do meczetów, musisz sprostać pewnym rygorom. Każdy mężczyzna wchodzący do środka musi mieć zasłonięte kolana i ramiona. Kobiety dodatkowo zakrywają włosy.

W jakim języku rozmawia ludność Egiptu?

Obywatele egipskich miast, którzy zawodowo stykają się z osobami z zagranicy, dość dobrze mówią w języku angielskim, a czasem nawet francuskim. Podobnie jest z Egipcjanami, którzy zajmują się handlem. Znają język angielskim na tyle, aby móc porozumiewać się w turystami i sprzedawać im towary. Warto jednak zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zwrotami w języku arabskim – mogą ci bardzo pomóc w codziennym funkcjonowaniu podczas urlopu.

Wycieczka do Egiptu – samemu czy z biurem podróży?

Egipt stał się bardzo popularnym kierunkiem wycieczek organizowanych z biurami podróży. Z tej opcji korzysta całkiem sporo turystów, jednak wciąż istnieją zwolennicy wyjazdów na własną rękę. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od:

 • twojej znajomości języka angielskiego;
 • twoich oczekiwań względem wyjazdu – jeżeli chcesz beztrosko wypoczywać i odwiedzać piaszczyste plaże bez zmartwień, lepiej wykupić nawet wycieczkę do Egiptu last minute. Biuro zorganizuje za ciebie każdy element logistyczny podróży, również transport czy nocleg;
 • budżetu, jakim dysponujesz – czasem niezależne zwiedzanie może okazać się korzystniejsze cenowo, ale z drugiej strony organizatorzy wycieczek często wchodzą w korzystne relacje z tutejszymi zarządcami obiektów turystycznych. Dzięki temu mogą ci zaproponować naprawdę tanie wakacje w Afryce.

Z Polski nie dostaniesz się lotem bezpośrednim. Jeśli postawisz na samodzielnie zorganizowany wyjazd, musisz liczyć się z koniecznością przesiadki (zwykle w Rzymie, Paryżu czy Frankfurcie). Wyjazdy z biurem podróży to możliwość korzystania z lotów czarterowych. Na egipskie szerokie plaże dostaniesz się wtedy bezpośrednio.

Na co uważać w Egipcie poza upałami?

Podczas zamawiania rozmaitych usług turystycznych w Egipcie, warto być ostrożnym. Niezależnie od tego, czy chodzi o nocleg w lokalnym hotelu, wycieczkę po Nilu czy transport autobusem – Egipcjanie często stosują wobec europejskich turystów o wiele wyższe ceny.

Wjeżdżając na teren kraju faraonów, warto pozbyć się zwyczaju picia wody z kranu (jeśli cię to dotyczy). Woda w Kairze jest bardzo zanieczyszczona i zawiera chlor. Choć w całym kraju prowadzone są prace w celu poprawy jakości wody. W wodzie czerpanej bezpośrednio z Nilu może znajdować się mnóstwo pasożytów i wirusów, które mogą spowodować u turysty poważne dolegliwości.

Uważaj na to, co zechcesz przywieźć z Egiptu w ramach pamiątki. W Unii Europejskiej obowiązują pewne obostrzenia co do tego, jaki przedmioty można przetransportować na jej teren. Z wakacji w Egipcie nie możesz przywieźć do Polski:

 • mięsa;
 • wędliny;
 • produktów mlecznych;
 • wyrobów z kości słoniowej;
 • elementów rafy koralowej;
 • trofeów wykonanych z dzikich zwierząt;
 • nasion;
 • roślin.

Jeśli chcesz zapoznać się z kompleksową informacją na ten temat, znajdziesz ją na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Egipt w turystycznej pigułce

Jeśli planujesz wakacje w Egipcie, musisz wiedzieć, że nawet przy 14-dniowej wycieczce nie zwiedzisz każdego miejsca. W samej Gizie i Kairze spędzisz po kilka dni. To tutaj znajdują się słynne piramidy, sfinks i inne mniejsze grobowce królów. Zwiedzisz tu również największe muzea w kraju:

 • Muzeum Egipskie;
 • Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej.

Obowiązkowym punktem na twojej mapie powinien być także Luksor oraz świątynie Karnaku. Imponuje także cała Dolina Królów oraz Aleksandria z największym portem w Egipcie i słynną biblioteką.

Luxor Temple, famous landmark of Egypt, first pylon view
AlexAnton / stock.adobe.com
Ruins of Karnak Temple
zevana / stock.adobe.com

Innym ciekawym szlakiem turystycznym może być podróż śladami Mojżesza na Półwysep Synaj. Możesz dostać się na to wzgórze dzięki specjalnie wyżłobionym stopniom. Nie dość, że jest to miejsce symboliczne dla chrześcijan, to panorama rozciągająca się ze szczytu zapiera dech w piersiach.

Tree in Sinai desert with rocky hills and mountains against sunset sky, Egypt. Life in desert concept
bortnikau / stock.adobe.com

A co jeśli interesuje cię wypoczynek bezpośrednio nad Morzem Czerwonym lub Morzem Śródziemnym? Wysokie temperatury i nieustanne słońce zachęcają do plażowania, a jeszcze bardziej do uprawiania sportów wodnych. Tutejsze wybrzeże obejmuje liczne zatoczki z fascynującą rafą koralową. Jeśli szukasz tu ciszy i spokoju, wybierz plaże w Marsa Alam. dzięki dość dużym odległościom między hotelami możesz liczyć na wystarczającą kameralność. Gdy jednak tłum i sąsiedztwo innych wczasowiczów nie jest dla ciebie problemem, swój wyjazd ukierunkuj np. w stronę Szarm el Szejk, Dahabie czy Hurghadzie. Turystów przyciągają także szerokie plaże w Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym.

marsa alam, egitto
maudanros / stock.adobe.com
Sunny resort beach with palm tree at the coast shore of Red Sea in Sharm el Sheikh, Sinai, Egypt, Asia in summer hot. Bright sunny light
oleg_p_100 / stock.adobe.com
Camels resting on the shore of Red Sea in Dahab, Egypt
marketanovakova / stock.adobe.com

Aktywny wypoczynek w Egipcie

Najpopularniejszych sportem wodnym uprawianym w Egipcie jest nurkowanie (mniej lub bardziej zaawansowane). W tutejszych szkołach możesz zrealizować podstawowy kurs nurkowy, a później zdobywać kolejne certyfikaty. W tym kraju szczególnie warto pływać w miejscach, gdzie występują piękne rafy koralowe czy wraki statków.

Photo of a coral colony
vlad61_61 / stock.adobe.com

W większych nadmorskich kurortach turystycznych można również liczyć na trening w kajaku czy jazdę konną.

Gdzie możesz liczyć na dobrą zabawę?

Jeżeli zwiedzanie i wypoczynek na plaży cię znudzą, z pewnością zechcesz zajrzeć do tutejszych klubów i dyskotek. Najwięcej znajduje się ich na wybrzeżu Morza Czerwonego, w miejscowości Szarm el Szejk. Bawi się tutaj międzynarodowe towarzystwo. Jeśli wolisz zobaczyć, jak imprezują rodowici Egipcjanie, wybierz się do restauracji, klubów czy barów w samej stolicy kraju.

Na całym świecie Egipt znany jest jako kolebka cywilizacji, kultury i religii. Współcześnie to także jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Ogromne ośrodki wczasowe oferują tu pobyty all inclusive i taką dawkę atrakcji, że pobyt w kraju faraonów z pewnością nie przejdzie echem w twoich wakacyjnych opowieściach. Wybierz idealne miejsce na bazę wypadową i korzystaj z wycieczek fakultatywnych, które może zaoferować ci polskie biuro podróży. Jedziesz do Egiptu na własną rękę? Przygotuj dobry plan i ciesz się niezależnością i swobodą słonecznego urlopu.

Grand Blue Aqua Park (ex. Saint Maria)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Grand Blue Aqua Park (ex. Saint Maria)
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 26 marca 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Wadi Lahmy Azur
Egipt
Marsa Alam -> Berenice
Wadi Lahmy Azur
✈ samolotem (Katowice)
📅 29 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Sharm Reef
Egipt
Sharm El Sheikh -> Ras Um El Sid
Sharm Reef
✈ samolotem (Katowice)
📅 26 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Labranda Gemma Premium Resort
Egipt
Marsa Alam -> Marsa Alam
Labranda Gemma Premium Resort
✈ samolotem (Katowice)
📅 29 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Gemma Resort (ex. Labranda Gemma Premium Resort)
Egipt
Marsa Alam -> Marsa Alam
Gemma Resort (ex. Labranda Gemma Premium Resort)
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 13 czerwca 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Aqua Joy Resort (By Sunrise Group)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Aqua Joy Resort (By Sunrise Group)
✈ samolotem (Katowice)
📅 18 czerwca 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Wadi Lahmy Azur
Egipt
Marsa Alam -> Berenice
Wadi Lahmy Azur
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 27 maja 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Lido Sharm
Egipt
Sharm El Sheikh -> Sharm el Sheikh
Lido Sharm
✈ samolotem (Katowice)
📅 26 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 śniadania i obiadokolacje
Hilton Sharks Bay
Egipt
Sharm El Sheikh -> Sharm el Sheikh
Hilton Sharks Bay
✈ samolotem (Katowice)
📅 26 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Labranda Gemma Premium Resort (ex Gemma Resort)
Egipt
Marsa Alam -> Marsa Alam
Labranda Gemma Premium Resort (ex Gemma Resort)
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 1 kwietnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Lido Sharm
Egipt
Sharm El Sheikh -> Sharm el Sheikh
Lido Sharm
✈ samolotem (Katowice)
📅 26 sierpnia 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Club Reef (Sharm El Sheikh)
Egipt
Sharm El Sheikh -> Ras Um El Sid
Club Reef (Sharm El Sheikh)
✈ samolotem (Katowice)
📅 30 września 2023  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive

Oferty wyjazdów wakacyjnych, które prezentujemy na stronie pochodzą z serwisu Wakacje.pl, który agreguje oferty ponad 100 touroperatorów, w tym m.in. Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos, Oasis Tours. Dzięki temu mogą Państwo dokonać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.

FlyHunter nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych. W związku z tym informacje i ceny wakacji na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Przewiń do góry