Benalmádena is a town on southern Spain's Costa del Sol, known for its beaches . Puerto marina is a buzzing part of Benalmadena, which has 1100 moorings for boats and an array of shops and cafes

Benalmádena

Benalmádena położona jest zaledwie 20 km od Malagi i 40 km od Marbelli. Miasto to jest uwielbiane przez Brytyjczyków, ale nie tylko. Wysoka jakość usług sprawia, że do znajdującego się tu portu Puerto Marina cumują goście z wszystkich stron świata, a kosmopolityczna atmosfera sprawia, że trudno myśleć o czymś innym, niż tylko o błogim odpoczynku i świetnej zabawie. Ta część Costa del Sol jest szczególnie polecana rodzinom z dziećmi, ponieważ obfituje w dużą ilość atrakcji przygotowanych dla najmłodszych.  

Benalmádena to oaza położona w strategicznym punkcie wybrzeża Malagi, która oferuje najszerszą gamę parków rozrywki i zajęć rekreacyjnych na całym wybrzeżu Costa del Sol.  Benalmádena znajduję się 241 metrów nad poziomem morza i 2,7 kilometra od wybrzeża, zachowuje smak tradycji i urok andaluzyjskich górskich wiosek. Ze względu na swoje bezkonkurencyjne położenie jest punktem, z którego można podziwiać całe wybrzeże Costa del Sol.

Oficjalnie mieszka tu około 70 000 osób. Nieoficjalnie stałych bywalców jest w mieście więcej, bo w szczycie sezonu tłumy turystów zwiększają tę liczbę aż trzykrotnie

Benalmádena, Málaga
Alicia / stock.adobe.com

Zamek El Bil Bil czy Zamek Colomares to jedne z najbardziej znanych i niezapomnianych miejsc na wybrzeżu. Warto tu przyjechać, aby cieszyć się nocnymi wyjściami, sportami wodnymi, muzyką na żywo, wspaniałymi plażami i pierwszorzędną gastronomią, zdolną zaskoczyć najbardziej wykwintne podniebienia. 

Trzy dzielnice Benalmadeny 

Benalmádena Pueblo

Najstarsza część miasta, w której zachwyca między innymi typowa dla Andaluzji, urocza zabudowa pełna białych domów, wąskich uliczek i uginających się pod kolorowymi kwiatami balkonów. W tej dzielnicy znajdziesz też pięknie odnowiony fragment Starego Miasta oraz kilka ciekawych atrakcji takich jak: motylarnia (Mariposario Benalmádena)Muzeum Archeologiczne (Museo de Benalmádena), czy zamek Castillo de Colomares

Benalmádena Costa

Druga dzielnica to Benalmádena Costa. Jest to nowa część miasta rozciągająca się wzdłuż wybrzeża. To tutaj znajduje się najwięcej hoteli, restauracji, klubów nocnych, dyskotek i sklepów. Najpopularniejsze atrakcje w tej dzielnicy to: port Puerto Marinadelfinarium Selwo Marina oraz park miejski La Paloma

Arroyo de Miel

Trzecia dzielnica Benalmadeny. Łączy ona dwie wyżej wymienione, a większość jej zabudowy stanowią budynki mieszkalne. Najważniejszą atrakcją Arroyo de Miel jest kolejka linowa Teleférico Benalmádena, która pozwala spojrzeć na wybrzeże Costa del Sol z wysokości 771 m n.p.m. Jeśli natomiast szukasz bardziej szalonej zabawy, koniecznie odwiedź Tivoli World – park rozrywki z ponad 40 atrakcjami w środku! 

Dojazd do Benalmádeny

Do Benalmádeny można dojechać z Malagi autobusem. Linia M-110 (Málaga-Torremolinos-Benalmádena) zatrzymuje się na stacji kolejowej María Zambrano do przystanku Torrenueva w Benalmádena. Bilet kosztuje ok 1,70 €, a podróż trwa 45 minut. Jeśli wolisz jechać pociągiem, pociąg podmiejski C1 zabierze Cię ze stolicy Malagi (Centro Alameda, dworzec kolejowy lub lotnisko) do Benalmádena. Podróż trwa 30 minut, a bilet kosztuje 2,05 €.

Krótka historia Benalmádeny

Fenicjanie jako pierwsi przybyli na te tereny, promując wymianę kulturalną skoncentrowaną na technikach rolniczych, handlu i hodowli. Później przybyli Rzymianie. Można znaleźć po nich wiele śladów, takich jak kopalnia soli w Benal Roma i inne małe obiekty w rejonie Capellanía i Torremuelle. Mówi się, że po Rzymianach Arabowie nazwali to miasto Ibn al-ma'din, co dosłownie oznacza „Synowie Kopalni”, ze względu na dużą liczbę złóż mineralnych, które istniały od czasów rzymskich.

Co warto zobaczyć w Benalmádena?

Benalmádena to jedno z ulubionych miejsc zagranicznych turystów (którzy również tu mieszkają). Z tego powodu ulice miasta pełne są kontrastów między zakorzenionymi tradycjami hiszpańskimi, a tradycjami należącymi do obcych kultur. Z tego powodu podczas wyjazdu do Benalmádeny należy zawsze mieć oczy szeroko otwarte i starać się w jak największym stopniu wchłonąć specyficzną atmosferę, którą tutaj oddychamy.

La Niña de Benalmádena

Jednym z symboli miasta jest „Niña de Benalmádena”, brązowy posąg dziewczyny, która znajduje się na Plaza de España od późnych lat 60. Stworzony przez Jaime'a Pimentela, przewiduje ożywienie lokalnej gospodarki dzięki turystyce i kultury międzynarodowej. Świadczy o życzliwości mieszkańców wobec turystów. Replikę pomnika można podziwiać w Brukseli, symbolizującą partnerstwo między dwoma miastami.

Museo de Arte Pre-colombino «Felipe Orlando»

Jeśli chcesz zobaczyć ukryte skarby, nie możesz przegapić wizyty w Muzeum Archeologicznym, gdzie możesz podziwiać kolekcję dzieł prekolumbijskich, podarowanych miastu przez kubańskiego malarza Felipe Orlando, kiedy przeprowadził się do Hiszpanii.

Zamek Colomares

Fortyfikacje Benalmádena są dość znane. Zamek Colomares, który został zbudowany w 1987 roku jako hołd dla Kolumba i odkrycia Ameryki, ma niezwykłe widoki na Morze Śródziemne i połączenie elementów renesansu, mudejar i gotyku w swojej architekturze.

View at the Colomares castle in Benalmadena, dedicated of Christopher Columbus - Spain
milosk50 / stock.adobe.com

Zamek Bil- Bill

Zamek Bil-Bil był prywatnym domem zamożnej rodziny francuskiej od lat 30. XX w. Po przejściu z jednej rodziny do drugiej został ostatecznie kupiony przez Radę Miejską i przekształcony w centrum sztuki, w którym odbywają się wesela. Zamek jest miejscem, w którym odbywa się największa liczba ślubów w prowincji Malaga.

View of Bil Bil castle (Castillo Bil Bil). Bil-Bil Castle is one of Benalmadena's most iconic landmarks and one of the most popular attractions for visitors. Malaga, Spain.
dbrnjhrj / stock.adobe.com

Stupa de Iluminación

Ten 33-metrowy buddyjski pomnik został stworzony w 2003 roku i jest poświęcony światowej harmonii, dobrobytowi i pokojowi. Stupa Benalmádena symbolizuje oświecenie Buddy, przebudzony umysł. Ponadto jest największa w Europie i w przeciwieństwie do innych stup posiada w swojej wewnętrznej strukturze pokój do medytacji.

Stupa znajduje się w El Retamar, w Benalmádena Pueblo. Linia autobusowa L2 (do Benalmádena Pueblo), M112 (do Mijas), M121 (do Mijas) zatrzymuje się na „Estupa Tibetana”, tuż obok Stupy.

Godziny otwarcia (mogą się różnić w zależności od sezonu):

Od wtorku do soboty: 10:00 – 14:00; 16:30 – 20:00

Niedziele: 10:00 – 14:30; 16:30 – 20:00

Poniedziałki: zamknięte

Stupa von Spanien
Marion / stock.adobe.com

Iglesia de Santo Domingo

Kościół Santo Domingo to najstarszy kościół w Benalmádena, znajduje się na wspaniałym Plaza de Santo Domingo, w pobliżu Jardines del Muro. Kościół został zbudowany w XVII wieku i został w ostatnich czasach całkowicie odnowiony. Ogrody zaprojektowane przez kanaryjskiego artystę Césara Manrique oraz plac stają się spektakularnym punktem widokowym, z którego w najbardziej słoneczne dni można zobaczyć całe miasto, morze, a nawet wybrzeże Afryki.

Aby dostać się na plac, można wybrać się na spacer z dolnej części Benalmádena lub skorzystać z bezpłatnej windy z parkingu El Chorrillo.

Puerto Marina de Benalmádena

Rozwój tego obszaru zapewnia miastu naprawdę ważne usługi i infrastrukturę, takie jak Puerto Marina, Tivoli World (jeden z pierwszych hiszpańskich parków rozrywki) czy kasyno Torrequebrada, które zostało otwarte w 1980 roku i jest jednym z najpopularniejszych w tej strefie. Puerto Marina to jeden z najbardziej spektakularnych kompleksów mieszkalno-portowych na świecie. Kilkukrotnie została wyróżniona jako „Najlepsza marina na świecie” dzięki 1100 miejsc do cumowania. Również dzięki pogodzie (średnia roczna temperatura wynosi 22ºC). Marina ma świetny kalendarz imprez i zajęć na cały rok. Ponadto mieści się w nim Sea Life Benalmádena, akwarium z programami ochrony, w którym będziesz miał okazję poznać życie pod wodą.

Akwarium SEA LIFE Benalmádena

Akwarium posiada około 2500 zwierząt morskich z różnych stref, w tym rekiny, żółwie morskie, raje, meduzy i rozgwiazdy. Pokazywane są w 30 zbiornikach. Jeden ze zbiorników pozwala na oglądanie z bliska i dotykanie niektórych zwierząt.

Mariposario​ – Motylarium

Ogród Motyli Benalmádena to największa przestrzeń poświęcona motylom w Europie. Mieści się w budynku w tajskim stylu, którego materiały pochodzą właśnie z Tajlandii. Farma motyli znajduje się tuż obok Stupy, z którą tworzy konceptualną harmonię. W szklanym ogrodzie o wysokości 8 metrów i powierzchni 900 metrów kwadratowych żyje 1500 egzotycznych motyli należących do 150 różnych gatunków z całego świata.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty: od 10:00 do 19:30

Cena: Bilet normalny: 10 € Dzieci (2-12 lat) i powyżej 65 lat: 8,50 €

Teleférico y Jardín de las Águilas – Wjazd kolejką na Calamorro w Benalmadenie, kolejka linowa i Ogród Orłów

Kolejka linowa Benalmádena prowadzi z parku Tivoli na szczyt Monte Calamorro, na wysokość 771 metrów. Można stąd podziwiać bajkowe widoki i skorzystać ze szlaków pieszych. Ponadto, jeśli kupisz bilety online, zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Podróż w obie strony kosztuje 11,90 € dla dorosłych i 9,50 € dla dzieci, seniorów i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, sprawdź oficjalną stronę kolejki linowej Benalmádena, gdzie znajdziesz również wszystkie informacje związane z wystawą ptaków drapieżnych. Ta aktywność jest obowiązkowa dla miłośników zwierząt. Jardín de las Águilas znajduje się w pobliżu zamku Colomares i oferuje programy regeneracji dla ponad 160 ptaków drapieżnych, w tym sów, jastrzębi, sępów i oczywiście orłów.

Selwo Marina

Selwo Marina to Park morski Andaluzji, który dostarcza swoim gościom przydatnych informacji na temat fauny morskiej, która żyje w parku (między innymi delfiny, pingwiny, flamingi i gady). Istnieje kilka programów ochronnych, których celem jest zachowanie i obrona fauny morskiej. Sprawdź godziny otwarcia i bilety na oficjalnej stronie Parku.

Ważne! Możesz kupić Selwopack za 36 €, z którym możesz wejść do Selwo Aventura w Esteponie, Selwo Marina i skorzystać z kolejki linowej.

Parque de la Paloma

Tuż obok Selwo Marina znajduje się ten park Paloma o powierzchni 200 000 metrów kwadratowych, który został otwarty w połowie lat 90. W parku między jeziorami, które tworzą jego krajobrazu, znajdują się również place zabaw, kawiarnie i kioski.

Benalmádena – wykup wycieczkę

Festiwale i targi w Benalmádena

Benalmádena ma kilka uroczystości, które warto zobaczyć. Oprócz klasycznych (3 Króli, Wielkanoc, Karnawał) w mieście odbywają się osobliwe jarmarki, takie jak: Argentyński Festiwal Hiszpański.

Kiedy: w marcu ( od 22 do 24) Gdzie: Plaza de la Mezquita de Arroyo de la Miel

Co: występy muzyczne w różnych stylach (tango, rock, flamenco), dania kuchni argentyńskiej i hiszpańskiej oraz pokazy dla najmłodszych.

Najlepsze plaże w Benalmádena

Gmina Benalmádena w Maladze położona jest na wybrzeżu Malagi i słynie na całym świecie ze swoich doskonałych plaż. Rozciągają się one wzdłuż 20-kilometrowego wybrzeża, gdzie można kąpać się, nurkować lub po prostu odpocząć nad brzegiem morza.

Większość wybrzeża jest bardzo dobrze wyposażona, z prysznicami i wypożyczalnią leżaków, a także kilkoma barami na plaży i barami, w których można skosztować najlepszego smażonego „pescaíto” i słynnych szaszłyków z sardynek.

Plaża Bil-Bil – Arroyo de la Miel – Los Melilleros

Piaszczysta 400 – metrowa plaża znajduje się w centrum miasta Arroyo de la Miel i jest bardzo popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten obszar. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza plaża w tym miejscu, częściowo ze względu na promenadę, przy której znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na całym wybrzeżu Costa del Sol, zamek El Bil Bil.

Plaża Benalnatura

Jest to jedna z plaż nudystów w okolicy i znajduje się obok plaży Las Viborillas. Ma długość 350 metrów i jest otoczona bujną roślinnością.

Plaża Viborilla

Plaża La Viborilla jest nie lada niespodzianką. Ukryta pomiędzy licznymi palmami i małym laskiem, dla wielu jest to najpiękniejsza plaża na wybrzeżu Benalmádena. Plaża składa się z zestawu małych zatoczek, które są tak kameralne, ciche – idealne do relaksu i cieszenia się przyrodą w jej najczystszej postaci.

Plaża Fuengirola

Ta plaża znajduje się na granicy gminy Fuengirola z Benalmádena. Ma znacznie łagodniejsze fale niż inne lokalne plaże i jedną z najdłuższych promenad w Hiszpanii. Idealna, aby móc wybrać się na dobry spacer i cieszyć się zachodem słońca.

Plaża Carvajala

Znajduje się również w gminie Fuengirola i posiada plażę z drobnego żwiru i ciemnego piasku, która ma ponad 1400 m długości. Słynie ze spokojnych wód i niskich fal, gorąco polecam, jeśli chcesz przyjechać tu małymi dziećmi.

Plaża Carihuela

Jest to najdłuższa plaża w okolicy Torremolinos, z piaszczystym obszarem z drobnego, ciemnego żwiru o długości ponad 2100 m. Jego powierzchnia rozciąga się od plaży Bajondillo do przystani Benalmádena. Posiada liczne bary plażowe, w których można podziwiać piękne widoki przy aperitifie.

Perłowa Plaża

Jest to jedna z najmniejszych i najbardziej prywatnych plaż w tym mieście. Ma długość 100 m i znajduje się między dwoma sztucznymi falochronami, które służą jako ochrona przed wiatrem, dzięki czemu jego fale są bardzo spokojne.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 2 Ocena: 5]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation