Para na tarasie Widok na balony w Kapadocji

Jeśli myślisz o wakacjach w Turcji, to czeka Cię nie lada gratka. Ten piękny kraj jest domem dla niesamowitych krajobrazów i kultury, nie wspominając o pysznym jedzeniu. W tym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o podróżowaniu po Turcji.

Omówimy wszystko, od najlepszych miejsc do odwiedzenia, przez wizy i dokumenty, po warunki pogodowe, więc czytaj dalej, aby uzyskać wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zaplanować idealne tureckie wakacje!

Na koniec przedstawimy też listę tanich i droższych gotowych wycieczek do Turcji. Będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie i zarezerwować ją na swój urlop. Możesz też z powodzeniem skorzystać w wyszukiwarki poniżej, żeby od razu zobaczyć wszystkie dostępne wycieczki.


Spis treści

Geografia Turcji

Gdzie leży Turcja?

Turcja to państwo uznawane zarówno za część Azji, jak i część Europy. Kraj położony jest w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza oraz częściowo, w niewielkim procencie, w Europie Południowo-Wschodniej. Powierzchnia państwa wynosi 783 562 km². Turcja to popularny kierunek wakacyjny, szczególnie dla Europejczyków ze Wschodu. Według wakacyjnych rankingów to również nr. 1, jeśli chodzi o wakacje Polaków od dobrych kilku sezonów? Dlaczego odwiedzamy Turcję? Bo jest tanio, ciepło oraz smacznie.

Polska – Turcja: ile km?

Odległość drogowa z Polski do Turcji to ok. 2890 km. Przekłada się to na podróż samochodem, która będzie trwać ponad 24 godziny. Z tego przyczyny najczęściej wybieraną formą transportu jest samolot. Loty do Turcji oferuje wiele biur podróży oraz tanich linii lotniczych.

Czy Turcja jest w Europie?

Jak już wspomniano wyżej, Turcja jest jedynym z niewielu państw, które leży jednocześnie na dwóch kontynentach. Można więc powiedzieć, że Turcja częściowo znajduje się w Europie. Pomimo że zdecydowanie większy obszar leży po stronie azjatyckiej (ok. 97%), kulturowo i historycznie Turcji blisko jest również do Starego Kontynentu.

Czy Turcja jest w UE?

Pomimo że od wielu lat trwają rozmowy o przyłączeniu Turcji do Unii Europejskiej, wciąż istnieją punkty sporne pomiędzy Brukselą a Ankarą uniemożliwiające dołączenie Turcji do Wspólnoty. Chodzi między innymi o politykę Erdogana, który w wielu punktach nie zgadza się z narracją Zachodu. Niemniej jednak nie wpływa to na kwestie urlopu oraz spędzania czasu w Turcji, która zawsze chętnie przyjmuje Polaków o każdej porze roku.

Informacje praktyczne przed urlopem w Turcji

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Według najnowszych regulacji, aby podróżować po Turcji, wystarczy dowód osobisty. Od 19 kwietnia 2022 r. nie trzeba posiadać paszportu podczas wyjazdu turystycznego trwającego maksymalnie 90 dni.

Ile trwa lot do Turcji?

Lot do Turcji może trwać nawet kilka godzin, w zależności od danego przewoźnika. Jednak na polskim rynku bardzo rozwinięta jest oferta czarterów, które oferowane są zazwyczaj przez popularne biura podróży. Wśród polskich największych miast Warszawa, Kraków, Poznań oraz Wrocław oferują regularne loty. Jako że Turcja to kraj bardzo rozległy, czas lotu zależy od danego lotniska. Średni czas transportu liniami lotniczymi waha się pomiędzy 3 a 4 godzinami.

Jaka jest godzina w Turcji?

W Turcji obowiązuje czas GMT+3 (Turkish Time). Jeśli chodzi o różnicę czasową w stosunku do Polski, wynosi ona w lecie + 1h, natomiast w zimie +2h.

Co zabrać do Turcji?

Turcja, pod względem klimatu oraz kultury, znacząco różni się od Polski. Dlatego warto stworzyć listę niezbędnych rzeczy i skompletować je przed wyjazdem.

Turcja – wakacje. Niezbędne rzeczy

Wybierając się na wakacje do Turcji, nie można zapomnieć o obowiązkowym nakryciu głowy oraz ubraniach wykonanych z przewiewnych materiałów, np. z lnu czy bawełny. Warto zaopatrzyć się także w krem z filtrem, który ma co najmniej 30 SPF.

Jakie leki można zabrać do Turcji?

Do Turcji można zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, na zaparcia oraz zapobiegające biegunce. Osobom posiadającym wrażliwy żołądek poleca się także leki regulujące pracę układu pokarmowego, Warto mieć przy sobie kosmetyki łagodzące skutki poparzeń słonecznych. Oczywiście należy zabrać wszystkie regularnie przyjmowane leki, głównie na nadciśnienie czy cukrzycę.

Jeśli dana osoba nie przyjmuje specyficznych leków, które wiążą się z chorobami przewlekłymi, to zwykłe tabletki na ból można bez problemu kupić w tureckich aptekach i to sporo taniej niż w Polsce.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Turcji jest opcjonalne choć przydatne, szczególnie podczas szykowania się do wycieczki objazdowej. Polisa dla turysty z Polski powinna uwzględniać pokrycie kosztów leczenia, NNW, OC i ochronę bagażu. Niestety karta ekuz nie obowiązuje w Turcji, dlatego jeśli chcemy być ubezpieczeni w razie konieczności skorzystania z opieki medycznej, to konieczne jest wykupienie polisy.

Bezpieczeństwo w Turcji

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

W Turcji w największych kurortach nie należy martwić się o bezpieczeństwo, gdyż są to obiekty odpowiednio chronione. W przypadku większych miast należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Najlepiej jest podróżować z drugą osobą.

Warto zachować ostrożność, szczególnie w miejscach kultu religijnego. Kobiety powinny zadbać o odpowiedni ubiór.

Co jest zakazane w Turcji?

Podczas wakacji w Turcji należy pamiętać o unikaniu specyficznych symboli, które mogą zostać odebrane jako obraźliwe. Mowa przede wszystkim o wystawianiu języka czy pokazywaniu „figi z makiem”, co jest odpowiednikiem środkowego palca. Palec wskazujący połączony z kciukiem będzie oznaczał zaproszenie kobiety do intymnych czynności. Zabronione jest także wwożenie produktów mlecznych i mięsa.

Specyficznym świętem w Turcji jest ramadan. Jest to święto ruchome, podobnie jak Wielkanoc. W 2022 roku święto trwało od soboty 2 kwietnia niedzieli 1 maja.

Na co uważać w Turcji?

W dużych miastach należy uważać przede wszystkim na kieszonkowców. Samodzielnie nie należy podróżować przy granicy z Syrią czy Irakiem.

Należy uważać również na sprzedawców oferujących „markowe” ubrania i akcesoria w niskich cenach, z pewnością są one podróbkami.

Podczas organizowania wakacji, należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi tego, jak ubierać się w Turcji. Przede wszystkim w miejscach kultu religijnego nie należy odsłaniać ramion czy nosić prześwitujących strojów (dotyczy to przede wszystkim kobiet).

Czym płacić w Turcji?

Obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka (TRY). Polska waluta może nie być wszędzie przyjmowana przez sprzedawców i usługodawców, nawet pomimo tego że Polacy to znacząca grupa turystyczna, dlatego należy ją wymienić na lirę, euro lub dolary.

Jaka waluta w Turcji?

W Turcji można płacić również w euro lub w dolarach amerykańskich. Coraz popularniejsze są płatności bezgotówkowe. Jeśli płacimy kartą (w podróżach niezastąpione są karty wielowalutowe), warto mieć przy sobie dolary na napiwki dla personelu hotelowego.

Dolar czy euro do Turcji?

Najlepszą walutą do płacenia w Turcji pozostaje waluta lokalna. Jednak w obliczu rosnącej inflacji (która wynosi obecnie ponad 70%) warto mieć przy sobie zachodnie waluty, ponieważ nie tracą tak szybko na wartości, jak turecka lira.

Turcja – gdzie wymienić pieniądze?

W Turcji nie ma żadnego problemu z wymienieniem pieniędzy, można zrobić to w kilku miejscach. Wśród najbardziej popularnych miejsc wymiany walut należy wymienić kantory, placówki pocztowe, banki oraz recepcje w hotelu (w hotelach kurs może być mniej przyjazny dla Europejczyków).

Sezon urlopowy w Turcji

Ile w Turcji trwa sezon urlopowy?

Sezon turystyczny w Turcji trwa od maja do października. W przypadku większości hotelu turyści przyjmowani są jednak przez cały rok, szczególnie jeśli chodzi o wyjazdy biznesowe.

Turcja w maju – czy warto?

Turcja w maju rekomendowana jest przede wszystkim osobom, które chcą odpocząć przed szczytem sezonu. Wówczas wiele ośrodków otwiera się, a ceny są sporo niższe niż w okresie wakacyjnym. Błękitne morze wciąż pozostaje względnie ciepłe, a atrakcje turystyczne zaczynają być otwierane po zimie.

Jaka temperatura w Turcji w maju?

W maju w Turcji temperatura wynosi 23 stopni Celsjusza, a słońce świeci przez około 24 dni w skali miesiąca. Temperatura wody wynosi natomiast ok. 19 stopni Celsjusza.

Kiedy na wczasy do Turcji?

Turcja cieszy się największą popularnością w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Wówczas hotele przyjmują przede wszystkim rodziny z dziećmi, otwarte są też liczne parki rozrywki. Wakacje do Turcji można zorganizować poza szczytem sezonu, wtedy ceny, nawet w lokalnych sklepikach będą znacznie niższe. Turystów do Turcji przyciąga dobra pogoda oraz luksusowe hotele w stosunkowo niskich cenach, szczególnie w ofercie last minute.

Z czego Turcja słynie?

Turcja to kraj skąpany w promieniach słońca. Patrząc na listę światowego dziedzictwa, znaczna część zabytków ważnych dla rozwoju kultury Europejskiej znajduje się właśnie na terenie tego państwa.

Kuchnia turecka przyciąga dziesiątki tysięcy turystów każdego roku. Liczne restauracje oferują posiłki dla całej rodziny. Wakacje w Turcji to dobra okazja na spróbowanie orientalnych potraw na riwierze tureckiej.

Turcja – gdzie na wakacje?

Mapa Turcji oferuje wiele kierunków, które zadowolą nawet najwybredniejszych podróżnych. Najpopularniejszymi kierunkami są: Riwiera Turecka, Marmaris i Bodrum, gdzie znajdują się luksusowe hotele oraz ośrodki turystyczne dla całej rodziny. Warto odwiedzić również słynne łaźnie tureckie.

Gdzie z dzieckiem do Turcji?

Wspomniana Riwiera Turecka, Marmaris i Bodrum to najpopularniejsze kierunki dla rodzin z dziećmi. Hotele usytuowane w linii brzegowej oferują nie tylko relaks dla rodziców, ale przede wszystkim wiele form zabawy i rozrywki dla dzieci.

Matka z dzieckiem na wakacjach na tureckiej plaży podczas urlopu

Jaki region w Turcji wyróżnia się na tle innych? Gdzie będą najlepsze wakacje?

Turcja jest bardzo zróżnicowanym państwem. Jej obszar jest kilkukrotnie większy od Polski, co sprawia, że z łatwością można znaleźć idealną przestrzeń zarówno do relaksu, jak i bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu, np. podczas nurkowania.

Jeśli chodzi o kluby nocne, tętniącym życiem regionem jest Alanya. To miejsce idealne dla imprezowiczów i osób, które chcą się rozerwać podczas wakacji.

Turcja Egejska czy Riwiera Turecka?

Na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym w zachodniej części Turcji zlokalizowane są słynne kurorty. Położone tam miasto Alanya każdego lata przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Riwiera Turecka jest niewątpliwie bardziej popularnym miejscem od Turcji Egejskiej. W każdym z tych regionów można jednak odnaleźć zarówno interesujące zabytki, jak i rozległe piaszczyste plaże.

Turcja – gdzie najcieplej?

Na Riwierze Tureckiej panuje klimat śródziemnomorski, dlatego najlepiej wybrać się na wakacje od maja do października. Właśnie na Riwierze Tureckiej jest najcieplej, w lipcu i sierpniu, które są najgorętsze utrzymuje się tam temperatura nierzadko powyżej 30 stopni C.

Riwierę Egejską charakteryzują temperatury nieznacznie niższe (w szczycie sezony o ok. 2 stopni Celsjusza niższe). W miesiącach zimowych ta różnica rośnie nawet do 5 stopni Celsjusza.

Turcja – który region wybrać?

Wszystko zależy od rodzaju wakacji. Przez Turcję można podróżować, mając listę światowego dziedzictwa na wyciągnięcie dłoni. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego znajdują się słynne kurorty, zarówno te luksusowe, jak i bardziej budżetowe. Kapadocja to z kolei doskonałe miejsce do odkrywania historii i doświadczenia wyjątkowego lotu balonem w bajkowym otoczeniu. Na romantyczne wakacje we dwoje najlepiej wybrać Kemer. Pełno tam jest urokliwych zatoczek oraz rajskich plaż.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Stambuł

Stambuł to miasto wielokulturowe i absolutny must-have, jeśli chodzi o Turcję. To jedno z kluczowych globalnych centrów handlowych zarówno w czasach rzymskich, jak i obecnie, z uwagi na rosnącą pozycję Chin. Znajduje się tu m.in. słynny Błękitny Meczet, wybudowany na zlecenie Sułtana Ahmeda I. Zabytek robi wrażenie, wnętrze zostało wyłożone ponad 21 tys. kafelków w kolorach zielono-niebieskim. Nie można nie zajrzeć na Wielki Bazar, gdzie sprzedawane są najróżniejsze towary, od egzotycznych przypraw, po ubrania czy rękodzieło. Centrum miasta zdominowane jest przez Pałac Topkapi, który był rezydencją sułtanów przez prawie 400 lat.

Turystka z plecakiem zwiedza Stambuł

Kapadocja

Turystów przyciąga również lot balonem w Kapadocji. Lotu balonem można doświadczyć w regionie środkowej Anatolii. Jednak Kapadocja to nie tylko malownicze obrazy przedstawiające balony. To również słynne podziemne miasta znajdujące się pod fundamentami Midyat. Fascynująca historia i wciąż niewyjaśnione zagadki przeszłości przyciągają archeologów z całego świata.

Łaźnie tureckie

Będąc w Turcji, nie sposób nie zobaczyć obiektu, jakim są łaźnie tureckie (inaczej Hammam). Turecka łaźnia parowa jest następczynią rzymskiej. Obiekty przetrwały setki lat w niezmienionej formie. Na miejscu można skorzystać z zabiegu, który kosztuje ok. 30 euro.

Świątynia Artemidy w Efezie

Dla fanów kultury starożytnej gratką historyczną będzie Świątynia Artemidy w Efezie. Ruiny świątyni Bogini znajdują się obecnie na terenie Turcji. Na przestrzeni historii świątynia w Efezie była wielokrotnie niszczona, jednak zachowały się pozostałości, które stanowią słynną atrakcję turystyczną.

Ankara

Sporo do zaoferowania ma także sama Ankara. Mowa przede wszystkim o obiekcie, którym są ruiny świątyni Bogini Romy i cesarza Augusta wybudowane jako jeden z cudów architektonicznych w 25 roku p.n.e.

Bawełniany Zamek

Bawełniany Zamek to źródła znajdujące się w dolinie Cürüksu. Woda wydobywa się ze zbocza góry Cal Dagi. Malownicze nacieki powstały poprzez proces wytrącania się węglanu wapnia. Szacuje się, że „twierdza” znajduje się w tym miejscu od prawie 14 000 lat. Temperatura wody wynosi prawie 37 stopni Celsjusza. Już starożytni leczyli w niej różne schorzenia. Miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO. Turyści mają dostęp wyłącznie do jego południowej części.

Piękne plaże – gdzie warto się wybrać?

Region Morza Czarnego graniczy z Centralną Anatolią i Górami Pontyjskimi. Stosunkowo wąskie wybrzeże bogate jest w żyzne delty. Jest to przede wszystkim obszar rolniczy, w tym regionie uprawia się głównie herbatę oraz orzechy laskowe.

Aby doświadczyć pięknych tureckich plaż, warto wybrać Wybrzeże Egejskie. Długie piaszczyste plaże ciągną się niemalże od Izmiru aż po Marmaris. Linia brzegowa jest mocno urozmaicona. Jest to miejsce zdecydowanie mniej zatłoczone od Riwiery Tureckiej, jednakże równie urokliwe.

Co więcej, sercem Riwiery jest prowincja Antalya, region bogaty w zabytki historyczne. To propozycja dla osób, które wolą miejsca z mniejszą liczbą turystów. To nie prawda, że na Riwierze Egejskiej są wyłącznie kamieniste plaże, a dowodem na to jest Çeşme.

Riwiera Turecka może poszczycić się natomiast najpiękniejszą plażą w Turcji, którą jest Kleopatra Beach.

Najpiękniejsza Plaża Kleopatra Beach w Turcji

Według wakacyjnych przewodników to 8 najpiękniejszych plaż w Turcji:

  1. Plaża Lara, Antalya.
  2. Plaża Kaputas, Kas.
  3. Plaża Iztuzu, Mugla.
  4. Błękitna Laguna, Oludeniz.
  5. Dolina Motyli, Oludeniz
  6. Plaża İçmeler, Marmaris
  7. Plaża Kleopatra, Alanya
  8. Plaża Cirali, Kemer.

Turcja nurkowanie – gdzie?

Ze względu na jasną i przejrzystą wodę, nurkowanie w Turcji to czysta przyjemność. Będąc pod wodą, można obserwować bogactwo podziemnego życia oraz kolorowe ryby. Aby spędzać czas aktywnie i nurkować, warto wybrać kierunki takie jak: Alanya, Side, Belek czy Kemer.

W Turcji nie ma jednak prawdziwych raf koralowych, ale atrakcje podwodne, które mają je symulować. Nie zmienia to jednak faktu, że wybrzeże tureckie jest bardzo urokliwe i warto przekonać się do aktywnego wypoczynku w wodzie. Koszt nurkowania to ok. kilkudziesięciu euro za dzień.

Turcja – jakie morza?

Wakacje w Turcji warto spędzić nad jednym z mórz. Od zachodu Turcję otaczają Morze Egejskie i Morze Marmara, od północy Morze Czarne, zaś a od południa Morze Śródziemne.

Dużo do zaoferowania ma region morza Marmara, szczególnie w kontekście piaszczystych plaż. Dodatkowo znajduje się w niewielkiej odległości od Stambułu, kolebki współczesnej cywilizacji i skarbnicy historycznych zagadek.

Nie można nie wspomnieć o kurortach Riwiery Tureckiej, zdecydowanie najpopularniejszym kierunku wakacyjnym. Dla osób preferujących miejsca mniej zatłoczone Riwiera Egejska będzie lepszym wyborem. Dla tych którym nie przeszkadzają inni turyści i liczą przede wszystkim na mnogość atrakcji na miejscu dobrym kierunkiem jest Riwiera Turecka.

Antalya Turcja – co warto zobaczyć?

W zachodniej części Turcji znajduje się Antalya, jedno z największych i najbardziej turystycznych miast kraju.

Oprócz zachwycającej przyrody i malowniczych miejscowości znajdują się bezcenne zabytki. Warto odwiedzić słynne osmańskie domy w Kaleiçi (z tur. „Wewnętrzna Twierdza”). Wizytówką miejsca jest Brama Hadriana otwierająca drogę do zabytkowej części miasta. Po zwiedzaniu warto wybrać się nad urokliwy port, aby spróbować popularnych dań kuchni tureckiej.

W południowo-zachodniej Turcji znajduje się również słynna Dolina Motyli. To przepiękna zatoka leżąca u podnóża góry Babadağ i niedaleko Ölüdeniz. Nad Morzem Śródziemnym, nad którym znajduje się Dolina Motyli, można zaobserwować rajskie krajobrazy. Łącznie żyje tam prawie 30 dziennych i 40 nocnych gatunków motyli. Według obserwatorów przyrody najpiękniejszym okazem jest Motyl Tygrysi. To także jedno z najczęściej wybieranych miejsc na sesję fotograficzną w Turcji.

Jaka pogoda jest w Turcji?

Jeśli chodzi o pogodę, to zależy ona od pory roku. W regionie śródziemnomorskim panuje klimat subtropikalny, co oznacza wysokie temperatury, które w zimowych miesiącach schodzą do maksymalnie 5 stopni Celsjusza nocą.

Ile stopni jest w Turcji?

To zależy od pory roku.

Turcja zimą – czy warto?

W związku z dynamicznym rozwojem branży turystycznej, w okresie zimowym Turcja staje się coraz popularniejszym kierunkiem dla osób uprawiających sporty zimowe.

Jednak jesienią i zimą warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową i ruszyć na zwiedzanie państwa. Wówczas ceny są nawet kilkukrotnie niższe niż w sezonie. Na Riwierze Tureckiej w zimie panuje temperatura 12-15 st. C. Jednak większość hoteli wówczas przygotowuje ofertę zabiegów SPA, które są sporo tańsze niż w rodzimych hotelach.

Czy w Turcji jest zima?

Według geografów w Turcji występują cztery pory roku. Jednak według lokalnej ludności wyróżnia się wyłącznie zimę i lato. Takie rozbieżności wynikają przede wszystkim z wahań odczuwalnej temperatury. W państwie jest albo bardzo zimno, albo upalnie. To sprawia, że odczuwalne pory roku rzeczywiście będą tylko dwie.

Co kupić w Turcji?

Produkcji tureckie mają zupełnie inny smak niż artykuły spożywcze sprzedawane w europie. To właśnie ta egzotyka sprawia, że Polacy chętnie przywożą przede wszystkim kawę i herbatę.

Warto przywieźć również ceramikę (İznik). Charakterystyczne produkty to przede wszystkim wazony, wazy czy talerze. Są przepiękne i nierzadko ręcznie wykonane. Nazar boncuğu to charakterystyczne oko chroniące przed złą mocą i jeden z symboli kultury tureckiej. Można dać je w prezencie bliskiej osobie.

Absolutnym bestsellerem są przyprawy. Miłośnicy kuchni przyznają, że te tureckie mają znacznie bardziej intensywny smak i zapach, aniżeli te sprzedawane w Polsce.

Jakie słodycze warto przywieźć z Turcji?

Jeśli chodzi o słynne słodycze, warto zdecydować się na Baklavę i Lokum. Baklava to cienkie ciasto oblane syropem cukrowym wypełnione orzechami. Niesamowity smak sprawia, że to najpopularniejszy słodycz. Lokum to produkt wykonany ze skrobi żelowej i pokruszonych daktyli, opcjonalnie obtoczony orzechami lub przyprawami.

Warto pamiętać, że liczba przywożonych artykułów do Polski powinna być ograniczona, aby nie przekroczyć ładunku bagażu. W przypadku przekroczenia jego wagi konieczna będzie dopłata.

Zwierzęta w Turcji

Czy w Turcji są delfiny?

Od lat jedną z najpopularniejszych rozrywek w regionie Alanyi jest pływanie z delfinami. Bardzo słynne jest Delfinarium Sealanya w Turcji, gdzie każdego roku przyjeżdżają wczasowicze z całego świata.

Czy w Turcji są rekiny?

Rekiny w Turcji występują zarówno w Morzu Śródziemnym, jak i Czarnym. W wodach pływają: Żarłacze białe, Rekiny piaskowe, rekinki psie, żarłacze brunatne i wiele innych. Pomimo tego będąc na wakacjach w Turcji, nie należy się obawiać ataku ze strony rekinów, gdyż atakują one bardzo rzadko. Na pewno nie spotka się ich na terenie wakacyjnych kurortów.

Jakie ryby gryzą w Turcji?

W Turcji można spotkać ryby, które obgryzają stopy ludzi znajdujących się w wodzie. Takim gatunkiem są oblady (Oblada melanura). Występują najczęściej we wschodnim Oceanie Atlantyckim, Zatoce Biskajskiej oraz w Morzu Śródziemnym na głębokości do 30 metrów. Można je rozpoznać po owalnym ciele oraz stosunkowo niewielkim otworze gębowym. Szczęki znajdujące się na przodzie wyposażone są w zęby tnące, te po bokach – w stożkowe.

Turcja – co warto wiedzieć?

Turcja może wydawać się dla Polaków krajem odległym kulturowo, a wszystko za sprawą silnych wpływów arabskich. Jednak sektor turystyczny jest bardzo rozwinięty, a standard usług nie odbiega jakością od Europy. Przede wszystkim nie trzeba mówić w języku tureckim, aby się dogadać z obsługą. Warto jednak rozwiać wątpliwości związane z wakacjami w Turcji i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez podróżnych.

Jakie alkohole w all inclusive w Turcji?

Rodzaj alkoholi dostępnych na wakacjach all inclusive zależy głównie od standardu hotelu. Co do zasady, im więcej gwiazdek, tym większy wybór trunków. Zagraniczne alkohole można dostać bez dodatkowych opłat w 4-5 gwiazdkowych kurortach. Warto jednak pamiętać, że zawsze można sprawdzić dostępną ofertę w zakładce gastronomicznej biura podróży.

Jakie napiwki w Turcji?

Jeśli chodzi o turystów, bakszysz, czyli inaczej napiwek jest powszechnym zwyczajem. Wybierając się wakacje w Turcji, warto mieć przy sobie 1-dolarowe banknoty, aby wręczyć je obsłudze. Wówczas standard obsługi jest znacznie wyższy. Napiwek powszechnie wręcza się zarówno boyowi hotelowemu, jak i pracownikom punktów gastronomicznym.

Jakie gniazdka są w Turcji? Czy potrzebny adapter?

Gniazdka w Turcji są odpowiednie dla sprzętu elektronicznego używanego w Polsce. Oznacza to, że niepotrzebny jest żaden adapter czy specyficzna wtyczka.

Turecka kuchnia – z czego słynie?

Turcja jest krajem muzułmańskim, tak więc również kuchnia znacznie różni się od polskiej czy europejskiej. Bazą większości dań są warzywa lub mięso serwowane zazwyczaj z ryżem. Turcja to nie tylko kebab, choć to danie zjemy dosłownie wszędzie. Warto spróbować przede wszystkim acem pilavı, a więc aromatycznego ryżu z mięsem jagnięcym duszonym w rosole z dodatkiem cynamonu i pistacji. Warta uwagi jest także turecka herbata, którą można przywieźć ze sobą do kraju.

Wrażenie robi także sam rytuał parzenia kawy. Napar smakuje zupełnie inaczej, jego smak jest głębszy i bardziej wyrazisty. Co ważne, kawa przygotowana według sposobu tureckiego jest bardzo pobudzająca. Turystów zachwycają również orientalne przyprawy i ich połączenie.

Chyba nie ma potrawy, której nie warto spróbować w Turcji. Na pytanie, czego nie jeść w Turcji można jedynie odpowiedzieć, że potraw niewiadomego pochodzenia lub przygotowanych w budkach bez zaplecza sanitarnego. Z uwagi na wysokie temperatury, jedzenie w Turcji psuje się dość szybko. Z tego względu należy wybierać jedynie sprawdzone restauracje, które można odnaleźć w Google lub Trip Advisorze.

Przeszczep włosów – Turcja

Podróż do tego pięknego kraju to również szansa na wykonanie wyczekiwanego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Operacje plastyczne w Turcji wykonuje się w niskiej cenie. Z tego względu turystów medycznych w Turcji nie brakuje. Za skorzystaniem z usług tureckich klinik przemawia atrakcyjna cena, sporo niższa od podobnych ośrodków w USA czy Europie.

Biuro podróży: Turcja czy Egipt?

Turcja to państwo na styku dwóch kontynentów, co wpływa na jej atrakcyjność, szczególnie w kontekście aktywnego zwiedzania. Chłodne zimy sprawiają, że nie jest to jednak kierunek dla osób, które chcą poleżeć na leżakach w listopadzie czy grudniu.

Egipt jest zdecydowanie miejscem dedykowanym relaksowi. W większości hoteli można także spędzić wakacje również zimą.

Sprawdź nasz cennik wycieczek do Turcji

Szukasz wspaniałej wycieczki do Turcji? Nasza wyszukiwarka pokaże Ci najlepsze ceny naszych wycieczek. Znajdziesz tu wszystko, od opcji przyjaznych dla budżetu po luksusowe trasy. Każdy znajdzie coś dla siebie, więc koniecznie sprawdź nasz cennik!

Mamy dla Was mnóstwo świetnych opcji, a poniżej to tylko wycinek całej oferty propozycji na Twój urlop w Turcji. Oferta ta zawiera wycieczki transportem lotniczym. Dostępność wycieczek autobusowych i z dojazdem na własną rękę jest znacznie większa.

Wycieczki do Alanyi

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Concordia Celes Beach2329 zł 3359 złUltra All Inclusive5.6 (40)2022-08-107OkurcalarZobacz szczegóły
Kleopatra Micador2836 zł 3164 złAll Inclusive7.6 (29)2022-08-107AlanyaZobacz szczegóły
Alanya Beach2129 złśniadania8.2 (13)2022-08-317AlanyaZobacz szczegóły
Wien (Alanya)1916 złśniadania7.2 (39)2022-09-037AlanyaZobacz szczegóły
Kahya Resort Aqua & Spa3233 zł 3287 złAll Inclusive8.8 (50)2022-09-067KonakliZobacz szczegóły
Boulevard2959 zł 3308 złAll Inclusive8.2 (7)2022-09-107AlanyaZobacz szczegóły
Labranda Alantur Resort3524 zł 3873 złAll Inclusive9.0 (17)2022-09-107AlanyaZobacz szczegóły
Kemal Bay3333 złAll Inclusive5.4 (28)2022-09-147KonakliZobacz szczegóły
Mesut Family3699 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-147AlanyaZobacz szczegóły
Eftalia Aqua3172 złUltra All Inclusive7.8 (109)2022-09-157AlanyaZobacz szczegóły

Wycieczki do Antalyi

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
IC Green Palace6946 zł 7492 złAll Inclusive9.3 (16)2022-09-107KunduZobacz szczegóły
Sherwood Exclusive Lara (ex Sherwood Breezes)5427 złUltra All Inclusive8.7 (11)2022-09-177LaraZobacz szczegóły
Sherwood Suites Resort4063 złUltra All Inclusive4.5 (2)2022-09-217AntalyaZobacz szczegóły
Titanic Beach Lara9825 złUltra All Inclusive9.3 (33)2022-09-217AntalyaZobacz szczegóły
Delphin Diva6370 złAll Inclusive Ultra9.2 (27)2022-09-247LaraZobacz szczegóły
Asteria Kremlin Palace (ex PGS)5200 złAll Inclusive Ultra9.0 (5)2022-09-287AntalyaZobacz szczegóły
IC Residence12890 złAll Inclusive Ultra8.0 (1)2022-09-287KunduZobacz szczegóły

Wycieczki do Belek

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Sueno Golf Belek6727 złUltra All Inclusive0.0 (0)2022-08-247KadriyeZobacz szczegóły
Sueno Golf Belek6898 złAll Inclusive Plus0.0 (0)2022-08-247KadriyeZobacz szczegóły
Papillon Belvil Club6279 złUltra All Inclusive9.4 (25)2022-08-317BelekZobacz szczegóły
TUI Fun & Sun Club Belek (ex. TTh Belek Imperial)4778 złAll Inclusive9.2 (4)2022-09-037BelekZobacz szczegóły
Limak Atlantis7078 złUltra All Inclusive9.5 (33)2022-09-157BelekZobacz szczegóły
Gloria Verde Resort8945 złAll Inclusive Plus9.8 (3)2022-09-177BelekZobacz szczegóły
TUI Blue Sherwood Belek (ex Sensimar Belek)5149 zł 5237 złUltra All Inclusive9.0 (9)2022-09-207BelekZobacz szczegóły
Limak Arcadia Sport Resort4807 zł 4895 złUltra All Inclusive8.8 (31)2022-09-207BelekZobacz szczegóły
Crystal Paraiso Verde Resort3543 zł 3631 złAll Inclusive8.8 (29)2022-09-207BelekZobacz szczegóły
TUI Fun & Sun Club Belek (ex. TTh Belek Imperial)4159 złAll Inclusive9.2 (4)2022-09-217BelekZobacz szczegóły

Wycieczki do Bodrum

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Gumbet Anil Beach2889 zł 3359 złAll Inclusive3.0 (2)2022-08-147GumbetZobacz szczegóły
Maril Resort3919 zł 3989 złUltra All Inclusive0.0 (0)2022-08-217DidimZobacz szczegóły
Crystal Age Golden (Koyunbaba)3344 złAll Inclusive7.4 (161)2022-09-017YalikavakZobacz szczegóły
CAMELOT BOUTIQUE & BEACH2455 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-017AkyarlarZobacz szczegóły
Caja by Maxx Royal11999 złśniadania0.0 (0)2022-09-017GolturkbukuZobacz szczegóły
Duja Didim (ex. Asteria Zeus)3754 złUltra All Inclusive7.5 (39)2022-09-087DidimZobacz szczegóły
Kriss2530 zł 2829 złAll Inclusive7.8 (83)2022-09-087OrtakentZobacz szczegóły
Natur Garden2578 zł 2709 złAll Inclusive7.2 (17)2022-09-087BitezZobacz szczegóły
Buyuk Anadolu Didim Resort3510 złAll Inclusive6.8 (5)2022-09-087DidimZobacz szczegóły
Doora Bodrum (ex. Cande Ora Holiday Village)3723 złśniadania5.8 (16)2022-09-087BodrumZobacz szczegóły

Wycieczki do Kemer

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Ring Beach3200 zł 4210 złAll Inclusive0.0 (0)2022-08-107KemerZobacz szczegóły
Ambassador (Kemer)2839 zł 3188 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-107KemerZobacz szczegóły
Limak Limra4591 złAll Inclusive Ultra7.2 (15)2022-09-147KemerZobacz szczegóły
Akka Claros2986 złAll Inclusive7.0 (1)2022-09-147KemerZobacz szczegóły
Monna Roza Beach12992 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-176GoynukZobacz szczegóły
Pgs Kiris Resort3559 złAll Inclusive5.4 (3)2022-09-247KemerZobacz szczegóły
Andriake Beach Club3336 zł 3529 złAll Inclusive Ultra0.0 (0)2022-09-248AntalyaZobacz szczegóły
Daima Biz Resort2594 złUltra All Inclusive7.4 (52)2022-09-287KemerZobacz szczegóły
Sherwood Exclusive Kemer (ex Sherwood Club Kemer)5601 złAll Inclusive Ultra8.1 (26)2022-09-287GoynukZobacz szczegóły
Viking Nona Beach3490 złAll Inclusive6.2 (1)2022-09-287KemerZobacz szczegóły

Wycieczki do Marmaris

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Tropical (Marmaris)3819 złAll Inclusive9.2 (1)2022-08-287MarmarisZobacz szczegóły
MARMARIS BAY RESORT BY MP HOTELS4991 złAll Inclusive0.0 (0)2022-08-298MarmarisZobacz szczegóły
Orka Lotus Beach4060 złAll Inclusive Ultra8.9 (16)2022-09-127IcmelerZobacz szczegóły
Grand Yazici Club Turban5629 złAll Inclusive9.4 (4)2022-09-127MarmarisZobacz szczegóły
Lalila Blue Suites3580 zł 3650 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-127MarmarisZobacz szczegóły
Fortezza Beach4879 złAll Inclusive Ultra0.0 (0)2022-09-167HisaronuZobacz szczegóły
Begonville Beach3229 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-187MarmarisZobacz szczegóły
Grand Cettia3590 złAll Inclusive8.6 (15)2022-09-197MarmarisZobacz szczegóły
Sentido Sea Star4799 złUltra All Inclusive0.0 (0)2022-09-237IcmelerZobacz szczegóły
Julian Marmaris3499 złAll Inclusive0.0 (0)2022-09-257MarmarisZobacz szczegóły

Wycieczki do Side

OfertaCenaTypOcenaWylotLiczba dniMiastoPrzejdź do rezerwacji
Flora Garden Beach (ex. Sentido Flora Garden)3999 zł 5149 złAll Inclusive6.5 (3)2022-08-107ManavgatZobacz szczegóły
Holiday City1949 zł 2299 złAll Inclusive5.3 (10)2022-08-107KumkoyZobacz szczegóły
Sirma3169 zł 3569 złAll Inclusive7.2 (2)2022-08-137SideZobacz szczegóły
Oleander (Side)4281 zł 4340 złAll Inclusive0.0 (0)2022-08-277SideZobacz szczegóły
Crystal Sunrise Queen Luxury4464 zł 4523 złAll Inclusive9.3 (7)2022-08-277SideZobacz szczegóły
Seaden Sea World Resort & Spa5999 złAll Inclusive8.5 (29)2022-08-287KizilagacZobacz szczegóły
Adalya Ocean5661 złAll Inclusive Ultra9.6 (5)2022-08-317SideZobacz szczegóły
Dream World Aqua3702 zł 3773 złAll Inclusive6.6 (26)2022-09-017EvrensekiZobacz szczegóły
Bosphorus Sorgun6739 złUltra All Inclusive9.2 (18)2022-09-117SideZobacz szczegóły
Kirman Sidemarin Beach & Spa5100 zł 5204 złUltra All Inclusive9.0 (9)2022-09-137SideZobacz szczegóły
Kobieta na urlopie w Turcji trzymająca drink na plaży
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Przewiń do góry