Seszele Informacje Praktyczne

Seszele Informacje Praktyczne

„Seszele – inny świat. Tak brzmi hasło reklamowe wysp. Wiadomo, że reklamy sprzedają marzenia, ale w tym przypadku rzeczywistość potrafi je prześcignąć. Świat na Seszelach jest inny: i ładniejszy, i lepszy”[1]. Oczarowują one swoją urodą i rozmaitością krajobrazu, malownicze wyspy i turkusowa woda z powodzeniem uchodzą za raj na ziemi. Zapraszamy do zapoznania się z Seszele Informacje Praktyczne.

Seszele – kraj i jego położenie

Republika Seszeli to niewielkie, wyspiarskie państwo, którego powierzchnia liczy 455km². Położone jest na Oceanie Indyjskim, około 1600 km od wybrzeża Afryki oraz na północy wschód od Madagaskaru. Za najbliżej położone państwa uznaje się Reunion, Mauritius i Malediwy. Wyspy powstały w wyniku rozpadu południowego superkontynentu. Archipelag składający się z 115 wysp, z których zamieszkałych jest tylko 33, można podzielić na koralowe Wyspy Zewnętrzne i granitowe Wyspy Wewnętrzne.

Pogoda i Klimat

Seszele leżą w klimacie równikowym wilgotnym, dzięki czemu panuje tam przez cały rok tropikalna, idealna pogoda. Temperatura waha się między 24, w najzimniejszych miesiącach (lipiec, sierpień) a 32 stopniami Celsjusza w najcieplejszych (marzec, kwiecień). Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, jednak łagodny wietrzyk przyjemnie orzeźwia. Dla przyjezdnych, powietrze początkowo wydaje się gęstsze, czasami aż zatykające, pachnące egzotycznymi kwiatami, jednak bardzo szybko przestaje się zwracać na to uwagę.

Kiedy jechać na Seszele?

Na wyspach nie pojawiają się silne i porywiste wiatry oraz burze i huragany. Od listopada do kwietna trwa pora deszczowa, podczas której występują ulewy z gwałtownymi burzami. Dlatego za najlepszy czas na odwiedzenie Seszeli uznaje się miesiące między majem a październikiem, gdy trwa pora sucha. W przodownikach pojawia się również z podział ze względu na cel podróży. Jeżeli głównym celem będą kąpiele i podziwianie rafy koralowej, za najlepsze miesiące uznaje się kwiecień, maj, październik i listopad, jeżeli jednak priorytetem są sporty wodne to zalecane są miesiące od maja do października.

Waluta Seszeli

Walutą obowiązującą jest rupia seszelska (SCR), która dzieli się na 100 centów. Jeden euro to około 15 rupii.

Wymiany waluty można dokonywać jedynie w bankach, kantorach lub licencjonowanych punktach, nie można jej wywozić z kraju. Płatności kartami debetowymi i kredytowymi są powszechnie akceptowalne, jednak zalecane jest sprawdzenie wcześniej kursów wymiany walut w banku, w którym posiadamy konto. Miejscami, które mogę jeszcze nie obsługiwać płatności kartami są targi lub bazary.

Jadąc na Seszele warto zabrać ze sobą euro, ponieważ w większych, międzynarodowych ośrodkach, takich jak hotele, za dodatkowe usługi np. wynajem samochodu czy dokupienie zorganizowanej wycieczki, turyści płacą w euro. Rupie wydaje się raczej na lokalnych targach, bazarach, sklepikach czy knajpkach. Nie da się ich jednak wymienić ponownie na euro, dlatego najrozsądniej jest wymieniać częściej, ale mniejsze kwoty. Bankomaty wydają tylko rupie.

Język na Seszelach

Na Seszelach obowiązują trzy języki – angielski i francuski, jako pozostałości po kolonizatorach, oraz kreolski, zwanym przez miejscowych kreolseselua, który jest mieszanką języka francuskiego z językami afrykańskimi. Niemal każdy Seszelczyk zna je wszystkie.

Seszele Loty

Na Seszele można dotrzeć samolotami firm Air France, Qatar Airways i Emirates, jedyne lotnisko znajduje się na wyspie Mahé. Z Polski nie ma bezpośrednich lotów, można zorganizować lot z przesiadką w Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Monachium czy Londynie. Za lot w obie strony trzeba zapłacić około 4 tys. złotych.

Lot na Seszele z Polski trwa zazwyczaj między 11 a 13 godzin, w zależności od czasu jaki został przewidziany na przesiadkę. Najpopularniejszymi opcjami na Seszele Loty jest przelot z Warszawy linią Qatar Airways z przesiadką w Doha, liniami Emirates z przesiadką Dubaju albo Turkish Airlines z przesiadką w Stambule.

Dokumenty potrzebne do podróży na Seszele

Jedynym wymaganym dokumentem do przekroczenia granicy jest paszport lub paszport tymczasowy, ważny przez minimum 6 miesięcy od dnia wyjazdu z Seszeli. Wiza na wjazd turystyczny do 90 dni, nie jest wymagana. Pozwolenie na wjazd wydawane jest na granicy przy wjeździe do kraju, a do paszportu wbijana jest pieczątka przedstawiająca kokosy palmy coco de mer. Należy posiadać ze sobą także bilet powrotny lub w dalszą podróż, potwierdzenie rezerwacji noclegu oraz dowód posiadania środków pieniężnych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu.

Czas na Seszelach

Aby poprawie obliczyć czas, należy do czasu obowiązującego w Polsce doliczyć trzy godziny podczas obowiązywania czasu letniego i dwie podczas obowiązywania czasu zimowego.

Wakacje na Seszelach

Biurami podróży, które w swojej ofercie posiadają wycieczki na Seszele są: Itaka, Rainbow, Wakacje.pl oraz Tui. Ceny wycieczek wahają się od 6 tysięcy złotych za osobę do nawet 22 tysięcy. Jednak zdecydowana większość ofert oscyluje około 8 tysięcy złotych za osobę za tygodniowe wakacje na Seszelach (oferta Tui rozpisana jest na 6 noclegów, natomiast Rainbow na 9).

Cena uzależniona jest od standardu miejsca noclegowego, terminu, opcji wyżywienia jak i ilości dni. W cenie oczywiście znajduje się przelot z lotniska w Warszawie. Dla osób nielubiących być w jednym miejscu Itaka posiada w ofercie 10-dniową wycieczkę objazdową.

Seszele All Inclusive Wakacje

Wsród ofert na wczasy na Seszelach znajdziemy też wycieczki typu all inclusive, gdzie oprócz wyżywienia w cenę wyjazdu wliczone mamy przekąski oraz napoje, w tym alkoholowe. Ceny tygodniowych ofert Seszele All Inclusive wahają się w przedziale od 8 do 18 tysięcy złotych.

Ceny noclegów na Seszelach

Ceny noclegów różnią się od siebie w zależności od standardu. Dolna granica to około 60 euro za noc w dwuosobowym pokoju w pensjonacie lub kreolskim domku. Gospodarze są bardzo gościnni i uprzejmi.  Za hotel, już o wyższym standardzie, trzeba liczyć się z kwotą minimum ok. 130 euro za noc. Na wyspie funkcjonuje portal Airbnb (serwis pozwalający wykupić nocleg od osób prywatnych), na którym można znaleźć lepsze okazje. W 2015 roku zabroniono budowy nowych wielkich hoteli, co ma za zadanie ułatwić rodowitym mieszkańcom prowadzenie własnych pensjonatów.

Seszele Jedzenie

Jedzenie na Seszelach to prawdziwe przeżycie dla podniebienia. Kuchnia seszelska jest kreolska, z wyraźnymi wpływami azjatyckimi, indyjskimi i europejskimi. Głównymi składnikami są świeże owoce morza, ryż, warzywa oraz owoce. Warto spróbować lokalnego specjału – kat-kat de Poisson, a śmiałkowie mogą zasmakować potraw z nietoperza. Chociaż Seszele jedzenie nie jest tanie, warto spróbować lokalnych dań w barach take away. Pamiętaj jednak, że oferta zmniejsza się z biegiem dnia. .

Przemieszczanie się po Seszelach

Obecnie nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące przemieszczania się po kraju. Osoby zainteresowane wypożyczeniem samochodu, powinny posiadać ważne prawo jazdy wystawione przez kraj UE lub międzynarodowe prawo jazdy. Na Seszelach obowiązuje ruch lewostronny. Wypożyczalnie samochodów znajdują się jedynie na wsypie Mahé, jednak nie warto ich wypożyczać.

Do zdecydowanej większości miejsc bez problemu można dostać się za pomocą miejscowych autobusów, należy jednak pamiętać, że do autobusów miejskich nie wsiądziemy z dużymi bagażami, dlatego przy transferze z lotniska zalecane jest wzięcie taksówki. Ważne jest, żeby przez wejściem do auta, ustalić wcześniej kwotę należną za kurs.  Korzystanie z komunikacji publicznej jest zdecydowanie najtańszą wersją poruszania po wyspie, jednak korzystając z niej należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rozkłady jazdy w tym miejscu nie obowiązują, a bilety kupuje się u kierowcy.

Między wyspami można przemieszczać się za pomocą samolotów miejscowej linii lotniczej Air Seychelles lub łódkami. Lot z Mahé na Praslin trwa ok. 15 minut i kosztuje ok. 60 euro w jedną stronę, z kolei rejs trwa około godziny i zapłacimy za niego ok. 40 euro w jedną stronę. Na La Digue najlepiej dostać się z Praslin, rejs łódką kosztuje ok. 10 euro, jednak ze względu na zdarzające się fale, może być dość ekscytujący. Z kolei po przybyciu na wyspę, z powodu braku dróg, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie roweru, wypożyczalni na wyspie nie brakuje.

Mieszkańcy Seszeli

Mieszkańcy Seszeli są niesamowicie towarzyscy. Jak informuje Karolina Tomas, w swoim artykule dla magazynu Podróże [2], w każdą środę spotykają się na wieczornym targu. Wielu z nich zabiera ze sobą różnego rodzaju instrumenty, najczęściej są to bębny i spędzają wspólne czas na graniu, tańcach oraz rozmowach. Cenią sobie czas spędzony z rodziną, za swój rytuał uważają niedziele grillowanie na plaży. Dla Seszelczyków każda okazja to dobry powód do świętowania i zabawy.

Co zabrać ze sobą na Seszele?

Rzeczami, które koniecznie należy ze sobą zabrać na Seszele są:

 • nakrycie głowy, czapka, kapelusz lub bandana mająca chronić głowę przed promieniowaniem i zapobiegające udarowi słonecznemu.
 • krem z mocnym filtrem przeciwsłoneczny min 30 SPF lub 50 SPF oraz łagodzący, nawilżający krem po opalaniu
 • lekkie, zwiewne ubrania
 • konwektor do gniazdka
 • zawsze należy mieć ze sobą wodę, aby uniknąć odwodnienia organizmu
 • buty do wody – w większości plaże są piaszczyste, jednak mogą się przydać na niektórych, gdzie przy brzegu jest wiele koralowców
 • podstawowe leki
 • wygodne, sportowe buty
 • niezbędne dokumenty.

Gniazdka na Seszelach

Na Seszelach obowiązują wtyczki typu angielskiego 220 V, dlatego zalecane jest zabrania ze sobą konwektora. Obecnie w większości hoteli są one możliwe do wypożyczenia.

Seszele Bezpieczeństwo – jakie leki wziąć na Seszele?

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w podstawowe środki, takie jak leki przeciwbólowe, na biegunkę oraz, dla osób podatnych na chorobę lokomocyjną, coś przeciwko wymiotom. Rejsy katamaranem między wyspami mogą być intensywne. Jeśli przyjmujesz leki antydepresyjne lub psychotropowe to koniecznie zajrzyj do artykułu na temat Seszele bezpieczeństwo.

Pamiątki czyli co przywieźć z Seszeli

Do najciekawszych pamiątek na pewno należą wyroby rękodzielnicze oraz tkaniny sprzedawane przez lokalnych artystów. Kulinarnymi pamiątkami wartymi zabrania ze sobą do Polski są przyprawy, najlepiej uprawiane na wyspach wanilię i cynamon. Popularną pamiątką jest również olejek kokosowy. Na Mahé znajduje się niewielka manufaktura perfum, które także idealnie nadadzą się na egzotyczną pamiątkę.

Do najczęściej przywożonych z Seszeli rzeczy należą także alkohole, miejscowy rum Takama, turyści zazwyczaj wybierają ten o smaku kokosowym lub waniliowym oraz likier kokosowy cocod’amour, koszt butelki to około 20 euro. Likier ten uznawany za najlepszy, słodki alkohol na Seszelach.

Podczas zakupów nie warto kupować od razu, warto się rozejrzeć i przejść w kilka miejsc, ponieważ ceny mogą się od siebie różnić, nawet w obrębie jednej ulicy. Raczej nie należy się targować, ponieważ Seszelczycy tego nie lubią, mogą nawet czuć się oburzeni niską wyceną ich towarów.

Internet na Seszelach

Internet na Seszelach jest powszechny jednak bardzo drogi i w większości miejsc zasięg jest słaby. Najlepiej działa na Mahé. Wiele miejsc posiada hot spoty, jednak często można ich używać jedynie za wysoką opłatą. Tańsze jest zakupienie lokalnej karty SIM, najbardziej polecane są karty firmy Cable&Wireless oraz Airte. W tej drugiej za 1,5 GB zapłacimy ok. 75 złoty. W dużych, międzynarodowych hotelach, dostęp do Internetu jest już zawarty w cele noclegu.

Seszele Atrakcje: jakie największe atrakcje?

Do największych miejsc „Seszele atrakcje” zaliczamy:

 • rajskie plaże o białym piasku, takie jak Anse Source d'Argent czy Anse Lazio, które zachwycają nie tylko pięknem naturalnym, ale także idealnymi warunkami do snorkelingu i nurkowania w krystalicznie czystych wodach Oceanu Indyjskiego,
 • niesamowite rezerwaty przyrody, w tym Vallée de Mai, gdzie rosną unikalne palmy coco de mer,
 • szlaki w Parku Narodowym Morne Seychellois, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne wyspy (dla miłośników górskich wędrówek).

Dodatkowo, odwiedzając stolicę archipelagu, Victorię, można zanurzyć się w lokalnej kulturze i tradycji, podziwiając kolonialną architekturę, odwiedzając rynek i kosztując lokalnych specjałów kuchni seszelskiej.

Seszele Historia

Mało osób jest zwykle zainteresowanych historią kraju, ale wszystkim turystom, którzy wybierają się na ten czarujący archipelag polecamy poznanie historii Seszeli, żeby dobrze zrozumieć kontekst i ludzi.


[1]Zuzanna Pol, Wyspy szczęśliwe [w:] National Geographic Traveler. – 2010, nr 4, s. 66.

[2] Karolina Tomas, Seszele [w:] Podróże – 2018, nr 1, s. 26.

BIBLIOGRAFIA

Dodatkowo do pozyskania informacji o Seszelach wykorzystano:

 1. Strona biura podróży Rainbow, https://r.pl/seszele [dostęp: 13.05.2023]
 2. Strona internetowa, https://fly.pl/aktualnosci/seszele-co-warto-wiedziec-wakacyjny-poradnik/ [dostęp 13.05.2023]
 3. Strona biura podróży Tui https://www.tui.pl/wypoczynek/seszele [dostęp: 13.05.2023]
 4. Strona biura podróży Itaka, https://www.itaka.pl/nasze-kierunki/seszele.html [dostęp: 12.05.2023]
 5. Informacje o szczepieniach, Seszele – Zalecane szczepienia – Szczepienia dla podróżujących (szczepieniadlapodrozujacych.pl) [dostęp: 19.05.2023]
 6. Polska strona rządowa, https://www.gov.pl/web/kenia/seszele-idp [dostęp: 12.05.2023]
 7. Zuzanna Pol, Wyspy szczęśliwe [w:] National Geographic Traveler – 2010, nr 4, s. 66-69.
 8. Seszele? Naturalnie [w:] National Geographic Traveler– 2015, nr 12, s. 26.
 9. Karolina Tomas, Seszele [w:] Podróże – 2018, nr 1, s. 26-31.
 10. Przemysław Palczyński i Olga Skrońska, Mauritius i Seszele, wyd. Pascal, Bielsko-Biała, 2022.
 11. Mauritius, Reunion i Seszele, wyd. Biblioteka „Gazety wyborczej”, Warszawa 2007.
 12. Paulina Falkowska, Seszele. Przewodnik, wyd. Poligraf, Brzezia Łąka 2020.
 13. Blog podróżniczy, https://www.whiteways.pl/seszele-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem/ [dostęp: 20.05.2023]
 14. Blog podróżniczy, https://antekwpodrozy.pl/273-seszele-informacje-praktyczne-jak-zorganizowac-wyjazd/ [dostęp: 20.05.2023]
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

More Reading

Post navigation