Chorwacja

10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji – co warto zobaczyć

Chorwacja to niesamowity kraj, który ma tak wiele do zaoferowania. Stworzyliśmy listę 10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji! Od Starego Miasta w Dubrowniku, po Park Narodowy Jezior Plitwickich z 16 wodospadami.

Ten artykuł dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby zaplanować swoją kolejną chorwacką przygodę.

Chorwacja - Wyspa Hvat

Wyspa Hvat na Chorwacji

Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w północno-środkowej części Chorwacji, około 30 minut jazdy od Zagrzebia. Znany jest z jezior i wodospadów położonych w zalesionym wąwozie.

11 jezior jest połączonych naturalnymi kaskadami i strumieniami, które prezentują imponujący w zależności od pory roku od turkusowego przez niebieski, szary aż do zielonego kolor. Jeziora zawdzięczają taką barwę specjalnym algom, mchom i wapieniom.

Stare miasto w Dubrowniku

Stare Miasto w Dubrowniku jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. To otoczone murami miasto położone jest na skalistym wybrzeżu i ma długą historię, sięgającą co najmniej VII wieku.

Dziś jest często uważany za jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych starych miast w Europie. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Split – stare miasto

Stare Miasto w Splicie jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Chorwacji. Pałac Dioklecjana został zbudowany na początku IV wieku jako rezydencja emerytalna dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest na niej od 1979 roku.

Katedra w Zagrzebiu i kościół św. Marka w Trogirze

Wizytę w Zagrzebiu można połączyć z wycieczką do starego miasta Trogir. Katedra Wniebowzięcia NMP i kościół św. Marka to dwa piękne katolickie kościoły w Chorwacji, położone tuż obok siebie. Zostały one wybudowane pod koniec XIV wieku jako część kompleksu franciszkańskiego.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka – piękny park do odkrywania ukrytej przyrody, raj dla miłośników sportów wodnych i tych, którzy kochają spokój i relaks. Główną atrakcją są wodospady Skradinski buk; z górnej platformy na wodospadach można zobaczyć niesamowity widok na wyspy Korčula, Hvar i Vis.

Korčula stare miasto

Średniowieczne miasto Korcula rozwijało się od VII wieku. Położone jest na małej wyspie na Morzu Adriatyckim, otoczone imponującymi wapiennymi klifami. Stare centrum miasta zachowało wiele ze swojego pierwotnego wyglądu z wąskimi uliczkami i pięknymi domami zbudowanymi z kamienia lub marmuru.

Stare miasto w Hvarze

Stare miasto w Hvarze – to najlepsze miejsce, aby zacząć; wystarczająco małe, aby zwiedzać je pieszo, ale na tyle duże, że można spędzić dni na odkrywaniu ukrytych klejnotów.

Jeśli chodzi o architekturę, jej kolorowe fasady, barokowe i renesansowe budynki, kamienne brukowane uliczki i romantyczne stare place (pećinska luka) są po prostu oszałamiające.

Wyspa Vis

Wyspa Vis słynie z gajów oliwnych, winnic i czerwonej ziemi, jest także doskonałym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Poznaj samo południe Chorwacji z wyspami Solta i Brac, najbardziej wysuniętą na południe częścią Europy.

Wyspy Kornati

Wyspy Kornati położone są w środkowej części Dalmacji, gdzie znajduje się największy rezerwat ptaków. Jest to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu, a także dla tych, którzy chcą uciec na łono natury. Na archipelagu Kornati czekają na Ciebie niesamowite przeżycia!

Trogir

Historia Trogiru jest bardzo bogata. Na wyspie znajdują się liczne pozostałości po jego chwalebnej przeszłości jako jednego z najważniejszych miast w obszarze śródziemnomorskim. Odwiedzając Trogir, nie zapomnijcie zobaczyć tych najważniejszych atrakcji:

Katedra św. Wawrzyńca – Pierwotnie została zbudowana w XI wieku, a później była kilkakrotnie rekonstruowana. Jest to budynek w stylu architektury romańskiej.

Przed wejściem znajdują się dwie kolumny z XV wieku, które zostały przeniesione ze starożytnej rzymskiej świątyni i które czynią tę katedrę naprawdę wyjątkową.

Na północnej ścianie zakrystii znajdują się pozostałości fresków z 1528 roku ze scenami z życia Jezusa Chrystusa i Marii Panny.

Muzeum Miejskie Trogiru – Muzeum to posiada bogatą kolekcję znalezisk, które zostały dokonane podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Trogiru.

Podsumowanie

Polecamy Chorwację na cel wakacyjny, ponieważ jest piękna i dostępna przez cały rok. Jest tam wiele miejsc, które można odwiedzić z odpowiednią kombinacją naturalnego piękna, kultury i relaksu – co sprawia, że łatwo jest znaleźć idealne miejsce na ucieczkę w tak zróżnicowanym kraju.

Niektóre z naszych ulubionych miejsc to Zagrzeb (stolica), Dubrownik (nadmorskie miasto znane jako „Perła Adriatyku”), Park Narodowy Jezior Plitwickich (park narodowy, który zawiera 16 jezior i mnóstwo sezonowych wodospadów), Split (znany z rzymskich ruin) i wiele innych!

Te top-10 miejsc da Ci wyobrażenie o tym, co czeka na wybrzeżu Chorwacji. Gdyby zostało nam tylko jedno miejsce na ziemi, moglibyśmy wybrać to bez wahania stawiamy na podróż samochodem lub lot do Chorwacji. Jeśli stawiasz na to drugie to zachęcam też do przeczytania jak znaleźć tanie bilety lotnicze. Do zobaczenia na miejscu!

Przewiń do góry