Plaża Cala Xarraca, Ibiza

Ibiza Wakacje

Ibiza to wyspa, która słynie z wielu interesujących miejsc, urokliwej przyrody, ale również imprezowego klimatu. Mieszka tutaj również wiele rzadkich gatunków ptaków, dlatego w 2002 roku ta hiszpańska wyspa została objęta ochroną. To idealne miejsce na wypoczynek nie tylko na okres wakacyjny.


Zabytkowe oblicze Ibizy

Najstarszą częścią wyspy jest Eivissa Dalt Vila (tzw. Górne miasto Ibizy). Jest to teren objęty ochroną, gdzie z daleka dostrzec można katedrę Santa Maria pochodzącą z XIV wieku. Jeśli dotrzesz na szczyt wzniesienia, czeka cię jedna z piękniejszych panoram na całym świecie. Z uwagi na unikalną zabudowę tego rejonu miasta wpisano je na listę Światowego dziedzictwa Unesco. Możesz zwiedzać ją na własną rękę, włócząc się wąskimi, urokliwymi uliczkami i odwiedzając najciekawsze punkty na trasie.

Za tymi historycznymi murami warto zobaczyć m.in.:

 • pozostałości zamku obronnego El Castell powstałego w miejscu dawnego meczetu;
 • katedra Santa Maria de las Nieves;
 • ratusz (Ajutament),
 • kaplicę patrona wyspy św. Cyriaka;
 • budynki dawnego klasztoru dominikanów.

Bajeczne plaże na Ibizie

Największym atutem tej niezwykłej wyspy są jej plaże – zarówno ciche i spokojne, jak i bardziej imprezowe, przy których mieści się mnóstwo klubów i dyskotek. Szczególnie okolice miasteczka San Antonio są rajem dla turystów szukających rozrywki. Działają tutaj Beach Cluby organizujące taneczne imprezy na piasku.

Na północnym skraju wyspy znajduje się z kolei wiele niezatłoczonych plaż, na których chętnie wypoczywają rodziny z dziećmi

Playa d'en bossa

Na Playa den Bossa panują doskonałe warunki do plażowania, jak i aktywnego wypoczynku w formie sportów wodnych. Jest to plaża długa i piaszczysta – to właśnie tutaj imprezowe hotele takie jak Hard Rock Hotel czy Ushuaia przez cały dzień i noc oferują rozrywkę na najwyższym poziomie.

Playa Den Bossa, Ibiza
Tolo – stock.adobe.com

Cala Bassa

To jedna z najbardziej znanych plaży na Ibizie otoczona lasem. Masz okazję wykąpać się tutaj w bardzo przejrzystej wodzie o turkusowym kolorze, a później odpocząć na miękkim i złocistym piasku. Tutejszy śródziemnomorski klimat i przystępne ukształtowanie plaży sprawia, że to miejsce popularne wśród rodzin z dziećmi. Woda jest tu ponadto płytka, a fale nie są zbyt wysokie i niebezpieczne.

Działa tutaj kilka lokalnych barów, ale także znane Cala Bass Beach Club. Restauracja z doskonały jedzeniem i przyjemną muzyką w tle.

Plaża Cala Bassa, Ibiza
Javier Duran – stock.adobe.com

Plaża Salinas

Nieopodal Cala Bassa rozciąga się plaża Las Salinas. Na wypoczynek chętnie decydują się tutaj nieco zamożniejsi turyści. Jej niewielki odcinek został przeznaczony dla nudystów. To także odpowiednia lokalizacja, jeśli szukasz bardziej ustronnego miejsca na rodzinne wakacje. Znajduje się tu kilka niewielkich zatoczek z czystą i przekrzykną wodą. Co ciekawe, między Playa den Bossa a Salinas kursuje autobus.

Plaża Las Salinas beach. Ibiza
Alex Tihonov – stock.adobe.com

Plaża Cala D'Hort

Tę plażę wyróżnia przede wszystkim otoczenie. Podczas kąpieli w wodzie można podziwiać skalisty masyw Es Vedra. Sama plaża jest niewielka, ale bardzo malownicza. Po części pokryta jest drobnym piaskiem, a w innym miejscu kamieniami. Rowery wodne, kajaki czy sprzęt do wiosłowania dostępny w pobliskiej wypożyczalni zachęca do aktywnego wypoczynku w oczekiwaniu na zachód słońca.

Plaża Cala d’Hort, Ibiza
Balate Dorin – stock.adobe.com

Figuretas i Talamanka

To dwie plaże położone blisko stolicy wyspy. Choć woda nie jest przezroczysta, a plaża nie należy do najczystszych, do wypoczynku tutaj przekonuje bliskość hoteli i infrastruktury restauracyjnej.

Skarby lokalnej kuchni na Ibizie

Ibiza nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o przyjemność ze smakowania kuchni z innych części świata w trakcie wakacji. Pod względem kulinarnym Ibiza jest nierozerwalnie z tradycją hiszpańską, jednak wiele zaczerpnęła także z innych smaków śródziemnomorskich.

Najpopularniejsze dania, których warto spróbować, odpoczywając w tej części Hiszpanii, to:

 • Aioli;
 • Paella;
 • Flao;
 • Tapas;
 • Tortilla;
 • Operetka.

Większość z nich bazuje na owocach morza czy warzywach.

Paella
nikkytok – stock.adobe.com

Kiedy najlepiej jechać na Ibizę?

Jeśli planujesz urlop w tej części świata, musisz wiedzieć, że najcieplej jest tutaj w letnich miesiącach, czyli od lipca do września. Najniższe temperatury panują tu natomiast w grudniu, styczniu i lutym. Najbardziej optymalną porą na odpoczynek na plażach Ibizy, a jednocześnie aktywne zwiedzanie wyspy jest czerwiec, kiedy temperatury nie przekraczają 25 stopni.

Bezpieczeństwo na Hiszpańskiej wyspie

Ibiza uchodzi za bezpieczne miejsce do wypoczynku. Jedne na co powinieneś uważać, to rzeczy osobiste i bagaż. Jak w każdej mecce turystycznej działa tutaj wielu kieszonkowców. Dość częstą praktyką na wyspie są także gangi przebijające opony w samochodach czy motocyklach.

Rodzinne wakacje na Ibizie – czy warto jechać tu z dzieckiem?

Skoro Ibiza to tak bardzo imprezowe miejsce, czy sprawdzi się na spokojne wakacje z małymi dziećmi? W rzeczywistości ta hiszpańska wyspa ma dwie strony medalu. Poza cichymi zatokami z niewielkim poziomem wody przy brzegu oraz plażami z piaskiem idealnym do wielogodzinnych zabaw, funkcjonuje tu mnóstwo hoteli oferujących najmłodszym turystom liczne atrakcje i udogodnienia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jaką polisę wykupić na Ibizę?

 Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), masz prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w Hiszpanii, jest jest to wsparcie w bardzo podstawowym zakresie. Za bardziej zaawansowane zabiegi, lekarstwa czy transport do kraju i tak trzeba zapłacić na własną rękę. Prywatne usługi lekarze także nie są refundowane. Na Ibizie za konsultację lekarską trzeba zapłacić ok. 100 euro.

Każdy z wymienionych kosztów może pokryć wykupiona polisa ubezpieczeniowa. Zależy to oczywiście od gwarantowanej sumy ubezpieczenia, jaką wybierzesz przy zakupie. 30 000 euro powinno w zupełności wystarczyć. Kupując ubezpieczenie a wyjazd na Ibizę, dopłać za:

 • NNW;
 • OC;
 • dodatkową ochronę bagażu.

Jeśli planujesz intensywne treningi surfingu czy nurkowania, zastanów się nad rozszerzeniem ochronny na sporty ekstremalne albo o podwyższonym ryzyku. Taki produkt oferuje większość ubezpieczycieli działających obecnie na rynku.

Ibiza z biurem podróży czy samodzielnie?

Na tę hiszpańską wyspę najwięcej turystów wybiera się z biurem podróży w ramach zorganizowanej wycieczki. Głównie ze względu na koszt. Wyjazd według określonego harmonogramu może wynosić od 2 do tysięcy złotych w najwyższym sezonie. Jeśli zdecydujesz się na podróż i pobyt na Ibizie na własną rękę, możesz zapłacić znacznie więcej. W kalkulacjach musisz wziąć pod uwagę:

 • ceny biletów;
 • noclegi;
 • transfery na miejscu;
 • wyżywienie;
 • korzystanie z atrakcji turystycznych, które oferuje wyspa.

Biura podróży często mają już przetarte szlaki i prowadzą dobrą współpracę przewoźnikami czy obiektami noclegowymi. Dzięki temu mogą zaproponować swoim klientom o wiele korzystniejsze warunki finansowe. Możesz oczywiście obniżyć koszt samodzielnie przygotowanej wycieczki, jeśli zdecydujesz się na wakacje poza sezonem, np. jesienią czy wczesną wiosną.

Pamiątki z Ibizy – co przywieźć ze sobą?

Najlepsze pamiątki to te, które nawiązują do lokalnej kultury i tradycji. Hiszpańskie rzemiosło potrafi być bardzo oryginalne. Z Ibizy szczególnie wart przywieźć ręcznie robione rzeźby, zabawki, biżuteria, koronki czy hafty. Niektóre będą służyć na co dzień i przypominać ci o rajskich wakacjach. Gdzie natomiast szukać takich rzeczy na Ibizie?

W tym celu trzeba odwiedzić słynne hipisowskie jarmarki – to niemal królestwo niepowtarzalnych pamiątek nawiązujących bezpośrednio do tego regionu świata i wytwarzanych przez tutejszych artystów i sprzedawców.

Najpopularniejsze wśród turystów z całego świata towary, to:

 • ozdoby z kości;
 • wyroby skórzane;
 • ceramiczne naczynia;
 • ubrania nawiązujące style do miejscowych;
 • plecione obuwie;
 • torby;
 • wiklinowe kosze;
 • cygara;
 • zioła ;
 • lokalne alkohole w oryginalnych butelkach.

Ciekawą pamiątką z wakacji na Ibizie może być kompletny, lokalny tradycyjny strój zwany Ibicenco. Dla żyjących tu Hiszpanów to nie tylko narodowa moda, ale wręcz styl życia wyrażany w konkretny sposób.

Styl Ibicenco
MiguelAngelJunquera – stock.adobe.com

Wylot na Ibizę – informacje praktyczne

Zanim wylecisz w kierunku Ibizy, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, które pomogą ci funkcjonować na miejscu. Między Polską i tą hiszpańską wyspą nie ma żadnej różnicy czasu, więc powinieneś szybko zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Do wjazdu na teren Ibizy nie jest wymagana wiza- granicę możesz przekroczyć, okazując paszport lub dowód osobisty.

Jeśli zdecydujesz się na podróżowanie komunikacją miejską, do dyspozycji masz lokalne autobusy i taksówki. Pamiętaj jednak, że ich kierowcy nie zawsze trzymają się rozpisanego rozkładu jazdy. Jeżeli bardziej cenisz sobie niezależność, na Ibizie możesz również wypożyczyć samochód. To koszt ok. 50 euro za jeden dzień. Najpopularniejszą formą płatności za zakupy czy usługi w tej części Hiszpanii jest karta płatnicza. Nie zdziw się jednak, kiedy przy tej okazji zostaniesz poproszony o okazanie dowodu tożsamości. Hiszpanie kontrolują w ten sposób transakcje dokonane za pomocą obcej karty.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation