Cypr, choć znany jest jako grecka wyspa, bywa zaliczany zarówno do terytorium Europy jak i Azji. Jak to ostatecznie z nim jest i co warto na nim zobaczyć? Czy wciąż można odnaleźć pozostałości greckich cywilizacji?
Cypr jest nie tylko wyspą. Państwo Cypr, znane jest także jako Republika Cypryjska, stanowi jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej. Położone jest we wschodniej części Morza Śródziemnego. Poprzez wody terytorialne graniczy z Turcją. Stolicą kraju jest miasto Nikozja.
Wyspa podzielona jest na Cypr Południowy i Cypr Północny – turecką enklawę, nieuznawaną na arenie międzynarodowej.
Geografia Cypru
Cypr położony jest w strefie klimatu subtropikalnego. W zależności od części wyspy, występują jego odmiany: śródziemnomorska oraz półpustynna. Oznacza to, że zimy są na Cyprze bardzo łagodne, a lato długie i ciepłe, a wręcz gorące.
Teren Cypru to 3 główne obszary: góry Kyrenia wraz z pasem nizin nadbrzeżnych, Masyw Troodos z wielkimi połaciami lasu i pomiędzy nimi Mesaoria – równina pełna plantacji drzew eukaliptusowych i oliwnych.
Pogoda Cypr
Okres letnich temperatur trwa od kwietnia do listopada. Średnia temperatura w tym okresie wynosi powyżej 10 stopni Celsjusza. Wahania temperatur między dniem a nocą nie przekraczają 10 stopni Celsjusza.
Poza sezonem wakacyjnym, temperatura na całej wyspie waha się od 5 do 18 stopni Celsjusza.
Łączna liczba dni deszczowych na Cyprze, mieści się w granicach od 35 do 50 dni na wybrzeżu i od 60 do 70 dni w górach.
Przeczytaj też Pogoda na Cyprze!
Zabytki Cypru
Cypr ze względu na swoją wieloletnią historię (ponad 10 000 lat!), oferuje turystom zarówno zabytki starożytnej Grecji, późniejszych epok ale także przepiękne obiekty przyrodnicze.
Wybierając się na Cypr, warto udać się do Cape Greco, zwanego również jako Cavo Greco. To chroniony park narodowy, oferujący turystom zarówno ścieżki przyrodnicze, możliwość eksploracji morskich jaskiń jak i odpoczynek ze wspaniałym widokiem na morze. Możliwe jest również nurkowanie w podmorskich jaskiniach. Głównymi atrakcjami parku są bielony kościół Agioi Anargyroi, Jaskinia Cyklopa, Most Miłości czy naturalny łuk skalny – Kamera ton Koraka.
Do innych atrakcji przyrodniczych na Cyprze należą również : Słone jezioro Salt Lake w Larnace, gdzie w miesiącach zimowych można podziwiać flamingi a obok znajduje się jeden z największych meczetów, Skała Afrodyty, położona 20 km od miejscowości Pafos – gdzie według legendy miała narodzić się grecka bogini piękności, wprost z morskiej piany, Góry Troodos o niskich szczytach i dosyć łagodnym nachyleniu, 15-metrowy Wodospad Milomeris, czy Kanion Avakas.
Jeśli zaś chodzi o zabytki architektonicze i historyczne, warto zwrócić szczególną uwagę na Grobowce Królewskie oraz park archeologiczny w miejscowości Pafos. Całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy tam starożytne królewskie grobowce, bogato zdobione mozaiki w ruinach starożytnej greckiej wilii, ruiny wczesnośredniowiecznej bazyliki, wraz z kolumną przy której rzekomo miał być biczowany sam św. Paweł, a także średniowieczny port i liczne katakumby.
Kolejnym pięknym historycznym zabytkiem jest Zamek w Kolossi. Ten obiekt z okresu średniowiecza powstał, gdy jeden z zakonów rycerskich biorących udział w krucjatach, postanowił założyć tu swoją siedzibę. Oprócz siedziby Joannitów, możemy w okolicy podziwiać cukrownie, akwedukt oraz ruiny wcześniejszego zamku.
W stanowisku archeologicznym, Kurion które przed wieloma laty, było jednym z miast-państw starożytnej Grecji, mieści się odbudowany teatr grecko – rzymski, gdzie po dzień dzisiejszy wystawiane są sztuki i przedstawienia teatralne. W dobrym stanie zachowały się również tutejsze mozaiki. Sam teatr położony jest na wzgórzu, skąd można podziwiać wspaniałe cypryjskie krajobrazy.
W stolicy kraju Nikozji, również odnajdziemy wiele interesujących obiektów. Na szczególną uwagę zasługują: Muzeum Cypru, gdzie poznamy historię tego kraju i będziemy mogli podziwiać najważniejsze zdobycze archeologiczne, Muzeum Bizantyjskie pełne ikon oraz fresków, mury miejskie, Meczet Selima czyli dawną katedrę św. Zofii gdzie koronowano średniowiecznych królów Cypru oraz przykład architektury osmańskiej Büyük Han (pol. Wielki Zajazd).
Poza wymienionymi miejscami, warto również odwiedzić: Lefakarę – jedną z najbardziej urokliwych wiosek, Limassol – drugie co do wielkości miasto Cypru, z 17 kilometrową promenadą nadmorską (!), Ayia Napa – nadmorski kurort, czy Starożytną Salaminę gdzie zobaczymy doskonale zachowane ruiny – pozostałości po starożytnej greckiej cywilizacji.
Kuchnia Cypru – co warto zjeść na wyspie?
Będąc na Cyprze, zdecydowanie warto odpuścić wizyty w turystycznych restauracjach, a udać się w głąb wyspy, aby spróbować wyrobów lokalnej ludności. Ze względu na wieloletnie powiązania z Grecją, odnajdziemy wiele podobieństw do kuchni greckiej. Cypryjczycy, podobnie jak Grecy, kochają biesiadować dlatego warto uważać na to co się zamawia – porcje są bardzo duże.
Jednym z popularnych dań jest Sheftalia (można się też spotkać z grecką nazwą Souvlaki) – kawałki mięsa wieprzowego lub drobiowego, nabite na szpikulec i pieczone na ruszcie. Można je podawać z frytkami na talerzu lub w picie, podobnie jak znane jak kebaby. Cypryjczycy do wykonania tego dania używają tylko i wyłącznie świeżych i lokalnych składników.
Kolejnym znanym daniem jest halloumi – ser z niepasteryzowanego mleka owczego i koziego. Choć zawitał już do polskich marketów, to jego sklepowa wersja nie ma porównania z tym jedzonym na Cyprze. Wykorzystuje się go na dwa sposoby – albo podaje grillowany jako przystawkę, albo dodaje się do sałatek. Drugim równie popularnym serem na Cyprze jest feta.
Cypriot Village Salat, to nic innego jak znana nam „sałatka grecka” choć takiej nazwy próżno szukać w restauracyjnych kartach dań. Jedno z tańszych dań – jego cena waha się od 3,5 do 6 euro.
Popularnym dodatkami do dań są sos Tzatziki – na bazie jogurtu greckiego z tartym ogórkiem zielonym, a także oliwki i oliwa.
Równie popularnymi daniami są: Stifado (gulasz z wołowiny lub królika), Koupepia (zawijańce z liści winogron, które przypominają wyglądem polskie gołąbki), Musaka. Do posiłku warto zamówić lokalne cypryjskie wino, które świetnie komponuje się z mięsiem i owocami morza.
Wakacje na Cyprze – za ile?
Biura podróży oferują w głównej mierze wycieczki objazdowe lub all inclusive.
Głównie odwiedzanymi rejonami są Pafos oraz Larnaka, choć zdarzają się również wycieczki do Cypru Północnego. Długość takich wycieczek waha się od 5 do 8 dni, a ich cena utrzymuje się w granicach od 1300 do nawet 8000 tysięcy złotych.
Wybierając wycieczkę zagraniczną, warto porównać oferty kilku biur podróży i dopasować swój wyjazd do naszych potrzeb.
Informacje praktyczne
Dokumenty
Wyjeżdżając na Cypr, nie trzeba wyrabiać wizy. Granice przekroczymy na podstawie dowodu osobistego i/lub paszportu. Prawo jazdy na Cyprze jest uznawane.
Z faktu członkostwa w Unii Europejskiej, podróżujący z innych krajów członkowskich, objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby z niego skorzystać należy uprzednio, w najbliższym Oddziale NFZ wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Ze względu na wysokie koszty leczenia na Cyprze, zaleca się również wykupienie ubezpieczenia od kosztów pobytu w szpitalu na skutek nagłego nasilenia choroby przewlekłej, transportu medycznego oraz transport zwłok zmarłego do Polski. Zaleca się również wykupienie prywatnego ubezpieczenia np. od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).
Szczepienia i inne informacje zdrowotne
Obecnie wyjeżdżając na Cypr, nie ma obowiązku dodatkowych szczepień. Aktualne informacje w tej kwestii dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Należy również pamiętać, że leczenie na Cyprze jest naprawdę drogie i posiadanie EKUZa może okazać się niewystarczające.
Warto zaopatrzyć się w budżet na sprawy medyczne, który pokryje koszty ewentualnej wizyty lekarskiej. Co ważne, leki przyjmowane na stałe można przewozić na teren Cypru, jednak w przypadku środków psychotropowych należy zaopatrzyć się w odpowiednie zaświadczenie od lekarza.
Środki transportu
Jedynym dostępnym środkiem transportu miejskiego na wyspie są autobusy. Nimi spokojnie odbędziemy podróż między miastami i wioskami wyspy. Co ważne i jest sporym utrudnieniem – godzina odjazdu widnieje tylko na przystanku początkowym. Chcąc wsiąść do autobusu na kolejnych, należy orientacyjnie obliczyć koszt dojazdu.
Autobusy miejskie są stosunkowo tanie, jednak podobnie jak w przypadku autobusów międzymiastowych, istnieją spore utrudnienia. Bardzo często trudno jest znaleźć przystanek, rozkład czy aktualną numerację. Pomocna może być w tym wypadku strona: https://www.cyprusbybus.com/ – nieoficjalny serwis, w którym znajdziemy dane cypryjskich przewoźników. Większość przystanków jest na żądnie
Z tego względu, można też wynająć samochód na godziny. Należy jednak pamiętać, że ruch na Cyprze jest lewostronny.
Uber nie funkcjonuje obecnie na Cyprze, jednak można skorzystać z opcji zamówienia taksówki. Co prawda wypadają one dosyć drogo, a im więcej osób w taksówce tym cena jest wyższa.
Gniazdka
Kontakty elektryczne na Cyprze są typu angielskiego, dlatego należy się zaopatrzeć w odpowiednią przejściówkę. Większość hoteli nie dysponuje takową, a na miejscu są one dosyć drogie. W Polsce, odpowiednią przejściówkę zakupimy za ok. 50 zł.
Telefonia komórkowa
Ze względu na fakt, iż Cypr jest państwem członkowskim UE obowiązują nas standardowe stawki przewidziane przez operatorów. Należy jednak pamiętać, aby przed wyjazdem uruchomić usługę Roamingu u operatora.
Co ważne, ze względu na podział Cypru na Cypr Południowy i Cypr Północny (turecka część wyspy nieuznawana na arenie międzynarodowej), może się zdarzyć że telefon automatycznie połączy się z siecią turecką, w której opłaty są znacznie większe.
Najlepiej wybrać w telefonie tryb wyboru sieci na ręczny i połączyć się z CYTA, Epic (znane też jako MTN) lub PrimeTel (pokazuje się też jako 280-20). Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych kosztów. Pomocne może być również zakupienie odpowiedniej karty SIM.
Internet na Cyprze
Internet jest dość powszechnie dostępny na Cyprze – darmowy dostęp znajdziemy w hotelach, restauracjach czy barach. Wciąż popularne są kafejki internetowe w których za opłatą, możemy skorzystać z internetu.
Język na Cyprze
Ze względu na wewnętrzny podział Cypru, językiem urzędowym jest nowogrecki oraz turecki. Cypryczyjcy posługują się też językiem angielskim.
Waluta i finanse
Walutą obowiązującą na Cyprze jest EURO, choć w północnej części wyspy obowiązuje Lira Turecka. Z tego względu warto zaopatrzyć się w obydwie te waluty jeszcze przed podróżą. W kurortach znajdziemy bankomaty, a ceny na Cyprze po przeliczeniu, są podobne do tych w Polsce.
Co warto zabrać ze sobą na Cypr?
Uwzględniając klimat i pogodę na Cyprze, warto zaopatrzeć się w lekkie, przewiewne ubrania. Nakrycia głowy, krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element podróży do tej części świata. Przydadzą się również leki na problemy żołądkowe oraz spray na komary.
Zabronione jest wywożenie chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przedmioty zakupione po tureckiej stronie, mogą zostać na lotnisku skonfiskowane.
Czy warto jechać na Cypr? Jeszcze jak!
Cypr, mimo obecnie skomplikowanej sytuacji wewnętrznej, jest ciekawym państwem, pełnym kultury i historii, pochodzących już z czasów starożytnych. Każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie – zarówno jeśli pasjonuje go przyroda i piękne widoki, jak i wtedy gdy jest pasjonatem historii.