Planowanie podróży

W dzisiejszych czasach świat jest pełen szans i możliwości dla każdego. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, czy też masz ochotę przejść na emeryturę i wziąć trochę wolnego od pracy, podróżowanie może być dobrym sposobem na relaks i cieszenie się życiem.

Niezależnie czy zdecydujesz się na podróżowanie samemu czy z partnerem, jeśli jest to Twój pierwszy raz, planowanie niezapomnianej podróży może okazać się świetną zabawą, ale może być też na odwrót, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie.

Dlatego, aby pomóc Ci zaplanować swoją podróż bez ryzyka doświadczenia negatywnych stron podróżowania (takich jak zgubienie się, odwołanie lub inne sytuacje losowe), oferujemy Ci nasz przewodnik krok po kroku, jak zaplanować niezapomnianą podróż.

Budżet w podróży

Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl przed planowaniem podróży jest budżet. Musisz wiedzieć, ile masz czasu na wakacje i ile pieniędzy jesteś w stanie na nie wydać. Pamiętaj, że podróżowanie może być bardzo drogie i trudne dla tych, którzy nie oszczędzają wystarczająco dużo, więc postaraj się stworzyć dobrze przemyślany budżet przed wyjazdem.

Podróżowanie samemu czy w towarzystwie

Kiedy już zdecydujesz się na swój budżet, kolejną rzeczą, o której musisz pomyśleć, jest to, czy podróżujesz sam czy z partnerem i jaki styl podróżowania preferujesz. Czy szukasz spokojnych wakacji we dwoje, wycieczki po całym kraju z grupą ludzi czy po prostu relaksu w egzotycznym kurorcie? Czy będziesz mieszkać w hostelach, rezerwować tanie hotele czy oczekujesz hotelowego luksusu? Czy rezerwujesz noclegi w ostatniej chwili, bo będzie to spontaniczny wyjazd czy lubisz mieć wszystko wcześniej zaplanowane.

Zdecyduj się zatem na styl podróżowania, który najbardziej Ci odpowiada.

Dokąd warto lecieć

Po tym, to jest czas zdecydować, gdzie chcesz lecieć. Czy szukasz słonecznych plaż, atrakcji kulturalnych czy sportów zimowych? Gdzie chciałbyś pojechać? Pomyśl o miejscach, które są trudniej dostępne, aby uzyskać jeszcze bardziej wyjątkowe doświadczenia.

Na przykład, jeśli szukasz wakacji w sportach zimowych, pomyśl o wakacjach w Alpach lub jeśli szukasz słońca, spójrz na Bali lub Malediwy. Sprawdź różne strony internetowe z przewodnikami turystycznymi. Na stronach takich jak TripAdvisor czy Lonely Planet można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat miejsca, do którego się leci. Natomiast bardzo często przez te rekomendacje rzesza turystów przybywa dokładnie w to miejsce, a ceny wielokrotnie rosną.

Jeśli szukasz inspiracji, możesz też zajrzeć do polskich serwisów o tanich lotach jak FlyHunter.pl albo Fly4free.pl.

Zarezerwuj bilety lotnicze

Kiedy już wybierzesz miejsce, do którego chcesz się udać, musisz zarezerwować lot. Niektóre linie lotnicze oferują dobre oferty, jeśli dokonasz rezerwacji wcześnie, inne mają specjalne oferty tylko na konkretne loty. Alternatywnie, niektóre biura podróży mogą również oferować duże zniżki na loty czarterowe, zwykle przed i po wakacjach.

Jeśli chcesz zagłębić się w temat taniego podróżowania to odsyłam tutaj, gdzie znajdziesz informacje o tym jak tanio kupić bilet lotniczy. Generalnie im bardziej jesteś elastyczny w kwestii kraju podróży i terminu tym taniej kupisz bilet na przelot.

Zarezerwuj hotel

Istnieje wiele sposobów na zarezerwowanie hotelu. Można to zrobić samemu, zapytać przyjaciół, uzyskać poradę od biur podróży lub przez Internet. Najprostszą opcją jest sprawdzanie hoteli na różnych stronach internetowych, jak np. Booking. Możesz zacząć od wyszukania miejsc, które chcesz odwiedzić i znalezienia hoteli w każdym z nich lub jednego, z którego transport w te miejsca będzie najwygodniejszy.

Zdecyduj, jakiego rodzaju zakwaterowania szukasz i na ile istotny będzie dla Ciebie standard hotelu, najbliższa okolica w tym atrakcje w pobliżu. Oblicz swój budżet i zobacz, na ile gwiazdek możesz sobie pozwolić. Na przykład, jeśli szukasz trzygwiazdkowych hoteli w Paryżu, we Francji, cena będzie zaczynać się od około 60 euro za noc; jednakże, oferta online może się różnić w zależności od ilości czasu przed pobytem.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub znaleźć luksusowy hotel za tańszą cenę, możesz również wybrać daty i sprawdzić, jaka jest średnia cena w danym miejscu w tym okresie. W ten sposób dowiesz się, czy pobyt w hotelu w wysokim czy niskim sezonie może przynieść Ci oszczędności, czy też kosztować więcej. Sprawdź opinie innych osób, które zatrzymały się w danym hotelu, aby przekonać się, czy ich doświadczenia były pozytywne i czy były adekwatne do oferty.

Zwykle bilet lotniczy jest droższy od ceny hotelu, ale nie jest to reguła. Choć w erze tanich linii lotniczych nie zawsze jest to prawda. Czasem bilety lotnicze w obie strony po Europie potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych.Sprawdź wszystkie opcje i trasy, aby uzyskać pełny obraz cen.

Poszukaj co robić na miejscu

Tak jak wspomniałem najpierw musisz się zdecydować na region świata, który najbardziej Cię interesuje. Jeśli Twoje zainteresowanie skłania się ku naturze i dzikiej przyrodzie, sprawdź strony internetowe ogrodów zoologicznych lub parków safari znajdujących się w pobliżu miejsca, do którego chcesz się udać. Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się historii i stanowiskom archeologicznym, zajrzyj do lokalnej biblioteki lub księgarni.

Mało podróżników to jeszcze robi ponieważ łatwiej jest sprawdzić te informacje w Internecie. Istnieje wiele portali o podróżowaniu jak wspomniane FlyHunter.pl i Fly4free.pl. Bardzo rozbudowane są też grupy na Facebooku, gdzie ludzie szukają inspiracji, porad czy osób do wspólnego podróżowania. Również na naszym portalu rozpoczęliśmy cykl o polskich miastach i już teraz możesz sprawdzić co warto zobaczyć w Lublinie.

Kupić ubezpieczenie podróżne?

Po zarezerwowaniu lotu, hotelu i transferów, czas zastanowić się, czy nie warto wykupić jakiegoś specjalnego rodzaju ubezpieczenia. Można rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje następujące sytuacje:

– odwołanie lotu

– zagubienie bagażu

– koszty leczenia za granicą

Przed zakupem polisy ubezpieczeniowej należy dokładnie sprawdzić, czy naprawdę warto płacić za tę dodatkową ochronę. Czasami możesz być objęty ubezpieczeniem przez własny bank lub za pośrednictwem swojego ubezpieczenia medycznego.

Spakuj się w podróż

Czy trzeba się pakować? Odpowiedź jest oczywista, ale lepiej skonsultować się z wieloma osobami przed rozpoczęciem pakowania. Zapytaj, co oni by zabrali, gdyby jechali na tę samą wycieczkę. Przymierz ich bagaże, poszukaj czegoś praktycznego i wygodnego, co spełni Twoje oczekiwania. Jeśli lecisz samolotem, upewnij się, że jest w nim kółka i nie jest zbyt ciężki lub duży.

Jeśli nie wiesz, ile zmian ubrań powinieneś zabrać ze sobą, zapytaj przyjaciół lub rodzinę albo sprawdź to w Internecie. Możesz również odwiedzić stronę FlyHunter.pl, aby zobaczyć jak się spakować w podróż, żeby niczego nie zapomnieć.

lista rzeczy przy planowaniu podróży

Wskazówki z ostatniej chwili

– Zabierz ze sobą na pokład samolotu lub do bagażu podręcznego wszelkie leki, które mogą być potrzebne.

– Postaraj się nie zabierać ze sobą w podróż zbyt drogich rzeczy. Zostaw je w domu w bezpiecznym pudełku lub zostaw je u kogoś, jeśli to możliwe.

– Weź ze sobą ważne dokumenty i rzeczy, takie jak paszport, karta debetowa i numer ubezpieczenia, na wszelki wypadek, gdybyś stracił wszystkie inne rzeczy. Wyślij sobie też na maila zdjęcie paszportu.

Dlaczego warto podróżować

Nadszedł czas, aby rozpocząć swoją przygodę! Planując swoją jedyną w swoim rodzaju podróż, pamiętaj, aby nie zapomnieć o tych najważniejszych krokach. Ten post poprowadzi Cię przez kroki, które zalecamy podczas przygotowań do wakacji i powinien dać Ci trochę wglądu w to, jak planować z wyprzedzeniem, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać swoją podróż.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci uczynić Twoją następną przygodę jeszcze bardziej magiczną niż dotychczas. Podczas podróży pamiętaj, aby nie tylko odkrywać miejsca, ale także siebie – w końcu kto wie, dokąd może nas zaprowadzić życie?

Ps. Jeśli szukasz nowych miejsc do odwiedzenia, zajrzyj na FlyHunter.pl lub grupy na Facebooku. Znajdziesz tam inspiracje i porady od ludzi, którzy już tam podróżowali.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation