pogoda kreta morze słońce

Kreta Pogoda

Kreta jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Grecji. Pogoda jest ciepła i słoneczna przez cały rok, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla urlopowiczów. Jednak pogoda może się różnić w zależności od pory roku, w której się tam znajdujesz.

W tym wpisie na blogu przyjrzymy się pogodzie na Krecie miesiąc po miesiącu, abyś mógł odpowiednio zaplanować swoją podróż. Pogoda na Krecie jest na ogół ciepła i słoneczna przez cały rok, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla urlopowiczów.

Ogólnie rzecz biorąc, miesiące letnie od maja do września są gorące i suche, a średnie temperatury wahają się od 20 do 30 stopni Celsjusza. Jednak w ciągu roku występują pewne różnice w pogodzie.

Kreta Pogoda – Styczeń

Pogoda na Krecie w styczniu jest raczej chłodna i deszczowa. Temperatury sięgają zwykle około 16°C, a opady deszczu wynoszą średnio 78 mm. Dni na Krecie w styczniu są raczej mało słoneczne, ponieważ średnia długość kiedy świeci słońce wynosi 3 godziny dziennie. Temperatura wody to około 16 stopni Celsjusza.

Kreta Pogoda – Luty

Luty na Krecie przynosi nieco lepszą pogodę niż styczeń. Temperatury są podobne, ale mniejsza jest liczba dni deszczowych oraz sumy opadów, które wynoszą wtedy średnio 64 mm. Nadal jednak liczba godzin słonecznych wynosi zaledwie 3. Woda w morzu jest statystycznie najchłodniejsza. Średnio wynosi 15°C.

Kreta Pogoda – Marzec

W marcu na Krecie pogoda zaczyna się poprawiać. Temperatury są nieco wyższe niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 17°C. Nadal można się spodziewać opadów deszczu, ale są one mniej intensywne niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 62 mm. W marcu jest za to zauważalnie więcej słońca. Średnio w ciągu dnia słońce jest widoczne przez 5 godzin. Można się spodziewać analogicznej temperatury wody jak w styczniu.

Kreta Pogoda – Kwiecień

Kwiecień na Krecie to już prawdziwa wiosna. Temperatury są wyższe niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 20°C. Nadal można się spodziewać opadów deszczu, ale są one mniej intensywne niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio zaledwie 21 mm. To jest 3 razy mniej niż miesiąc wcześniej. W kwietniu jest jeszcze więcej słońca niż w marcu i średnio w ciągu dnia słońce jest widoczne przez 6 godzin. Woda w morzu jest jednak nadal zimna, średnio jest to 17°C.

Kreta Pogoda – Maj

W maju pogoda na Krecie jest już bardzo dobra. Temperatury są wyższe niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 24°C. Jest to najlepszy czas na aktywne zwiedzanie wyspy. Wciąż na Krecie jest mało turystów, tym samym można oczekiwać atrakcyjnych cen i dużej dostępności hoteli. Opadów jest już bardzo mało. Średnio pada 3 dni w całym miesiącu. Suma opadów wynosi wtedy tylko 11 mm. W maju słońca jest już dużo. Średnio w ciągu dnia jest ono widoczne przez 8 godzin. Woda w morzu jest już cieplejsza i średnio wynosi 19°C.

Kreta Pogoda – Czerwiec

Czerwiec jest najlepszym miesiącem na wakacje na Krecie. Można łączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Temperatury są wysokie i wynoszą średnio 28°C. Jest to idealny czas na plażowanie i kąpiele w morzu. Opadów jest bardzo mało. Średnio pada tylko 1 dzień w całym miesiącu i suma opadów wynosi wtedy zaledwie 1 mm. Czerwiec jest również miesiącem bardzo słonecznym. Słońce świeci przez 11 godzin dziennie. Temperatura wody wynosi średnio 22°C. Natomiast wciąż nie ma jeszcze tłumów turystów.

Kreta Pogoda – Lipiec

Lipiec jest najcieplejszym miesiącem na Krecie. Temperatury sięgają wtedy średnio 29°C. Jest to idealny czas na plażowanie i kąpiele w morzu. Opadów jest bardzo mało. Średnio pada tylko 1 dzień w całym miesiącu i suma opadów wynosi wtedy zaledwie 1 mm. Lipiec jest również miesiącem bardzo słonecznym. Słońce świeci przez 13 godzin dziennie. Temperatura wody wynosi wtedy średnio 24°C. Natomiast turyści są już bardzo liczni. Warto więc zarezerwować hotele i bilety lotnicze wcześniej.

Kreta Pogoda – Sierpień

Sierpień na Krecie przynosi takie same warunki pogodowe jak lipiec. Temperatury sięgają wtedy średnio 29°C. Jest to idealny czas na plażowanie i kąpiele w morzu. Opadów jest bardzo mało. Średnio pada tylko 1 dzień w całym miesiącu i suma opadów wynosi wtedy zaledwie 1 mm. Sierpień jest również miesiącem bardzo słonecznym. Słońce świeci przez 13 godzin dziennie. Temperatura wody wynosi wtedy średnio 25°C. Z uwagi na wakacje turystów podobnie jak w lipcu jest bardzo dużo. Warto więc zadbać i wcześniejszą rezerwację noclegu i biletu na samolot lub odpowiednio wykupienie wycieczki (chyba, że liczymy na ofertę last-minute).

Kreta Pogoda – Wrzesień

We wrześniu pogoda na Krecie jest nadal dobra, choć temperatury są niższe niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 27°C. Nadal można korzystać z plaży, choć woda w morzu jest już trochę chłodniejsza. Średnio wynosi 24°C. Opadów jest coraz więcej. Średnio pada 2 dni w całym miesiącu i suma opadów wynosi wtedy 10 mm. Wrzesień jest również nieco mniej słoneczny niż poprzednie miesiące i średnio słońce świeci przez 10 godzin dziennie. Warto pamiętać, że we wrześniu kończy się sezon turystyczny w Grecji, więc turystów jest znacząco mniej. To idealny czas dla osób uciekających od tłumów.

Kreta Pogoda – Październik

Październik na Krecie jest bardziej deszczowy niż poprzednie miesiące i średnio pada wtedy 6 dni w całym miesiącu. Suma opadów wynosi wtedy 40 mm. Temperatury są już niższe niż w poprzednich miesiącach i wynoszą średnio 24°C. Nadal można jednak korzystać z plaży, woda w morzu jest bowiem wciąż ciepła. Średnio jej temperatura wynosi 23°C. Październik jest za to mniej słoneczny niż poprzednie miesiące i średnio słońce świeci przez 6 godzin dziennie. Październik na Krecie to idealny czas dla osób ceniących spokój i ciszę. Turystów jest już znacznie mniej niż w pięknych, słonecznych miesiącach.

Kreta Pogoda – Listopad

Listopad na Krecie jest już znacznie chłodniejszy. Temperatury wynoszą wtedy średnio 21°C. Wciąż można się wykąpać w morzu, ale jest ono już chłodniejsze. Średnio temperatura wody wynosi wtedy 20°C. Opadów jest coraz więcej. Średnio pada 8 dni w całym miesiącu i suma opadów wynosi wówczas 69 mm. Listopad jest również bardziej pochmurny niż poprzednie miesiące i średnio słońce świeci przez 3 godziny dziennie.

Kreta Pogoda – Grudzień

Grudzień jest chłodnym miesiącem na Krecie. Temperatury sięgają wtedy średnio 17°C. Morze jest już chłodne, a średnio temperatura wody wynosi wtedy 17°C. Opady są najbardziej obfite w roku. Średnio pada 9 dni w całym miesiącu, a suma opadów wówczas wynosi 89 mm. Grudzień jest podobnie jak listopad dość pochmurny. Średnio słońce świeci tylko przez 3 godziny dziennie.

Pogoda Chania Heraklion Stalida

Pogoda na Krecie niezależnie od miasta jest bardzo podobna. Niezależnie czy szukasz pogody w Chanii, Heraklionie czy Stalidzie można spodziewać się podobnych warunków. Pogoda na wyspie jest uwarunkowana jej położeniem – na Morzu Śródziemnym. Wynikiem tego jest typowy klimat śródziemnomorski z ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami.

Prognoza pogody Kreta

Poniżej aktualna pogoda na Krecie i prognoza pogody na 7 kolejnych dni.

Weather for the Following Location: Heraklion map, Greece

Kiedy więc jechać na Kretę?

Najlepszy czas na odwiedzenie Krety to okres od czerwca do września, kiedy klimat jest ciepły i słoneczny, z niewielkimi opadami deszczu. Jeśli szukasz spokojniejszych wakacji z dala od tłumów, idealnymi miesiącami na wizytę na Krecie będą maj, wrzesień, październik oraz może czerwiec.

Jeśli jednak niekoniecznie chcesz plażować i niestraszne ci chłodniejsze temperatury, grudzień może być równie dobrym pomysłem. Mimo wszystko będzie więcej słońca i cieplej niż w Polsce.

Niezależnie od upodobań warto jednak pamiętać, że wysoki sezon na Krecie trwa od lipca do sierpnia, dlatego warto odpowiednio wówczas zaplanować swoją podróż. Jeśli dokonasz rezerwacji odpowiednio wcześnie, być może uda Ci się uzyskać jakieś zniżki na noclegi i przeloty, jednak z uwagi na liczbę turystów będzie to trudne.

Jeśli planujesz wyjazd poza sezonem, pamiętaj, że niektóre restauracje i firmy mogą być zamknięte na zimę, jednak ceny będą również niższe. Cokolwiek zdecydujesz, jestem pewien, że Kreta pozostawi w Tobie niezapomniane wrażenia!

Interesuje cię wycieczka na wyspy greckie?

Zobacz którą wyspę grecką wybrać na wakacje, w oparciu o Twoje preferencje i zainteresowania. Niezależnie od tego, czy szukasz dramatycznych krajobrazów, plaż czy życia nocnego, na pewno znajdziesz wyspę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najlepszych greckich wyspach i zacznij planować swoją przygodę już dziś!

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation