Los gigantes

Teneryfa – Najpiękniejsze Plaże

Plaże na Teneryfie mają bardzo zróżnicowany krajobraz. Możesz znaleźć miejsca bardzo kameralne lub wręcz przeciwnie – kipiące turystycznym klimatem. Na szczęście krystaliczna woda i złoty piasek to zalety prawie każdej plaży na tej wyspie.

Do dyspozycji turystów jest jednak kilka plaż kamienistych lub pokrytych czarnym piaskiem wulkanicznym.

Twój wybór zależy zatem od tego, jak chcesz spędzić pobyt na wybrzeżu i na czym najbardziej ci zależy.

Plaże na południu wyspy

Na południu wyspy znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż. Mieści się tu także mnóstwo luksusowych hoteli i apartamentów. Podobna sytuacja dotyczy pogody.

Plażowicze mogą liczyć na intensywne słońce przez większą część dnia. Złoty piasek i doskonałe warunki do surfowania to jednak nie wszystko.

Rodziny z dziećmi szczególnie doceniają rozwiniętą infrastrukturę usługowo-handlową, a imprezowicze – lokalne kluby i dyskoteki.

Playa la Tejita

Uznawana jest za jedną z największych plaż na Teneryfie – ciągnie się niemal przez 1000 metrów. Dotrzesz stąd na szczyt pobliskiego wulkanu, skąd rozciąga się niezapomniana panorama. Jest to plaża dosyć ustronna, w obrębie której warto odwiedzić niewielką piaszczystą zatoczkę z rożnymi odcieniami wody i piasku.

Beautiful millennial woman holding her hair with one hand and the head tilted with her eyes closed while enjoying Playa la Tejita, a volcanic beach with view to Montana Roja, Tenerife, Canary Islands
Ana / stock.adobe.com

Playa el Medano

El Medano zaczyna się jeszcze na wysokości miasteczka o tej samej nazwie, ciągnąc się w kierunku wulkanicznego wzgórza Montaña Roja (Czerwona góra). Tego samego, na które można się wspiąć od drugiej strony z Playa la Tejita.

Na Playa el Medano znajdziesz drobny złoty piasek, ale i dosyć silne i porywiste wiatry. Właśnie z tego powodu jest tak chętnie odwiedzana przez miłośników sportów wodnych. Co ważne, ta plaża na południu wyspy została wyróżniona tzw. białą flagą. Oznacza to, że warunki zarówno do wypoczynku przy brzegu, jak i aktywności w wodzie są tutaj doskonałe.

W przeciwieństwie do swojej sąsiadki Playa el Medano ma w pobliżu liczne bary i restauracje. Działa tu także szkoła surferska. Niejednokrotnie organizowano tu międzynarodowe imprezy sportowe, jak np. Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kitesurfingu.

Playa de El Médano, isla de Tenerife (Canarias)
mukilp22 / stock.adobe.com

Północna Teneryfa – plaże jako atrakcje turystyczne

Północna Teneryfa jest bardziej naturalna w swoim krajobrazie niż reszta wyspy. To raczej krajobraz małych, lokalnych wiosek z niecodziennym klimatem.

Znajdziesz tu oczywiście również atrakcje typowo turystyczne, jednak to najstarsza część wyspy, więc zdecydowanie częściej natkniesz się na zakątki nietknięte ludzką ręką.

Playa de las Teresitas

To najbardziej znana plaża Teneryfy ciągnąca się ok. 10 kilometrów na północ od miejscowości Santa Cruz – stolicy wyspy. Playa de las Teresitas to widok, który często można spotkać na pocztówkach czy w przewodnikach.

Ciekawostką jest fakt, że tutejszy piasek został sprowadzony bezpośrednio z Sahary. To zatem jedna z tych plaż na Teneryfie, na której możesz cieszyć się prawdziwie tropikalnym wypoczynkiem.

Plaża de las Teresitas jest bardzo funkcjonalna – mieści się tu dużo barów oraz wypożyczalni plażowych akcesoriów. Miejsce to przypomina nieco pustynię otoczoną zielenią pobliskich gór i wioskowymi zabudowaniami w oddali.

The famous white sand beach Playa de Las Teresitas. Tenerife. Canary Islands. Spain. View from the observation deck - Mirador Las Teresitas.
Sergey Kohl / stock.adobe.com
Playa de Las Teresitas, Canary Island Tenerife, Spain
Angelov / stock.adobe.com

Playa Jardin

Nazwa plaży bardzo trafnie oddaje jej klimat i krajobraz. W języku hiszpańskim słowo jardin oznacza „ogród”. W rzeczywistości jest to kompleks kilku mniejszych plaż:

  • Playa Jardín;
  • Playa Chica;
  • Punta Brava.

W otoczeniu plaż zaaranżowane zostały ogrody z bujną roślinnością i skalnymi jaskiniami. Można podziwiać tu rzadkie okazy kaktusów, palm i innych roślin egzotycznych. Piasek na Playa Jardin jest pochodzenia wulkanicznego, więc ma czarną barwę.

To miejsce wygodne także dla osób niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi – w pobliżu urządzono kilka atrakcyjnych placów zabaw dla najmłodszych plażowiczów. Bez zarzutu działa tu także infrastruktura plażowa – ogólnodostępne prysznice, wypożyczalnie parasoli i leżaków czy nadzór ratowników. Playa Jardin została wyróżniona błękitną flagą.

Playa Jardin
vasanty / stock.adobe.com
Playa Chica
ioanna_alexa / stock.adobe.com
Punta Brava, Tenerife, Canarias
Ruyman / stock.adobe.com

Playa de Benijo

Plaża rozciąga się na końcu północnego brzegu Teneryfy, u podnóża gór Anaga. Znajdują się tu spektakularne formacje skalne – Roque Benijo i Roque La Rapadura. Przybywa tu znacznie mniej turystów, dlatego można liczyć na nieco bardziej dziewiczy klimat miejsca.

Najlepszą porą na korzystanie z plaży jest czas odpływu. Kiedy morze jest wzburzone, staje się jednocześnie niebezpieczne dla plażowiczów ze względu na prądy morskie i opór.

Na Playa de Benijo nie znajdziesz ratowników, budek z jedzeniem czy wypożyczalni leżaków. Wszystko musisz przynieść ze sobą łącznie z prowiantem. Plaża jest mniej oblegana przez gości wyspy przede wszystkim ze względu na dojazd, w który trzeba włożyć wysiłek i objechać pobliski masyw górski. Na tych , którzy się zdecydują, czekają równie zachwycające widoki, co na samym wybrzeżu.

Playa de Benijo, Tenerife
Jacky / stock.adobe.com

Plaże w pobliżu Los Christianos

Na Teneryfie w pobliżu niemal każdego większego kurortu turystycznego rozciagają się plaże, z których korzystają osoby zakwaterowane właśnie w tych ośrodkach. Jednym z nich jest Los Christianos.

Playa las Vistas

Plaża ma długość ok. kilometra, a spośród innych na Teneryfie wyróżnia się kamienną wyspą na samym środku. To miejsce w południowej części wyspy ze złotym piaskiem i błękitną, czystą wodą. Na piasku urządzono tu specjalną strefę tarasu z zadaszeniem, gdzie można schronić się w czasie największych upałów.

Poza wypożyczalnią sprzętu plażowego urządzono tu także boisko do siatkówki. Playa las Vistas została nadana również błękitna flaga. W tym pięknym otoczeniu zakosztujesz mnóstwa lokalnych smaków w pobliskich restauracjach barach.

playa de Las Vistas, Arona, Tenerife
Ruyman / stock.adobe.com

Playa el Camison

To jedna z mniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich (osiąga długość ok. 350 metrów). Jej niewielkie wymiary nie ujmują jej jednak uroku. W pobliżu plaży znajdują się dwa falochrony, dzięki czemu pływanie tu sprawia prawdziwą przyjemność i jest bezpieczne.

Choć trudno tu o kawiarnie, sklepy czy restauracje, w niedalekiej odległości znajduje się małe centrum handlowo-usługowe.

Playa de el Camison, Las Americas, Tenerife
Ana / stock.adobe.com

Playa de los Cristianos

Znajduje się za portem oddzielającym ją od Playa las Vistas. Ciekawym zwyczajem praktykowanym na plaży jest palenie sardynek pod koniec karnawału. Ogniska rozpala się tu także w noc świętojańską. Playa de los Cristianos doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Tutejszy piasek to idealny materiał do zabawy, a wypożyczalni można nabyć kolorowe rowery wodne ze zwierzęcymi motywami. Plaża otrzymała wyróżnienie błękitną flagą.

Los Cristianos Beach. Tenerife
jovannig / stock.adobe.com

Okolice Costa Adeje

Playa la Pinta

To plaża portowa – w tej okolicy możliwe jest uprawianie niemal każdej sportowej dyscypliny wodnej. Turyści mogą wykupić także rejs w stronę skupiska wielorybów i delfinów czy przejażdżki skuterami wodnymi.

To również plaża rodzinna ze względu na liczne atrakcje dla najmłodszych gości (np. dmuchańce na piasku). Playa la Pinta leży jednak blisko zatłoczonej promenady, więc jeśli szukasz spokoju i kameralnego klimatu, tutaj go nie znajdziesz.

Playa la pinta puerto colon
Robert Hoetink / stock.adobe.com

Playa de Fañabe

W tym miejscu trzeba liczyć się raczej z ciemnym piaskiem, a warunki dla surferów nie są już tak wyśmienite. Znajduje się tu wiele barów i restauracji więc na co dzień jest dosyć gwarno. Plaża kończy się klifem, gdzie można zażyć nieco spokoju i ciszy.

Playa de Fanabe Adeje Tenerife
underworld / stock.adobe.com

Playa de Torviscas

To krajobraz wypełniony, jasnoszarnym piaskiem, parasolami, leżakami, a nawet boiskiem do gry w siatkówkę plażową. Co ciekawe, w jej obrębie znajduje się nawet McDonald's!

Playa de Torviscas
Robert Hoetink / stock.adobe.com

Playa de la Enramada

To typowo ciemna plaża, na której znajduje się mnóstwo wulkanicznych kamieni, które nie do końca współgrają z turkusową, czystą wodą.

Na początku Playa de la Ebramada wypełniona była żwirem z otoczakami, więc mało przyjazna turystom. Z czasem przebudowano ją i teraz chętnie odwiedzana jest przez międzynarodowych turystów. Nie spotkasz tu jednak wielkich tłumów, jak przy najsłynniejszych kurortach.

View on Atlantic ocean and Playa de la Enramada beach with black volcanic sand on the south of Tenerife,Canary Islands,Spain.Travel or vacation concept.Selective focus.
svf74 / stock.adobe.com

Mniej znane, choć równie imponujące plaże na Teneryfie

Playa Abama

Mieści się przy niej jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli na wyspie. Po części jest zatem zarezerwowana dla jego gości, jednak można dostać się na nią również z zewnątrz. Wypoczynek na miękkim piasku i lazurowa woda zachęca do zajrzenia na Playa Abama.

Działa tutaj także kilka lokali gastronomicznych zarządzanych przez hotel, jednak z tych usług mogą korzystać nie tylko goście obiektu.

Abama Beach in Tenerife, Canary Islands.
Monika / stock.adobe.com

Playa Masca

Sama nazwa nie jest przypadkowa – to zamaskowana plaża Teneryfy, na którą nie jest łatwo się dostać. To nie znaczy, że nie warto włożyć w to wysiłku! Plaża leży w pobliżu klifów Los Gigantes. Playa Masca jest w całości kamienista, więc warto mieć ze sobą specjalne buty do pływania.

Plaża jest na tyle dzika, że woda niczym nieskażona, przezroczysta i lazurowa. Jednym ze sposobów na dotarcie do wybrzeża jest rejs wynajęty statkiem, który cumuje w pobliskiej zatoce.

Foto aérea del muelle y playa de Masca, acantilado de los Gigantes, Tenerife
Ruyman / stock.adobe.com

Playa de Troya

Na Teneryfie turyści mają mnóstwo okazji do imprezowania. Działa tu mnóstwo bezpiecznych klubów z dobrą muzyką – dwa najsłynniejsze znajdują się właśnie na Playa de Troya. Są to Papagayo oraz Monkey Beach Club. Pomimo tego, że można tu poimprezować, plaża jest przyjazna dla gości, którzy szukają prostego wypoczynku.

Playa de Troya at Tenerife, Canary islands, Spain
dudlajzov / stock.adobe.com

Playa del Duque

Na tej plaży o wysokim standardzie czeka na ciebie krystalicznie czysta woda, doskonały i jasny i drobny piasek i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Nieopodal działa także kilka hoteli oraz centrum handlowe. Luksusowa plaża del Duque wyróżnia się spośród innych bryłą zamku, który się tu znajduje.

Playa del Duque beach. Canary Island Tenerife, Spain
philipus / stock.adobe.com

Najpiękniejsze plaże na Teneryfie – podsumowanie

Trudno jest wskazać jedną najpiękniejszą plażę na Teneryfie. Na każdym krańcu wyspy znajdziesz zakątki zarówno kameralne, odizolowane od turystycznego zgiełku, jak i miejsca, w którym jest on na porządku dziennym i stanowi ich atut. Na większości tutejszych plaż możliwe jest wypożyczenie leżaków, parasoli i sprzętu wodnego. Niektóre miejsca są wyjątkowo przystosowane do rekreacji dla dzieci.

Jeśli szukasz dla siebie oryginalnego miejsca przy brzegu morza, w którym zaszyjesz się na cały dzień, szukaj piaszczystych zatoczek, które stanowią namiastkę prywatnej plaży. Większość takich miejsc oznaczona jest błękitną flagą. To specjalny symbol wskazujący na przystępność plaży dla turystów i dobre warunki, jeśli chodzi o czystość i bezpieczeństwo.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation