The vault of the Sistine Chapel in Rome is a set of fresco paintings made to decorate the vault of the Sistine Chapel in Vatican City.

Kaplica Sykstyńska – Co musisz o niej wiedzieć przed zwiedzaniem?

Kaplica Sykstyńska to jedno z najpopularniejszych miejsc Watykanu. Jest ona częścią Muzeów Watykańskich i co roku przyciąga ogromne tłumy turystów.

Nie tylko freski Michała Anioła na sklepieniu przedstawiające opowieści z Księgi Rodzaju, ale i również wiele innych ciekawych oraz unikatowych elementów odpowiadają za niezwykłość tego miejsca i wyjątkową atmosferę.

Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, jakie musisz wiedzieć, chcąc odwiedzić to miejsce.

Historia Kaplicy Sykstyńskiej

Kaplica Sykstyńska jest jednym z najważniejszych elementów kościoła katolickiego. Została ona wzniesiona w latach 1475 – 1483 przez papieża Sykstusa IV. Początkowo była ona prywatną kaplicą dla papieskiej rodziny della Rovere, lecz przez wiele lat była rozbudowywana i udoskonalana.

W XVII wieku kolejny papież — Sykstus V zlecił jej gruntowną renowację. To właśnie podczas niej ozdobiono wnętrze przepięknymi freskami. Praca te były prowadzone przez czołowych artystów takich jak Michał Anioł, Botticelli czy Perugin.

Największą rozpoznawalność i sławę kaplica zyskała w latach 1508 – 1512 gdy na jej sklepieniu dzięki pracy samego Michała Anioła pojawiły się kultowe i do dzisiaj rozpoznawane freski. Zawierały one historią stworzenia świata i zbawienia którego centralną częścią jest scena stworzenia Adama.

Przez wiele dziesięcioleci Kaplica Sykstyńska była świadkiem najważniejszych wydarzeń związanych z wiarą katolicką. Należały do niej np. konklawe wybierające kolejnych papieży.

Freski

Kaplica Sykstyńska przede wszystkim słynie z dużej ilości malowideł i fresków. Jest również bogata w inne dzieła sztuki zdobiące jej ściany oraz sklepienia. Wszystkie te elementy mają ogromną wartość historyczną, ale przede wszystkim zapierają dech w piersiach swoim pięknem, które jest ponadczasowe i robi wrażenie do dziś.

Na ścianach oraz sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się liczne freski wielu mistrzów malarstwa. Przedstawiają one najczęściej różne scen z biblii oraz postacie biblijne i historyczne związane z wiarą katolicką. Są uważane za najważniejsze dzieła sztuki światowej, a swym pięknem rok rocznie przyciągają ogromne rzesze turystów, a także fanów sztuki.

Warta podkreślenia jest również tematyka fresków, która przedstawia najważniejsze momenty związane z wiarą katolicką. Jest to np. Stworzenie Adama, czyli stworzenie pierwszego człowieka przez Boga czy Sąd Ostateczny. W Kaplicy Sykstyńskiej znajdziemy również fresk Ostatniej Wieczerzy, która była inspiracją dla wielu obecnych artystów. Kulturowe i katolickie powiązanie tych fresków jest nie do przecenienia i uważane jest za podstawę ogólnej sztuki.

Cappella di Sisto V, Basilica Santa Maria Maggiore - Roma
nikhg / stock.adobe.com

Godziny otwarcia, bilety, regulacje zwiedzania

Chcąc odwiedzić Kaplicę Sykstyńską, należy zapoznać się z aktualnymi godzinami otwarcia, rodzajami i cenami biletów, a także regulacjami związanymi z odwiedzaniem tego miejsca. Jest to bardzo ważne, gdyż musimy dostosować się do tych elementów. Zawsze powinniśmy zatem przed przyjazdem na miejsce zapoznać się z aktualnymi informacjami.

Dla zwiedzających Kaplica Sykstyńska jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 18.00. W niedzielę kaplica jest zamknięta dla zwiedzających. Pewnym wyjątkiem jest czas pomiędzy godziną 12.00 a 14.00 kiedy odprawiana jest msza święta i można uczestniczyć w liturgii osobiście. Kaplica jest również wyłączona ze zwiedzania podczas konklawe.

Zwiedzanie dla osoby dorosłej kosztuje 17 €, a dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat 8 €. Dzieci poniżej 6 lat, mogą zwiedzać kaplicę za darmo. Bilety można kupić zarówno przez internet na stronie Muzeum Watykańskiego lub na miejscu przed wejściem w kasach, które znajdują się na terenie muzeów. Ze względu na bardzo dużą popularność i zainteresowanie Kaplicą Sykstyńską, zacytowanie warto kupić bilety online i od razu udać się do wejścia.

Kup bilet przez internet

Mówiąc o zasadach i regulacjach dotyczących zwiedzania, przede wszystkim warto wspomnieć o zakazie wykonywania zdjęć, a także filmowania. Przed wejściem do Kaplicy Sykstyńskiej musimy zostawić również w szatni plecak, torby czy aparaty fotograficzne i kamery. Chcąc zwiedzać Kaplicę Sykstyńską, musimy również zwrócić uwagę na strój dostosowany do miejsca kultu. Powinien zakrywać ramiona i dekolty. Musimy unikać zatem krótkich spódnic czy szortów.

Jak zwiedzać kaplicę Sykstyńską? Porady

Wiele osób będąc pierwszy raz w Kaplicy Sykstyńskiej, nie wie do końca, jak zwiedzać to niepowtarzalne miejsce. Jest to w pełni zrozumiałe. Warto jednak poznawać ją w odpowiedni sposób, aby dowiedzieć się jak najwięcej informacji, wynieść jak najwięcej wrażeń oraz wspomnień i spędzić ten czas owocnie.

Przede wszystkim chcąc zwiedzać Kaplicę Sykstyńską, należy przygotować się na długi spacer. Kaplica znajduje się wewnątrz Muzeów Watykańskich, a te są ogólnie ogromne i usytuowane na dużych przestrzeniach. Sama kaplica również nie jest mała. Aby do niej dotrzeć należy przejść przez wiele innych galerii.

Warto zatem wybrać wygodne buty do zwiedzania, a także zarezerwować przynajmniej kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. W Kaplicy Sykstyńskiej należy zachowywać się zgodnie z rangą tego miejsca. Kaplica nie jest tylko muzeum, ale również miejscem modlitwy. Powinniśmy zachowywać zatem ciszę, nie hałasować i unikać rozmów, a także telefonowania czy używania smartfonów. Może przeszkadzać to innym zwiedzającym lub modlącym się.

Bardzo ważne jest również, aby skorzystać z przewodnika, który objaśni wszystkie zabytki, freski, a także historię tego miejsca. Ciekawą alternatywą, jeśli lubimy być indywidualistami, jest wybranie audioprzewodników. Możemy również przed wizytą w Kaplicy Sykstyńskiej samodzielnie zapoznać się z informacjami o tym miejscu, korzystając z wielu filmów, poradników czy materiałów w sieci.

Kolejną przydatną poradą jest powolne i dokładne przyglądanie się wszystkim freskom. Choć jest ich bardzo dużo, prezentują one niepowtarzalną jakość oraz symbolikę. Często nawet po kilkukrotnym odwiedzeniu tego miejsca nadal możemy być zaskakiwani i odkrywać nowe rzeczy. Warto zatem przyglądać się freskom z bliska i doceniać piękno malowideł.

Nie można jednak dotykać fresków, ponieważ może je to uszkodzić. Warto również będąc w Kaplicy Sykstyńskiej korzystać z lornetki, aby zobaczyć dokładnie freski znajdujące się na wyższych kondygnacjach, a także suficie. Przeglądanie fresków i malowideł biblijnych powinno wzbudzić również w nas refleksje. Są one doskonałym sposobem na chwilę zadumy związaną z wiarą. Przemyślenia pozwolą również zapoznać się pod szerszym kątem z malowidłami i dziełami znajdującymi się w Kaplicy Sykstyńskiej, a także ubogacą naszą podróż.

Szczególną uwagę warto zwrócić na sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej. Miejsce to słynie z dzieła, które jest wyjątkowe na skalę światową i uznawane jest za jedno z najpiękniejszych dzieł na świecie. Powinniśmy również zachowywać ostrożność w poruszaniu się, a także oglądaniu i zwiedzaniu Kaplicy Sykstyńskiej. Należy pamiętać, iż jest to historyczne dzieło o ogromnej wartości, o które należy dbać.

Kup bilet przez internet

Jak dojechać do Kaplicy Sykstyńskiej z lotniska?

Jeśli chcemy zwiedzać Kaplicę Sykstyńską, powinniśmy również zaplanować dojazd do Watykanu z lotniska. Przede wszystkim należy wybrać lotnisko, na którym wylądujemy we Włoszech. Do wyboru mamy dwa lotniska — Rzym-Fiumicino (FCO) lub Rzym-Ciampino (CIA).

Następnie należy zdecydować, czy chcemy korzystać z transportu publicznego czy wynająć samochód. Decydując się na ten pierwszy mamy do wyboru autobus lub pociąg, a wybierając wynajęcie auta, możemy bardziej komfortowo dotrzeć do centrum Rzymu. Zawsze należy jednak zarezerwować transport z lotniska do Watykanu wcześniej, gdyż jest to tańsze i bardziej wygodne.

Przed przylotem do Włoch należy również opracować trasę przy pomocy map i wstępnie wybrać którym wyjściem wejdziemy do Muzeum Watykańskiego oraz jak przyjdziemy przez nie, aby dotrzeć do Kaplicy Sykstyńskiej.

Warto wiedzieć

Zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej zwykle trwa około 15-20 minut, ale czas ten może się wydłużyć w zależności od ilości turystów i tłumu. Kaplica Sykstyńska jest częścią Muzeów Watykańskich i aby ją zobaczyć, trzeba kupić bilet wstępu na teren muzeów.

Bilet wstępu na teren Muzeów Watykańskich upoważnia do wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej, ale nie jest konieczne zwiedzanie wszystkich sal muzealnych, jeśli ktoś chce zobaczyć tylko kaplicę.

Ceny biletów na zwiedzanie Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej zależą od wieku zwiedzającego, rodzaju biletu oraz opcjonalnych dodatków, takich jak przewodnik lub audioprzewodnik. Ceny biletów zaczynają się od 17 euro za bilet standardowy.

Najlepiej do Muzeów Watykańskich dojechać metrem i wysiąść na stacji „Cipro-Musei Vaticani” lub „Ottaviano-S. Pietro”. Obie stacje są oddalone o około 10-15 minut spacerem od wejścia do muzeów.

Wejście do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej jest bezpłatne w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, ale trzeba liczyć się z dużymi tłumami i kolejami.

Kup bilet przez internet

Kaplica Sykstyńska jest otwarta wieczorem tylko podczas specjalnych okazji, takich jak Nocne Zwiedzanie Muzeów Watykańskich, które odbywają się w wybrane soboty w miesiącach letnich. W takim przypadku zwiedzający muszą kupić specjalny bilet na tę okazję.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation