Perast – urocze miasteczko nad Zatoką Kotorską

Marzy Ci się wakacyjna Zatoka Kotorska? Zastanawiasz się, jakie miasteczka warto tam odwiedzić? Jednym z nich jest Perast – to malownicza okolica równie popularna wśród turystów, co sam Kotor. Od czego zacząć zwiedzanie i jak wygląda infrastruktura turystyczna na miejscu? Oto najważniejsze podpowiedzi!

Jak dostać się do miasta?

Perast położony jest na wybrzeżu Zatoki Kotorskiej i najwygodniej dostać się tam samochodem. Zwłaszcza, że na miejscu funkcjonują liczne parkingi i nie powinno zabraknąć na nich miejsca dla nikogo, z wyjątkiem szczytu sezonu. Choć teren w Zatoce Kotorskiej jest dosyć górzysty i wymagający, jeśli chodzi o przejazd, to malownicze panoramy wszystko rekompensują.

Od strony północnej do Perastu można wjechać z trasy P11, zaś jadąc ze strony Chorwacji droga będzie oznakowana jako E65. Jeśli Perast to twój cel na jednodniowy wypad z Kotoru, to małe miasto zwiedzisz, docierając drogą E80.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się także na transport publiczny. Po obu stronach miasteczka znajduje się przystanek autobusowy, na którym zatrzymują się autobusy lokalnych linii lub autobusy dalekobieżne, jadące np. z Dubrovnika.

Muzeum miasta Perast i nie tylko – najważniejsze atrakcje

Cały Perast można tak naprawdę zwiedzić w jeden dzień. To niewielkie miasteczko, w którym dominują bryły rozmaitych kościołów i innych historycznych budowli. Każda z nich jest jednak warta uwagi, ponieważ stanowi o wyjątkowym klimacie tej okolicy Zatoki Kotorskiej.

Kościół św. Mikołaja

Jest kościołem szczególnie wyróżniającym się w panoramie miasta. Rozpoczęcie budowy kościoła datuje się na XVII wiek, jednak bryła nigdy nie została dokończona. Warto zainteresować się tutaj 55 metrową dzwonnicą i skarbcem (obowiązują bilety wstępu). Przed świątynią na placu umieszczono popiersia osób, które przysłużyły się do rozkwitu Perastu.

Muzeum Miejskie w Pałacu Bujović

W całym mieście znajduje się aż siedemnaście pałaców! Muzeum Miejsce zostało usytuowane w jednym z nich. Gmach został odbudowany po trzęsieniu ziemi i obecnie kryje w sobie eksponaty związane bezpośrednio z historią miasta. Warto przy okazji wizyty zajrzeć na balkon, z którego rozpościera się wspaniała panorama okolicy pałacu.

Kościół św. Marka

Mniej imponujący od poprzedniego kościoła, ale równie interesujący pod względem architektonicznym. Został zbudowany w XVIII wieku dla jednej z tutejszych rodzin.

Wyspa Matki Boskiej na Skale – Gospa od škrpjela

Ciekawostką jest fakt, że Wyspa Matki Boskiej na Skale została stworzona sztucznie. Można się na nią dostać za pomocą jednej z łódek, które cumują u wybrzeża Perastu. Do połowy XV wieku w miejscu wyspy znajdowała się niewielka skała, obok której zaczęto usypywać wyspę, wykorzystując kamienie i elementy zatopionych okrętów.

Po dwustu latach na wyspie wzniesiono kościół Matki Boskiej na Skale. Zgodnie z tradycją, każdego roku w dniu 22 lipca mieszkańcy Perastu dostarczają w tamto miejsce kamienie w ramach rocznicy objawień, za sprawą których powstała wysepka.

Wyspa św. Jerzego

Sveti Dorde to druga wysepka w pobliżu Perastu, zdecydowanie mniejsza od Wyspy Matki Boskiej na Skale. To, co ją wyróżnia, to fakt, że nie została usypana ludzkimi rękami – powstała w pełni naturalnie. Niestety wyspa jest niedostępna dla ruchu turystycznego. To siedziba opactwa benedyktynów pochodzącego prawdopodobnie z XII wieku. Wyspę dotknęły zarówno pożar, jak i trzęsienie ziemi.

Pałace w Peraście

Tutejsza architektura zachwyca nie tylko miłośników tej dziedziny. Urokliwe pałace Perastu przyciągają wzrok nawet tych, którzy dzieła sztuki architektonicznej znają jedynie z pocztówek. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

  • Pałac Smekja – trzypiętrowy pałac, który zachwyca bogatymi, barokowymi balustradami, znajduje się w pobliżu Kościoła św. Marka;
  • Pałac Bujoviciów – położony nad samym Adriatykiem, zbudowany również w stylu barokowym. Budynek pochodzi z końca XVII wieku;
  • Pałac Zmajević – nazywany jest także Pałacem Biskupim, na jego murach umieszczono znane łacińskie sentencje.

Perast to doskonały pomysł na krótką, jednodniową wycieczkę, jeśli zwiedzasz okolice Zatoki Kotorskiej. Poznaj tutejsze legendy i uwiecznij pocztówkowe panoramy tej części Czarnogóry.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation