A view of the white village of Mias. Andalusia. Spain

Mijas

W samym sercu zachodniego wybrzeża Costa del Sol na zboczu góry o tej samej nazwie rozciąga się miasto Mijas. Jego historyczne centrum (uznane za miejsce historyczno-artystyczne w 1969 r.) ma układ pochodzenia arabskiego z bielonymi ulicami, które są zaimprowizowanym balkonem z widokiem na Morze Śródziemne.

Właśnie jego uprzywilejowane położenie geograficzne między morzem a górami sprawia, że ​​posiada nieskończone uroki, które stawiają go wśród najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w województwie. W okolicach miasteczka zachowały się stanowiska archeologiczne, będące świadkami bogatej prehistorycznej przeszłości miasta.

Arena walk byków o owalnym kształcie, kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia lub sanktuarium Virgen de Peña (XVII w.), patronki miasta, to tylko niektóre zabytki. Nie wolno nam zapominać o innych atrakcjach, które oferuje Mijas, takich jak gastronomia obfitująca w tradycję kulinarną Andaluzji, oraz głęboko zakorzenione jarmarki i festiwale.

Białe uliczki w Mijas Pueblo

Wąskie, kręte i starannie wybrukowane uliczki w zestawieniu z białymi elewacjami domów i niebieskimi donicami pełnych kwiatów i ziół to wizytówka Mijas. Mocnymi andaluzyjskimi akcentami widocznymi na ulicach miasteczka są liczne schody wyłożone kolorowymi ceramicznymi kaflami azulejos, sklepy oferujące różnego rodzaju rękodzieła jak porcelana, wyroby skórzane, tkaniny czy biżuterię. 

Street with flowers in the Mijas town, Spain.
Vladimir Sazonov / stock.adobe.com

Spacerując w kierunku Plaza de la Constitución warto zatrzymać się przy polskim akcencie którym jest mały pomnik pamięci na murze poświęcony kapitanowi piechoty Wielkiego Księstwa Warszawskiego Franciszkowi Młokosiewiczowi. Zasłynął w bitwie pod Fuengirolą, pokonując brytyjski oddział lorda Blayneya. W Mijas zajął ratusz pod garnizon, którego był dowódcą z ramienia francuskiej Armii Imperialnej aż do końca 1811 roku.

Mijas, andaluzyjskie białe miasteczko – z czego słynie?

Dzięki uprzywilejowanemu położeniu z Mijas Pueblo, a dokładnie z Mirador y Jardines de la Muralla podziwiać można panoramę części wybrzeża Costa del Sol. Oprócz nieziemskich widoków, śnieżnobiałe Mijas słynie z kilku nietypowych atrakcji:

1. Oślich taksówek, będących dawniej głównym środkiem transportu mieszkańców
2. Najmniejszej fabryki czekolady.
3. Unikatowej w skali kraju areny byków – korridy.
4. Muzeum miniatur.

Taksówki Osiołki – Burro Taxi

W latach 60, wraz z boomem turystycznym na Costa del Sol, wielu turystów odwiedzających Mijas zatrzymywało miejscowych rolników powracających z pracy na roli, by móc sfotografować ich osły oferując w zamian mały napiwek. Mieszkańcy szybko zrozumieli, że zainteresowanie turystów osłami może przełożyć się na zarobek i tak powstał nowy regionalny biznes nazywany Burro Taxi. Na grzbiecie ich taksówek-osiołków możemy wybrać się na krótką wycieczkę po mieście.

Przejażdżka oślą taksówką na grzbiecie kosztuje 15 euro, zaprzężoną dorożką dla maksymalnie dwóch osób 20 euro.

Close up of colorful decorated donkeys famous as Burro-taxi waiting for passengers in Mijas, a major tourist attraction. Andalusia, Spain
dziewul / stock.adobe.com

Mayan Monkey Mijas, czyli najmniejsza fabryka czekolady na świecie.

Ta maleńka wytwórnia czekolady produkcję swoją opiera tylko na regionalnych i naturalnych produktach. Na miejscu poznamy historię fabryki, zobaczymy stare i ówczesne narzędzia do jej produkcji oraz możemy wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzymy trzy tabliczki ulubionego smaku i z ulubionymi dodatkami jak migdały, kardamon, chili, curry czy suszone owoce. Fabryka oferuje także czekoladę na gorąco oraz lody domowej produkcji.

Nazwa fabryki czekolady w Mijas nawiązuje do słowem Mayan do Majów, którzy jako pierwsi zaczęli wytwarzać kakao około 3000 lat temu oraz Monkey czyli małp, które żywiły się owocami kakaowca.

Mayan Monkey Mijas Chocolate Factory znajdziemy na Plaza Virgen de la Peña, 15.

Otwarta jest 7 dni w tygodniu od 10:30 do 21:00, w warsztatach wziąć można udział od 10:30 do 17:00 z wcześniejszą rezerwacją. Koszt warsztatów to około 9,90 euro.

Plaza de Toros – arena korridy

Unikatowa Plaza de Toros, czyli arena walk byków w Mijas. Plaza de Toros w Mijas to unikatowy w skali Hiszpanii obiekt o owalnym kształcie położony na skale. Zbudowana w 1900 roku by dostarczać mieszkańcom rozrywki w postaci show. Aktualnie walki odbywają się okazjonalnie i towarzyszą im pokazy flamenco i koni andaluzyjskich.  

Pokaz trwa około 2 godzin. Wstęp mają także dzieci. Korrida kojarzy się z zabijaniem byków, Novillada sin Picadores to pokazy, podczas których nie jest przelewana krew zwierząt. 

Ceny biletów zaczynają się od 50 euro i zakupić je można za pośrednictwem hotelu, biura podróży lub online. Obiekt otwarty jest codziennie od 10:00 do 21:00.

PLAZA DE TOROS DE MIJAS
javiermato / stock.adobe.com

Carromato de Mijas – muzuem miniatur

To prywatna kolekcja Juana Elegido Millána znanego pod pseudonimem profesor Max, ekscentrycznego magika, który jeździł po świecie wystawiając spektakl zatytułowany Człowiek i walizka . Z zamiłowania podróżnik i kolekcjoner dzieł sztuki, lecz bez domu i stałego źródła dochodu stworzył znaną na świecie kolekcję najmniejszych rzeczy liczącą ponad 30 tysięcy eksponatów, wycenionych w tamtych latach na sto milionów peset. Więcej na temat ciekawej historii powstania muzeum miniatur i nieprzeciętnego życia profesora Maxa znaleźć można na oficjalnej stronie.

Muzeum Miniatur znajduje się na Avenida del Compás, b/n w Mijas Pueblo. Otwarte jest 7 dni w tygodniu od 10:00 do 20:00. Bilet normalny kosztuje 3 euro, dla dzieci 1,5 euro.

Inne zabytki – co jeszcze warto zobaczyć w Mijas

Sanktuarium Matki Boskiej, patronki Mijas

Sanktuarium Matki Boskiej w Mijas jest malutką kapliczką znajdująca się obok punktu widokowego Compás. Znajduje się na nim wizerunek Matki Boskiej z Peña, patronki Mijas, który według legendy został odkryty w 1586 roku przez dwoje pastuszków, których do tego miejsca przyprowadziła gołębica. Objawienie Matki Boskiej we wnętrzu jaskini przyczyniło się do ustanowienia miejsca jako świętego. Od tego czasu sanktuarium gromadzi rekwizyty religijne. Ołtarz zdobi obraz patronki Mijas, Virgen de la Peña

Ermita de la Virgen de la Peña znajduje się na Avenida del Compás, 7. Otwarta jest codziennie. Wstęp jest bezpłatny.

Kościół Niepokalanego Poczęcia w Mijas Pueblo.

Iglesia de la Inmaculada Concepción znajdziemy w górnej części miasta. Kościół został zbudowany w XVI wieku na ruinach starego meczetu z inicjatywy biskupa Bernardo Manrique. Świątynia ma trzy nawy spoczywające na marmurowych kolumnach. Kościół przeszedł kilka rekonstrukcji podczas których odnaleziono pochodzące najprawdopodobniej z okresu renesansu freski apostołów nieznanego autora.

Kościół Niepokalanego Poczęcia w Mijas położony jest na Paseo de la Muralla obok Audytorium i areny walki byków. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Don Quijote w Mijas.

Museo Art Don Quijote w Mijas to prywatna ekspozycja malarstwa dotycząca najpopularniejszej postaci w hiszpańskiej literaturze od 1605 roku, roku wydania przez Miguela de Cervantesa powieści Don Kichote z La Manchy. W niewielkim muzeum znajdziemy sporą kolekcję obrazów, rysunków i innych ciekawych przedmiotów.

Muzeum sztuki Don Quijote w Mijas Pueblo znajduje się na Plaza Virgen de la Peña, 13. Otwarte jest codziennie od 10:00 do 20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Centrum Las Lagunas

Surowy krajobraz gór ustępuje łagodnemu wybrzeżu, na którym znajduje się centrum Las Lagunas. Obszar ten stanowi przemysłowe i handlowe centrum gminy. Tam możemy również korzystać z jego obiektów sportowych i kulturalnych, podkreślając Teatro de Las Lagunas.

Wycieczki w Mijas z przewodnikiem

Linia brzegowa i plaże Mijas

Mijas ma szeroką i dobrze utrzymaną linię brzegową, gdzie połączenie plaży, natury i słońca oferuje bardzo przyjemne i wyjątkowe wrażenia. Gastronomia z owocami morza i śródziemnomorska gościnność to idealne uzupełnienie.

Na plażach Mijas znajduje się dziewięć flag Q jakości turystycznej i trzy niebieskie flagi, gwarantujący w ten sposób zachowanie naturalnych walorów wybrzeża.

La Cala, centralne jądro 12-kilometrowej linii brzegowej gminy, znajduje się tuż przy wybrzeżu Mijas. W La Cala, mieście o długiej tradycji rybackiej, znajduje się jedna z najważniejszych wież strażniczych w gminie: Torreón de La Cala i Senda Litoral.

Zarówno klimat, jak i krajobraz Mijas oferują nam niezliczone możliwości uprawiania sportu;

Paralotniarstwo, lotniarstwo, oznakowane szlaki turystyczne w Sierra de Mijas i ogólnie sporty górskie. Możesz grać w golfa na wielu polach i spędzić niezapomniany dzień w parku wodnym Aquamijas.

Senda Litoral

200-kilometrowa trasa dla pieszych i rowerzystów, która łączy plaże i porty na całym wybrzeżu Costa del Sol. Wycieczka otwiera okno do miejsc, których mogłeś nie znać, trasa prowadzi przez wyjątkowe enklawy, wieże strażnicze o znaczeniu kulturowym i historycznym, śródziemnomorskie wydmy, które są domem dla chronionej flory i fauny, pięknymi zakątkami do obserwowania ptaków morskich, a nawet waleni (które są znalezione na morzu).

Ścieżka jest oznaczona sygnaturą GR92; posiada własne logo i stronę internetową (www.sendalitoral.es).

Gente paseando por la senda litoral de Mijas en un dia soleado de invierno
Juanmi / stock.adobe.com

Lokalne festiwale

Festiwale odbywają się w pierwszej połowie września, oddając hołd świętej patronce, Virgen de la Peña. 17 stycznia to święto San Antón (w Osunillas, półtora kilometra od miasta), patrona zwierząt, do którego ludzie udają się ze swoimi pupilami, aby je pobłogosławić, oraz dzień Carmen (16 lipca) z procesją w La Cala. Na uwagę zasługuje również Festiwal Teatralny Villa de Mijas, jedno z głównych letnich wydarzeń w Mijas.

Poza wymienionymi wydarzeniami, przez cały rok w całej gminie można uczestniczyć w wielu innych zajęciach, takich jak tańce na świeżym powietrzu, pielgrzymki, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne. Również w ramach programu Vivemijas de Noche w miesiącach lipcu i sierpniu czeka nas trasa tapas, targ rękodzieła i występy muzyczne.

W dziedzinie rzemiosła do dziś zachowały się prace polegające na wytłaczaniu w srebrze, trawie esparto i wiklinie. W aspekcie gastronomicznym, oprócz wielu istniejących międzynarodowych restauracji, możemy wyróżnić lokalne potrawy, takie jak salmorejo, maimones, cachorreñas i gazpachuelo, oraz typowe słodycze, takie jak karmelizowane, buñuelos i hornazos, wszystkie odziedziczone po czasach arabskich.

Jak dostać się do Mijas ?

Do Mijas Pueblo najłatwiej i najszybciej dojedziemy samochodem, bezpłatną autostradą A7. Miasteczko położone jest 22 kilometry na zachód od lotniska w Maladze w kierunku na Gibraltar.

Auto zaparkować najlepiej na płatnym dużym parkingu miejskim (Pl. Virgen de la Peña, 26, 29650 Mijas, Málaga, Hiszpania) Parking na cały dzień kosztuje 1 euro.

decorated facade of house with flowers in blue pots in Mijas, Spain
dziewul / stock.adobe.com

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation