Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast, które cieszy się popularnością wśród turystów z całego świata. Pomimo tego to najpiękniejsze miasto Czarnogóry wciąż urzeka dzikością przyrody i bynajmniej nie turystycznym klimatem. Sprawdź, co warto zwiedzić w Zatoce Kotorskiej i dlaczego miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
Miasto Kotor i jego historia
Powszechnie uważa się, że współczesna nazwa miasta pochodzi z języka greckiego od słowa Dekatera. Może to być pochodna starogreckiego słowa katareo ('gorąco') lub wynik połączenia słów deka i thira, co oznacza dosłownie 'miasto o dziesięciu bramach'.
Kotor ma pochodzenie Iliryjskie, choć niektórzy doszukują się jego początków jeszcze w okresie rzymskim. Nieopodal miasta wznosiła się dawniej Iliryjska twierdza Kremalj (Mirac), jednak nie ma pewności, czy można łączyć ją ze średniowiecznym miastem. Po podziale Imperium Kotor we współczesnym kształcie znalazł się na terenie Bizancjum, a w związku z najazdami barbarzyńców zyskiwało coraz większą rolę obronną.
W okresie średniowiecza miasto Kotor często zmieniało swoją przynależność. Zatokę Kotorską opanowali najpierw Bułgarzy, a potem Serbowie oraz Bośniacy. Plany utworzenia niezależnej republiki nie powiodły się, ale ze względu na tureckie zagrożenie Kotor poddał się decyzjom Republiki Weneckiej. Choć jego potęga zapewniła Kotorowi ochronę przed najeźdźcą, miasto stale było narażone na trzęsienia ziemi i zarazę.
W XIX wieku Kotor znalazł się pod panowaniem Austro-Węgier, gdzie pozostawał do końca I wojny światowej. Po upadku monarchii Habsburgów znalazł się w granicach państwa Jugosłowiańskiego, a od 2003 roku istnieje w ramach niezależnego państwa Czarnogóry.

Stare miasto – od czego zacząć zwiedzanie Kotoru?
Średniowieczne miasto najlepiej zacząć zwiedzać od Bramy Głównej. Mury obronne skrywają w tym miejscu Wieżę Zegarową wzniesioną w XVII wieku. Tuż obok niej znajduje się pręgierz, przy którym wymierzano kary mieszkańcom nieprzestrzegającym prawa. Wzdłuż efektownego Pałacu Namiestnika Wenecji można dojść do najpiękniejszych zakątków starówki, gdzie mieści się m.in. Cerkiew św. Mikołaja. W końcu na zboczu klifu, nad starym miastem znajdziesz małą, malowniczo położoną świątynię katolicką z 1518 roku – Kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych (widoczna na zdjęciu tytułowym).
Cerkiew św. Mikołaja
Każdego roku tysiące turystów podziwiają tutaj serbską cerkiew prawosławną na Placu św. Łukasza. Można ją łatwo rozpoznać po serbskiej fladze i bliźniaczych wieżach, Budowę Cerkwi św. Mikołaja ukończono w 1909 roku. W jej wnętrzu oglądać można prawosławne ikony oraz imponujące portrety czterech ewangelistów, które miastu podarował rosyjski Kościół prawosławny.
Cerkiew św. Łukasza
To mało efektowna budowla, która pełni jednak w Kotorze istotną funkcję. Cerkiew wzniesiono w 1195 roku, a w środku zachwycają freski pochodzące właśnie z okresu jego budowy. Początkowo był to kościół katolicki. Osoby zamieszkujące Zatokę Kotorską uważają świątynię za symbol tolerancji i wolności religijnej.
Katedra św. Tryfona
Katedrę zbudowano w 1166 roku, na planie znajdującego się tutaj wcześniej małego kościoła z IX wieku. Święty Tryfon patronuje miastu i jest szanowany zarówno przez osoby prawosławne, jak i katolików. Kościół uległ poważnym zniszczeniom w wyniku trzęsień ziemi. Choć niektóre elementy murów udało się zrekonstruować, jedna dzwonnica pozostała niedokończona. Choć budowla była wielokrotnie rekonstruowana, do dziś zachowała elementy architektoniczne w stylu romańskim.

Muzeum Morskie
Muzeum Morskie miasta Kotor znajduje się w dawnym pałacu Grgurina. Na trzypiętrowej kondygnacji umieszczono imponujące ekspozycje związane z morską historią regionu.
Trzy piętra muzeum wypełnione są pięknymi przykładami morskiej historii tego regionu, w tym odzieżą, bronią i meblami. Obiekt jest dostępny dla turystów od 1900 roku.
Mury miejskie Kotoru
W obrębie murów miejskich można odwiedzić fortyfikacje Twierdzy św. Jana, które stanowią główną atrakcję w zabytkowej części miasta. Łączna długość murów Kotoru wynosi niespełna 5 kilometrów. Do tej części Zatoki Kotorskiej można dotrzeć dłuższą, choć mniej wymagającą trasą, tzw. ścieżką wojskową.
Co ciekawe, do miasta można dostać się przez trzy zabytkowe bramy:
- Bramę Morską;
- Bramę Południową;
- Bramę Północną.
Kotor to nie tylko zabytki! Poznaj najpiękniejsze widoki Zatoki Kotorskiej
Jeśli chodzi o Kotor, atrakcje i zabytki to nie tylko stare miasto. Miejscowość nie słynie co prawda z rozłożystych, piaszczystych plaż, jednak jeśli masz ochotę na wypoczynek po spacerowaniu po wąskich uliczkach miasta, w ciągu kilku minut od centrum dotrzesz do Dobroty – rejonu Zatoki Kotorskiej niewielkimi żwirowymi plażami i promenadą, przy której można się wykąpać.
Jeśli podróżujesz samochodem, sprawdź także nieco bardziej oddalone od miasta, choć równie urokliwe miejsca do plażowania:
- Bajova Kula – plaża z płatnym leżakami i restauracji, którą od Kotoru dzieli zaledwie kwadrans;
- Morinj – bezpłatna, piaszczysta plaża z kilkoma restauracjami w okolicy, w tym piękną restauracją Ćatovica Mlini. Z miasta dojedziesz tutaj w ok. 25 minut;
- Donji Stoliv – wąska plaża, która robi wrażenie statkami wycieczkowymi i górzystym terenem wokół.
Rejsy po Zatoce Kotorskiej
Nieważne czy przyjechałeś do Kotoru na kilka dni, czy planujesz zostać w mieście na dłużej. Koniecznie wybierz się na rejs statkiem po wodach Zatoki Kotorskiej. Rozciąga się stamtąd wspaniała panorama uwzględniająca Błękitną Grotę, Herceg Novi czy Wyspę Matki Boskiej Skalnej. To najprzyjemniejsza forma zwiedzania tego rejonu Czarnogóry, zwłaszcza przy pięknej, słonecznej pogodzie.
Rejs piętrowym statkiem to kilkugodzinna wycieczka w cenie ok. 15–30 €. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś indywidualnie wynajął jacht. W tym wypadku cena zależy od standardu wybranej łodzi i długości wynajmu.
Kotor – informacje praktyczne dla zwiedzających
Wybierając się do miasta własnym samochodem, pamiętaj, że nie możesz wjeżdżać do ścisłego centrum, a o bezpieczny parking bywa naprawdę trudno, zwłaszcza w szczycie sezonu. Na szczęście istnieje możliwość pozostawienia pojazdu na parkingu przy centrum handlowym Kamelija w korzystnej cenie.
Ze względu na mocne słońce, które często panuje w okresie wakacyjnym, zwróć uwagę na swoje turystyczne wyposażenie. Jeśli planujesz wycieczkę do Twierdzy św. Jana, musisz wiedzieć, że jest to dość wymagająca wędrówka. Ważne jest zatem odpowiednie nawodnienie. Zapasy możesz co prawda uzupełnić po drodze, jednak musisz liczyć się z dość wysokimi cenami na trasie. Miej na uwadze także swoje bezpieczeństwo – niektóre z kamieni w drodze na szczyt góry są mocno wyślizgane, więc łatwo tam o przypadkowy upadek.
Kotor i komunikacja z resztą Czarnogóry
Miasto z pozostałą częścią kraju łączą dwie drogi. Jedna z nich wiedzie przez góry Lovcen, gwarantując wspaniałą panoramę Zatoki Kotorskiej. Druga jest nieco dłuższa i prowadzi przez Budvę i Cetynię. Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami w kraju. Dość często kursują tu autobusy nie tylko z Budvy, ale również z Herceg Novi.
Kiedy jechać do Kotoru? Pogoda i klimat regionu
Kotor to najlepszy cel wycieczkowy w okresie od maja do września. W tym czasie można liczyć na optymalne temperatury i niewielką ilość opadów. Najwyższa średni temperatura w Kotorze wynosi 28°C w sierpień, a najniższa 7°C w styczniu.
Interesuje cię zabytkowe miasto położone w Czarnogórze? Kotor to wyjątkowa miejscowość doceniana na całym świecie. To jeden z niewielu punktów na mapie, które aż dwa razy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco – po raz pierwszy w roku 1979, a później w 2017.
Kotor a wakacje w Czarnogórze
Jeśli planujesz wakacje w Czarnogórze, nie możesz pominąć Kotoru! To magiczne miasto, otoczone imponującymi górami, które zachwyca swoją bogatą historią i niepowtarzalnym urokiem. Spacerując po wąskich uliczkach Starego Miasta, wpadniesz w zachwyt nad jego średniowieczną architekturą i tajemniczymi zaułkami. Nie zapomnij odwiedzić Katedry Świętego Tryfona, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Dodatkowo, możesz wybrać się na wędrówkę do twierdzy San Giovanni, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą Zatokę Kotorską.