Wynajem samochodu – Cypr

Cypr to piękny wyspiarski kraj położony na Morzu Śródziemnym. Jest to popularny cel turystyczny ze względu na piaszczyste plaże, wspaniałe krajobrazy i przyjaznych ludzi.

Wynajem samochodu na Cyprze to zaś świetny sposób na zwiedzanie wyspy. Istnieje wiele firm wynajmujących samochody na Cyprze, a większość z nich posiada strony internetowe, na których można zarezerwować samochód online. Pamiętaj, aby porównać ceny pomiędzy różnymi firmami, ponieważ mogą się one znacznie różnić. Kiedy odbierzesz swój samochód, upewnij się, że sprawdzisz go dokładnie pod kątem wszelkich uszkodzeń i odnotujesz wszelkie problemy na umowie wynajmu.

Jazda na Cyprze może być wyzwaniem (głównie z uwagi na ruch lewostronny i egzekwowanie limitów prędkości), więc upewnij się, że zapoznałeś się z lokalnymi przepisami ruchu drogowego zanim wyruszysz w drogę. Jednak, jeśli planujesz wakacje na Cyprze, jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się po tym kraju jest wynajęcie samochodu.

Wypożyczenie samochodu na Cyprze

Zwiedzanie wyspy samochodem jest najlepszym sposobem, aby zobaczyć wszystko, co Cypr ma do zaoferowania. Chociaż można znaleźć samochody na wynajem w większości miast i miasteczek, często tańszy jest wynajem samochodu na lotnisku. Najwygodniej dokonać i opłacić wynajem samochodu przez internet, a na miejscu jedynie odebrać auto.

Średnia cena za wynajem samochodu na Cyprze wynosi około 30 € za dzień, chociaż może się to różnić w zależności od klasy samochodu, wypożyczalni czy w końcu okresu wynajmu. Pamiętaj, aby zbadać dostępne opcje i dodatkowe opłaty przed podjęciem decyzji.

Drogi są w dobrym stanie, choć zdarzają się wąskie i kręte. To zależy od regionu, do którego będziemy podróżować. Na Cyprze jest również wiele fotoradarów i patroli policyjnych, więc pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego. Jednak przy odrobinie przygotowania będziecie w stanie z łatwością poruszać się po cypryjskich drogach, a zyskacie dużą mobilność podróżowania po całej wyspie.

Jak tanio wypożyczyć samochód na Cyprze?

Aby zaoszczędzić pieniądze, proponuję ogarnąć wynajem samochodu jak najwcześniej. Wtedy będzie największy wybór, dzięki czemu wzrasta szansa, że znajdziesz coś dobrego i taniego. Na ostatnią chwilę zwykle zostają tylko auta (i wypożyczalnie samochodów) niefajne oraz drogie.

Pod względem cenowym, wynajem samochodów na Cyprze jest dość przystępny. Większość firm pobiera około 30 euro za dzień za standardowy samochód, chociaż cena ta może się różnić w zależności od klasy samochodu, wypożyczalni, okresu wynajmu i oczywiście sezonu. Najlepszym pomysłem jest porównanie cen pomiędzy różnymi firmami przed podjęciem decyzji, ponieważ stawki mogą się znacznie różnić. I tutaj najprostszym wyjściem jest sprawdzenie cen przez internet w porównywarce wypożyczalni aut, gdzie od razu zobaczysz średnie kwoty za wynajem w danym okresie.

Pamiętaj, że jeśli ustawisz tak godzinę zwrotu samochodu, że rozpocznie się kolejna doba, to najczęściej zostanie to policzone jako dodatkowy dzień wynajmu. Cena wynajmu wzroście znacząco, jeśli wybierzesz zwrot w innym miejscu, niż miejsce jego odbioru.

Jak wynająć auto na Cyprze?

Wypełnij w wyszukiwarce powyżej miejsce odbioru i pozostawienia auta oraz daty (wraz z ewentualnymi godzinami). Następnie po kliknięciu Zobacz ceny wynajmu zostaniesz przeniesiony na stronę porównywarki, gdzie możesz opcjonalnie wybrać dodatkowe opcje, np. klasę samochodu, dodatkowe ubezpieczenie, filtrując wyniki. Potem, już w procesie rezerwacji auta będziesz mógł dobrać dodatkowe opcje jak np. drugi kierowca albo fotelik dla dziecka, itd.

Wypożyczenie auta – co warto wiedzieć?

Wiele wypożyczalni oferuje pełne ubezpieczenie, co jest dobrą opcją, jeśli nie jesteś obeznany z lokalnymi przepisami ruchu drogowego i nie chcesz się stresować ewentualnymi stłuczkami albo nie posiadasz karty kredytowej (o tym szerzej za chwilę). Zaleca się również zarezerwowanie samochodu online, ponieważ w ten sposób często można uzyskać tańsze stawki niż wynajmując samochód na miejscu.

Odbierając samochód, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy nie jest uszkodzony i najlepiej odnotować wszelkie problemy na umowie wynajmu. Zrób również zdjęcie przebiegu.

