Gdy tylko ruch lotniczy dla Polaków stał się bardziej osiągalny, jednym z “ciepłych krajów”, który masowo gościł naszych rodaków, była Tunezja.
W 2008 roku kraj ten odwiedziło ponad 200 tysięcy turystów z Polski. Pod względem liczebności zajmowaliśmy 4 miejsce, zaraz po Francji, Niemczech i Czechach1.
Obecnie po czasach pandemii ponownie rośnie zainteresowanie Tunezją. To właśnie tutaj możesz zderzyć się z jednej strony rześkim powiewem od strony Morza Śródziemnego, a z drugiej – wyjątkowym klimatem medyn.
Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu do Tunezji, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także co powinno znaleźć się obowiązkowo w Twoim planie zwiedzania.
Tunezja – czy tutaj poczujesz klimat Afryki?
Afryka jest kontynentem niezwykle zróżnicowanym nie tylko pod względem klimatycznym, ale także pod względem kulturowym i religijnym. Dlatego planując pobyt w Tunezji, rzeczywiście będziesz mógł chłonąć klimat Afryki, ale tej Północnej.
Region obejmuje geograficznie również m.in. Maroko, Egipt, Sudan, Algierię oraz Libię.
To właśnie w Afryce Północnej zmierzysz się z Islamem, która jest naleciałością początku VIII wieku, gdy to Arabowie podjęli inwazję na wspomniane tereny wraz z Półwyspem Iberyjskim.
Tunezja – położenie
Tunezja jest dość małym krajem liczącym ponad 163 tys. km2 powierzchni, który od zachodniej strony graniczy z Algierią, a od wschodniej z Libią.
Przez państwo przebiegają dwie strefy klimatyczne. Na północy Tunezji poczujesz klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, a na południu jest już widoczny wpływ klimatu zwrotnikowego suchego.
Różnorodność zauważalna jest także pod względem ukształtowania terenu. W północnej części Tunezji rozciąga się pasmo Atlasu Telleskiego, który przebiega aż od Maroka i Algierię.
To właśnie w obrębie tego łańcucha górskiego położone są Góry Tunezyjskie z najwyższym szczytem Dżabal asz-Szanabi (1544 m n.p.m.). Możesz podziwiać także pasmo Atlasu Saharyjskiego oddzielającego Wielki Erg Zachodni z Wyżynę Szottów.
Góry w Tunezji są idealnym miejscem, aby móc zapoznać się z pierwotną ludnością zamieszkującą w berberyjskich wsiach. Na wschodzie i południu kraju widoczne jest bardzo duże obniżenie terenu. Dno jeziora Wielki Szott leży na poziomie 10-25 metrów w n.p.m. Jest to jednocześnie największy zbiornik wodny na terenie Tunezji. Słone jezioro ze względu na minimalne opady, w sezonie letnim wysycha niemal całkowicie.
10 miejsc, które warto zwiedzić w Tunezji
Tunezję możesz poznać od strony turystycznych kurortów zlokalizowanych nad Morzem Śródziemnym lub też udając się na dość wymagające tripy, wykorzystując lokalnych przewodników. Każda strona Tunezji jest warta poznania, zatem w zależności do Twoich upodobań, z pewnością znajdziesz dla siebie taką formę turystyki, jaką preferujesz najbardziej. Zobacz 10 miejsc, które możesz zwiedzić, decydując się na pobyt w Tunezji:
1. Tunis
Tunis to położona nad Zatoką Tuniską stolica Tunezji. Od strony zachodniej możemy podziwiać naturalną lagunę o głębokości 1 metra – Jezioro Tuniskie.
W Tunisie zauważysz zderzenie się nowoczesności z medyną znajdującą się w centrum miasta. W najstarszej dzielnicy będziemy mieli okazję podziwiać ulicznych artystów, czy też targować się w lokalnych sklepikach. Możemy mieć wrażenie, że przenieśliśmy się do przeszłości. Ponieważ mentalność tego miejsca od VII wieku nadal pozostaje taka sama.
Jakie zabytki warto zobaczyć w stolicy Tunezji? Lista jest ich bardzo długa. Spośród 700 obiektów na szczególną uwagę zasługuje Djama Az-Zajitun, czyli Wielki Meczet pochodzący z IX wieku. Warto odwiedzić zespół pałacowy Bardo, w którym aktualnie mieści się siedziba Muzeum Narodowego.
2. Susa
Susa – trzecie co do wielkości miasto portowe, które znajduje się ok. 140 km na południe od Tunisu. Jest to jeden z punktów turystycznych, obowiązkowych do odhaczenia swojej listy, ponieważ Susa znajduje się na liście UNESCO.
Możemy tutaj podziwiać nie tylko malowniczy port El-Kantoui, ale także skorzystać z okolicznego kompleksu wypoczynkowego, który jest rozwinięty na wysokim poziomie. To właśnie w tym mieście poczujesz prawdziwy tunezyjski klimat, napawając się pięknem architektury.
Jeżeli lubisz się targować, nie zabraknie okazji do podziwiania, a może nawet do nabycia lokalnych wyrobów. Targowiska są przepełnione sprzedawcami oferującymi m.in. wyroby z wełny, czy też ręcznie tkane dywany.
Kolejnym obowiązkowym punktem do zobaczenia w Susie jest Muzeum Archeologiczne, które mieści się w wieży Khalef al-Fata wzniesionej w IX wieku. Z samej wieży rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta oraz tutejszy port.
3. Tauzar
Tauzar – miasto położone nad północnym brzegiem Wielkiego Szottu, jednocześnie będące częścią oazy na Saharze. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą się wybrać w głąb Tunezji.
Tauzar pełnił rolę niegdyś centrum handlowo-komunikacyjne w Tunezji. Obecnie znajduje się największa uprawa palm daktylowych. To, co koniecznie musisz zobaczyć, to doskonale zachowana medyna z XIV wieku.
Dla miłośników fotografii nie zabraknie pięknych kadrów jedynej w swoim rodzaju architektury. Budynki wyróżniają się geometrycznymi wzorami, niezwykle wyraźnymi na charakterystycznej żółtej cegle. Tauzar jest również doskonałym miejscem, w którym możesz zakupić tunezyjskie wyroby rękodzielnicze.
4. Wielki Szott
Wielki Szott – zobaczenie jeziora, którego nie ma, może okazać się bardzo ciekawym doświadczeniem. Śmiałkowie lubiący wysoki poziom adrenaliny, próbują przemierzyć wyschnięty Wielki Szott pieszo lub samochodem.
Należy jednak mieć na względzie bardzo wysokie ryzyko, ponieważ na terenie “wyschniętego” jeziora znajdują się oczka przysypane piaskiem. Na pewno jednak warto zobaczyć formy solne, a także kolorowe oczka wodne, które swój koloryt zawdzięczają wysokim stężeniom minerałów.
5. Ksary
Ksary – wybierając się w południowym kierunku, punktami na naszej mapie powinny być ksary, czyli berberyjskie wioski.
Jest to dowód na to, jak architektura może zaskakiwać. Każdy z ksarów jest wyjątkowy i posiada swoje niepowtarzalne cechy. Jednak łączy ich to, iż każde z domostw zostało wykonane z gliny.
Najczęściej cechują się one licznymi zakamarkami, schodkami, a także tym, że wiele z budynków zostało wydrążonych w skałach. Oprócz zwiedzania ksar, w niektórych wioskach berberyjskich można nawet spędzić noc, przez co doświadczenie lokalnej kultury będzie niezapomniane.
6. Wielki Erg
Wielki Erg – północna część Sahary znajdująca się na terenie Tunezji. Jeżeli chcesz doświadczyć niezapomnianych wrażeń związanych z przebywaniem na piaszczystej pustyni, to Tunezyjczycy będą mieli dla Ciebie naprawdę wiele do zaoferowania.
Plan minimum będzie dotyczył zobaczenia niekończących się wydm. Jeżeli będziesz chciał poczuć pustynny piasek na swojej skórze oraz zobaczyć, co znaczy spanie w takich warunkach, możesz wybrać się na biwak.
Nie ma problemu także z odbyciem podróży przez Wielki Erg w sposób tradycyjny na wielbłądach albo samochodem terenowym.
7. Douz
Douz – miasto znajdujące się po południowej stronie największego słonego jeziora w Tunezji. Nie jest ono zbyt mocno rozbudowane, jednak określa się je potocznie jako Wrota Sahary.
Jest to kolejne miejsce, które może przybliżyć Ci niezwykłą tajemnicę największej pustyni. Ponieważ w Douz znajduje się Muzeum Sahary. Turyści są zasypywani coraz liczniejszymi propozycjami różnego rodzaju rozrywkami. Chyba nie ma lepszego miejsca do spróbowania swoich sił w narciarstwie wydmowym bądź speed sail.
Przylatując w okresie zimowym do Tunezji, możemy załapać się na Międzynarodowy Festiwal Sahary, który trwa aż kilka dni.
8. Kartagina
Kartagina – stanowisko archeologiczne nieopodal Tunisu, które pochodzi z IX wieku p.n.e. Założycielką tego starożytnego miasteczka miała być królowa Elisssa. Jednak po wojnach z Rzymem, ostatecznie możemy podziwiać ruiny wybudowane przez Rzymian.
W Kartaginie możemy podziwiać m.in. bazylikę Damous el-Karita będącą największym kościołem w całej Afryce, czy też termy Antonina.
9. Szbika
Szabika – oaza i miejscowość zarazem na południu Tunezji. W tym miejscu możesz podziwiać zakątki niczym z wielkiego ekranu, na którym do tej pory oglądałeś filmy przygodowe o poszukiwaczach skarbów oraz wielkich odkrywcach.
Zresztą właśnie w Szabice kręcono niektóre sceny IV części Gwiezdnych Wojen. W tej wyjątkowej oazie możesz podziwiać przepiękne wodospady, a także rześkie strumienie. A to wszystko znajduje się w otoczeniu żywo-zielonych palm.
10. Archipelag Galite
Archipelag Galite – jest jednym z archipelagów, który obejmuje 6 niedużych wysp. Przepiękne przesmyki, zatoczki, a także przylądki powodują, że samo plażowanie na wybrzeżach na pewno nie będzie opiewać nudą. Na każdą z wysepek możesz dostać się, wynajmując żaglówkę.
Planowanie podróży do Tunezji
Gdy wpadamy na pomysł na wylot do Tunezji, zaczynamy planować sobie całą podróż. Na początku chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób możemy się tam dostać, gdzie mamy możliwość zarezerwowania noclegów, a także, z jakimi kosztami będziemy musieli się zmierzyć.
Oczywiście należy mieć na uwadze, iż każdy z nas preferuje zupełnie inny sposób podróżowania. Przez co sposób dotarcia do Tunezji, a także koszty całego pobytu mogą się bardzo różnić.
Jak dostać się do Tunezji?
Najpopularniejszym środkiem transportu, jaki wybieramy, aby dostać się do Tunezji, jest samolot. Jeżeli chcemy lecieć na własną rękę, powinniśmy liczyć się z koniecznością przesiadkowego lotu.
Samolot do Tunezji
Najczęściej przesiadka jest w Londynie, Frankfurcie, a nawet Rydze. Koszt biletu zaczyna się od ok. 1000 złotych za osobę dorosłą. Jednak zdecydowanie częściej pojawi nam się koszt przelotu na poziomie ok. 1500-1600 złotych. Trzeba dodać, że cena dotyczy przelotu w jedną stronę.
Zdecydowanie tańsze bilety możemy zarezerwować na stronie greckiego przewoźnika Aegean. Jeżeli będzie zależeć nam na jak najniższych kosztach przelotu, a tym samym nie będziemy uzależnieni od konkretnego terminu podróży, to możemy wyszukać bilety już za ok. 500 zł za osobę dorosłą.
Tutaj jednak również musimy liczyć się z przesiadką w Atenach. Natomiast cały czas podróży wyniesie niewiele ponad 6 godzin.
Prom do Tunezji
Lot samolotem nie jest jedynym sposobem, dzięki któremu będziemy mogli dotrzeć do Tunezji. Jeżeli mamy pomysł na to, aby przewieźć do tego kraju swoje rowery, samochód lub inny pojazd, to świetnym pomysłem będzie przeprawa promem. Połączenia znajdziemy m.in. na wyszukiwarkach directferries.com promy płyną z Włoch lub Francji.
Wybierając tę formę podróży, należy nastawić się na podróż trwającą ok. 25 godzin. Na pewno jednak będzie to niezapomniane przeżycie, a także zyskamy więcej możliwości, zabierając ze sobą prywatny środek transportu.
Bilet na prom dla dwóch osób, które zamierzają przewieźć swój samochód osobowy, będzie kosztować ok. 2000 złotych.
Rezerwowanie noclegów w Tunezji
Tunezja jest niezwykle atrakcyjna, jeżeli chodzi o samodzielne podróżowanie. Ponieważ popularny serwis Booking.pl jest przepełniony rozmaitymi ofertami. Tutaj znajdziemy noclegi w hotelach, czy też wygodnych apartamentach.
Oczywiście powinniśmy korzystać wyłącznie z ofert, które są zweryfikowane oraz wysoko ocenione. Istnieje znacznie więcej wyszukiwarek z noclegami. Jeżeli zależy nam na tym, by oferty były uczciwe, możemy skorzystać z pośrednictwa biura podróży. Jest to najlepsza opcja, gdy nie chcemy się martwić o przelot, nocleg oraz wyżywienie.
Jaki jest koszt tygodniowego pobytu w Tunezji?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która by nam wskazała konkretną cenę, jaką zapłacimy za pobyt w Tunezji. Jednak z powodzeniem możemy oszacować koszty podróży w zależności od tego, jaką formę ostatecznie wybierzemy.
Tunezja z biurem podróży
Przeglądając oferty Al Inclusive możemy za tygodniowy pobyt z przelotem oraz pełnym wyżywieniem zapłacić już od ok. 2300 złotych za osobę. Jest to atrakcyjna cena, patrząc na to, iż nie musimy się o nic martwić, a dodatkowo znajdujemy się pod opieką rezydenta.
Tunezja na własną rękę
Co jednak w przypadku, kiedy będziemy chcieli podróżować do Tunezji na własną rękę? Być może należysz do osób, które nie lubią żadnych ograniczeń, chcą spontanicznie wszystko planować, a także przemieszczać się po różnych rewirach Tunezji?
Już wiemy, że sam przelot w jedną stronę oscyluje na poziomie od ok. 500 złotych do nawet 2 tys. złotych. Oczywiście mówimy o klasie ekonomicznej.
Natomiast ceny noclegu są bardzo mocno uzależnione od regionu oraz standardu. Jednak licząc na przyzwoite warunki w hotelu ze śniadaniem w średniej wielkości kurorcie, zapłacimy ok. 250-300 złotych za jedną noc.
Decydując się na rezerwację w prywatnych kwaterach, w których będzie panował niższy standard, możemy trafić na wyjątkowe okazje, dzięki czemu zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych za noc.
Dlatego, jeżeli będziemy chcieli skorzystać z dobrodziejstw hotelowych, to taniej wyjdzie nam wykupienie wycieczki Al Inclusive. Natomiast mamy szansę zaoszczędzić i zapłacić ok. 1500 złotych za tydzień w Tunezji, jeżeli będziemy szukać tanich kwater, a także tanich linii lotniczych. Jednak jest to cena minimalna, która nie obejmuje pełnego wyżywienia.
Kiedy lecieć do Tunezji?
Gdy już wiesz, w jaki sposób możesz dotrzeć do Tunezji, a także jaką cenę za to zapłacisz, pojawia się kolejne pytanie: kiedy najlepiej zwiedzać ten kraj?
Okazuje się, że Tunezja skrywa w sobie tak wiele cennych regionów, iż znajdziemy dla siebie wyjątkowe miejsca o każdej porze roku. Na wybrzeżu prawdziwych upałów można spodziewać się w lipcu i sierpniu, gdy średnia temperatura przekracza 27 stopni Celsjusza.
Gdy chcemy się wybrać do Tunisu, ale w nieco mniej upalnych warunkach, zaleca się podróż od maja do czerwca lub na przełomie września i października. Wtedy średnia temperatura będzie wahać się nieco powyżej 20 stopni Celsjusza.
Tunezja zimą?
Wybierając się zimą do Tunezji, preferowane kierunki dotyczą południowych regionów kraju. To oznacza, że zima jest najlepszym czasem na zwiedzanie Sahary. Temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 18 stopni Celsjusza.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że noce są bardzo zimne na pustyni. Podróż latem na Saharę wiąże się z upałami. W lipcu i sierpniu temperatura sięga nawet 39 stopni Celsjusza w cieniu.
O czym warto pamiętać, wybierając się do Tunezji?
Planując wakacje w Tunezji, pojawia się wiele pytań dotyczących praktycznych informacji. Dlatego warto skorzystać z małego kompendium wiedzy, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy ani na lotnisku, ani zaraz po przylocie do Tunezji.
Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej pojawiające się pytania, dzięki czemu komfort Twojej podróży będzie na najwyższym poziomie.
Wśród najczęściej zadawanych pytań, pojawiają się takie jak:
Jeżeli podróżujemy w celach turystycznych i nasz pobyt nie będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to do Tunezji możemy podróżować bez wizy. Do Tunezji jest potrzebna wiza typu D.
Gdy Twoim zamiarem będzie pobyt dłuższy w Tunezji, niż 3 miesiące lub niekoniecznie jedziesz wyłącznie w celach turystycznych, to powinieneś ubiegać się o wizę, którą możesz zdobyć w urzędzie konsularnym RP. Koszt wizy to 285 DNT (dinarów tunezyjskich), czyli ok. 370 złotych.
Skoro wiemy, że nie obowiązuje wiza turystyczna w Tunezji, to dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub paszport tymczasowy. Natomiast na terenie Tunezji nie obowiązuje dowód osobisty. Warto mieć na uwadze, że zarówno paszport oraz paszport tymczasowy muszą być minimalnie ważne na 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu z Tunezji. Natomiast jeżeli nie mamy wykupionego biletu powrotnego, to minimalna ważność dokumentów powinna wynosić 6 miesięcy.
Głównym językiem urzędowym jest język arabski, chociaż nie jest on jedynym. Ponieważ drugim językiem urzędowym jest język francuski.
W Tunezji możemy spotkać się z prawdziwą mieszanką poliglotyczną. Ponieważ większość Tunezyjczyków posługuje się biegle nie tylko językiem arabskim i francuskim, ale również hiszpańskim oraz włoskim. W dużych kurortach nadmorskich nie będziemy mieć większego problemu z komunikowaniem się w języku angielskim. Natomiast w mniejszych miejscowościach, a także na wsiach nadal obowiązuje język berberyjski.
Krajową walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar Tunezyjski. Przeliczając na polskie złotówki, 1 TND = ok.1,30 PLN. Natomiast przeliczając na Euro 1 TND = ok. 0,30 EUR. Warto mieć na uwadze, że 1 TND dzieli się na 1000 milimów.
Wydawałoby się, że skoro Tunezja jest jednym z najbardziej obleganych kierunków w Północnej Afryce, będziemy mogli swobodnie płacić różnymi walutami. Okazuje się, że na terenie całego kraju obowiązuje narodowa waluta, czyli dinar tunezyjski. Dodatkowo nie wymienimy tej waluty w żadnym kantorze na terenie Europy. Zrobimy to dopiero po przekroczeniu granicy Tunezji. Dolarami oraz Euro będziemy mogli płacić ewentualnie na lotniskach. Kolejną ciekawostką jest to, iż z Tunezji jest zakaz wywożenia dinarów tunezyjskich.
Na szczęście wybierając się do Tunezji nie musimy martwić się o jakiekolwiek przejściówki do gniazdek. Ponieważ znajdziemy tam bez problemu gniazdka w standardzie E, czyli takie, które mamy w swoich polskich domach. Oprócz nich obowiązują także gniazdka typu C, które nie posiadają bolca.
Nocując w tunezyjskich hotelach, raczej będziemy mogli korzystać z bezpłatnej sieci Wi-Fi. Natomiast, jeżeli będziemy potrzebowali niezależności, dobrze jest wykupić kartę SIM. Jest to koszt kilku złotych, dzięki czemu wykupimy pakiet Internetu np. 1 GB.
Jednym z najbardziej znanych sposobów na dzwonienie z Tunezji do Polski jest uruchomienie roamingu w swoim telefonie. Jednak zdecydowanie bardziej opłacalną opcją jest wykupienie karty SIM, którą z powodzeniem możemy zarejestrować na okres 90 dni po okazaniu paszportu. Jedną z najpopularniejszych sieci komórkowych jest Tunisie Telecom.
Dzwoniąc z Tunezji do Polski w ramach roamingu włączonego w polskiej sieci komórkowej, musimy liczyć się z opłatą na poziomie ok. 6 zł/minutę rozmowy. Natomiast jeden SMS będzie nas kosztować ok. 0,60 zł. Koszty możemy obniżyć, wybierając tunezyjską sieć komórkową. Wtedy minuta rozmowy będzie kosztować ok. 0,30-0,40 Euro.
Niestety wielbiciele Ubera będą musieli się bez niego obejść podczas pobytu w Tunezji. Rozwiązaniem może być aplikacja Bolt, która obecnie obowiązuje jedynie w Tunisie.
Po przylocie do Tunezji musimy przejść przez odprawę celną. Dlatego musimy się dostosować do obostrzeń panujących w tym kraju, które dotyczą maksymalnej ilości alkoholu, którą chcemy ze sobą przywieźć. W przypadku alkoholu powyżej 25% możemy przywieźć maksymalnie 1 litr. Natomiast chcąc przywieźć alkohol poniżej 25%, to maksymalna ilość wynosi 2 litry.
Bezpieczeństwo w Tunezji – jak się przygotować i co spakować?
Tunezja jest krajem mocno różniącym się od kultury europejskiej. Ponadto panuje tutaj również napływ ludności afrykańskiej. Dlatego warto sprawdzić, jakie leki powinniśmy ze sobą zabrać, a także jakie zachować zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków zdrowotnych.
Szczepienia i leki przydatne w Tunezji
Nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, które należy wykonać przed wylotem do Tunezji. Jednak zalecane są szczepienia przeciw tężcowi oraz polio. Jeżeli chcemy zabrać ze sobą lekarstwa, to musimy podczas odprawy celnej okazać aktualne recepty przetłumaczone na język francuski lub angielski. Warto mieć ze sobą lekarstwa, które mogą przydać się w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego.
Nie powinno się pić surowej wody z kranu bez wcześniejszego przegotowania. Należy również wykupić ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarskiej, mając na uwadze zwrot kosztów ze strony ubezpieczyciela.
Chcąc uniknąć poparzeń skóry od promieni słonecznych, koniecznie powinniśmy pamiętać o stosowaniu olejków lub kremów do opalania z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym, co najmniej SPF 50.
Co spakować do walizki?
Oprócz potrzebnych dokumentów, lekarstw oraz filtra przeciwsłonecznego, nie zapomnij o spakowaniu odpowiedniego obuwia oraz odzieży. Najczęściej decydujemy się na pobyt nad Morzem Śródziemnym. Dlatego pojawia się pytanie dotyczące butów do pływania. Jednak ze względu na piaszczyste dno, takie specjalne buty nie są nam potrzebne.
Koniecznie zabierzmy ze sobą również nakrycie głowy. Przydadzą się także luźne koszule lub pareo, dzięki którym można osłonić ramiona przed promieniami słonecznymi. Kobiety ze względu na panujący w Tunezji Islam, powinny ubierać się w rzeczy zakrywające kolana oraz ramiona.
Jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych przygód związanych z kradzieżami, to warto zaopatrzyć się w nerkę lub inny rodzaj torby, którą będziemy mieli zawsze blisko siebie.
Uszanowanie kultury Tunezyjczyków
Nie chcąc się narazić na żadne nieprzyjemności, powinniśmy dostosować się do obyczajów panujących w Tunezji. Oczywiście jest to kraj muzułmańskie podchodzący z dużą otwartością na turystów, to jednak warto szanować kulturę oraz przekonania religijne Tunezyjczyków.
Ważne jest to, aby unikać spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przyjeżdżając do Tunezji w czasie ramadanu, źle odbierane jest jedzenie oraz picie na ulicach.
Odwiedzanie meczetów jest możliwe tylko w wyznaczonych porach. W czasie modlitwy turyści nie powinni wchodzić do świątyń. Ponadto nie do każdego meczetu mogą wchodzić kobiety. A jeżeli już, to muszą one być odpowiednio ubrane, a także udać się wyłącznie do wskazanego miejsca.
Strojem zakrywa się nie tylko ramiona i nogi, ale również włosy. W meczetach mężczyźni i kobiety mają osobne miejsca przeznaczone do modlitwy.
Podsumowanie przewodnika po Tunezji
Tunezja jest krajem, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów i to nie tylko takich, którzy uwielbiają wypoczynek w nadmorskich hotelach z wykupioną wycieczką Al Inclusive.
W Tunezji możesz przeżyć niesamowitą przygodę swojego życia, biwakując na Saharze, czy też wybierając się na wycieczki po berberyjskich wioskach bądź przemierzając Wielki Szott.
Pamiętaj jednak, że w niektóre regiony Tunezji ze względów bezpieczeństwa nie należy się wypuszczać. Do nich zaliczają się głównie pogranicza z Algierią oraz Libią, a także niektóre górskie rewiry. Zdecydowanie najbezpieczniej jest w miejscowościach turystycznych. Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz, wszędzie możesz chłonąć wyjątkowość tunezyjskiego klimatu. Zarówno w gwarnych medynach, w których usłyszysz nawoływania do modlitwy z meczetu, jak i w bezkresnych rejonach piaszczystej pustyni.