Famagusta, Warosia i Salamina

Kiedy przekraczamy granicę z Cyprem Północnym, znajdujemy się nagle w zupełnie innym świecie. Ruch jest niewielki, a nieliczne samochody, które tu są, mają czerwone tablice rejestracyjne – wskazujące, że są to samochody z wypożyczalni.

Na granicy należy kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (które kosztuje 20 euro), a następnie okazać paszporty strażnikom granicznym. Przejście granicy nie sprawia kłopotu. Jeśli potrzebujesz samochodu to przeczytaj wpis o tym jak wynająć auto na Cyprze.

Famagusta

Do miasta Famagusta (lub z tureckiego Gazimagusa) z granicy jest kilkadziesiąt kilometrów.

Ruiny Greckiego Kościoła Prawosławnego

W Famaguście możemy podziwiać bardzo dobrze zachowane ruiny greckiej cerkwi.

Ruins of the St George of the Greeks Church. Famagusta, Cyprus
kirill_makarov / stock.adobe.com

Meczet Mustafy Lali Paszy

Meczet Mustafy Lali Paszy to niezwykle ciekawa konstrukcja, która pierwotnie była katedrą (św. Mikołaja), a obecnie jest meczetem. Jest to największy budynek w mieście i zdecydowanie warto go odwiedzić.

Lala Mustafa Pasha Camii Mosque or Old Cathedral of Saint Nicholas medieval building with minaret in Famagusta historical city centre, clear blue sky in sunny day, Cyprus
Aliaksandr / stock.adobe.com

Zwiedzanie starego miasta

Spacer po starym mieście w Famguście jest bardzy przyjemne. W restauracji cieszy niska cena rachunku za jedzenie. Istotnym atutem Cypru Północnego jest to, że można tu żyć taniej niż w południowej części kraju. Famagusta to również urocze miasto, z ciekawą architekturą i bajeczną atmosferą. Na pewno nie będziesz rozczarowany!

Famagusta city architecture in north Turkish Cyprus
Chawran / stock.adobe.com

Warosia – opuszczone miasto

Varosia była kiedyś dobrze prosperującą dzielnicą Famagusty, ale została opuszczona po tureckiej inwazji w 1974 roku. Obecnie dzielnica jest miastem duchów, a wszystkie budynki są puste i w ruinie. Plaże są również opuszczone, a jedynym dźwiękiem jaki można usłyszeć są fale rozbijające się o brzeg. Dokładnie tak było do niedawna, bo 6 października 2020 roku Ersin Tatar, premier Cypru Północnego, zapowiedział, że plaża Varosha zostanie ponownie otwarta dla publiczności 8 października.

W lipcu 2021 roku nastąpiła demilitaryzacja dzielnicy, a do 2 czerwca 2022 roku Varosię odwiedziło aż pół miliona turystów. Wstęp ludności cywilnej był zakazany począwszy od 1974 aż do 2020 roku.

Strand der Geisterstadt Varosha  am Stadtrand von Famagusta, Nordzypern
Frozen Action / stock.adobe.com

Starożytna Salamina

Siedem kilometrów od Famagusty na północ i jakieś 10-12 minut jazdy z oddali zaczynają być widoczne kolumny oraz pozostałości antycznego miasta. To największe wykopalisko archeologiczne a także najokazalsze ruiny na całym Cyprze. Płacimy 2 EUR od osoby i wjeżdżamy na duży parking. Nikogo nie ma. Jesteśmy sami. To zasługa pogody. Ochroniarz z niedowierzaniem patrzył, kiedy podchodziłem do kasy. Trochę jeszcze mży, rozglądam się po kałużach i zastanawiam się, czy skupić się tylko na tej części bliższej i jednocześnie fajniejszej, czy jednak obejrzeć całość. Choć trochę się nie chce, to ciekawość zwycięża. Do tego mamy jedną przewagę – z reguły jest tu sporo ludzi i ciężko zrobić zdjęcia bez osób wałęsających się pomiędzy kolumnami, a dziś jesteśmy sami.

Po przekroczeniu granicy z Cyprem Północnym znajdujemy się w innym świecie. Ruch jest tu lżejszy, a nieliczne samochody, które poruszają się po drogach mają czerwone tablice rejestracyjne – wskazujące, że są to samochody z wypożyczalni.

Na granicy musimy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (które kosztuje 20 euro), a następnie pokazać nasze paszporty strażnikom granicznym. Przekroczenie granicy nie sprawia żadnych kłopotów.

W Famaguście możemy podziwiać bardzo dobrze zachowane ruiny greckiego kościoła prawosławnego. Ciekawą budowlą jest również meczet Mustafy Lali Paszy, który pierwotnie był katedrą (św. Mikołaja), a obecnie jest meczetem. Jest to największy budynek w mieście i zdecydowanie warto go odwiedzić.

Spacer po starym mieście w Famaguście jest bardzo przyjemny. W restauracji cieszą niskie ceny rachunków za jedzenie. Ważną zaletą Cypru Północnego jest to, że można tu mieszkać taniej niż w południowej części kraju. Famagusta to także urokliwe miasto, z ciekawą architekturą i bajeczną atmosferą. Z pewnością nie będziesz rozczarowany!

Varosia była kiedyś prężnie rozwijającą się dzielnicą Famagusty, ale została opuszczona po inwazji tureckiej w 1974 roku. Dziś Varosia to miasto duchów, a wszystkie budynki są puste i w ruinie. Plaże są również opuszczone, a jedynym dźwiękiem jaki można usłyszeć są fale rozbijające się o brzeg.

Verlassene Strasse in der Geisterstadt Varosha  am Stadtrand von Famagusta, Nordzypern
Frozen Action / stock.adobe.com

Jednak 6 października 2020 roku Ersin Tatar, premier Cypru Północnego, ogłosił, że plaża Varosha zostanie ponownie otwarta dla publiczności 8 października. W lipcu 2021 roku Varosia została zdemilitaryzowana, a do 2 czerwca 2022 roku przyciągnęła aż 500 tysięcy turystów. Wejście cywilów było zakazane począwszy od 1974 roku do 2020 roku.

Starożytna Salamina

Starożytne miasto Salamina znajduje się 7km na północ od Famagusty (jakieś 10-12 minut jazdy samochodem). Jest to największe stanowisko archeologiczne na Cyprze, a także najbardziej okazałe ruiny na wyspie. Zwykle jest tu bardzo tłoczno, ale to zależy od pogody i sezonu wakacyjnego.

Najbardziej okazale wyglądają łaźnie, Amfiteatr, Gimnazjum. Dodatkowo możesz także odwiedzić rzymską willa, Świątynię Zeusa, Groby Królewskie, Forum, bazylikę Agios Epifanios, ruiny akweduktu oraz rzymską agorę.

Ancient city of Salamis located in on Cyprus.
eunikas / stock.adobe.com
Amphitheater in ancient city of Salamis, Northern Cyprus.
malajscy / stock.adobe.com
Salamis  - an ancient Greek city-state on the east coast of Cyprus,
robnaw / stock.adobe.com
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz