Spain. Torremolinos. Costa del Sol, Andalusian White Village

Torremolinos

Torremolinos – turystyczne miasteczko, pierwszy kurort Costa del Sol. Co warto zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje miasto? Regionalne jedzenie i najpiękniejsze plaże.

Gdzie leży Torremolinos?

Torremolinos znajduje się w południowej części Hiszpanii, a konkretnie na Costa del Sol, andaluzyjskim regionie obejmującym część wybrzeża prowincji Malaga. To miasteczko turystyczne na słonecznym wybrzeżu oddalone zaledwie kilka kilometrów od lotniska w Maladze i około 15 kilometrów od centrum Malagi.

Gmina Torremolinos to wąski pas wybrzeża Morza Śródziemnego u podnóża gór Sierra de Mijas w regionie Andaluzja. Tutejsze widoki są nieziemskie – od północy szczyty pokryte są jeszcze wiosną śniegiem a od południa roztacza się horyzont morza.

Skąd pochodzi nazwa Torremolinos?

Nazwa miasteczka Torremolinos pochodzi od dwóch słów: torre czyli wieża i molinos czyli wiatraki. Dawniej występowało tutaj wiele młynów wodnych. Obecnie zachowany jest tylko jeden i znajduje się na terenie ogrodu botanicznego Molino de Inca.

Najstarszymi dzielnicami miasta są La Carihuela na południu i El Bajondillo na północy. Torremolinos to prawie 7 kilometrów plaż kilka parków oraz ogrom atrakcji turystycznych, także tych kulinarnych. Główną ulicą miasta jest Calle San Miguel, od imienia patrona miasta. To tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości miejskie w tym Feria San Miguel we wrześniu każdego roku.

Najlepsze atrakcje turystyczne w Torremolinos

Wieża Młynów

Wieża Młynów – Jedną z najważniejszych rzeczy wartych zobaczenia w Torremolinos jest niewątpliwie Torre Pimentel. Początkowo znany jako Torre de los Molinos, to właśnie ten budynek dał miastu nazwę. Zbudowany przez Nasrydów na początku XIV wieku, jako część łańcucha wież obronnych, które zostały zbudowane wzdłuż wybrzeża Malagi.

Wieża ma 12 metrów wysokości, dwie kondygnacje, okna na morze i taras. Obecnie jest to zasób o znaczeniu kulturowym i dziedzictwie historycznym Hiszpanii i jest bez wątpienia ikoną miasta, której nie można przegapić. Znajdziesz go idąc w górę Cuesta del Tajo, pięknego deptaka pełnego sklepów i barów.

Facade of a traditional andalucian house with a ancient tower in the touristic village of Torremolinos, Malaga in Spain. White building with flowers in the balconies.
elroce / stock.adobe.com

Centrum Torremolinos

W centrum Torremolinos znajdują się najważniejsze ulice i place miasta. Zaczynając od Cuesta del Tajo, deptaka ze schodami, który prowadzi do Plaza de San Miguel, gdzie znajduje się piękny kościół o tej samej nazwie. Później słynna ulica Calle San Miguel, która kończy się na Plaza Costa del Sol.

Centrum ma piękną architekturę, która łączy tradycję z nowoczesnością. Jeden z takich przykładów można znaleźć na Plaza Costa del Sol. W otoczeniu sklepów i restauracji codziennie spacerują zarówno turyści, jak i miejscowi. Znajdziesz w nim nowoczesną konstrukcję Arco de los Besos, która składa się z szeregu falujących pergoli nad placem.

Inne godne uwagi place to Plaza de la Nogalera i Plaza de Andalucía. Oba są położone w pobliżu Calle San Miguel. I wreszcie Plaza Pablo Picasso, gdzie znajduje się piękna Parafia Matki Dobrej Rady.

center of torremolinos, andalusia
jan_S / stock.adobe.com

Calle San Miguel

Kolejną z najważniejszych rzeczy wartych zobaczenia w Torremolinos jest ulica San Miguel. Miejsce będące epicentrum lokalnej i handlowej sceny miasta, słynie z dużej liczby wszelkiego rodzaju sklepów. Ulica rozpoczyna się za kościołem San Miguel Arcángel, bardzo blisko Wieży Pimentel, przechodzi przez Plaza de la Unión Europea i kończy się na Plaza Costa del Sol.

Dom Los Navajas

Kontynuując historyczną wycieczkę, kolejną z najważniejszych rzeczy do zobaczenia w Torremolinos jest Casa de los Navajas . Znajduje się na ulicy Antonio Navajas Ruiz w sercu Bajondillo, jest to piękna konstrukcja w stylu neo-mudéjar, zbudowana w 1925 roku, bardzo typowa dla niektórych hiszpańskich budynków.

Mozaiki i różne listwy charakteryzują się dużą precyzją i szczegółowością, dzięki czemu jest to obowiązkowa wizyta kulturalna i artystyczna. Chociaż nie jest bardzo duży, a wizyta krótka. Wstęp do Casa de los Navajas jest bezpłatny. Zamknięte w poniedziałek, od wtorku do niedzieli od 10:30 do 18:30.

La Casa de los Navajas - Torremolinos
lavillia / stock.adobe.com

Centrum Kultury im. Pabla Ruiza Picassa

Centrum Kultury im. Pabla Ruiza Picassa, znajdujące się na Calle de la Cruz, to budynek poświęcony propagowaniu różnych gatunków artystycznych. W miejscu tym odbywają się prezentacje, festiwale, projekcje oraz kameralne wystawy malarstwa i fotografii.

Jeśli potrzebujesz spokojnego miejsca, w budynku znajduje się duża biblioteka i przyjemna kawiarnia z oknami z widokiem na morze. Otwarte od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:00 i od 16:00 do 20:00. Dostęp jest darmowy.

Park akumulatorów

Parque de la Batería jest idealnym miejscem na spacery lub po prostu na chwilę wyciszenia. Wśród zalet tego parku o powierzchni 74 000 metrów kwadratowych jest to, że oprócz drzew i roślinności znajdują się w nim ścieżki odpowiednie do spacerów i ćwiczeń. Ma również sztuczne jezioro.

Battery Park. Torremolinos. Spain
Alex Tihonov / stock.adobe.com

Na jeziorze można wypożyczyć łódki. Z parku wychodzi punkt widokowy, zwany La Torre Mirador , skąd rozpościera się najlepszy widok na morze.

View of Torre Mirador in the Battery Park. Torremolinos, Spain
Alex Tihonov / stock.adobe.com

Park Wodny Aqualand

W Torremolinos bez wątpienia warto odwiedzić także Park Wodny Aqualand, idealny na rodzinne wakacje. Park ma wiele basenów i zjeżdżalni odpowiednich dla każdego. W Aqualandii znajduje się obszar o nazwie „Kidzworld”, w którym dla młodszych dzieci ustawiono małe baseny i zjeżdżalnie. Dla dorosłych przygotowano natomiast strefę Adrenaline Fun.

Otwarte codziennie od 11:00 do 19:00. Bilet wstępu: dorośli (11-64): 30 €, dzieci (5-10 lat) i emeryci: 22 €, dzieci (3-4 lata): 12 €.

Regionalna gastronomia

Sardynki to typowe danie z prowincjonalnych wybrzeży Malagi, a jego przygotowanie, choć proste, jest wykwintnym daniem, którego trzeba spróbować. Szaszłyk z sardynek można dostać w wielu restauracjach w centrum oraz w barach na plaży.

Grilled sardines. Andalusia, Spain
Andrei Nekrassov / stock.adobe.com

Zorganizowane lokalne wycieczki

W Torremolinos znajdują się 4 plaże : Bajondillo, Playamar, Carihuela i Los Alamos.

Bez wątpienia są jedną z głównych atrakcji Torremolinos.

El Bajondillo Beach jest najpopularniejszą i najbardziej zatłoczoną plażą w Torremolinos, ponieważ znajduje się w samym centrum.

Playa de Playamar znana również jako Playa de El Retiro, to miejska plaża, położona w centrum Torremolinos.

Playa de Carihuela to plaża zlokalizowana na południowym krańcu Torremolinos, w starej dzielnicy rybackiej.

Playa de la Carihuela, Torremolinos, Andalusia, Spain
COLORSPHOTOSTOCK / stock.adobe.com

Playa de los Álamos , to plaża leżąca na północnym krańcu Torremolinos, w dzielnicy o tej samej nazwie. Znana również jako Playa de El Cañuelo, jest to półmiejska plaża o długości 1500 metrów. Znajduje się daleko od centrum. Na Playa de los Alamos jest spokojnie i zdecydowanie mniej tłoczno.

Wybrzeże Torremolinos

Torremolinos, wspólnie z Benalmadeną, Fuengirolą i dalej na zachód Marbellą, tworzy nadmorski region turystyczny, który przez dziesiątki lat wyprzedza w rankingach inne ważne ze względów historycznych miasta Andaluzji, jak Sewillę czy Granadę. Ponad 7 kilometrowa linia brzegowa tworzy idealne warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 1 Ocena: 5]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz