Traditional swimming pools in Garachico town in Tenerife, Canary island, Spain

Urocze miasta na Teneryfie

Myśląc o miastach na Teneryfie, jako pierwsze na myśl przychodzi zwykle Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy. Ta część Wysp Kanaryjskich oferuje gościom jednak o wiele więcej możliwości, jeśli chodzi o turystykę miejską. W niektórych miejscach zachwyci cię wyjątkowa architektura, innym razem twoją uwagę przyciągnie po prostu klimat miasteczka, lokalna kuchnia i ciekawa historia. Niezależnie od tego, do którego miasta na Teneryfie trafisz, ta wizyta zrobi na tobie ogromne wrażenie. Dokąd warto zajrzeć?

Garachico – pierwszy port na Teneryfie

Miasto ma dosyć niespokojną historię skupioną wokół hiszpańskich podbojów w archipelagu Wysp Kanaryjskich. W tym okresie zbudowano tu pierwszy port na wyspie, a mieszkańcami byli w większości artyści, kupcy czy osoby duchowne.

Na początku XVIII wieku miała tutaj miejsce eksplozja wulkanu, w wyniku której port został niemal całkowicie zrównany z ziemią. Pamiątką po tym wydarzeniu jest organizowane tu co pięć lat święto Los Fuegos del Risco. Obywatele Garachico rzucają wówczas do morza zapalone butelki symbolizujące lawę płynącą przez miasto.

Trudnych doświadczeń w życiu tubylców było jednak znacznie więcej. Pożary, zarazy czy powodzie nie oszczędzały Garachico. Choć było wielokrotnie niszczone prze żywioły, wśród turystów cieszy się dużą popularnością. Jedną z największych tutejszych atrakcji są kameralne zatoczki i baseny ukształtowane przez zastygłą lawę.

Garachico auf Teneriffa, Spanien
Tilo Grellmann / stock.adobe.com
Garachico auf Teneriffa, Spanien
Tilo Grellmann / stock.adobe.com

La Orotava – namacalny duch kolonializmu

Dla wielu gości La Orotava to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Elementy architektury kolonialnej z XVIII wieku przyciągają nie tylko miłośników stuki i historyków. Jednym z budynków wartych uwagi jest dom w ówczesnym, kolonialnym stylu, o którym świadczą charakterystyczne drewniane balkony i patio. Jeśli odwiedzisz miasteczko, z pewnością nie przejdziesz obojętnie obok Casa de los balcones.

Inne punkty godne uwagi na mapie La Orotava to m.in.:

 • Ratusz,
 • Casa Lercaro,
 • Casa Mesa,
 • Jardínes del Marquesado de la Quinta Roja,
 • kościół Iglesia de San Juan Bautista,
 • Hijuela del Botánico,
 • kościół Iglesia de la Concepción,
 • kościół Iglesia de Santo Domingo,
 • Muzeum Dywanów (Museo de las Alfombras),
 • Plaza de la Constitución.
Sandmalerei und Blüten Arrangements in La Orotava Kanrische Inseln Teneriffa
Argus / stock.adobe.com
La Orotava auf der Insel Teneriffa
Tilo Grellmann / stock.adobe.com

Masca – wioska w malowniczym, górskim otoczeniu

To niewielka miejscowość zlokalizowana na wysokości 600 m n.p.m. w pobliżu słynnych klifów Los Gigantes. Nie znajdziesz tu co prawda architektonicznych perełek, jednak turystów zachęca do odwiedzin sielski klimat i możliwość obcowania z tutejszą naturą. To idealne miejsce do pieszych wędrówek i odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Spanish rural settlement on the island of Tenerife. Village houses with red tiles, roof. Canary Islands, Spain
elens19 / stock.adobe.com
Masca Village in Tenerife, Canary Islands, Spain
Aleksandar Todorovic / stock.adobe.com
MASCA, TENERIFE - 21 MAY 2018: Front of restaurant in Masca village, the most famous tourist destination in Tenerife, Spain.
cegli / stock.adobe.com

Candelaria niczym centrum pielgrzymkowe

Miejscowość jest prawdziwą gratką dla osób religijnych, dla których sakralna architektura jest warta uwagi. Na Wyspach Kanaryjskich Candelaria uchodzi za stolicę pielgrzymek. Szczególne ważne daty w tutejszym kalendarzu to 2 luty oraz 15 sierpnia.

Centralnym punktem miasta jest Bazylika i Królewskie Sanktuarium Maryjne Matki Bożej z Candelarii (hiszp. Basílica y Real Santuario Mariano de Nuestra Señora de la Candelaria). W środku można podziwiać figurę patronki całego archipelagu. Legenda głosi, że statuetka została przywieziona tu przez rdzenną ludność Kanarów zanim jeszcze dotarli tu Hiszpanie.

The Basilica of the Royal Marian Shrine of Our Lady of Candelaria. Tenerife, Spain.
cegli / stock.adobe.com

San Cristóbal de La Laguna na liście UNESCO

Można powiedzieć, że to jedna ze strategicznych miejscowości na Teneryfie, ponieważ niegdyś pozwalało żołnierzom na skuteczny podbój okolicy. Dawniej znajdowała się tutaj laguna, którą osuszono w XIX wieku – to od niej wzięła się charakterystyczna nazwa miasta.

Pod względem turystycznym najbardziej godna uwagi jest stare miasto, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od czasów wzniesienia pozostała ona niemal w oryginalnym stanie. Spacerując uliczkami starówki można poczuć prawdziwy, hiszpański klimat tchnący z domów, świątyni i dziedzińców.

Co ciekawe, w San Cristóbal de La Laguna odnaleźć można także polski akcent. W 2012 roku wzniesiono tutaj pomnik Jana Pawła II.

City street view in La Laguna town on Tenerife, Canary Islands. Spain.
olenatur / stock.adobe.com
Square in San Cristobal de La Laguna, Tenerife, Canary islands, Spain
Mistervlad / stock.adobe.com
View from the height on townscape San Cristobal De La Laguna, Tenerife, Canary Islands, Spain
vladstar / stock.adobe.com

El Médano – prawdziwy raj dla sportów na wodzie

Okolica ta słynie przede wszystkim z dość silnych, a wręcz porywistych wiatrów, które cieszą zapalonych miłośników sportów wodnych. Odbywają się tu m.in. zawody w windsurfingu, ale również turyści przyjeżdżający tu na urlop korzystają z tych dobrodziejstw klimatu.

Jeśli chcesz spędzić czas w El Médano, ale deska surfingowa to nie to, czego szukasz, weź leżak, kapelusz i wykorzystaj wyśmienitą pogodę na sesję opalania.

W tych okolicach odkryjesz dwie największe naturalnie plaże na wyspie:

 • Playa Grande;
 • Playa de Tejita.

Wizyta w miasteczku najwięcej korzyści przyniesie ci latem. Uliczki tętnią wówczas życiem do późnym godzin nocnych, a turyści mogą wziąć udział w pokazach sztucznych ogni czy specjalnych fiestach.

Playa de El Médano, isla de Tenerife (Canarias)
mukilp22 / stock.adobe.com

Santa Cruz – tętniące serce wyspy

Wielkomiejską, choć równie urokliwą, alternatywą dla małych miejscowości na wyspie, jest Santa Cruz – stolica Teneryfy, która niemal nigdy nie śpi. To właśnie tutaj czeka na ciebie turystyczna infrastruktura z prawdziwego zdarzenia. Centra rozrywki, centra handlowe i bale karnawałowe to tylko niektóre z jej elementów.

Miasto najczęściej kojarzy się z charakterystycznym gmachem Auditorio de Tenerife tuż nad Oceanem Atlantyckim. Budowla przypomina kształtem wielki żagiel i uznawana jest za symbol współczesnej architektury hiszpańskiej.

Choć jak przystało na stolicę, Santa Cruz jest miastem nowoczesnym, nie brakuje w nim śladów historycznej przeszłości. Warto zajrzeć do najstarszej świątyni w mieście – Kościoła Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia oraz do barokowego Kościoła św. Franciszka. Santa Cruz to także zielony punkt na mapie Teneryfy. Znajduje się tu mnóstwo terenów pełnych bujnej roślinności, m.in. Park García o powierzchni niemal 68 tys. m2.

Mein street of old town Santa Cruz de Tenerife, Spain.
Aleksandar Todorovic / stock.adobe.com
Santa Cruz de Tenerife in Plaza de Espana lake
lunamarina / stock.adobe.com
Church in Santa Cruz de Tenerife
Roman Sigaev / stock.adobe.com
Flower clock flanked by staircases in Garcia Sanabria park, Santa Cruz de Tenerife, Canary Islands, Spain
anastasstyles / stock.adobe.com
Aerial view of Santa Cruz de Tenerife. Spain
Nina Nagovitsina / stock.adobe.com

Costa Adeje – zakątek miasteczek

Costa Adeje to w rzeczywistości grupa niewielkich miejscowości położonych wzdłuż południowego wybrzeża wyspy. Wioski zostały administracyjnie połączone w miasto pod wspólną nazwą. To jednocześnie centrum atrakcji turystycznych, również naturalnych.

To właśnie tutaj rozciąga się np. park narodowy Teide, ale także funkcjonuje Siam Park – jeden z najbardziej atrakcyjnych parków wodnych na Kanarach. Tutejsze plaże także uchodzą za jedne z najbardziej urokliwych i komfortowych.

Torviscas Beach (Playa de Torviscas), near El Duque Castle, Tenerife, Spain.
cegli / stock.adobe.com
Siam Park aerial view. Water park in Costa Adeje, Tenerife, Canary Islands. Spectacular must see water attraction in Spain, Europe.
Mateusz Łopuszyński / stock.adobe.com
Exotic coastal promenade with palm trees in Costa Adeje holiday town, Tenerife, Canary Islands, Spain
pkazmierczak / stock.adobe.com
Rocky coast of Costa Adeje
nanisimova / stock.adobe.com

Spędzając urlop na Teneryfie, poświęć kilka dni na rajd po najciekawszych miasteczkach wyspy. Będą doskonałą odmianą na plażowania i kąpieli w lazurowych wodach oceanu.

Nawet jeśli liczysz na atrakcyjną opaleniznę i błogi relaks, nie lekceważ miejskich atrakcji Teneryfy. To ciekawa architektura, namacalna historia i niezapomniany klimat.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation