Catedral de IBIZA
Pakmor / stock.adobe.com

Słoneczna, hiszpańska Ibiza to nie tylko wyspa idealna do wielogodzinnego plażowania. Tutejsze miasta słyną z gościnności, dobrej zabawy do rana i wyśmienitej kuchni. W wielu z nich można poczuć prawdziwego ducha dawnej Hiszpanii, m.in. za sprawą wyjątkowej architektury i symboliki. Które miasta na Ibizie szczególnie warto odwiedzić? Które stanowią wygodną bazę wypadową? Wybór należy do ciebie!

Stolica wyspy – miasto Ibiza

Jak przystało na stolicę, Ibiza funkcjonuje jako najważniejszy ośrodek różnych turystycznych aktywności niemal w każdym okresie roku. Tutejsza starówka i pozostałości obronne twierdzy to jedno, ale bogata oferta handlowo-usługowa Ibizy powoduje, że zjeżdża tu imponująca liczba gości odwiedzających wyspę. Turyści snujący się między małymi butikami czy sklepami z biżuterią upchanymi w ciasne, brukowane uliczki lub przysiadający w okolicznych barach na drinka – to esencja Evissy.

W całym mieście baza noclegowa jest dość dobrze rozwinięta i przede wszystkim zróżnicowana. Obejmuje zarówno mniejsze motele czy pensjonaty, jak i ekskluzywne hotele dla gości ceniących sobie wyższy standard. Wszystkie utrzymane są jednak w stylu, który idealnie wpisuje się w ducha miasta – choćby przez sam wystrój wnętrz czy dodatki.

Dalt Vila to Stare Miasto w stolicy Ibizy. Jego bogactwo historyczne i kulturalne doprowadziło do tego, że w 1999 roku tę dzielnicę umieszczono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza Dalt Vila figurują tam również:

  • zamek Almudaina i jego mury;
  • katedra Catedral de Nuestra Señora de las Nieves;
  • zabytkowy klasztor oraz kilka muzeów.
Dalt Vila Ibiza
AlexanderNikiforov / stock.adobe.com

Od wioski rybackiej do centrum wakacyjnego, czyli San Antonio

Dawniej miasteczko pełniło funkcję prężnie działającej osady rybackiej. Dziś to szybko rozwijające się centrum wypoczynku i rozrywki dla gości z całego świata. Nieopodal rozciągają się piaszczyste plaże, które kuszą łowców wakacyjnej opalenizny, zaś niezliczone kluby i dyskoteki w samym mieście zadowolą nawet najbardziej wymagającego imprezowicza. W okolicy portu przybrzeżne restauracje i kawiarnie czekają na rodziny z dziećmi i inne osoby, które szukają okazji do relaksu w pełnym znaczeniu tego słowa.

W San Antonio najsłynniejszą atrakcją jest Sunset Strip, czyli deptak ciągnący się wzdłuż wybrzeża z licznymi lokalami rozrywki. To okazja do dobrej zabawy przy promieniach zachodzącego słońca i doskonałej muzyce. Do roku 1986 miasteczko nosiło nazwę San Antonio Abad. Po uzyskaniu autonomii przez Katalonię wrócono do tradycyjnego nazewnictwa – San Antoni de Portmany.

San Antonio de Portmany, Ibiza. Hiszpania.
Javier Duran / Adobe Stock

Santa Eularia des Riu

To trzecie pod względem wielkości miasto na Ibizie. Słynie przede wszystkim z plaż o rozkosznie miękkim piasku i bardzo spokojnej wodzie. Nie odnajdą się tu może zapaleni miłośnicy sportów wodnych, ale rodziny z dziećmi czy osoby słabiej pływające będą zachwycone.

Santa Eularia de Riu to miasteczko, w którym czas nieco zwalnia, dając chwilę na opanowanie tempa swoich myśli. Jest tu zdecydowanie ciszej niż w pozostałych kurortach na wyspie. Wzdłuż brzegu ciągnie się promenada z imponującymi palmami. Choć nocne życie w tej miejscowości to niekoniecznie jej wizytówka, zachwycisz się m.in. doskonałym hiszpańskim menu w tutejszych restauracjach. Pod względem historycznym warto wybrać się tu na spacer na górę Puig de Missa i obejrzeć XVI-wieczny kościół z wiejskim kościołem.

 Santa Eularia des Riu, Ibiza
Duncan / stock.adobe.com

Santa Gertrudis – miasto o niebanalnej przemianie

To niewielka miejscowość położna w pewnej odległości od popularnych i zatłoczonych ośrodków.  Dawniej funkcjonowała jako mała rustykalna osada, po czym przeszła przemianę w ostoję artystów i hippisów. Kiedy zaczęli pojawiać się tu rzemieślnicy i goście z zagranicy, zaczęto tworzyć tu atrakcyjne turystyczny ośrodek. Na małych kameralnych uliczkach przetrwał niepowtarzalny klimat, więc jeśli zależy ci na zabawie w klubie, takich lokali należy szukać na wybrzeżu.

Santa Gertrudis de Fruitera, Ibiza
maxbaer / stock.adobe.com

Malowniczy kurort Talamanka

Tym razem to kurort z prawdziwego zdarzenia! Doskonale ukształtowana linia brzegowa u łagodne fale przyciągają do tej oazy spokoju wielu gości. Co ciekawe, Talamanka znajduje się w pobliżu zatoki oddalonej od stolicy wyspy zaledwie o kilka kilometrów. Spacerując wzdłuż promenady, możesz odpocząć w jednej z tutejszych restauracji o wysokiej renomie.

To urokliwe miasteczko ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o nocleg na Ibizie. Za średniej klasy apartament czy domek wypoczynkowy zapłacisz tu przystępną cenę, a lokalizacja tuż przy plaży sprawi, że nocleg stanie się jedną z wakacyjnych atrakcji.

Talamanka, Ibiza
Richard Kleu / stock.adobe.com

Cala Llonga na wypoczynek również aktywny

To nieco mniejszy, ale nie mniej urokliwy kurort Ibizy. Jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów dla dzieci pod względem bezpieczeństwa i zabawy. Goście mogą korzystać tu z całego szeregu atrakcji, takich jak:

  • parki rozrywki;
  • place zabaw;
  • rowery wodne;
  • siatkówka plażowa;
  • szkoły nurkowania.

To miejsce najbardziej słynie z malowniczego krajobrazu zatoki w kształcie podkowy i pobliskich wzgórz. To sprawia, że Cala Llonga to idealne miejsce na odizolowanie się od turystycznego zgiełku i efektywny wypoczynek. Liczne apartamenty i hotele o zróżnicowanym standardzie powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Cala Llonga, Ibiza
Balate Dorin / stock.adobe.com

Wybrzeże jakich mało w Cala Tarida

Kwadrans drogi od San Antonio leży równie urokliwa Cala Tarida – miejscowość przyjazna rodzinom z dziećmi ze względu na płytką wodę przy linii brzegowej i wygodną plażę doskonałą zarówno do zabawy, jak i wypoczynku. To jedna z najpiękniejszych i najszerszych plaż na zachodzie Ibizy. Znajdują się tu również liczne zatoczki, w których warto się zaszyć, jeśli szczególnie zależy ci na prywatności w pobliżu lazurowej wody morza.

Cala Tarida, Ibiza
lunamarina / stock.adobe.com

Portinatx – miasteczko nieustannie tętniące życiem

To niewielka miejscowość typowo turystyczna położona w północnej części wyspy. Od stolicy dzieli ją ok. 30 kilometrów. Położona jest wyjątkowo malowniczo i pomimo dużej liczby gości wciąż zachowuje kameralny klimat i spokój. Na trzech pobliskich plażach można zażywać słonecznych kąpieli lub oddawać się treningom na desce.

Wiele zakątków przy brzegu gwarantuje wypoczywającym tak pożądaną prywatność, m.in. dzięki otoczeniu plaży bujną roślinnością. Z kolei samo miasteczko to dynamiczne centrum turystyczne wypełnione licznymi restauracjami, barami czy sklepikami. Co ciekawe, nieopodal rozciąga się jedna z najsłynniejszych, w pełni naturalnych plaż na świecie, czyli Cala Xaraca.

Portinatx - Ibiza
Ina Ludwig / stock.adobe.com

Urokliwe miasta i wioski Ibizy

Poza typowo wakacyjnym klimatem i bogatą ofertą rozrywkowo-kulturalną Ibiza zachwyca także historycznymi zakątkami rozsianymi po całej wyspie. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie po przylocie samochodu, będziesz mógł zwiedzić wybrane punkty na mapie w pełni niezależnie. Urocze miasta na Ibizie łączą w sobie bogatą, hiszpańską architekturę, nieco egzotyczny klimat i krajobrazy zapierające dech w piersiach. To często niewielkie miasteczka o kameralnej atmosferze lub większe kurorty turystyczne, którym także nie można ująć uroku.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Przewiń do góry