Kobieta na Bali na tle tarasów ryżowych i dżungli na Bali

Bali – przewodnik na wakacje

Wyspa Bali w Indonezji jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków na egzotyczne wakacje. Bali swoją popularność zawdzięcza tropikalnej przyrodzie, niezwykłym zabytkom i powiązaną z nimi historią. Rajskie plaże zachęcają do zażywania słonecznych kąpieli. Na turystów czekają uśmiechnięci, gościnni mieszkańcy i wiele różnorodnych atrakcji. Osoby, które już odwiedziły wyspę, w większości są zgodne, że warto było wybrać Bali na wakacje i chętnie zaplanują kolejny urlop w tym miejscu. Co dobrze wiedzieć przed wyjazdem? Jak przygotować się do błogiego wypoczynku na Bali?


Gdzie leży Bali?

Bali wraz z kilkoma mniejszymi wyspami tworzy jedną z 34 prowincji Republiki Indonezji, państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej na 17 508 wyspach, z których ok. 6 tysięcy jest zamieszkałych. Bali należy do Archipelagu Małych Wysp Sundajskich, stanowiącego część Archipelagu Malajskiego. Określając dokładniej położenie geograficzne Bali, to znajduje się ona na południe od równika, w łańcuchu wysp — między Jawą na zachodzie, a Lombok na wschodzie. Północne brzegi wyspy opływają wody Morza Jawajskiego, natomiast południowe Oceanu Indyjskiego.

Wyspę Bali o powierzchni 5,6 tysięcy m2, długości 145 km i szerokości zaledwie ok. 80 km zamieszkuje około 4,334 mln osób (dane OECD z 2019 roku). Są to głównie Balijczycy wyznający hinduizm balijski. Największym miastem i jednocześnie stolicą prowincji Bali jest położone na południu wyspy Denpasar. W samym Denpasar mieszka według danych z 2017 roku 897,3 tys. ludzi (bardziej oficjalne dane mówią o 788,6 tys. w roku 2010). Wracając do geografii, w odległości 15 kilometrów na południe od wspomnianego miasta Denpasar zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy.

Krajobraz na Bali

Na wyspie przeważa górzyste ukształtowanie terenu, szczególnie w zachodniej, a także centralnej części Bali, gdzie licznie występują wulkany. Jednym z nich jest będący najwyższym szczytem Bali czynny wulkan Agung (3142 m n.p.m.). Ostatnia jego erupcja miała miejsce w maju 2019 roku, a poprzednia w 1963 roku. Tutejsza ludność wierzy, że Gunung Agung jest siedzibą bogów, a wybuchy wulkanu są karą nieokazywanie im należytego szacunku, a także inne przewinienia mieszkańców wyspy.

Źródłem słodkiej wody na Bali są położone w górach malownicze jeziora oraz rzeki, które przecinają południowy, bardziej równinny obszar wyspy. Krajobraz tutaj zmienia się z wulkanicznego na nizinny i wyżynny, a urodzajne tereny pozwalają na uprawę ryżu, kawy, kakaowca, trzciny cukrowej, pieprzu oraz wanilii. Wyspę porastają tropikalne lasy oraz egzotyczna roślinność w tym uznawane przez wyznawców hinduizmu za święte drzewa – ogromne figowce, a także różne gatunki palm, bambusy i drzewa goździkowe. Najczęściej spotykane kwiaty oraz krzewy to plumerie (znane też jako kwiaty Lei lub frangipani), hibiskusy, bugenwille, jaśminowce, oleandry, magnolie.

Mężczyzna płynący na tratwie po rzece w dżungli na Bali

Co trzeba wiedzieć przed podróżą na Bali?

Przygotowując się do wakacji na Bali, warto przyswoić sobie podstawowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania na wyspę:

Bali — Indonezja: niezbędne dokumenty

Obywatele Polski, którzy podróżują na Bali, muszą okazać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Indonezji, a także potwierdzenie ubezpieczenia i zakwaterowania oraz bilet powrotny. Aby spędzić wakacje na Bali, potrzebna jest też ważna 30 dni wiza turystyczna — Visit Visa on Special Arrival for Tourism. Ubiegać się o nią można na lotnisku po przylocie do Indonezji. Należy mieć przy sobie wszystkie wymienione powyżej dokumenty oraz uiścić gotówką lub kartą opłatę w wysokości ok. 35 USD od osoby.

Loty na Bali

Lot z Polski do Denpasar (na lotnisko Denpasar Ngurah Rai) trwa ok. 20-25 godzin w zależności od konkretnego połączenia lotniczego, ilości przesiadek i czasu oczekiwania pomiędzy nimi. Standardowa cena za bilet lotniczy w obie strony na trasie Warszawa – Denpasar to około 3500 zł.

Promocje na same połączenia lotnicze zdarzają się dość rzadko i zwykle dotyczą lotów poza wysokim sezonem. Wówczas możliwe jest kupno biletu za około 2500 zł. Najczęściej w atrakcyjnej cenie pojawiają się bilety od Turkish Airlines z przesiadkami w Stambule. Sprawdź aktualne oferty tanich lotów na Bali!

Częściej zdarzają się promocje na loty z Berlina do Denpasar. Można tutaj liczyć nawet na promocyjny bilet za 2000 zł. Należy jednak mieć na uwadze, że linie Scoot w cenie biletu oferują jedynie bagaż podręczny.

Waluta na Bali

W Indonezji obowiązuje rupia indonezyjska (IDR). Przeliczając na złotówki, 1 IDR to ok. 0.0003 PLN. Inaczej 10 000 rupii to 3,05 zł. Zalecane jest zabranie na Bali dolarów amerykańskich, ale można również wymieniać euro lub inne powszechnie akceptowane waluty. W Indonezji nieakceptowane są dolary emitowane przed 2009 r., a same banknoty nie mogą być uszkodzone.

Opieka medyczna na Bali

Opieka prywatna i państwowa jest płatna, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego z wysokimi kwotami gwarancyjnymi, a w razie potrzeby także z rozszerzeniem o choroby przewlekłe. Polisa powinna obejmować koszty leczenia, transportu i assistance, bagaż podróżny i ewentualnie OC w życiu prywatnym. Poziom usług medycznych na Bali zwłaszcza w szpitalach państwowych jest dosyć niski. Lepiej działają placówki prywatne i to z nimi zazwyczaj mają podpisane umowy firmy ubezpieczeniowe.

Komunikacja na wyspie Bali

Poruszanie się po wyspie Bali jest trudne i bywa niebezpieczne ze względu na tłok oraz chaos na drogach. Lokalni kierowcy rzadko przestrzegają zasad ruchu drogowego. Chcąc zwiedzać Bali na własną rękę, najlepiej wynająć samochód z prywatnym kierowcą lub skuter. Pomiędzy miejscowościami turystycznymi kursują taksówki, lecz warto upewnić się, czy kierowca włączył taksometr. Wygodnym środkiem transportu na Bali są też niewielkie busy. Chcąc skorzystać z jednego z nich, należy pomachać ręką do kierowcy i krzyknąć „stop”.

Religia na Bali

Ponad 80% społeczności wyznaje hinduizm balijski, odłam religii wywodzącej się z Indii. Balijska nazwa brzmi „Agama Tirtha”, co oznacza „religia świętej wody”. Oprócz wyznawców hinduizmu wyspę zamieszkują muzułmanie oraz niewielka liczba chrześcijan.

Co zabrać na Bali?

Lepiej zabrać własne kremy z wysokim filtrem, środki ochronne przeciw komarom i insektom, podstawowe leki (takie, które mają nazwy międzynarodowe) np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, ułatwiające zasypianie (zmiana czasu), a także maści na stłuczenia i oparzenia. Przydatne mogą też okazać się plastry i środek do dezynfekcji ran.

Jakie ubrania na Bali?

Podczas wakacji na Bali przyda się przewiewna i lekka odzież z bawełny lub innego „oddychającego” materiału oraz w jasnych kolorach, chusta do okrycia ramion w trakcie zwiedzania świątyń, okrycie głowy przed słońcem, wygodne obuwie sportowe i odkryte, buty do wody, maska do pływania, okulary przeciwsłoneczne.

Czego nie wolno zabierać na Bali?

Przed podróżą warto też wiedzieć, na co uważać na Bali. Przede wszystkim w Indonezji są bardzo wysokie kary za posiadanie, używanie i handel narkotykami. Oprócz niedozwolonych substancji do kraju nie można wwieźć lekarstw, które nie mają nazw międzynarodowych, a ponadto w bagażu zakazane są świeże owoce oraz telefony bez karty SIM.

Inne informacje praktyczne dotyczące Bali

Drink w kokosie w rękach na Bali
 • Czas lokalny na Bali: czas polski + 7 godzin.
 • Język urzędowy: indonezyjski, jednak w ośrodkach turystycznych można porozumiewać się w języku angielskim lub niderlandzkim.
 • Gniazdka elektryczne na Bali: przeważnie takie jak w Polsce, napięcie 230 V.
 • U wybrzeży Bali możemy spotkać nie tylko delfiny, ale też rekiny i całą gamę kolorowych, egzotycznych ryb.

Pogoda na Bali — kiedy najlepiej lecieć do Indonezji?

Położona na Oceanie Indyjskim wyspa Bali znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Panuje tutaj pogoda typowa dla tej szerokości geograficznej. Charakterystyczne są niewielkie wahania temperatur w ciągu roku oraz wysoka wilgotność powietrza. Na Bali pory roku są tylko dwie: pora sucha, trwająca od maja do września oraz deszczowa, która rozpoczyna się w październiku wraz z nadejściem monsunów. Pora deszczowa trwa przeważnie do końca kwietnia.

Kiedy lecieć na Bali?

Idealne warunki do wypoczynku na Bali oraz do zwiedzania wyspy występują w porze suchej. Jest to dobry czas na podróż ze względu na brak opadów, optymalną temperaturą powietrza oscylującą w okolicy 27-28 stopni Celsjusza oraz wilgotnością ok. 60%. Maj jest na Bali najcieplejszym miesiącem w roku. Ocean przez cały rok jest bardzo ciepły, bo temperatura wody wynosi ok. 28-29 stopni.

Na Bali wakacje można spędzić również w porze deszczowej, jednak trzeba się liczyć z wilgotnością na poziomie nawet ok. 80-90% przy podobnej temperaturze powietrza, co w porze suchej. Dodatkowo deszcze monsunowe bywają bardzo obfite, chociaż z reguły pada przez chwilę. Na Bali najwięcej opadów w skali roku odnotowuje się w styczniu. Najczęściej pada w rejonach górskich, a najrzadziej na wybrzeżu.

Jaki region wyspy wybrać na swoje wakacje na Bali?

Pod względem turystycznym wyspę można podzielić na Bali Wschodnie oraz Bali Zachodnie. Który zatem rejon wyspy wybrać? To zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań co do urlopu na Bali. Większą popularnością wśród turystów cieszy się wybrzeże wschodnie, gdzie znajdują się słynne kurorty, większa część atrakcji i sporo ciekawych miejsc do zwiedzania.

Bali Wschodnie

Wybrzeże wschodnie to piękny rejon, w którym można poczuć prawdziwą atmosferę wyspy, a także obserwować niezwykłą przyrodę i poznać fascynującą balijską kulturę. Wzdłuż wschodniego wybrzeża Bali biegnie kręta, górska droga. Malownicza trasa prowadzi przez pola ryżowa i klimatyczne wioski. Nad wschodnią częścią wyspy wznosi się wulkan Gunung Agung. Z kolei u podnóża szczytu na wysokości 1000 m n.p.m. znajduje się największa na wyspie świątynia o nazwie Pura Besakih.

We wschodniej części Bali położona jest stolica Denpasar, a na południe od miasta zlokalizowane są popularne miejscowości turystyczne:

 • Sanur — spokojne miasteczko z bazami nurkowymi oraz innych sportów wodnych.
 • Kuta — najbardziej rozrywkowy kurort na wyspie. Życie nocne skoncentrowane jest wzdłuż głównej ulicy pełnej klubów, barów, restauracji. Blisko centrum Kuty znajduje się robiący duże wrażenie aquapark Waterboom.
 • Jimbaran — dawna wioska rybacka i miejscowość bardziej kameralna niż Kuta. Tutejsze knajpki słyną z wyśmienitych dań z owoców morza. W okolicy warto zobaczyć położoną na klifie świątynię Uluwatu. Niedaleko niej znajduje się jedno z bardzo popularnych w Indonezji miejsc do surfingu – Blue Point oraz zbudowany na klifie Omnia Club z basenami i barem „zawieszonymi” nad oceanem. Można stąd podziwiać spektakularny zachód słońca.
 • Nusa Dua — enklawa hotelowa wybudowana na cyplu na samym południu Bali. Na zamkniętym terenie rozmieszczone są luksusowe resorty głównie znanych sieci hotelowych oraz prywatne plaże.
 • Tanjung Benoa — przylądek leżący na północ od Nusa Dua. Wioska rybacka została przekształcona w strefę turystyczną z mnóstwem hoteli, głównie 3 i 4-gwiazdkowych, położonych wzdłuż piaszczystej plaży.

Bali Zachodnie

Wybrzeże Zachodnie jest rzadziej odwiedzane przez turystów. Region Jembrana z charakterystycznymi wulkanicznymi plażami z czarnym piaskiem oraz rolniczy Tabanan to świetne kierunki dla osób, które pragną poznać prawdziwy urok Bali. W rozległym parku narodowym Bali Barat ochroną objętych zostało wiele gatunków egzotycznych roślin i zwierząt. Miasto Singaraja w północnym regionie Buleleng swoją kolonialną architekturą przypomina o wpływach holenderskiego imperializmu na Bali.

Ile kosztują wczasy na Bali?

Najtaniej wczasy na Bali można zaplanować w porze deszczowej, szczególnie w styczniu lub lutym. Wyjątkiem jest okres świąteczny obejmujący Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wakacje na Bali spędza w tym czasie mnóstwo turystów. Kolejny, mocno oblegany i jednocześnie jeden z droższych terminów przypada na szczyt sezonu turystycznego na Bali w porze suchej, czyli lipiec i sierpień.

Ceny wakacji na Bali podyktowane są nie tylko sezonowością, ale także długością pobytu, kosztem biletów lotniczych, standardem i położeniem wybranego hotelu, rodzajem wyżywienia czy planem zwiedzania. Przykładowo 2-tygodniowy pobyt w okresie pory suchej może kosztować 4500 zł w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniami, a z drugiej strony nawet ponad 10 000 zł w przypadku luksusowego 5-gwiazdkowego hotelu z All Inclusive.

Dużo zależy również od tego, jak wcześnie przed wylotem zacznie się planować wypoczynek. Lepsze ceny zarówno wczasów wykupowanych w biurach podróży, jak i samych biletów lotniczych (z których korzystają także biura) są w tzw. promocjach first minute, zaczynających się już na kilka miesięcy przed danym sezonem. Rzadko niestety można znaleźć okazyjną ofertę last minute na Bali.

Kliknij, żeby sprawdzić aktualne oferty wakacyjnych wczasów na Bali! Kilka przykładowych ofert zobaczysz poniżej.

Melia Bali
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali
✈ samolotem (Kraków)
📅 17 października 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania i obiadokolacje
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Kraków)
📅 29 sierpnia 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania i obiadokolacje
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 23 lipca 2024  🕖️12 dni
🥪 śniadania
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 27 sierpnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Kraków)
📅 17 października 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Kraków)
📅 29 sierpnia 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Kraków)
📅 17 października 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Kraków)
📅 29 sierpnia 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 25 sierpnia 2024  🕖️8 dni
🥪 śniadania
Melia Bali Villas & Spa
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Melia Bali Villas & Spa
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 27 sierpnia 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania i obiadokolacje
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Gdańsk)
📅 11 października 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania i obiadokolacje
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Berlin)
📅 19 listopada 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 10 października 2024  🕖️7 dni
🥪 trzy posiłki
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Poznań)
📅 23 października 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Poznań)
📅 23 października 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Poznań)
📅 23 października 2024  🕖️7 dni
🥪 śniadania
Grand Mirage
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 10 kwietnia 2025  🕖️12 dni
🥪 All Inclusive
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Gdańsk)
📅 11 października 2024  🕖️7 dni
🥪 trzy posiłki
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Warszawa - Chopin)
📅 15 marca 2025  🕖️12 dni
🥪 śniadania
Grand Mirage Resort
Indonezja
Bali -> Nusa Dua
Grand Mirage Resort
✈ samolotem (Poznań)
📅 23 października 2024  🕖️7 dni
🥪 All Inclusive

Oferty wyjazdów wakacyjnych, które prezentujemy na stronie pochodzą z serwisu Wakacje.pl, który agreguje oferty ponad 100 touroperatorów, w tym m.in. Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos, Oasis Tours. Dzięki temu mogą Państwo dokonać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.

FlyHunter nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych. W związku z tym informacje i ceny wakacji na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Jadąc na wczasy na własną rękę z podejściem, że będziemy dużo korzystali z atrakcji, odpuszczając natomiast najdroższe, luksusowe restauracje i hotele, to na każdy dzień pobytu w Bali wydamy zapewne około 100 zł.

Jak zaplanować wakacje na Bali?

Do Indonezji można wybrać się, kupując wycieczkę w biurze podróży bądź zorganizować wakacje na Bali na własną rękę. Pierwsza opcja jest wygodniejsza, ponieważ w biurze otrzymuje się gotowy pakiet obejmujący przeloty, transfery z lotniska do hotelu i z powrotem, pobyt w hotelu z wybraną formą wyżywienia, ubezpieczenie. W trakcie wczasów na Bali można za pośrednictwem rezydenta biura podróży zarezerwować wycieczki fakultatywne z lokalnym bądź polskim przewodnikiem. Z kolei w przypadku wycieczki objazdowej pilot realizuje program zwiedzania wyspy.

Wypoczynek na Bali na własną rękę wymaga poświęcenia więcej czasu na wyszukanie i „dogranie” wszystkich składowych wyjazdu. W razie ewentualnej kryzysowej sytuacji na miejscu nie będzie można liczyć na pomoc przedstawiciela biura podróży. Ceny lotów na Bali sprawdza się na stronach poszczególnych linii lotniczych bądź na portalach porównujących terminy i taryfy. Także w biurach podróży dostępne są same przeloty do Indonezji bez konieczności kupowania pełnej imprezy turystycznej.

Do Denpasar loty rejsowe z Warszawy odbywają się przynajmniej z jedną przesiadką. Taką opcję proponują najczęściej linie Emirates z przesiadką w Dubaju oraz Qatar Airways z przesiadką w Doha. Loty na Bali liniami europejskimi mogą być tańsze, jednak z reguły trzeba się wtedy przesiadać 2 razy, co znacznie wydłuża czas podróży.

Gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże na Bali?

Egzotyczna wyspa Bali często kojarzy się jako raj na ziemi właśnie ze względu na piękne, piaszczyste plaże. Te w popularnych kurortach bywają zatłoczone, a nierzadko znajdują się na nich śmieci, które wyrzucił ocean. Nie brakuje jednak cudownych plaż, dla których warto wybrać Bali na wakacje. Na południu i wschodzie wyspy przeważają plaże piaszczyste, na północy natomiast czarne plaże wulkaniczne. Jedną z tych ostatnich jest pokryta ciemnym piaskiem plaża Lovina.

Na południu bardzo popularna jest pokryta złotym piaskiem plaża Dreamland w Pecatu na półwyspie Bukit. Ze względu na wysokie fale upodobali ją sobie zwłaszcza surferzy. Jedną z najdłuższych piaszczystych plaż na Bali jest ta w Jimbaran. W czasie przypływów plaża „znika”, a jej szerokość kurczy się do zaledwie kilku metrów. Można tutaj podziwiać niezwykłe zachody słońca, podobnie jak na bardzo szerokiej (podczas odpływu), piaszczystej plaży Kuta Beach położonej w rozrywkowym kurorcie o tej samej nazwie.

Spokojniejsza jest plaża w sennej miejscowości Sanur. Wypoczywając tutaj, można obserwować na niebie kolorowe latawce oraz widowiskowe wschody słońca. Pandawa Beach to kolejna piaszczysta plaża na Bali, którą warto odwiedzić. Aby się do niej dostać, trzeba zapłacić za możliwość wjazdu na drogę dojazdową biegnącą wzdłuż wapiennych skał.

Jaki hotel zarezerwować na Bali?

Hotele na Bali oferują różny standard, dzięki czemu każdy dopasuje miejsce pobytu to swoich oczekiwań i budżetu. Do wyboru są niewielkie pensjonaty, rodzinne resorty, jak i przyzwoite czy nawet luksusowe hotele z All Inclusive, idealne na ekskluzywne wakacje. Hotel na Bali najlepiej dopasować do sposobu spędzania czasu na wyspie. Dla osób planujących często zwiedzać i przebywać poza kurortem korzystniej będzie wykupić same śniadania w bardziej ekonomicznym hotelu. Rodziny z dziećmi i turyści nastawieni głównie na wypoczynek częściej decydują się na oferujący wyżywienie HB (2 posiłki dziennie) lub All Inclusive hotel przy plaży.

Pary często wybierają wyspę na podróż poślubną. Wiele luksusowych hoteli oferuje bonusy i pakiety dla nowożeńców, tak aby mogli spędzić tutaj wyjątkowo romantyczne wakacje. Na Bali można również znaleźć hotele tylko dla dorosłych gości oraz resorty rodzinne z udogodnieniami i atrakcjami dla dzieci.

Atrakcje na Bali — co zobaczyć na wyspie?

Plan zwiedzania Bali możne stworzyć na własną rękę, skorzystać z pomocy lokalnego przewodnika lub z wycieczki fakultatywnej w biurze podróży. Co warto zwiedzić na Bali?

 • Denpasar — duże i gwarne miasto, a w nim do zobaczenia między innymi plac Lapangan Puputan Badung, świątynia Pura Jagatnatha, Muzeum Bali, a także olbrzymie bazary.
 • Niedaleko stolicy leży miasto Ubud, które dzięki licznym muzeom, galeriom, targom z rękodziełem zdobyło miano głównego ośrodka kulturalnego na Bali.
 • Ubud Monkey Forest — tzw. Małpi Las lub Małpi Gaj to rozległy park z kompleksem świątyń. W Monkey Forest, pośród bujnej roślinności, hinduistycznych budowli i posągów, życie kilkaset małp — makaków.
 • Pola ryżowe w Tegalalang i Jatiluwih — wizytówki Bali robią wrażenie dzięki wszechogarniającej zieleni. Pola ryżowe w Jatiluwih są największe na wyspie (ponad 600 hektarów!) i wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla zwiedzających przygotowano kilka widokowych tras o różnej długości. Tarasy ryżowe w Tegalalang, położone kaskadowo na stromych zboczach gór, stały się jedną z głównych atrakcji Bali i zarazem źródłem zarobku na turystach. Specjalnie dla nich zbudowano tutaj słynne huśtawki i inne atrakcje, do których ustawiają się tłumy chętnych. Żeby zrobić sobie zdjęcie bez oczekiwania w długiej kolejce, najlepiej więc przyjechać do Tegalalang wcześnie rano.
 • Pura Ulun Danu Beratan — oryginalna balijska świątynia, wybudowana na jeziorze, powstałym po wypełnieniu wodą krateru wygasłego wulkanu.
 • Tanah Lot — świątynia zlokalizowana na wysokim klifie nad oceanem, często reklamuje przewodniki i foldery o Bali oraz Indonezji.
 • Pura Tirta Empul — w znajdujących się w świątyni publicznych łaźniach miejscowa ludność dokonuje oczyszczenia poprzez rytualną kąpiel, wierząc w świętość tutejszej wody. Turyści odwiedzający świątynię również mogą skorzystać z łaźni.
 • Pura Taman Ayun — zbudowana w tradycyjnym balijski stylu świątynia uznawana jest za doskonały przykład lokalnej architektury.
 • Pura Lempuyang — świątynia, a właściwie kompleks świątyń, na który składa się 6 świętych miejsc jest popularnym celem wielu wycieczek ze względu na swoją niezwykłą architekturę i położenie. Aby zrobić sobie zdjęcie na tle widowiskowej „bramy niebios”, czeka się tu z reguły w długiej kolejce. Wcześniej jeszcze trzeba wspiąć się do ostatniej świątyni Pura Lempuyang Luhur, pokonując ponad 1,7 tysiąca schodów. Droga prowadzi dalej na szczyt Gunung Lempuyang. Co ciekawe najczęściej odwiedzana jest inna ze świątyń kompleksu – Pura Penataran Agung Lempuyang.
Kobieta w sukience na tle Pura Ulun Danu Beratan

Egzotyczne smaki, czyli gdzie i co zjeść podczas wakacji na Bali?

Głównym składnikiem dań kuchni balijskiej jest ryż. Podaje się go zarówno z warzywami, owocami morza, jak i mięsem drobiowym bądź wieprzowym. Ze względów religijnym Balijczycy nie jadają wołowiny. Dania są wyraźnie przyprawione, najczęściej czosnkiem, imbirem, kurkumą, chili, kolendrą. Wakacje na Bali to dla niejednej osoby rzadka okazja spróbowania egzotycznych owoców jak rambutan, pitaja, mangostan bądź durian, uważany za najbardziej śmierdzący owoc świata (do tego stopnia, że nie można go wnosić na pokład samolotu).

Nawet podczas wakacji w hotelu z All Inclusive, warto spróbować lokalnych specjałów. Na Bali najniższe ceny są w prostych ulicznych knajpkach i na rodzinnych stoiskach zwanych warung. Posiłek w takim miejscu kosztuje zaledwie kilka dolarów. W bardziej eleganckich lokalach ceny są oczywiście wyższe, ale wciąż przystępne. Alkohol jest droższy niż w Polsce. Znanymi, lokalnymi trunkami są wina palmowe oraz ryżowe, jednak zalecane jest spożywanie alkoholu z pewnego źródła tj. restauracji, sklepów czy dobrej klasy hoteli.

Typowe potrawy na Bali to między innymi pieczona kilka godzin bądź smażona wołowina (tzw. babi kecap), sate ayam, czyli kurczak z sosem orzechowym, soto ayam – pikantna zupa z kurczakiem i makaronem. Z drobiowych dań popularny jest również lawar z dodatkiem posiekanego kokosa.

Tradycyjne jedzenie na Bali - wegetariańskie curry

Zakupy na Bali — jakie pamiątki warto przywieźć?

W miejscowościach odwiedzanych przez turystów otwarte są sklepiki, stragany i targi, na których można zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki z egzotycznych wakacji na Bali. Co warto kupić? Popularne jest lokalne rękodzieło np. plecione torebki z naturalnych materiałów, chustki sarong, drewniane figurki zwierząt, kolorowe obrazy.

W wielu miejscach ceny pamiątek są zawyżone, bo sprzedawcy oczekują, że turysta będzie się targować. Przy głównej ulicy w Ubud znajdują się butiki odzieżowe przypominające te europejskie, jednak ceny w nich są znacznie wyższe. Należy pamiętać, aby nie kupować na Bali produktów wykonanych z roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wywóz takich przedmiotów z Indonezji jest nielegalny.

Alkohol i papierosy na Bali

Do Indonezji 1 osoba dorosła może legalnie wwieźć 1 litr alkoholu. Kontrole na lotnisku są rzadkością.

Ceny alkoholu w sklepach są dość wysokie.

Piwo 0.5l – ok. 10 zł (małe piwo zaś to koszt około 6 zł)

Wódka 0,5l – 30-50 zł (popularna wódka na Bali – Iceland)

Wino 0,7l – co najmniej 20-25 zł (przy czym wina importowane są znacznie droższe)

Papierosy na Bali są dość tanie. Jedna paczka papierosów kosztuje 6-8 zł.

Wczasy na Bali

Bali to piękna indonezyjska wyspa, która oferuje nieskończone możliwości wakacyjnej przygody.

Jeśli szukasz miejsca na relaksujące wczasy i wypoczynek, na Bali znajdziesz mnóstwo piaszczystych plaż do wyboru. A jeśli szukasz czegoś bardziej aktywnego, możesz odkryć wiele świątyń i pól ryżowych na wyspie.

Bali jest również domem dla bogatej kultury, o której możesz dowiedzieć się więcej zanurzając się w lokalnych tradycjach. Bez względu na to, czego szukasz, Bali z pewnością ma coś do zaoferowania. Dlaczego więc nie zacząć planować swojej podróży już dziś?

2022 to idealny rok, aby wybrać wczasy na Bali i doświadczyć wszystkiego, co ta niesamowita wyspa ma do zaoferowania.

Kliknij i zobacz pełną ofertę na wczasy na Bali już teraz!

Dlaczego warto lecieć na Bali?

O fenomenie Bali świadczy fakt, że sporo osób zakochanych w wyspie dzięki spędzonym tutaj wakacjom postanowiło na niej zamieszkać. Wystarczy pamiętać o przedłużeniu wizy przed upływem miesiąca oraz dysponować środkami finansowymi pozwalającymi na życie na Bali. W zależności od wymagań co do zakwaterowania i innych potrzeb średnie polskie wynagrodzenie pozwoli pokryć miesięczne utrzymanie na Bali. Oferty pracy zdalnej, których obecnie nie brakuje, umożliwiają zarabianie z dowolnego miejsca na świecie.

Wakacje na Bali mogą być prawdziwą ucztą dla zmysłów i niezapomnianym przeżyciem. Na tej indonezyjskiej wyspie lasy tropikalne, tarasy ryżowe czy tajemnicze zabytki przeplatają się z gościnnością i serdecznością mieszkańców. Nie licząc trudnych warunków na drogach, rzadko tu dochodzi do niebezpiecznych dla turystów sytuacji. Chłonąc atmosferę tego miejsca oraz odpoczywając na piaszczystych plażach, można szybko poczuć klimat tropikalnych wakacji.

Bali nie jest pozbawione wad i pewnie nie jest to kierunek dla każdego, jednak warto przekonać się o tym osobiście. Wyspa Bali z łatwością zauroczy wielbicieli zwiedzania, beztroskiego wypoczynku pod palmami, nurkowania wśród raf koralowych oraz szaleństwa podczas uprawiania sportów wodnych.

Poranek w łóżku na Bali - para leży w łóżku z widokiem na morze i plażę

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation