Ibiza to trzecia pod względem wielkości wyspa w archipelagu Balearów. Ze względu na wyjątkowy klimat i bogatą infrastrukturę turystyczną co rok przyciąga setki turystów z całego świata. Urokliwe uliczki, hiszpańska architektura, a może piękne piaszczyste plaże? Sprawdź, jak możesz spędzić wakacje na Ibizie!
Dalt Vila – stare miasto i ślady historii
Na wyspie znajduje się miasto o ej samej nazwie – Ibiza położona jest na południowym zachodzie. Eivissa Dalt Vila oznacza w dosłownym tłumaczeniu „górne miasto Ibizy”. Określa w ten sposób najstarszą część miejscowości. Mieści się tutaj zabytkowa katedra Santa Maria wzniesiona w XIV wieku.
Z najwyższego miejsca Dalt Vila można cieszyć się pięknym widokiem na miasto oraz pobliski port. W większości stare miasto Ibizy wpisano na Listę światowego dziedzictwa Unesco. Z powodzeniem można zwiedzać je na własną rękę.
Zachody słońca na wyspie Es Vedra
Wyspa Es Vedra mieści się zaledwie kilkaset metrów od wybrzeża Ibizy. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością wśród miejscowych i turystów? Ze względu na swoją niezbadaną tajemnicę Warto wiedzieć, że ta niewielka wysepka jest jednym z trzech miejsc na Ziemi, jeśli chodzi o największą siłę pola magnetycznego. Twój telefon czy kompas w pobliżu Es Vedra zupełnie zwariuje. Oczywiście w związku z tym przez lata wokół wyspy narosło wiele legend i mitów.
Poza tym Es Vedra jest doskonałym miejscem na wypoczynek i seans z zachodzącym słońcem w tle. Z Ibizy dostaniesz się tam w ramach rejsu statkiem lub wycieczki na skuterach wodnych.
Ses Salines – Park Narodowy na Ibizie
Parc Natural de Ses Salines to miejsce, którego na Ibizie nie można przegapić. Mieści się w jej południowym rejonie i jest zakątkiem pełnym jezior, rzadko uczęszczanych plaż czy wyjątkowych gatunków roślin.
Od 1995 roku teren ten funkcjonuje jako rezerwat przyrody i również znajduje się się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Tu także znajdziesz idealne miejsce na malowniczy zachód słońca na Ibizie.
Miejscowość Sa Penya
Dawniej była to mało atrakcyjna, typowo rybacka wioska. Dziś jednak przekształcona w centrum nocnego życia wyspy. Szereg restauracji, barów i dyskotek to tylko niektóre z atrakcji przyciągających miłośników zabawy do rana.
Jednocześnie obszar ten uchodzi za niezwykle tolerancyjny i otwarty. Dobrze odnajdują się tutaj przedstawiciele społeczności LGBTQ.
Hippisowskie targi
Podczas tego typu wydarzeń znajdziesz dla siebie oryginalną pamiątkę z pobytu na Ibizie. To czas, w którym setki sprzedawców kolorowych strojów, rękodzieła czy ozdób oferują swoje towary turystycznej braci. Opłaca się tu zajrzeć choćby po to, aby poznać regionalne produkty spożywcze, jak np. ziołowy likier czy lokalnie wydobywaną sól morską.
Najpiękniejsze plaże Ibizy – raj dla aktywnych i biernych wypoczywających
Szczególną uwagę przyciągają na Ibizie plaże w jej zachodniej części. Na całej wyspie znajduje się natomiast aż 80 plaż. Na każdej z nich upust dla swojej pasji znajdą miłośnicy sportów wodnych, ale i zwolennicy łapania opalenizny i relaksu na złocistym, miękkim piasku.
Najpiękniejsze zachody słońca obejrzysz na:
- Cala Tarida;
- Cala Conta;
- Cala Bassa;
- Cala Vadella.
Czysta woda, przyjemna plaża i komfortowy klimat to również atuty plaż na wschodzie Ibizy, Najsłynniejsze z nich to:
- Aguas Blanca;
- Cala Lena;
- Cala Longa.
Cala Salada – zatoka dla miłośników skoków do wody
To z kolei mała, ale bardzo urokliwa plaża zamknięta w małej, kameralne zatoce na północy Ibizy. Leży w pobliżu miasta San Antonio. Turystów przyciąga tu lazur wody i możliwość skoków do wody z pobliskich skałek. Miejsce to jest tak bardzo oblegane w sezonie, że droga do zatoki jest zamykana. Można się tu dostać jedynie specjalnym busem.
Zaciszna Santa Eulària des Riu
To bardzo malownicza, a jednocześnie spokojna gmina Ibizy, do której zaglądają zwłaszcza ci goście wyspy, którzy chcą poczuć prawdziwy klima wyspy. Santa Eulària des Riu to nie tylko plaże, ale również bogactwo przyrodnicze i historyczne.
Znajduje się tu m.in. most i pozostałości rzymskiej nekropolii, ufortyfikowany kościół z XVI wieku zlokalizowany na szczycie Puig de Missa, a także muzea, np. Muzeum Etnologiczne Pitiüses i Muzeum Barrau. Można w nim podziwiać dzieła i osobiste przedmioty właśnie tego impresjonisty.
Piękno plaż i zatok, wspaniałe wiejskie krajobrazy oraz dziedzictwo kulturowe to wielkie atrakcje tej części Ibizy.
Portinatx, czyli śladami tutejszej historii
Portinatx zlokalizowane jest na północnym zachodzie wyspy, a dokładnie w gminie Sant Joan de Labritja.
Tutejsze wybrzeże usiane jest klifami. Cała rzeźba terenu jest zresztą mocno górzysta, także w głębi lądu. Prawdopodobnie osada istniała w tym miejscu i była ważnym miejscem już w czasach starożytnych. Świadczą o tym pozostałości fenickie i muzułmańskie. Gdy w 1235 roku Ibiza została podbita, W Portinantx wzniesiono kościół Sant Miquel. W kolejnych stuleciach stworzono wokół świątyni fortyfikacje ze względu na intensywne rabunki piratów.
To miejsce zupełnie inne niż pozostałe miejscowości na Ibizie, które dostosowały się do warunków i oczekiwań turystycznych. W okolicy rozciągają się tam naprawdę trzy plaże godne uwagi. Największa w zatoce, a najmniejsza (Porto Beach) leży pośród niewielkich pagórek porośniętych sosnami.
Gmina Sant Josep de sa Talaia
San Josep de sa Talaia położona jest w głębi Ibizy, w odległości ok. 15 kilometrów od stolicy – Eivissy. Nazwa tego rejonu pochodzi od Sant Josep, czyli najwyższej tutaj góry mierzącej 475 metrów wysokości. Sant Josep to 80 kilometrów wybrzeża – gwarantuje jej to miano gminy z największą ilością plaż i zatok na Ibizie. Niektóre z nich cieszą się ogromną popularnością, np. plaże Cala Comte, Cala Bassa lub Cala Vedella, których otoczenie zapiera dech w piersiach.
To typowo śródziemnomorski rejon na Ibizie, który słynie z tradycyjnych białych zabudowań. W tym miejscu znajdują się dwa obszary chronione krajobrazu Ibizy:
- Ses Salines;
- Cala d’ Hort.
Zwiedzanie tego rejonu to doskonała alternatywa dla wypoczynku na plaży. Tutejsze dziedzictwo historyczne robi wrażenie. To szereg kościołów z epoki średniowiecza, liczne stanowiska archeologiczne (np. fenickie miasto Sa Caleta znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) czy dominujące na wybrzeżu wieże obronne.
W Sant Josep nie tylko odpoczniesz na złotym piasku. Na pewno chętnie wybierzesz się na spacer, wypożyczysz rower, a nawet skorzystasz z możliwości przejażdżki konno – w pobliżu działa kilka stadnin.
Eivissa – stolica wyspy jakich mało
Eivissa to miasto otwarte na morze, pełne energii i życzliwości wobec turystów. Mieszają się tutaj różne kultury i ślady cywilizacji. Nie brakuje tu jednocześnie awangardowej atmosfery. Poza wypomnianą dzielnica Dalt Vila warto przespacerować się także deptakami w Marinie czy Sa Penya. Latem stolica Ibizy rozkwita ożywiona turystycznym gwarem, ale zimą przypomina raczej spokojne miasto, w którym można skutecznie odetchnąć.
La Marina w stolicy Ibizy
U podnóży Dalt Vila, tuż nad brzegiem morza rozciągają się klimatyczne, marynarskie dzielnice wyspy. Górują tu malownicze kamienice z charakterystycznymi dużymi oknami, a między nimi wiją się małe brukowane uliczki. W tutejszym porcie można codziennie podziwiać luksusowe jachty, a nocą oddać się muzyce i tańcom w dyskotekach na nabrzeżu.
Z Ibizy na rajską wyspę, czyli Formentera
Formentera położona nieopodal Ibizy to malownicza wyspa pełna rozkosznego białego piasku i otoczona turkusową wodą przywodzącą na myśl karaibski krajobraz. To także ostoja dzikiej przyrody – zwraca się tu szczególną uwagę na jej ochronę . Na wyspę można dostać się statkiem rejsowym z portu w Ibizie (jest oddalony od Formentery o ok. 11 kilometrów).
Promy kursują tutaj regularnie o różnych porach dnia. Na wyspie rozciąga się m.in. plaża Ses Illetes uznawana za drugą z najpiękniejszych w Europie. Warto odwiedzić przy okazji niewielką wysepkę Esplamador.
Cova de Can Marca – jeśli szukasz adrenaliny
To zdecydowanie miejsca dla tych, którzy nie mają problemu z lękiem wysokości. Jeśli kochasz naturę i solidną dawkę emocji, koniecznie musisz zajrzeć do Cova de Can Marca. To jaskinie otwarte dla ruchu turystycznego, do których wstęp jest biletowany. Na szczęście wejściówkę można kupić online, aby uniknąć wystawania w zwykle długiej kolejce.
Wejście do jaskini zlokalizowane jest na wysokim i stromym klifie. Można tutaj dotrzeć bezpiecznymi schodami wyżłobionymi w skale. Widoki stąd zapierają dech w piersiach i odsłaniają zatokę od najlepszej strony.
Atlantyda na Ibizie? To możliwe!
Stare miasto Ibizy wzniesiono z głazów pochodzących z leżącego na wybrzeżu kamieniołomu. Dziś to miejsce powszechnie nazywane jest Atlantydą, ponieważ w ciągu roku dość często ulega podtopieniom. Poza tym fantazyjne kształty skalne rzeczywiście przywodzą na myśl legendarne zatopione miasto. Warto wybrać się tu na wycieczkę wynajętymi skuterami wodnymi.
Cala Bassa Beach Club – kiedy chcesz zasmakować Ibizy
Poza wypoczynkiem na plaży na pewno zechcesz spróbować tutejszej kuchni. W tym celu warto wybrać klub plażowy mieszczący się nad zatoką Cala Bassa. Dobrze jest wcześniej zarezerwować leżaki lub stolik – w pełnym sezonie bywa tutaj naprawę tłoczno.
Poza wyśmienitym jedzeniem możesz liczyć na doskonałą oprawę muzyczną i otoczenie natury. W pobliżu rozciąga się las sosnowy, a widoki obejmują nie tylko klify, ale także jachty czy statki.
Gdzie jeszcze zasmakujesz śródziemnomorskiej kuchni z prawdziwego zdarzenia?
Bar Can Aneta
To restauracja na Ibizie niemal owiana legendą. Słynie przede wszystkim z wyjątkowego klimatu, którego nadają jej słynne zioła. Lokal utrzymany jest w starym klimacie, a w środku nawet dziś można zobaczyć stare skrzynki pocztowe, z których korzystali okoliczni mieszkańcy. Szczególnie warto spróbować tutaj jagnięciny czy montaditos – niewielkich kanapeczek uwielbianych przez Hiszpanów.
Bar Costa
To jeden z najbardziej znanych lokali w Santa Gertrudis w centralnej części Ibizy. Bar przyciąga wyjątkowymi przekąskami, ale nie tylko. Znajduje się tu kolekcja dzieł sztuki pochodzących z ery hippisowskiej, czyli końca lat 70. Można podziwiać prace takich artystów, jak:
- Andrés Monreal;
- Jaim Azocar;
- Luis Sallent;
- Vicent Calbet;
- Toni Pomara.
Muzyka, sztuka i kultura Ibizy
Na Ibizie odbywa się cały szereg wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. To także miejsce targów, festiwali czy muzeów. Poszczególne atrakcje turystyczne dostępne są nie tylko w sezonie wakacyjnym. Z tego powodu Ibiza uchodzi za wyspę wszechstronną i o wielu obliczach.
Jarmark średniowieczny
To już tradycja, która co roku przyciąga tysiące zarówno turystów, jak i mieszkańców wyspy. Na Jarmark Średniowieczny w starym mieście warto tutaj przyjechać z każdego zakątka świata.
Czego możesz się spodziewać? Czekają na ciebie pokazy taneczne, spektakle teatralne w urokliwym otoczeniu hiszpańskiej architektury. Nie brakuje także wernisaży czy możliwości podejrzenia dawnej pracy lokalnych rzemieślników, np. jubilerów, sokolników, a nawet wytwórców czekolady. Jarmark organizuje się w celu uczczenia średniowiecznej historii Ibizy, ale także rocznicę wpisania Dalt Vila na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Impreza odbywa się zwykle w połowie maja.
Muzeum Sztuki Współczesnej na Ibizie
Museu d'Art Contemporani to miejsce, w którym poza czasowymi wystawami możesz podziwiać dzieła autorstwa Antoniego Marí Ribasa. To jeden z najbardziej płodnych malarzy pochodzących z Ibizy. Interesujący jest także sam budynek muzeum. Pod szklaną posadzką widoczne są stanowiska archeologiczne, nadające całości historycznego klimatu.
Akwarium Cap Blanc
Jeśli interesuje cię tutejszy podwodny świat, koniecznie odwiedź Akwarium Cap Blanc, zwane także „Jaskinią Homara”. Ta specyficzna nazwa świadczy o tym, że dawnej miejsce to było wykorzystywane do wylęgania się homarów.
Umieszczono tutaj zbiorniki prezentujące rozmaite gatunki morskich stworzeń z okolicznych wód. Kolorowe ryby, gąbki morskie, rozgwiazdy, a nawet jaja rekinów – czy kiedykolwiek je widziałeś na żywo? Masz okazję właśnie na Ibizie.
Imprezy i festiwale
Ibiza zyskała na świecie miano imprezowej wyspy. Wydarzenia tego typu organizowane są tutaj przez cały rok – również poza sezonem. Szczególnie warto skorzystać z Festa de Maig i Festa de Nostra Sanyora (de la Victoria).
Pierwszy z nich to wiosenny festiwal kwiatów organizowany w pierwszą niedzielę maja w Santa Eulalia. To najbardziej kolorowa impreza tego typu na całych Balearach. Z kolei Festa de Nostra Sanyora (de la Victoria) organizowana jest zawsze w drugą niedzielę maja w Port de Soller na Majorce obok Ibizy. Warto wziąć udział w festiwalu ze względu na organizowane wówczas rekonstrukcje bitew morskich z piratami.
Hiszpańska Ibiza oferuje turystom typowo śródziemnomorski klimat i rozpieszcza przyjemną, wakacyjną temperaturą przez cały rok. Niezależnie od tego, kiedy planujesz tu urlop, atrakcji i rozrywki na pewno ci nie zabraknie!