A Day in Malaga
jannis / stock.adobe.com

Malaga jest stolicą prowincji andaluzyjskiej o tej samej nazwie. To jedno z najbardziej zaludnionych miast w Andaluzji i stolica turystycznego regionu Costa del Sol, jedno z najbardziej aktywnych gospodarczo miast andaluzyjskich i piąte pod tym względem w Hiszpanii. Malaga oferuje nam ogromną różnorodność turystyczną, ponieważ możemy cieszyć się jej wspaniałymi plażami, licznymi zabytkami, różnymi muzeami i szeroką gamą zajęć rekreacyjnych dla wszystkich.

Kto założył miasto?

Malaga jest jednym z najstarszych miast w Andaluzji, Hiszpanii, a nawet w Europie. Konkretnie została założona około VIII wieku p.n.e., kiedy do naszych wybrzeży przybyli Fenicjanie, lud kupców i urodzonych żeglarzy. Przyciągnięci dobrymi warunkami geograficznymi panującymi na tym obszarze Fenicjanie zbudowali miasto w pobliżu wzgórza, na którym dziś stoi Alcazaba. Po podboju rzymskim przez jego port eksportowano wino, oliwę i słynny garum, sos z solonych i fermentowanych ryb.

Zabytkowe centrum Malagi

Co jest uważane za centrum Malagi? Historyczne centrum Malagi jest ograniczone od północy przez ulicę Carretería, od południa przez Paseo del Parque i park Málaga, od północnego zachodu przez Plaza de la Merced wraz z ulicą Álamos i Alcazaba i jej tunelem, a od zachodu przez rzekę Guadalmedina.

Twierdza Alcazaba w Maladze

Alcazaba jest prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją turystyczną w Maladze. Zbudowany w XI wieku przez Arabów pałac był zarówno domem muzułmańskich władców , jak i fortecą chroniącą i broniącą miasta przed katolikami. Pałac jest bardzo dobrze zachowany, zbudowany na wzgórzu z widokiem na Malagę, oferuje piękny widok na morze i port. Podczas wizyty odkryjesz patio, fontanny i okazałe ogrody. Jest też małe muzeum archeologiczne prezentujące mauretańską ceramikę i ceramikę.

Málaga, Alcazaba, Teatro Romano, Spain
Ingo Bartussek / stock.adobe.com

Zamek Gibralfaro

Kolejnym miejscem turystycznym, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Maladze jest zamek Gibralfaro. Z Alcazaby można dostać się do zamku pieszo ścieżką, z której roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. Jest jednak trochę stromo, więc jeśli wolisz, możesz wsiąść do autobusu linii 35 z Avenida de Cervantes, aby się tam dostać.

Zamek został zbudowany w XIV wieku w celu ochrony Alcazaby. Miał koszary dla żołnierzy, a także latarnię morską. Stąd nazwa zamku: Gibralfaro oznacza „górę światła”. Tuż przy wejściu znajduje się budynek, w którym można dowiedzieć się więcej o historii zamku, ale wizyta jest tego warta ze względu na widok na Malagę i morze z murów. W pogodne dni można zobaczyć Cieśninę Gibraltarską. Jest to najlepszy panoramiczny widok na Malagę, a także bardzo przyjemny w nocy z wszystkimi światłami miasta.

Gibralfaro castle (Alcazaba de Malaga) in Malaga, Costa del Sol, Spain
dziewul / stock.adobe.com

Teatr rzymski w Maladze 

Kolejną wspaniałą rzeczą do zrobienia w Maladze jest odwiedzenie rzymskiego teatru znajdującego się na dole pałacu Alcazaba. Jest to najstarsze miejsce w Maladze, zostało zbudowane w I wieku naszej ery przez Augusta i służyło jako teatr w II wieku. Później stał się cmentarzem, by ostatecznie zostać opuszczonym. Niektóre skały z tego miejsca zostały użyte do budowy Alcazaby. Ruiny teatru rzymskiego odkryto dopiero w 1951 roku, kiedy to zburzono budynek, który na nim wzniesiono. Obecnie odbywa się tam wiele spektakli plenerowych. 

Wejście jest za darmo.

Katedra w Maladze

Jest jednym z najwyższych budynków w Andaluzji, widać ją z daleka! Prace budowlane rozpoczęto w XVI wieku na fundamentach starego miejskiego meczetu. Budowa trwała 200 lat i została nagle przerwana z powodu braku funduszy. W rezultacie katedra nigdy nie została w pełni ukończona i ma tylko jedną dzwonnicę (planowano dwie).

Miejscowi nazywają ją nawet „La Manquita” (co oznacza tę bez rąk). Można wspiąć się po 200 stopniach, aby wejść się na 87-metrową wieżę, z której można cieszyć się panoramicznym widokiem 360° na całe miasto, Alcazabę i zamek Gibralfaro. Warto także wejść do środka, aby zobaczyć zdobiony sufit, piękne witraże i kaplicę.

Panorama of Malaga city center and seaport from the roof of La Manquita Cathedral. La Manquita Cathedral roof tour. Amazing view, blue sky above. Andalusia, Spain
Piotr / stock.adobe.com

Historyczny ogród botaniczny La Concepción 

Ogród botaniczny Malagi znajduje się w północnej części miasta. Możesz wsiąść do autobusu nr 2 , aby pojechać tam z centrum miasta, wysiąść na ostatnim przystanku i przejść kolejne 15 minut , aby dotrzeć do wejścia do ogrodu. 

Jest to jeden z największych ogrodów tropikalnych i subtropikalnych w Hiszpanii, a nawet w Europie. Na około 250 000 m² rośnie ponad 2000 gatunków drzew i roślin . Ogród Botaniczny w Maladze to idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta! Aby uzyskać więcej informacji, możesz odwiedzić oficjalną stronę internetową . Dostępne są również wycieczki z przewodnikiem : do wyboru są 3 rodzaje wycieczek tematycznych, które trwają od 1 do 4 godzin.

Historical Gazebo, Conception garden, jardin la concepcion in Malaga, Spain
Roberto Sorin / stock.adobe.com

Rynek Atarazanas 

Kiedy gdzieś podróżujemy targ jest zawsze najlepszym miejscem na zdobycie pysznych lokalnych produktów. W Maladze warto wybrać się na targ Atrazanas. Ten zadaszony targ mieści się w imponującym XIX-wiecznym budynku z kolorowymi witrażami. Jest to miejsce tętniące życiem z wieloma straganami ze świeżymi produktami, hiszpańskimi wędlinami i serami. W pobliżu głównego wejścia znajdziesz również tapas bary – świetny sposób na spróbowanie tych wszystkich świeżych i smacznych produktów! 

Targ czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 14:00. W niedziele jest zamknięty.

Malaga Atarazanas market
johnnywalker61 / stock.adobe.com

Dzielnica Soho

Niegdyś podupadła dzielnica została całkowicie przekształcona i odnowiona przez ulicznych artystów. Niektóre budynki i fasady są dziś całkowicie pokryte sztuką uliczną, a największy obraz ma kilka pięter. Obszar ten jest również nazywany dzielnicą sztuki. Większość dzieł sztuki znajduje się w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze, nad brzegiem rzeki Guadalmedina i na pobliskich ulicach. Spacer po tej części miasta jest bardzo przyjemny. W tej okolicy znajdziesz także sklepy z rękodziełem, galerie sztuki, restauracje kuchni światowej i kilka modnych barów. 

Park przyrody Montes de Málaga 

Podczas pobytu w Maladze warto wybrać się do Parque Natural de Montes. To naprawdę idealne miejsce, by cieszyć się świeżym powietrzem niedaleko miasta! Uważany za „zielone płuca Malagi”, znajduje się około 25 km na północ od centrum miasta. Park obejmuje 5000 hektarów , z oznakowanymi szlakami do uprawiania turystyki pieszej. Większość szlaków turystycznych jest odpowiednia dla wszystkich poziomów i nie jest zbyt długa, więc można łatwo połączyć kilka w ciągu dnia. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów górskich i przejażdżki 2 górskimi trasami rowerowymi.

Do wyboru trasa o długości 7 lub 14 km. Park jest dobrze wyposażony w miejsca piknikowe, a nawet kilka restauracji serwujących „ talerz gór”. To górskie danie to lokalna specjalność: schab, kiełbaski, kaszanka i jajka, z dodatkiem ziemniaków i smażonej papryki. Możesz także udać się do eko muzeum znajdującego się w centrum dla zwiedzających, gdzie wyjaśniono, jak powstaje wino, chleb czy oliwa z oliwek. 

Wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania wycieczki do Parku Narodowego Montes de Málaga można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Montes de Málaga desde los Pinares de San Antón / Montes de Málaga from the pine forests of San Antón. Málaga
julia.mlozano / stock.adobe.com

Plaza de toros de La Malagueta

La Malagueta to arena walki byków w Maladze w Andaluzji w Hiszpanii. Znajduje się we wschodniej dzielnicy Malagi, w dzielnicy o tej samej nazwie, La Malagueta. Pierwsza impreza odbyła się w 1876 roku.

Beautiful view of Malaga city, Spain
MF / stock.adobe.com

Muzea do odwiedzenia w Maladze 

Można tego nie wiedzieć, ale w Maladze jest wiele muzeów do odwiedzenia. Obecnie, z blisko 30 muzeami, miasto stało się kulturalną stolicą Andaluzji. 

Oto lista muzeów, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Malagi (w zależności od upodobań i zainteresowań): 

Picasso Birthplace Museum (tutaj kupisz bilety) – miejsce, w którym Picasso urodził się w 1881 roku. Dowiesz się tutaj więcej o jego życiu i zobaczysz niektóre z jego rzeczy na wystawie. 

Muzeum Picassa z ponad 200 pracami artysty 

Muzeum Carmen Thyssen z bogatą kolekcją malarstwa hiszpańskiego i andaluzyjskiego 

Centrum Pompidou w Maladze jest filią słynnego Centrum Pompidou w Paryżu. 

Muzeum Sztuki Rosyjskiej oferuje kolekcję dzieł sztuki rosyjskiej w dawnej fabryce tytoniu 

Muzeum Malagi z sekcją archeologii, sekcją Maurów i sekcją malarstwa hiszpańskiego. 

Muzeum Sztuki Flamenco poświęcone tradycyjnemu tańcowi hiszpańskiemu. 

Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze poświęcone sztuce XX i XXI wieku 

Muzeum Motoryzacji w Maladze – 85 doskonale odnowionych zabytkowych samochodów. 

Narodowe Muzeum Lotnisk i Transportu Lotniczego 

Muzeum Sztuki i Tradycji Popularnych

Plaże w Maladze

Podczas podróży do Malagi grzechem byłoby nie korzystać z pobliskich plaż. Idealnie nadają się na chwilę relaksu! 

Oto najlepsze plaże w Maladze: 

Playa de la Malagueta położona tuż przy porcie, jest najbliżej centrum miasta. 

Plaża Pedregalejo, położona nieco na wschód od Malaguety.

Plaża La Caleta, latem bardzo zatłoczona.

Playa El Palo, rodzinna plaża położona w dzielnicy rybackiej. 

Playa de la Misericordia, duża piaszczysta plaża, jedna z najpopularniejszych w Maladze. 

Plaża El Campo de Golf jest bardzo popularna wśród kitesurferów. 

Playa de San Andrés, kolejna popularna plaża, są tam również obszary trawiaste i plac zabaw dla dzieci. 

Playa Penón del Cuervo – to świetne miejsce do zabawy i grillowania, oblegana przez młodzież.

Wycieczki do pobliskiech miejsc. Rzeczy do zrobienia w pobliżu Malagi 

Jeśli skończyłeś zwiedzanie Malagi, powinieneś odwiedzić jej okolice. Oto moje ulubione miejsca do odwiedzenia w Maladze. 

Caminito del Rey 

Caminito del Rey znajduje się godzinę jazdy od Malagi. Jest to bardzo widowiskowa trasa piesza, uważana w swoim czasie za najniebezpieczniejszą na świecie. Ale nie się o co martwić, ponieważ został w pełni zabezpieczony i uporządkowany, więc jest teraz w 100% bezpieczny. Trasa znajduje się ponad 100 metrów nad poziomem gruntu, co robi ogromne wrażenie!  Warto uważać na wysokości i wziąć pod uwagę, że gdy zaczniemy spacer, nie możemy się cofnąć. Ścieżka ma tylko jeden kierunek, więc trzeba ją ukończyć. 

Jeśli chcesz, możesz zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem po Caminito del Rey. Przewodnik będzie Ci towarzyszył przez cały spacer i udzieli informacji na temat historii tego miejsca. Tego typu wycieczki są często rezerwowane z tygodniowym wyprzedzeniem, dlatego należy dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.

A jeśli chcesz mieć również transport z Malagi na Caminito, możesz zarezerwować codzienną wycieczkę. Cena obejmuje transport minibusem z Malagi do Caminito del Rey, bilet wstępu i wycieczkę z przewodnikiem. Można go zarezerwować na tej stronie.

Jaskinie Nerja 

W okolicach Malagi można również pojechać do Nerja, około 50 minut jazdy samochodem. 

Zwiedzanie jaskiń Nerja może być świetną rodzinną wycieczką w okolicy! Jaskinie zostały odkryte przypadkowo w 1959 roku i mieszczą jedną z najwyższych i najszerszych kolumn na świecie. 

Zwykłe zwiedzanie (bez przewodnika) trwa około 45 minut. Dostępne są audio przewodniki, aby dowiedzieć się więcej o historii jaskiń i ich odkryciu. Jest dużo schodów i jest dość zimno, więc pamiętaj o ciepłym ubraniu i wygodnych butach. 

Caminito del Rey en el desfiladero de los Gaitanes, Álora, provincia de Málaga, España
joserpizarro / stock.adobe.com

Marbella

Marbella jest oddalona o godzinę jazdy od Malagi. Jest to najbardziej szykowny i nowoczesny nadmorski kompleks na Costa del Sol w Andaluzji. Znajdziesz tam wiele luksusowych sklepów, barów VIP i klubów nocnych oraz 20 km plaży na relaks przez cały dzień. Jeśli lubisz imprezować, Marbella to najlepsze miejsce w pobliżu Malagi!

Ronda

Kolejne świetne miejsce do odwiedzenia w pobliżu Malagi, oddalone tylko o 1,5 godziny jazdy samochodem. Ta urocza wioska na wzgórzu jest najbardziej znana z mostu, który łączy starą i nową część wioski. Pojawia się na wszystkich pocztówkach, jakie można znaleźć w okolicy! Aby uzyskać dostęp do najlepszych punktów widokowych, trzeba udać się na Plaza María Auxiliadora , a następnie zejść ścieżką. Stamtąd można zrobić doskonałe zdjęcie miasteczka i mostu. W Rondzie można również spacerować wąskimi uliczkami i odwiedzić arenę walki byków, pałac Mondragón lub Casa del Rey Moro.

Jeśli chcesz pojechać do Rondy z przewodnikiem, możesz zarezerwować wycieczkę z Malagi.

Transport, zwiedzanie Rondy z przewodnikiem, stadion i wizyta w winnicy są wliczone w cenę wizyty. Możesz to zarezerwować tutaj.

Old town of Ronda, Spain
Horváth Botond / stock.adobe.com

Grenada

Jedno z najbardziej znanych miast w Andaluzji, znajduje się zaledwie 1 godzinę i 40 minut od Malagi. Miasto znane jest na całym świecie ze słynnej Alhambry. Jest to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w Hiszpanii.

Ile dni na zwiedzanie Malagi? 

Jeśli chcesz tylko zwiedzić miasto, na zwiedzenie Malagi wystarczą 2 dni. Będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć większość miejsc , o których wspomniałam. Jeśli chcesz odwiedzić kilka muzeów lub zwiedzić okolice miasta, możesz oczywiście zatrzymać się w Maladze na 3 lub 4 dni. 

Jeśli nie chcesz zbyt dużo chodzić, ale chcesz zobaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych w ciągu jednego dnia, powinieneś zdecydować się na autobus turystyczny. Musisz to zarezerwować tutaj. Podczas rezerwacji możesz również wybrać opcję „Málaga Experience Card”: obejmuje ona bilet autobusowy, ale także bezpłatny wstęp do większości muzeów w mieście, godzinny rejs statkiem oraz bilet na pokaz flamenco. 

Najlepsze aktywności do zrobienia w Maladze w ciągu jednego lub dwóch dni:

 • El castillo de Gibralfaro – Zamek Gibralfaro
 • La playa de la Malagueta – plaża la Malagueta
 • El museo de Málaga – Muzeum Malagi
 • El Centre Pompidou – centrum Pompidou
 • La alcazaba y el teatro romano de Málaga – zamek Alcazaba i Teatr Rzymski w Maladze
 • El museo Picasso – Muzeum Picassa
 • El mercado central de Atarazanas – centralny rynek

Gdzie się zatrzymać w Maladze 

Ibis Malaga Centro Ciudad: Położony obok katedry i 5 minut od muzeum Picassa. Nowoczesny pokój dwuosobowy (typowy styl tej sieci hoteli) od 65 €/noc, śniadanie za dodatkową opłatą 7,95 €. Jego najlepsze cechy: lokalizacja w centrum pozwala do zwiedzania Malagi na piechotę, wiele opcji śniadaniowych. 

Barceló Málaga: znajduje się 10 minut spacerem od zabytkowego centrum miasta i 600 metrów od Centrum Sztuki Współczesnej. Wygodny i designerski pokój od 135 €/noc, śniadanie za dopłatą 18 €. Najlepsze cechy: basen na dachu, lokalizacja.

Gran Hotel Miramar: Ten pięciogwiazdkowy hotel położony jest 10 metrów od plaży Malagueta. Bardzo elegancki i pięknie urządzony pokój, od 250 €/noc, śniadanie za dodatkowe 25 €. Jego najlepsze cechy: dekoracja hotelu i pokoi jest naprawdę imponująca, basen, Spa, pyszne śniadania.

El Hostal Las Luces: Ten hostel znajduje się 400 metrów od katedry. Łóżko w pokoju wieloosobowym zaczyna się od 20,50 € za noc ze śniadaniem od 1,50 €. Mocne strony: czysty, ładny dach, bardzo przyjazny personel. 

Gdzie zjeść w Maladze 

 • Buenavista Gastrobar & Tapas: znajduje się obok Plaza de la Merced. Ta restauracja serwuje pyszne i niepowtarzalne tapas. Paella jest również bardzo smaczna, a personel jest bardzo przyjazny. Możesz być pewien, że będziesz się tam świetnie bawić, pamiętaj tylko o wcześniejszej rezerwacji stolika! 
 • La Proa de Teatinos: Jeśli szukasz autentycznej restauracji, która jest przeciwieństwem pułapki turystycznej, idź zjeść w Proa de Teatinos. Jedzenie jest smaczne, a stosunek jakości do ceny jest doskonały. Paella jest pyszna. 
 • Pampa Grill Argentine Restaurant: Najlepsza restauracja w Maladze dla miłośników mięsa. Mięso jest super delikatne, aromatyczne i doskonale ugotowane. Znajduje się w pobliżu Plaza Spínola, niedaleko katedry. 

Jak dostać się do Malagi? 

Pierwszą opcją jest lot bezpośrednio tam, ponieważ w Maladze znajduje się międzynarodowe lotnisko. W Andaluzji znajdują się 2 międzynarodowe lotniska: Sewilla i Malaga. Lotniska w Granadzie, Jerez i Almería obsługują wyłącznie loty krajowe. 

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Dodaj komentarz

Przewiń do góry