Bułgaria Przewodnik

Bułgaria Informacje

Sezon turystyczny już za rogiem. Wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, dokąd pojechać. Bardzo popularnym kierunkiem są Bałkany, a w szczególności Bułgaria. Czym się charakteryzuje ten wyjątkowy kraj i dlaczego warto do niego pojechać?

Bułgaria jest państwem w południowo-wschodniej Europie, położnym w regionie Bałkanów. Graniczy m.in. z Grecją, Turcją i Serbią, a od wschodu oblewają ją wody Morza Czarnego. Stolicą Bułgarii jest miasto Sofia. Bułgaria jest państwem członkowskim NATO oraz Unii Europejskiej.

Geografia Bułgarii

Bułgaria jest krajem wyżynno-górskim, z położoną na północy Niziną Naddunajską. Panuje w niej klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny. Dzięki temu średnia temperatura powietrza latem wynosi około 20 stopni Celsjusza, średnie opady wahają się od 400 do 1200 mm, co jest gwarancją ładnej i ciepłej pogody.

Około 1/3 powierzchni kraju stanowią lasy, ale w Bułgarii występują również krzewy, w szczególności na terenach nizinno-wyżynnych. Jeziora występują rzadko, ustępując miejsca licznym rozlewiskom rzek.

Bułgaria jest ponadto krajem aktywnym sejsmicznie, dlatego w przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi, należy zastosować się do poleceń odpowiednich służb.

Różnica czasu wynosi godzinę – gdy w Polsce będzie godzina 15.00, to w Bułgarii 16.00.

Zabytki w Bułgarii – co warto zobaczyć

Bułgaria jest krajem bałkańskim o bogatej historii i kulturze. Pierwsze ludu zamieszkiwały te tereny już w okresie starożytności, a na przestrzeni wieków mieszały się tutaj ze sobą wpływy kultury prawosławnej, katolickiej jak i muzułmańskiej.

Rozważając wycieczkę do Bułgarii, warto zatrzymać się w stolicy kraju i największym mieście – Sofii. Znajduje się tutaj wiele zabytków m.in. Sobór św. Aleksandra Newskiego – główna cerkiew Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Ciekawym miejscem są również ruiny antycznego miasta Serdica – protoplasty Sofii. Interesujące są również Muzeum Historyczne, gdzie można zapoznać się z historią miasta i kraju, czy Galeria Sztuki Narodowej.

Miejscem ważnym dla kultu prawosławnego, jak i ciekawym turystycznie, jest położony ok. 120 km od Sofii, Rilski Monastyr. To najsłynniejszy bułgarski klasztor, założony w miejscu pustelni Jana Rilskiego, jednego z najsłynniejszych pustelników bułgarskich. W kompleksie znajduje się również Cerkiew Świętej Bogurodzicy, a całość kompleksu jest otoczona przez wysokie na 24 metry mury.

Nastawiając się na turystykę i zwiedzanie w Bułgarii, nie sposób pominąć drugiego co do wielkości miasta – Płowdiw. Dzięki zabytkom tego miasta pochodzących z różnych okresów, można prześledzić całą historię Bułgarii. Na wzgórzu Debet Tepe, które sąsiaduje z miastem, możemy zwiedzić ruiny osiedla, które powstało prawdopodobnie ok. 3.5 tyś. lat p.n.e. Na kolejnym wzgórzu znajdują się pozostałości miasta z czasów panowania Turków Osmańskich, natomiast w to samo zbocze wbudowany jest rzymski teatr z czasów starożytnych. Mnogość zabytków powoduje, że każdy aktywny turysta znajdzie tu coś dla siebie.

Bardzo ciekawym miastem jest również Warna. Jej historia sięga jeszcze czasów Grecji Starożytnej, gdy Grecy założyli tutaj kolonie. Miastem rządzili później Rzymianie, Bizantyjczycy i Turcy Osmańscy – wszystkie te kultury przenikały się i widać je w najpopularniejszych zabytkach miasta takich jak Sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, czy pałac Ewksinograd. To także w tym miejscu, podczas Bitwy pod Warną, miał zginąć król Polski i Węgier, Władysław Warneńczyk.

Kolejnym popularnym regionem jest Słoneczny Brzeg – to najstarszy i najbardziej popularny kurort na bułgarskim wybrzeżu. Swoją popularność, oprócz wspaniałych widoków, zawdzięcza miasteczku Nesebyr. Miejscowość ta położona na swoistym półwyspie, jest połączona ze stałym lądem jedynie za pomocą niewielkiego pasma lądu. Nazywana perłą Morza Czarnego, znajduje się na liście UNESCO. Najbardziej słynnie z licznych kościołów i niesamowitego bałkańskiego charakteru.

Równie popularnym kurortem są Złote Piaski. Swoją nazwę zawdzięcza długiej na 3.5 kilometra plaży, która pokryta jest drobnym piaskiem o żółtym zabarwieniu. Miasto położone przy zatoce Morza Czarnego, jest otoczone górami, co powoduje, że jest dobrym miejscem dla spacerowiczów. Wyprawy umożliwiają liczne szlaki i trasy turystyczne.

Co warto zjeść w Bułgarii?

Kuchnia bułgarska czerpie z kuchni bałkańskiej – jest więc zbliżona do kuchni greckiej, tureckiej czy macedońskiej. Czasami można odnieść wrażenie, że kraje te rywalizują ze sobą o te same potrawy, zapisane pod innymi nazwami, jednak jest ono mylne. Kuchnia bułgarska jest bowiem samodzielną kuchnią, o bogatych walorach smakowych.

Na bułgarskich stołach króluje trio – sirene, kiseło mliako oraz czubrica. Sirene to biały ser owczy, kozi lub bawoli. Kiseło mliako to lekko skisłe mleko krowie lub bawole.  Czubrica to zaś przyprawa, znana w Polsce jako czubrzyca.

Kuchnia bułgarska opiera się w dużej mierze o jagnięcinę, cielęcinę, drób oraz dania jarskie. Dzięki dostępowi do morza, częstym widokiem jest też świeża ryba. Bardzo popularne są też czosnek, cebula, fasola oraz ser.

Do najbardziej popularnych dań należą: sałatka szopska (składa się z pomidorów, ogórków, cebuli, papryki i owczego sera), tarator (chłodnik), giuwecz (gulasz mięsno – warzywny), kawarma (kawałki wieprzowiny i warzyw zapiekane w serze). Popularna jest również ajwar – pasta warzywna z bakłażana.

Bułgaria słynie także ze swoich win, dlatego warto spróbować ich np. do posiłku. Stanowią doskonale uzupełnienie dań kuchni bułgarskiej. Dla fanów większych procentów polecana jest rakija.

Wakacje w Bułgarii – kiedy, za ile?

Sezon turystyczny w Bułgarii trwa od kwietnia do grudnia. Wtedy też pogoda jest najcieplejsza. Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi są Warna, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg (okolice miasta Burgas), Riviera Bułgarska czy miasto Sofia.

Ceny wycieczek do Bułgarii są zróżnicowane i wahają się od 1500 do nawet 2500 złotych za osobę, przy pobycie 7 dniowym. Dużo zależy od formy wyżywienia i standardu hotelu się zdecydujemy, dlatego przed podjęciem decyzji co do wycieczki, warto zapoznać się z ofertą kilku biur podróży.

Informacje praktyczne o pobycie w Bułgarii

Dokumenty

Ze względu na to, że Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, można do niej wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub w przypadku jego braku, paszportu. Na terenie Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy.

Z faktu członkostwa w Unii Europejskiej, podróżujący z innych krajów członkowskich, objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby z niego skorzystać należy uprzednio, w najbliższym Oddziale NFZ wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zaleca się również wykupienie prywatnego ubezpieczenia np. od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Szczepienia i inne kwestie zdrowotne

Ministerstwo Spraw Zagraniczych nie rekomenduje żadnych szczepień zdrowotnych osobom wyjeżdżającym do Bułgarii. Obecnie (kwiecień 2023) nie ma też obowiązku przedstawienia szczegółowych zaświadczeń COVID-owych. Szczegółowe informację dostępne są pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych.

W Bułgarii akceptowane są recepty wystawione w Polsce, jednak należy pamiętać, że leki mogą za granicą nazywać się inaczej. W przypadku leków przyjmowanych na stałe, w szczególności psychotropowych należy zaopatrzyć się w zaświadczenie od lekarza w języku angielskim o konieczności ich przyjmowania. Podstawowe leki takie jak na ból brzucha, problemy z trawieniem, powinniśmy dostać w aptece bez recepty.

Jeśli chodzi o kremy z filtrem to w obecnych czasach rekomenduje się ich używanie na co dzień. W przypadku opalania warto zadbać o krem z filtrem na poziomie od 30 – 50 SPF, co pozwala ochronić skórę w ponad 90%. Dobrze, żeby krem chronił także przed UVA. Krem należy aplikować co około 2-3 godziny, na suchą skórę.

Środki transport w Bułgarii

W Bułgarii istnieją wysoko rozwinięta sieć dróg i autostrad oraz połączeń kolejowych, dlatego to głównie samochód i pociąg pozostają najbardziej popularnym środkiem transportu. Bułgaria posiada 4 lotniska cywilne: w Sofii, Warnie, Burgas i Płowdiw, które obsługują głównie ruch turystyczny.

Jeżeli chodzi zaś o podróżowanie transportem publicznym, możemy skorzystać z autobusów oraz taksówek. Uber obecnie nie realizuje usług transportowych na terenie Bułgarii. W przypadku taksówek należy zwrócić uwagę czy ma ona taksometr i cennik, aby nie zostać oszukanym. Zarówno podróże taksówką jak i autobusem są stosunkowo tanie i pozwalają dotrzeć w najbardziej odległe miejsca kraju.

Gniazdka

Bułgaria posiada taki sam standard gniazdek elektrycznych jak Polska. Kontakty mają napięcie 220 V i 50 Hz. Oznacza to, że nie trzeba kupować żadnych przejściówek, aby móc korzystać ze sprzętu elektronicznego.

Telefonia komórkowa

Ze względu na przynależność do Unii Europejskiej, stawki w Bułgarii są standardowe i wynoszą tyle ile u naszego operatora sieci komórkowej. Dodatkowo możemy bezpłatnie korzystać z internetu, którego limit wynosi 500MB. Aby zadzwonić z Bułgarii do Polski należy pamiętać o wprowadzeniu do polskich numerów telefonu, prefiksu kierunkowego +48.

Internet

Korzystanie z internetu w Bułgarii, w szczególności w kurortach, nie powinno być większym problemem. W większości hoteli jest dostęp do internetu, z tym, że należy sprawdzić, czy sięga ono swoim zasięgiem do pokoi hotelowych.

Jeżeli nie, można z internetu skorzystać w hotelowym lobby. Jeżeli potrzebny jest nam stały dostęp do internetu, można też rozważyć zakup lokalnej karty sim lub wykupienia większego pakietu u swojego rodzimego operatora.

Język

Oficjalnym językiem urzędowym Bułgarii jest język bułgarski, zapisywany przy pomocy cyrylicy. Z miejscową ludnością można porozumieć się w języku rosyjskim i francuskim, zaś na terenach turystycznych bez większych problemów będziemy w stanie porozumieć się po niemiecku i angielsku.

Waluta i finanse

Oficjalną walutą jest Lew Bułgarski, który dzieli się na 100 stotinek. W kurortach turystycznych najchętniej akceptowalną walutą jest Euro. Można płacić zarówno gotówką jak i kartą, choć w sklepach kurs przeliczenia może nie być tak korzystny jak w kantorze.

Ciekawym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa. Po doładowaniu jej dowolną kwotą w złotówkach, możemy dokonywać płatności w atrakcyjnym kursie przewalutowania. Niektóre bułgarskie banki są w stanie wymienić złotówki, jednak nie warto ryzykować braku gotówki podczas podróży.

Co warto zabrać ze sobą do Bułgarii?

Ze względu na wysoką wilgotność powietrza w Bułgarii, warto zaopatrzyć się w spray na owady oraz krem na ukąszenia. Co prawda w hotelach właściciele wykazują się dużą skutecznością w walce z insektami, jednak lepiej być przygotowanym.

Mogą przydać się buty do wody, jeżeli zamierzamy kąpać się w Morzu Czarnym – nie w każdym miejscu dno jest miękkie i piaszczyste. Dobowe temperatury w Bułgarii mają spore wahania – z 30 stopni w ciągu dnia, w nocy temperatura spada do około 15. Dlatego warto zabrać ze sobą lekką kurtkę i cieplejszą bluzę, w szczególności, jeżeli planujemy wieczorne spacery po okolicy.

Jeśli zaś chodzi o przewożenie alkoholu, obowiązują nas przepisy unijne.  Zgodnie z nimi można przewieźć: 10 litrów napojów spirytusowych (np. whisky, gin), 20 litrów wina wzmacnianego (porto), 90 litrów zwykłego wina, w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego oraz 100 litrów piwa. Każdy kraj członkowski, może jednak zmieniać te wartości, dlatego należy zawsze sprawdzić przepisy celne kraju, do którego się jedzie. 

Czy warto odwiedzić Bułgarię?

Bułgaria jest krajem bardzo rozbudowanym turystycznie. Zarówno wielbiciele odpoczynku w ładnych okolicznościach przyrody, jak i zapaleni turyści znajdą tutaj coś dla siebie. Bułgaria pozostaje również stosunkowo tanim krajem, dlatego może być ciekawą alternatywą dla wakacji w Polsce.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation