Jak wyszukiwać tanie bilety lotnicze

Poradnik o tanich lotach – jak kupić tani bilet lotniczy

Chcesz znaleźć tani lot? Pierwszą rzeczą, od której powinieneś zacząć jest określenie, kiedy chcesz lecieć. Tak przede wszystkich kiedy, a nie dokąd chcesz polecieć. Jeśli chcesz naprawdę zaoszczędzić musisz być elastyczny – lot do Chorwacji czy samolot do Egiptu może poczekać, jeśli akurat jest promocja na loty do Tajlandii. Jeśli zależy Ci na konkretnym miejscu, wtedy trudno z tym polemizować wówczas szukamy konkretnego lotu.

Po uzyskaniu tych szczegółów, nadszedł czas, aby porównać ceny na różnych wyszukiwarkach połączeń lotniczych w celu znalezienia najlepszej oferty. Ten post na blogu będzie obejmować niektóre z podstaw szukania tanich lotów także zapraszam do lektury. Zapnijcie pasy. Startujemy.

Najlepszy czas na zakup lotów to 3-6 miesięcy przed datą wyjazdu.

Wiem, wiem, kto chce planować z tak dużym wyprzedzeniem? Ale jeśli kupisz swój lot zbyt blisko daty wyjazdu (1-2 tygodnie przed), może się okazać, że za swój bilet lotniczy zapłacisz o wiele więcej, niż jest to konieczne.

Niektóre linie lotnicze będą miały „okazyjną” sprzedaż lotów na 3 dni przed datą wyjazdu, ale to dotyczy raczej lotów czarterowych last-minute. Np. lot w ostatniej chwili z Warszawy do Nowego Jorku lub Chicago potrafił kosztować dwukrotnie więcej i z tanim lataniem miał mało wspólnego. Zapytacie ile kosztuje bilet do Nowego Jorku? Na te loty zdarzały się promocje, gdzie przelot kosztował około 1000 zł.

1500 zł za bilet do Nowego Jorku z Warszawy w pasującym terminie wydaje się bardzo dobrą ceną.

Rezerwując z wyprzedzeniem można zaoszczędzić do 60% na cenie biletu lotniczego

Kupując bilety lotnicze warto pamiętać, że tańsze loty dostępne są zazwyczaj na te, które odlatują w porach niedogodnych z punktu widzenia rozkładu lotów (np. wcześnie rano lub późnym wieczorem). Dotyczy to też przelotów z długim czasem oczekiwania na lotnisku przesiadkowym, co akurat może komuś odpowiadać i umożliwić zwiedzanie dodatkowego miasta.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę biletu jest pora roku. Staraj się unikać podróżowania w szczytowych okresach sezonu i świąt (Boże Narodzenie, Sylwester) lub w długie weekendy (majówka).

Nie tylko trudniej jest kupić tani bilet lotniczy, bo popyt jest największy, ale też samo podróżowanie jest uciążliwe – problemy z zakwaterowaniem, ceny hoteli na miejscu, dużo turystów, tłok w restauracjach.

Podczas rezerwacji upewnij się, że nie ma żadnych ukrytych opłat za bagaż lub opłaty dodatkowe

Sprawdź co obejmuje twój bilet czyli czy rezerwacja obejmuje usługi dodatkowe (np. bagaż rejestrowany, wyżywienie) i co jest wliczone w cenę biletu a co będzie dodatkowo płatne.

Rezerwacja lotu
Rezerwacja lotu

Najczęściej na przelotach długodystansowych pomiędzy kontynentami będziemy mogli bezpłatnie skorzystać z wyżywienia (śniadanie + obiad/kolacja oraz napoi – alokohol najczęściej również poza szampanem).

Z nadawanym bagażem rejestrowanym bywa różnie. Zazwyczaj to najistotniejsza rzecz. Sprawdźmy dokładne limity bagażu podręcznego (rozmiar i wagę), chociaż zazwyczaj przy regularnych liniach lotniczych nie jest to weryfikowane. Możemy też sprawdzić ile dokładnie kosztuje nadanie bagażu.

Z kolei przy tanich liniach lotniczych typu RyanAir czy WizzAir najczęściej ilość, rozmiar i waga bagażu podręcznego jest skrupulatnie sprawdzana. Warto sprawdzić aktualne dopuszczalne rozmiary bagażu podręcznego w RyanAir i WizzAir.

Zwróć uwagę na oferty tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair i Wizzair

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na konkretny bilet lotniczy, często można znaleźć zniżki i oferty na tanie linie lotnicze. Najlepiej śledzić blogi z tanimi lotami. Najwięcej skorzystają osoby, które mają już w głowie termin podróży, ale nie wiedzą jeszcze, którą linią lotniczą polecą i gdzie dokładnie się udadzą.

Tanie linie lotnicze oferują tanie bilety jednak wszystkie usługi dodatkowe są płatne. Jeśli chcemy wykupić bagaż rejestrowane i coś zjeść w trakcie lotu to najczęściej niewiele zaoszczędzimy.

Najlepiej dobrze się spakować w taki lot, zabierając np. pustą butelkę jeśli będziemy mogli ją napełnić na lotnisku, żeby nie przepłacać niepotrzebnie na butelkę wody na lotnisku. Mniej rzeczy to mniejszy bagaż. Lecąc na tydzień możemy spakować się w darmowy bagaż podręczny.

Skąd lecieć

Co zrobić, jeśli chcesz lecieć z Warszawy do Bolonii, ale nie ma żadnych tanich lotów? Możemy sprawdzić inne miasta jak lotnisko Kraków-Balice, Wrocław czy lotnisko w Gdańsku, które mają loty do innych, też popularnych miejsc. Np. do Norwegii czy Szwecji najlepsza siatka lotów jest z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Analogicznie z miejscem przylotu. Gdy potrzebujemy lotu na Ukrainę, bo zależy nam na zwiedzeniu całego kraju możemy szukać lotu do Lwowa, ale też równie dobrze do Kijowa czy Odessy.

Kiedy nie kupować biletów lotniczych?

Lepiej nie kupować biletu lotniczego w dni, które są dla kogoś ważne. Nowy Rok, Boże Narodzenie, Niedziela Wielkanocna…. Z tego samego powodu nie polecam najwyższego sezonu, gdzie często pogoda jest nieznośna.

Czasem promocje lotnicze uwarunkowane są tym, że jest to niski sezon i jest niewielka szansa na dobrą pogodę. Może to być np. pora monsunowa. Najbardziej polecam terminy przed i po wysokim sezonie. Wtedy ceny są najlepsze, a pogoda idealna do zwiedzania.

Wyszukiwarki połączeń lotniczych

Pierwsze co należy zrobić to sprawdzić wszystkie te strony, które na bieżąco monitorują ceny lotów. Najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych do wyszukiwania tanich biletów to Momondo.pl, Skyscanner.pl, Esky.pl, Kayak i Kiwi. A jaka jest najlepsza wyszukiwarka lotów? Ja sprawdzam połączenia we wszystkich, a często zaglądam w inne wersje językowe tych wyszukiwarek.

Warto to robić cyklicznie, ponieważ mają one funkcję wyszukiwania, która pozwala nam znaleźć najtańsze loty dla naszych terminów podróży.

Zakup biletu lotniczego
Zakup biletu lotniczego

Możemy również zarejestrować się na ich stronach i otrzymywać informacje o tanich lotach (mailem, SMS-em lub powiadomieniem push). Znajdziemy tu wiele lotów do popularnych kierunków, takich jak Włochy, Hiszpania, ale też bardziej egzotyczne loty na Wyspy Kanaryjskie, do Indii, na Sri Lankę, do Tajlandii, Filipin czy Meksyku.

Podsumowanie

Tak więc, to wszystko o wyszukiwaniu tanich połączeń! Teraz wiesz, jak uzyskać tanie loty i możesz przygotowywać się na następną przygodę. Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz budżetu na podróże w tym roku, nadal istnieje wiele sposobów na znalezienie ofert.

Bądź elastyczny z datami, trasami, lotniskami itp., ponieważ te zmiany bardzo wpływają na cenę. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc sprawić, że szukanie lotu będzie łatwiejsze i mniej stresujące oraz że zaoszczędzisz dzięki temu środki na kolejne podróże! Miłej zabawy w podróżowaniu bez względu na miejsce! 🙂

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation