The Sphinx and the Piramids, famous Wonder of the World, Giza, Egypt

Egipt Wakacje

Jeśli marzysz o piaszczystych plażach na terenie Egiptu, podróży w głąb starożytnej historii czy kąpieli w ciepłych wodach Morza Czerwonego ruszaj przed siebie!

Przed wylotem zdobądź jednak wiedzę na temat funkcjonowania w tym kraju, aby zyskać niczym niezmącony urlop.

Jak przekroczyć granicę w Egipcie, jakie są wymogi co do ubioru i jaką walutę akceptuje się na miejscu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Gdzie leży Egipt?

Egipt jest państwem leżącym w Afryce Północnej. Graniczy z Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Powierzchnia państwa wynosi 1 001 450 km2. Egipt jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wakacyjnych.

Egipt - gdzie leży?

Wyjazd do Egiptu – jakie dokumenty musisz zabrać ze sobą?

Aby wybrać się na wakacje do Egiptu, należy mieć przy sobie paszport. Sam dowód osobisty nie wystarczy. Ponadto potrzebujesz także wizy. Opłata za wizę jednokrotnego wjazdu wynosi 25 dolarów, a jej ważność wynosi 30 dni.

Czytaj więcej o dokumentach potrzebnych do wyjazdu do Egiptu!

Kiedy najlepiej jechać do Egiptu? Warunki pogodowe

Każda pora na wyjazd w Egipcie jest dobra. Niemal przez cały rok panuje tutaj słoneczna pogoda, a sezonie letnim są to upały, które europejskim turystom może być ciężko znieść. takie warunki dotyczą zwłaszcza południowej części kraju faraonów.

Taka aura sprzyja zwłaszcza kąpielom w Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym, choć najbardziej upalną porę dnia najlepiej jest spędzić w cieniu. Przy takich temperaturach czas możesz spędzić także na nurkowaniu, które jest tutaj szczególnie popularną atrakcją, zwłaszcza w okolicach Aleksandrii.

W zimowe noce temperatura prawie nigdy nie spada poniżej 11 stopni Celsjusza, za za dnia słupki pokazują ok. 20. Letnie upały najbardziej odczuwalne są w dużych miastach Egiptu, np. Kairze – wszystko ze względu na wszechobecny beton.

W osobnym artykule analizujemy pogodę w Egipcie miesiąc po miesiącu!

W zależności od twoich preferencji, możesz sam zdecydować, w jakiej temperaturze będziesz czuć się najlepiej. Jeśli wolisz umiarkowane klimaty, urlop w Egipcie zaplanuj zimą. Pamiętaj jednak, że na ten sam pomysł wpada często wielu innych turystów z całego świata.

Wybierasz się na wakacje? Zobacz co warto wziąć ze sobą do Egiptu oraz jaką walutą płacić w Egipcie!

Ile trwa lot do Egiptu?

W zależności od połączenia lot do Egiptu trwa kilka godzin. Do najpopularniejszych portów egipskich, Sharm el Sheikh czy Marsa Alam dolecimy bezpośrednio z Polski w 4-4,5 godziny. Z Polski często latają samoloty również do Hurghady, równie popularnego kurortu. Zazwyczaj lot trwa 4 godziny i 25 minut. Czas lotu uzależniony jest również od wybranego typu połączenia.

Naturalnie krótsze są loty bezpośrednie, jednak poza sezonem konieczna może być przesiadka, wówczas czas podróży może przedłużyć się nawet do 9 godzin. Taka sytuacja zdarza się rzadko, gdyż z uwagi na popularność kierunku, z Polski samoloty latają do Egiptu przez cały rok. To, ile leci się do Egiptu, zależy też od konkretnego lotniska, różnice pomiędzy polskimi lotniskami sięgają ok. 20 minut.

Bezpieczeństwo na terenie Egiptu

Zanim wyjedziesz do Egiptu, zarejestruj swoją podróż w specjalnym systemie Odyseusz. Pozwala on na nawiązanie z Tobą kontaktu przez ambasadę Polski w Kairze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych na terenie kraju faraonów panuje wysokie zagrożenie terrorystyczne, a szczególną ostrożność zaleca się w pobliżu budynków rządowych.

Dla turystów najbardziej uciążliwe są tutaj kradzieże, dlatego należy być bardzo wyczulonym na kieszonkowców. Sprawdź na co jeszcze uważać w Egipcie!

Zwyczaje w Egipcie, o których trzeba wiedzieć

W Egipcie panuje religia muzułmańska i mnóstwo zwyczajów, które z niej wynikają. W dużych kurortach turystycznych nie trzeba obowiązkowo pamiętać o odpowiednim stroju – panuje tutaj swoboda w tym zakresie. Gdy jednak planujesz wycieczki do meczetów, musisz sprostać pewnym rygorom.

Każdy mężczyzna wchodzący do środka musi mieć zasłonięte kolana i ramiona. Kobiety dodatkowo zakrywają włosy.

W jakim języku rozmawia ludność Egiptu?

Egipcjanie posługują się na co dzień językiem arabskim. Jednak z personelem hotelowym, na lotnisku czy w miasteczkach turystycznych można porozumieć się po angielsku oraz niemiecku.

Ponieważ obywatele egipskich miast, którzy zawodowo stykają się z osobami z zagranicy, dość dobrze mówią w języku angielskim, a czasem nawet francuskim. Podobnie jest z Egipcjanami, którzy zajmują się handlem. Znają język angielskim na tyle, aby móc porozumiewać się w turystami i sprzedawać im towary.

Warto jednak zapoznać się przynajmniej z podstawowymi zwrotami w języku arabskim – mogą ci bardzo pomóc w codziennym funkcjonowaniu podczas urlopu.

Egipt – wczasy: jak zaplanować?

Wczasy można zaplanować samodzielnie poprzez rezerwację hotelu i lotu. Najwięcej turystów decyduje się jednak na wycieczkę z biurem podróży, zarówno jeśli chodzi o zwiedzanie, jak i wycieczki objazdowe. Jeśli chodzi o Egipt, wczasy tam będą idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zakochanych par.

Wycieczka do Egiptu – samemu czy z biurem podróży?

Egipt stał się bardzo popularnym kierunkiem wycieczek organizowanych z biurami podróży. Z tej opcji korzysta całkiem sporo turystów, jednak wciąż istnieją zwolennicy wyjazdów na własną rękę. To, na jaką opcję się zdecydujesz, zależy od:

  • twojej znajomości języka angielskiego;
  • twoich oczekiwań względem wyjazdu – jeżeli chcesz beztrosko wypoczywać i odwiedzać piaszczyste plaże bez zmartwień, lepiej wykupić nawet wycieczkę do Egiptu last minute. Biuro zorganizuje za ciebie każdy element logistyczny podróży, również transport czy nocleg;
  • budżetu, jakim dysponujesz – czasem niezależne zwiedzanie może okazać się korzystniejsze cenowo, ale z drugiej strony organizatorzy wycieczek często wchodzą w korzystne relacje z tutejszymi zarządcami obiektów turystycznych. Dzięki temu mogą ci zaproponować naprawdę tanie wakacje w Afryce.

Tutaj sprawdzisz ceny i terminy wycieczek do Egiptu.

Egipt – wakacje z biurem podróży

Egipt słynie z ciepłego morza i bogatych zabytków, szczególnie w okolicy Sharm el Sheikh. Turyści szukający wycieczek pytają najczęściej, gdzie są piramidy w Egipcie. Hotele i ich standard są bardzo zróżnicowane, dlatego najlepiej skorzystać z usług doradcy, aby mieć do wyboru jak najlepiej dopasowane oferty.

Z Polski nie dostaniesz się lotem bezpośrednim. Jeśli postawisz na samodzielnie zorganizowany wyjazd, musisz liczyć się z koniecznością przesiadki (zwykle w Rzymie, Paryżu czy Frankfurcie). Wyjazdy z biurem podróży to możliwość korzystania z lotów czarterowych. Na egipskie szerokie plaże dostaniesz się wtedy bezpośrednio.

Ile kosztuje wycieczka do Egiptu?

Praktycznie każde polskie biuro podróży ma w swojej ofercie wycieczki objazdowe. Znaczą część stanowią oferty all inclusive. W okresie letnim reklamy w internecie dotyczące wakacji pojawiają się niemalże na każdej stronie. Najlepsze oferty do Egiptu można spotkać w formule last minute, a więc zdecydowanie się na wykupienie wakacji na kilka dni przed wylotem. Ceny wycieczek do Egiptu zaczynają się od około 2000-3000 zł za osobę za tygodniowy pobyt.

Egipt w turystycznej pigułce

Jeśli planujesz wakacje w Egipcie, musisz wiedzieć, że nawet przy 14-dniowej wycieczce nie zwiedzisz każdego miejsca. W samej Gizie i Kairze spędzisz po kilka dni. To tutaj znajdują się słynne piramidy, sfinks i inne mniejsze grobowce królów. Zwiedzisz tu również największe muzea w kraju:

  • Muzeum Egipskie;
  • Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej.

Obowiązkowym punktem na twojej mapie powinien być także Luksor oraz świątynie Karnaku. Imponuje także cała Dolina Królów oraz Aleksandria z największym portem w Egipcie i słynną biblioteką.

Luxor Temple, famous landmark of Egypt, first pylon view
AlexAnton / stock.adobe.com
Ruins of Karnak Temple
zevana / stock.adobe.com

Innym ciekawym szlakiem turystycznym może być podróż śladami Mojżesza na Półwysep Synaj. Możesz dostać się na to wzgórze dzięki specjalnie wyżłobionym stopniom. Nie dość, że jest to miejsce symboliczne dla chrześcijan, to panorama rozciągająca się ze szczytu zapiera dech w piersiach.

Tree in Sinai desert with rocky hills and mountains against sunset sky, Egypt. Life in desert concept
bortnikau / stock.adobe.com

Na południu kraju znajduje się Abu Simbel, będący ważnym stanowiskiem archeologicznym. Obowiązkowym elementem jest Dolina Królów, czyli kompleks zabytkowych grobowców i korytarzy podziemnych. Odwiedzając Dolinę Królów, warto zobaczyć miejsce pochówku faraonów, którym jest słynny Grobowiec Tutenchamona. Wczasy warto zacząć od zwiedzania najważniejszych zabytków egipskiej kultury.

Wycieczki objazdowe często obejmują nie tylko aspekty historyczne podróży, ale również krajoznawcze. Najpiękniejsze rafy koralowe znajdują się w okolicach wyspy Giftun i Cieśniny Tirańskiej. Oprócz tego, na południu półwyspu Synaj znajdują się warte zobaczenia najwyższe płaskorzeźby, w tym najwyższy szczyt w Egipcie, klasztor św. Katarzyny, ale także wspomniana Góra Synaj i Góra Serbal.

A co jeśli interesuje cię wypoczynek bezpośrednio nad Morzem Czerwonym lub Morzem Śródziemnym? Wysokie temperatury i nieustanne słońce zachęcają do plażowania, a jeszcze bardziej do uprawiania sportów wodnych. Tutejsze wybrzeże obejmuje liczne zatoczki z fascynującą rafą koralową.

Jeśli szukasz tu ciszy i spokoju, wybierz plaże w Marsa Alam. dzięki dość dużym odległościom między hotelami możesz liczyć na wystarczającą kameralność. Gdy jednak tłum i sąsiedztwo innych wczasowiczów nie jest dla ciebie problemem, swój wyjazd ukierunkuj np. w stronę Szarm el Szejk, Dahabu czy Hurghady. Turystów przyciągają także szerokie plaże w Aleksandrii nad Morzem Śródziemnym. Dość dużą popularnością cieszy się także położona przy granicy z Izraelem – Taba.

marsa alam, egitto
maudanros / stock.adobe.com
Sunny resort beach with palm tree at the coast shore of Red Sea in Sharm el Sheikh, Sinai, Egypt, Asia in summer hot. Bright sunny light
oleg_p_100 / stock.adobe.com
Camels resting on the shore of Red Sea in Dahab, Egypt
marketanovakova / stock.adobe.com

Tutaj znajdziesz pełne zestawienie ciekawych atrakcji Egiptu!

Aktywny wypoczynek w Egipcie

Najpopularniejszych sportem wodnym uprawianym w Egipcie jest nurkowanie (mniej lub bardziej zaawansowane). W tutejszych szkołach możesz zrealizować podstawowy kurs nurkowy, a później zdobywać kolejne certyfikaty. W tym kraju szczególnie warto pływać w miejscach, gdzie występują piękne rafy koralowe czy wraki statków.

Photo of a coral colony
vlad61_61 / stock.adobe.com

W większych nadmorskich kurortach turystycznych można również liczyć na trening w kajaku czy jazdę konną.

Co przywieźć z Egiptu?

Z dużych kurortów typu Marsa Alam można przywieźć kolorowe pamiątki, magnesy, na których będzie np. nazwa grobowca, w którym spoczywają władcy Egiptu, pocztówki czy drobne upominki. Jeśli chodzi o bardziej lokalne pamiątki, warto wybrać kawę z kardamonem, herbatę, szafran czy hibiskus.

Można również przywieźć obrazy i malowidła z wizerunkiem Morza Czerwonego. W Egipcie możesz spotkać także unikalne lokalne rękodzieło.

Turcja czy Egipt?

W Polsce zarówno Egipt, jak i Turcja cieszą się ogromną popularnością poza sezonem i w jego trakcie. Na wypoczynek last minute lepiej wybrać się do Egiptu.

Turcja posiada nieco więcej łatwiej dostępnych zabytków, dlatego jest destynacją dla miłośników historii. Z uwagi na obecną sytuację gospodarczą i kurs liry, Turcja jest szczególnie tanim państwem dla turystów. Jednak według podróżników idealne miejsce na wypoczynek i reset to Egipt. Każdy kurort znajduje się na rozległym terenie, zazwyczaj daleko od okolicznych miast.

Jeśli szukasz tanich wczasów i możesz dostosować termin podróży idealną opcją jest wypoczynek w formie wycieczki last minute, gdyż wówczas można zaoszczędzić znaczącą sumę.

Gdzie jechać do Egiptu, żeby dobrze się bawić?

Jeżeli zwiedzanie i wypoczynek na plaży cię znudzą, z pewnością zechcesz zajrzeć do tutejszych klubów i dyskotek. Najwięcej znajduje się ich na wybrzeżu Morza Czerwonego, w miejscowości Szarm el Szejk. Bawi się tutaj międzynarodowe towarzystwo. Jeśli wolisz zobaczyć, jak imprezują rodowici Egipcjanie, wybierz się do restauracji, klubów czy barów w samej stolicy kraju.

Na całym świecie Egipt znany jest jako kolebka cywilizacji, kultury i religii. Współcześnie to także jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Ogromne ośrodki wczasowe oferują tu pobyty all inclusive i taką dawkę atrakcji, że pobyt w kraju faraonów z pewnością nie przejdzie echem w twoich wakacyjnych opowieściach.

Zobacz oferty Egipt All Inclusive!

Wybierz idealne miejsce na bazę wypadową i korzystaj z wycieczek fakultatywnych, które może zaoferować ci polskie biuro podróży. Jedziesz do Egiptu na własną rękę? Przygotuj dobry plan i ciesz się niezależnością i swobodą słonecznego urlopu.

Iberotel Costa Mares
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Iberotel Costa Mares
✈ samolotem (Katowice)
📅 7 lipca 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Iberotel Costa Mares
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Iberotel Costa Mares
✈ samolotem (Katowice)
📅 7 września 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Iberotel Costa Mares
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Iberotel Costa Mares
✈ samolotem (Katowice)
📅 28 września 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Iberotel Costa Mares
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Iberotel Costa Mares
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 5 października 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Mares Beach
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Jaz Mares Beach
✈ samolotem (Wrocław)
📅 7 grudnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Mares Beach
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Jaz Mares Beach
✈ samolotem (Katowice)
📅 8 grudnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Iberotel Costa Mares
Egipt
Marsa Alam -> Al-Kusajr
Iberotel Costa Mares
✈ samolotem (Berlin)
📅 12 grudnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
✈ samolotem (Katowice)
📅 19 września 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
✈ samolotem (Katowice)
📅 12 grudnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
✈ samolotem (Gdańsk)
📅 20 czerwca 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
✈ samolotem (Katowice)
📅 11 lipca 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
Egipt
Hurghada -> Hurghada
Jaz Aquamarine (ex. Iberotel Aquamarine)
✈ samolotem (Gdańsk)
📅 20 czerwca 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive

Oferty wyjazdów wakacyjnych, które prezentujemy na stronie pochodzą z serwisu Wakacje.pl, który agreguje oferty ponad 100 touroperatorów, w tym m.in. Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos, Oasis Tours. Dzięki temu mogą Państwo dokonać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.

FlyHunter nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych. W związku z tym informacje i ceny wakacji na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation