Skała Afrodyty – Petra tou Romiou

Cypr powszechnie nazywany jest Wyspą Miłości lub Wyspą Afrodyty. Według mitologii to właśnie tam starożytna bogini miała przyjść na świat, wyłaniając się z piany morskiej. Petra tou Romiou National Forest Park to malownicze, niemal że pocztówkowe miejsce w zachodniej części wyspy, którego nie można pominąć, zwiedzając Cypr.

Jak dojechać do Skały Afrodyty?

Skała Afrodyty leży w odległości 25 kilometrów na wschód od miejscowości Pafos. Łatwo się tam dostać z drogi 86 biegnącej w kierunku Limassol. Nie da się nie zauważyć tego symbolicznego miejsca dzięki dobremu oznakowaniu. Poza tym Skałę Afrodyty widać już z daleka. W pobliżu znajduje się bezpłatny spory parking, punkty gastronomiczne czy sklepy z pamiątkami. To zatem doskonały pomysł zarówno na docelową wycieczkę, jak i krótki przystanek podczas zwiedzania Cypru.

Skała Afrodyty i legendy z nią związane

O tej symbolicznej skale krąży mnóstwo mitów i legend, które sugerują, że swoisty pomnik bogini piękna i miłości ma magiczną moc. Podobno trzykrotne opłynięcie Skały Afrodyty przy świetle księżyca zapewnia wieczną młodość. Istotny jest jednak kierunek oraz pora – jeśli zrobisz to źle, efekt może być zupełne odwrotny.

Jeśli Skała Afrodyty zostanie przez ciebie opłynięta wraz z życiowym partnerem, zapewnisz sobie wieczną miłość. Gdy z kolei w pobliżu skały znajdziesz kamień w kształcie serca i podarujesz go ukochanej osobie, odwzajemni ona twoje uczucie.

Sunset near Petra tou Romiou, Cyprus, Paphos
tilialucida / stock.adobe.com
Petra tou Romiou, the birthplace of Aphrodite. Winter evening. Paphos. Cyprus.
alexanderkonsta / stock.adobe.com

Plaża i Góry Troodos czyli inne atrakcje Cypru

Poza Skałą Afrodyty na tej śródziemnomorskiej wyspie znajduje się wiele imponujących zabytków. Góry Troodos kryją w swoim masywie interesujące klasztory zbudowane na wzniesieniach. Jednym z najbardziej znanych jest prawosławny klasztor męski Kykkos.

Z kolei Ayia Napa to region słynący z wyjątkowo malowniczych i piaszczystych plaż chętnie odwiedzanych przez turystów. W tym miejscu można spotkać się z doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, a więc gastronomią, hotelami i licznymi punktami dziennej i nocnej rozrywki. Zachwycający jest także sam nadmorski krajobraz. Woda Morza Śródziemnego słynie w okolicy Cypru z wielobarwności i połysku.

Charakterystycznym punktem wyspy jest przylądek Capo Greco. Ta część Cypru wzbudza podziw bajecznymi urwiskami, jaskiniami i turkusowym odcieniem wody. Można tu liczyć na punkty widokowe, urokliwe ścieżki do spacerowania, a cały teren znajduje się pod ochroną jako park narodowy.

Szukasz prawdziwej miłości i wybierasz się na wakacje na Cyprze? A może interesujesz się starożytną mitologią i chcesz odwiedzić słynne miejsce narodzin Wenus niekoniecznie przy blasku księżyca? Skała Afrodyty to miejsce, które z pewnością nie należy pomijać podczas pobytu na słonecznym Cyprze!

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation