Czarnogóra to państwo stosunkowo młode, które jednak z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. Zatoka Kotorska przypominająca ukształtowaniem malowniczy norweski fiord, zielone, imponujące Góry Dynarskie czy historyczne zakątki Budvy to tylko niektóre z przykładów zachęcających do przyjazdu.
Z Polski możesz dostać się do Czarnogóry samochodem, autokarem lub samolotem. Zaplanuj zwiedzanie Czarnogóry z naszym mini przewodnikiem!
Wakacje w Czarnogórze – praktyczne informacje dla turysty
Jaki dokument potrzeba, żeby wjechać do Czarnogóry?
Musisz wiedzieć, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej ani Strefy Schengen. Oznacza to, że do Czarnogóry możesz wjechać jedynie za okazaniem paszportu (maksymalnie do 90 dni pobytu) lub dowodu osobistego (maksymalnie do 30 dni pobytu). Dlatego, jeśli twój pobyt nie przekroczy 90 dni, nie potrzebujesz wizy. Powyżej tego czasu musisz przedłożyć na granicy wizę wraz z paszportem. Między innymi dlatego warto rozejrzeć się za wakacjami last minute w Czarnogórze.
Obowiązek meldunkowy
Na terenie Czarnogóry egzekwowany jest tzw. obowiązek meldunkowy. Jeżeli mieszkasz w hotelu lub prywatnej kwaterze, twój gospodarz musi zarejestrować cię, a później wyrejestrować w ciągu 1 dnia od przyjazdu alb wyjazdu.
W przypadku niezależnej, samodzielnej podróży obowiązek rejestracji spoczywa także na tobie. Możesz go zrealizować na komisariacie albo w lokalnej organizacji turystycznej w ciągu doby od przybycia.
Język Czarnogóra
W Czarnogórze mówi się w języku czarnogórskim. Natomiast w turystycznych kurortach mówi się zwykle po angielsku, ale także niemiecku czy rosyjsku.
Co ciekawe, po angielsku Czarnogóra to Montenegro.
Położenie Czarnogóry
Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim i graniczy z Chorwacją, Kosowem, Serbią, Albani, Bośnia i Hercegowiną. Czarnogóra położona jest nad Morzem Adriatyckim.
Waluta Czarnogóra
W Czarnogórze oficjalną i obowiązującą walutą jest Euro.
Szczepienia Czarnogóra
W Czarnogórze nie są wymagane szczepienia ochronne. Warto nadmienić, że w Czarnogórze nie obowiązuje karta EKUZ, ponieważ Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej. Ma jedynie status kandydata. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie podróżne do Czarnogóry.
Religia w Czarnogórze
W Czarnogórze dominuje prawosławie, ale dość popularny jest także katolicyzm oraz islam.
Czas Czarnogóra
W Czarnogórze obowiązuje ten sam czas co w Polsce. Nie ma żadnego przesunięcia czasu w stosunku do czasu polskiego.
Roaming w Czarnogórze
Roaming w Czarnogórze jest potrzebny, ponieważ kraj ten nie należy do UE.
Czarnogóra Liczba Ludności
Czarnogórę zamieszkuje 605 tys. ludzi. Jest to liczba ludności Czarnogóry na rok 2022.
Czarnogóra Powierzchnia
Czarnogóra zajmuje powierzchnię 13 812 km². Jest to niewielki kraj, ponad 20-krotnie mniejszy od Polski. W przybliżeniu więc Czarnogóra zajmuje powierzchnię województwa lubuskiego.
Góry i najwyższy szczyt Czarnogóry
Czarnogóra to imponujące pasma górskie:
- Góry Durmitor
- Masyw Lovćen
- Góry Rumija
- Masyw Maglić
- Góry Pivska Planina
- Masyw Orjen
- Góry Bijela Gora
- Masyw Bjelasica
- Prokletije (znane również jako Accursed Mountains)
- Góry Hajla
- Masyw Komovi
- Góry Ostroška greda
- Masyw Sinjajevina
- Góry Vrmac
- Szczyt Zla Kolata
- Szczyt Bobotov Kuk
- oraz wiele innych.
Najwyższym szczytem w Czarnogórze jest Zla Kolata, który jest częścią pasma Prokletije (znanego również jako Accursed Mountains). Jego szczyt wznosi się na wysokość 2 535 metrów nad poziomem morza.
Internet Czarnogóra
Najlepszym sposobem, żeby korzystać z internetu w Czarnogórze jest wykupienie lokalnej karty SIM z pakietem GB transferu. To pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach roamingu, gdybyśmy korzystali z polskiej karty. Oczywiście w hotelach czy restauracjach możemy korzystać z WiFi.
Bezpieczeństwo podczas urlopu w Czarnogórze
Państwo uchodzi raczej za bezpieczne, co jednak nie oznacza, że w sezonie turystycznym nie należy zachować czujności na ulicach.
Na co uważać w Czarnogórze? W sezonie turystycznym trzeba uważać na fakt, że lawinowo rośnie liczba kradzieży. Dlatego warto być czujnym w miejscach z dużym ruchem albo słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych. Najczęściej turystom giną pieniądze oraz dokumenty.
Pozostawianie bagażu bez opieki czy sprzętów elektronicznych na widoku kusi miejscowych złodziejaszków. Jak możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo. Stosując się do kilku prostych zasad:
- nie zostawiaj bagażu ani cennych przedmiotów bez nadzoru;
- na miejscu pij włącznie butelkowaną wodę;
- bądź ostrożny na drogach – tereny Czarnogóry determinują dość wymagającą infrastrukturę drogową, a sami obywatele jeżdżą mało bezpiecznie i nie zawsze stosują się do przepisów drogowych.
Co warto zwiedzić na wybrzeżu Morza Adriatyckiego? Naturalne atrakcje Czarnogóry
To niewielkie państwo zachęca do odwiedzin swoim bogactwem historycznym, ale ważnym argumentem jest też wspaniała przyroda, kąpiele słoneczne czy imponujące widoki. Poznaj najciekawsze atrakcje turystyczne i śródziemnomorski klimat Czarnogóry.
Zatoka Kotorska
To dobry początek na turystycznej mapie podczas odwiedzin w tym kraju. Zatoka Kotorska widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO ze względu na swoje walor przyrodnicze. Zatokę Kotorską otaczają m.in. Góry Dynarskie. Spędzając wakacje w tej części świata nie możesz nie zajrzeć na tutejsze piaszczyste plaże.
Park Narodowy Lovćen
Jednym z największym atutów tutejszego krajobrazu są parki narodowe. W Czarnogórze znajduje się ich aż pięć. Najsłynniejszy to Park Narodowy Lovćen, który można zwiedzić przy okazji Zatoki Kotorskiej. Park rozciąga się na powierzchni 6 220 ha, a jego najwyższy szczyt Štirovnik wznosi się na wysokość 1749 m n.p.m..
Park Narodowy Durmitor
W głębi kraju również nie brakuje atrakcji. Możliwy jest tutaj aktywny wypoczynek w formie wędrówek po szlakach górskich i okolicach urokliwych, szmaragdowych jezior. Jednym z najciekawszych punktów jest Park Narodowy Góry Durmitor rozciągający się w masywie górskim o tej samej nazwie. Najwyższy szczyt o nazwie Bobotov Kuk liczący 2522 m n.p.m..
Czarne Jezioro
To najgłębsze i najpopularniejsze w kraju jezioro znajdujące się w paśmie Durmitor. W rzeczywistości ten zbiornik wodny składa się z dwóch mniejszych – jeziora Wielkiego i Małego. To tutaj swój bieg rozpoczynają liczne górskie szlaki, a jezioro można także przejść dookoła.
Park Narodowy Jezioro Szkoderskie
Ten park narodowy bardzo różni się od pozostałych na terenie Czarnogóry. Na jego terenie leży także Jezioro Szkoderskie, stanowiące największy tego typu zbiornik wodny na Półwyspie Bałkańskim. Co ważne, przez jezioro przebiega czarnogórsko-albańska granica.
To także ostoja lokalnej fauny i flory. W okolicy jeziora mieszka mnóstwo pelikanów, kormoranów czy jaskółek.
Stolica Czarnogóry i nie tylko – jak wygląda krajobraz miejski?
U wybrzeży kraju znajdują się liczne kurorty, które warto odwiedzić. Najpopularniejsze miasta z licznymi zabytkami i atmosferą to np.:
- Budva;
- Petrovac na Moru;
- Bar;
- Ulcinj.
Każda z tych miejscowości to idealna baza wypadowa, ale także obiekt, któremu również warto poświęcić czas.
Budva
Najwięcej turystów ściąga każdego roku do Budvy. Pobliskie plaże pokryte są piaskiem i delikatnymi kamykami. Warto wiedzieć, że za murami kryje się dawne średniowieczne miasteczko jako konkurencja dla piaszczystych plaż kuszących wyglądem. Z pewnością przypadnie ono do gustu prawdziwym miłośnikom historii.
Zwiedzając Budvę, powinieneś zajrzeć m.in. do:
- Cytadeli;
- kościoła Santa Marija in Punta.
Choć sezon turystyczny w Budvie oznacza tłumy turystów, miejscowości nie może zabraknąć na twojej wakacyjnej mapie.
Ulcinj
To miasto zajmujące naprawdę sporą powierzchnię dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować jego zwiedzanie. Do najważniejszych zabytków Ulcinj zalicza się:
- Twierdzę (Tvrđava Ulcinj);
- Solniska (Ulcinjska Solana);
- Stare Miasto.
Wyspa św. Stefana – ośrodek celebrytów
To skalista wyspa, na której można dostrzec kamienne domy z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Współcześnie całą jej powierzchnię zajmuje właściwie luksusowy hotel Aman Resort. Dawniej pełniła rolę wioski rybackiej, a jednocześnie schronienia przez Turkami.
W połowie XX wieku mieszkańcy wyspy zostali przesiedleni na ląd i zaaranżowano na niej właśnie hotel, do którego zjeżdżały sławy z całego świata. Bywały tu takie nazwiska, jak:
- Marylin Monroe,
- Liz Taylor;
- Kirk Douglas.
W momencie upadku Jugosławii hotel także podupadł. Nowe władze państwa spróbowały go jednak odrestaurować i ponownie otwarto pięciogwiazdkowy hotel Aman Resort.
Kiedy jechać do Czarnogóry na wczasy? Pogoda i klimat
Jeżeli ciepły klimat kontynentalny to coś, czego szukasz, planując urlop, odwiedź Czarnogórę w takich miesiącach jak czerwiec. lipiec lub sierpień. Choć to szczyt sezonu turystycznego, wówczas w Czarnogórze panują także szczytowe temperatury.
Najzimniej jest tam natomiast w okresie od grudnia do lutego. Warto wiedzieć, że najwyższa odnotowana w tamtym rejonie temperatura to 27 stopni Celsjusza. Poza sezonem termometry pokazują zwykle 24 stopnie.
Nocleg w Czarnogórze. Czym się kierować przy rezerwacji?
Odpowiednio dobrany nocleg może znacząco wpłynąć na jakość wakacji. Wybór obiektu na Bałkanach nie jest wcale prosty. W Czarnogórze możesz wybierać spośród kilku tysięcy obiektów. Aby delektować się wymarzonym miejscem wakacyjnym i nie martwić się kwestiami zakwaterowania, przed rezerwacją odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań:
- jaki masz budżet?
- jak będziesz się poruszać po kraju?
- które atrakcje i zabytki chcesz zwiedzić?
- jak będzie wyglądał twój wypoczynek (aktywny czy pasywny)?
- jaką formę noclegu wolisz (mieszkanie czy hotel)?
Ile kosztuje nocleg?
Tak jak w każdym innym miejscu atrakcyjnym turystycznie, również w Czarnogórze musisz liczyć się ze starą zasadą. W wysokim sezonie ceny noclegu mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Wiele zależy także od tego, w którym momencie dokonujesz rezerwacji. Jeśli na ostatnią chwilę – nie licz na korzystne ceny. Koszt kwatery będzie też zależał od tego, czy rezerwujesz nocleg z pełnym wyżywieniem, all inclusive czy z jeszcze innymi udogodnieniami? A może wolisz hostel i pełną niezależność?
O komfortowy nocleg trudno także w okresie, kiedy w Czarnogórze odbywają się imprezy kulturalne, mp. Festiwal Sea Dance.
Na mapie Czarnogóry można wyraźnie kształtują się trzy rejony, według których można określić trzy sektory turystyczne z różnymi przedziałami cenowymi:
- wybrzeże – region najpopularniejszy turystycznie więc najdroższy;
- centrum kraju – średnie ceny;
- północ kraju – ciesząca się najmniejszą popularnością i najkorzystniejszymi cenami.
Jak poruszać się po Czarnogórze?
Ten aspekt również znacząco wpływa na wybór ostatecznego miejsca noclegu. W komunikacji i infrastrukturze drogowej Czarnogóry ogromną rolę odgrywa ukształtowanie terenu. W większości drogi są to kręte, wąskie, a czasem nie ma nawet pobocza. Planując wakacje, weź pod uwagę, że takie warunki wydłużają naturalnie czas przejazdu.
Najlepszym sposobem zwiedzania kraju jest wynajem samochodu z wypożyczalni. Nie w każde miejsce dotrzeć komunikacją publiczną, a dzięki niezależności zwiedzisz niemal każdy zakątek, o którym zamarzysz.
Jeżeli masz obawy co do prowadzenia auta w obcym państwie, wybieraj nocleg usytuowany blisko miejsc, gdzie znajdują się największe atrakcje, na których ci zależy. Wówczas powinna wystarczyć ci publiczna komunikacja czy taksówki.
Czy potrzebna jest zielona karta w Czarnogórze? Od 2021 w Czarnogórze nie jest potrzebna zielona karta. Wystarczy zwykłe, polskie ubezpieczenie OC.
Piękne krajobrazy i bałkańska kuchnia – doskonały wakacyjny duet!
Z czego słynie Czarnogóra, jeśli chodzi o kuchnię? To raj dla smakoszy, zwłaszcza miłośników dań mięsnych. Wśród typowych potraw kuchni bałkańskiej warto spróbować takich pozycji z menu, jak:
- Kajmak;
- Burek;
- Ćevapi;
- Pljeskavica;
- Pecena paprika
- Kotorska Krempita
Bałkańska kuchnia nie istnieje właściwie bez potraw grillowanych. W każdym lokalu możesz zatem spróbować tutaj wspomnianej pljeskavicy, a więc „bałkańskiego burgera”. Składa się z pikantnego kotleta wieprzowego, wołowego albo z baraniny. Podawany jest przeważnie w bułce z dużą ilością warzyw. Inne popularne danie charakterystyczne dla Czarnogóry to cevapcici. Występują w postaci podłużnych, również grillowanych kotlecików.
Ten rejon Bałkanów nie oznacza, że wegetarianie. Jedną z najpopularniejszych opcji wegetariańskich są sałatki:
- bałkańska, ze świeżych pomidorów i ogórków, z bałkańskim serem i cebulą;
- szopska, zawierająca pomidory, ogórki, sałata, ser feta i dressing na bazie czosnku i octu.
Grilluje się tutaj również warzywa! Oryginalną propozycją jest np. prebranac. To podawana w glinianych naczyniach zapiekanka z fasolą o dużych ziarnach, papryką, czosnkiem i cebulą.
Marzysz o beztroskich wakacjach nad Morzem Adriatyckim? Czarnogóra to dobry cel urlopowy dla całej rodziny. Tutejszy klimat i kurorty są sławne w całej Europie. Znajdziesz tutaj ośrodki dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jak i typowych plażowiczów. Na wczasach w Czarnogórze zobaczysz zapierające dech w piersiach krajobrazy, do których będziesz chciał wracać!