Najważniejsze informacje o prowadzeniu auta na Cyprze:

  • Na Cyprze panuje ruch lewostronny;
  • Auta z wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne;
  • Na Cyprze nie ma płatnych dróg.
  • Aby wynająć samochód na Cyprze, musisz posiadać prawo jazdy przez co najmniej jeden rok i mieć 21 lat (wiek może się różnić w zależności od kategorii samochodu). Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.
  • Generalnie drogi są w dobrym stanie, ale mogą występować wąskie i kręte odcinki, zwłaszcza na terenach wiejskich. Jest też wiele fotoradarów i policji.
  • Ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h na terenach miejskich, 90 km/h na drogach wiejskich i 110 km/h na autostradach;
  • Zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy;
  • Obowiązkowe jest stałe zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Wynajem auta bez karty kredytowej

Nie wszystkie wypożyczalnie wynajmą auto bez zablokowania pewnej kwoty na twojej karcie kredytowej. Dokładna kwota zależy od konkretnej wypożyczalni. Na przykład w Alamo €290, GetYourCar depozyt wynosi €1000, Autorent m.c €550, Enterprise €290, GoldCar €900, AerCar €800, CTT CarRentals €300.

A co jeśli nie mamy karty kredytowej lub jej limit jest za niski? W przypadku niższego salda kredytowego możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie (na miejscu w wypożyczalni), które obniży nam kwotę depozytu. Jeśli w ogóle nie dysponujemy kartą kredytową, to wówczas po skorzystaniu z powyższej wyszukiwarki zaznaczmy opcję Karcie debetowej przy polu Płatność kartą przy odbiorze. Ale to nie wszystko, co musimy zrobić, żeby być pewnym, że wynajem auta przebiegnie pomyślnie.

Pamiętajmy, że i tak możemy opłacić wynajem od razu przez internet przy pomocy dowolnej karty lub płatności online. Konieczne będzie jeszcze sprawdzenie na stronie internetowej konkretnej wypożyczalni samochodów czy akceptuje karty debetowe przy blokadzie depozytu. Np. na stronie AerCar czytamy, że jest możliwość użycia karty debetowej przy wykupieniu na miejscu pełnego ubezpieczenia, tzw. Full Cover Insurance. Pełne ubezpieczenie w ich wypadku kosztuje od €15 do €25 w zależności od klasy wypożyczanego auta. Ważne, że pełne ubezpieczenie musi być wykupione bezpośrednio przy odbiorze auta. W tym wypadku przez stronę porównywarki opłacamy jedynie wynajem i ewentualne opcje dodatkowe poza ubezpieczeniem.

Przekraczanie granicy z Cyprem Północnym

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli planujesz wynająć samochód na Cyprze, jest to, że wyspa składa się z dwóch części – greckiej i tureckiej. Nie można wypożyczyć samochodu ze strony tureckiej i pojechać na stronę grecką. W drugą stronę jest to natomiast możliwe, więc jeśli planujesz odwiedzić obie strony wyspy, będziesz musiał wynająć samochód na Cyprze Południowym i upewnić się w umowie, że nie ma tam zakazu wjazdu na teren Cypru Południowego. Najczęściej nie będzie.

Przekraczając granicę między stroną grecką a turecką, upewnij się, że masz przy sobie umowę najmu i informacje o ubezpieczeniu. Zgodnie z informacjami, ubezpieczenie OC ani inne ubezpieczenia z wypożyczalni nie obowiązują po okupowanej stronie. Będziesz więc musiał kupić dodatkowe ubezpieczenie OC, jeśli planujesz jeździć na Cyprze Północnym – to zwykle kosztuje 20 euro za 3 dni lub 35 euro za miesiąc i można je wykupić bezpośrednio na granicy.

Należy pamiętać, że OC obejmuje tylko szkody, które wyrządzisz innym. Jeżeli Państwa wypożyczony samochód ulegnie uszkodzeniu lub ktoś go uszkodzi, to będą Państwo musieli sami zapłacić za holowanie i ewentualne naprawy pojazdu. Prowadzenie samochodu na Cyprze Północnym wiąże się z pewnym ryzykiem, więc przed podjęciem decyzji o jeździe należy się upewnić, że jest to dla Państwa wygodna opcja.

Drogi na Cyprze Południowym (grecka część wyspy) są dobre, drogi na Cyprze Północnym (część turecka) nieco gorsze, ale też okej. Na Cyprze Północnym ruch poza Nikozją, Magusą i Girną jest iluzoryczny.

Wnioski

Wynajem samochodu to świetny sposób na zwiedzenie wszystkiego, co Cypr ma do zaoferowania we własnym tempie. Ponadto posiadanie własnego auta otwiera możliwość dotarcia do miejsc mniej obleganych prze turystów.

Pamiętaj tylko, o ile rozważasz w swoim planie podróży wycieczkę na Cypr Północny, że będziesz potrzebował wówczas dodatkowego ubezpieczenia OC. Z wypożyczonym samochodem będziesz mógł odkryć wszystko, co Cypr ma do zaoferowania!

Travel - young beautiful hipster woman in hat travel by car, rent a car in vacations
olezzo / stock.adobe.com
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz