St Peter's basilica in Vatican, Rome

Watykan – Lista zabytków

Watykan to jedno z najważniejszych miejsc na świecie, a także najważniejsze miejsce dla Kościoła Katolickiego. Miejsce urzędowania papieża nie jest jednak związane tylko z wiarą katolicką, ale również z bogatą kulturą, historią i dziedzictwem światowym.

Watykan posiada wiele zabytków, które niezależnie od wiary, przekonań czy poglądów warto zobaczyć w życiu. Poniżej prezentujemy najważniejsze zabytki Watykanu które warto odwiedzić.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra z pewnością jest najważniejszym miejscem kościoła katolickiego oraz Watykanu. Została ona wzniesiona na grobie Świętego Piotra w IV wieku i była rozwijana przez kolejne stulecia. Jej obecna struktura ukształtowała się w XVI wieku.

Bazylika ta składa się z dwóch części – głównej bazyliki oraz grobu Świętego Piotra. We wnętrzu bazyliki znajdziemy liczne dzieła sztuki, freski, malowidła, a także rzeźby. Bazylika Świętego Piotra jest nie tylko miejscem historycznym i muzeum, ale także miejscem kultu religijnego, gdzie papież regularnie sprawuje msze święte.

St. Peter's Basilica, Vatican City.  Italy
BRIAN_KINNEY / stock.adobe.com

Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra to kolejne miejsce w Watykanie, które należy odwiedzić i które jest jednym z najważniejszych miejsc tego państwa. Plac Świętego Piotra to duży plac, który jest otoczony Bazyliką Świętego Piotra oraz innymi budynkami watykańskimi. Centralny punkt placu Świętego Piotra to obelisk sprzed 2000 lat, który pochodzi z Egiptu.

Plac został zaprojektowany w XVII wieku przez Berniniego. Otacza go monumentalny portyk wielu kolumn, a także fontanna ze statuami aniołów trzymających kulisty glob.

Plac Świętego Piotra nie jest jedynie miejscem kultu religijnego ani miejscem historycznym, a pełni również funkcje praktyczne. W miejscu tym spotykają się pielgrzymi z całego świata, a sam plac stanowi również miejsce audiencji papieskich.

St. Peter's Basilica in Rome on St. Peter's Square in Rome, Italy
navarro raphael / stock.adobe.com

Muzeum Watykańskie

Muzeum Watykańskie to zdecydowanie największe muzeum sztuki na świecie. Powstało ono w XVI wieku w celu uczczenia i zaprezentowania watykańskich dzieł sztuki.

Przede wszystkim Muzea Watykańskie skupiają się na prezentowaniu dzieł sztuki starożytnej i renesansowej. Obejmują również inne epoki czy style historyczne – od prehistorycznych po nowoczesne.

W muzeach watykańskich możemy zobaczyć między innymi freski Michała Anioła, rzeźby Gianlorenzinich, starożytne artefakty czy sporą ilość biblijnych manuskryptów.

Kup bilet przez internet

Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie to z kolei idealne miejsce do chwili wytchnienia, które choć nie ma w sobie w starożytnych dzieł sztuki, jest wyjątkowym miejscem i przypadnie zwłaszcza do gustu sympatykom natury.

Znajdują się one na powierzchni ponad 50 hektarów parku, który otoczony jest murami obronnymi. Znajdziemy w nich przepiękne scenerie do spacerowania, liczne rzeźby, fontanny, a także olbrzymi ogród botaniczny z imponującymi drzewami czy roślinami tropikalnymi.

W Ogrodach Watykańskich poznamy przepiękną florę Watykanu, a także odpoczniemy pomiędzy zwiedzaniem innych zabytków.

Vatican gardens in center of Rome
Mistervlad / stock.adobe.com
View at St Peter's Basilica (Basilica di San Pietro) from Vatican Gardens with beautiful green lawns, pines and palm trees, Rome, Italy.
lara-sh / stock.adobe.com

Biblioteka Apostolska

Biblioteka Apostolska znajdująca się w Watykanie to jedna z najstarszych bibliotek na świecie. Została ona założona w 1448 roku przez papieża Mikołaja V. Pierwotnie stanowiła ona bibliotekę miasta Rzymu.

Składa się z 150 sal, w których możemy znaleźć 75 000 tomów oraz milion książek drukowanych czy manuskryptów i materiałów historycznych.

Jest to działająca biblioteka, która też udostępnia swoje zasoby tym wszystkim którzy potwierdzą swoje kwalifikacje, a także uargumentują chęć dostępu do zasobów.

bibliothèque vaticane
Jean-Jacques Cordier / stock.adobe.com

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska to jeden z wyjątkowych obiektów historycznych na świecie, a także miejsce, które z pewnością należy odwiedzić będąc w Watykanie. Została ona wzniesiona podczas pontyfikatu Sykstusa IV, a kolejny papież zlecił jej rozbudowę i renowację.

Słynie ona z genialnych fresków Michała Anioła takich jak stworzenie Adama czy Ostatnia Wieczerza, a także innych dzieł malarskich i rzeźbiarskich renesansowych artystów.

Sama kaplica oferuje również przepiękną architekturę oraz ogromną ilość informacji o historii stolicy apostolskiej i duchowej tradycji katolickiej.

Kup bilet przez internet

Pałac Apostolski

Watykan to również bardziej pragmatyczna strona — choć nadal łącząca się z zabytkami.

Możemy zaliczyć do niej Pałac Apostolski, który z jakiej strony jest przepięknym historycznym budynkiem powstałym w 1589 roku, a z drugiej strony pełni funkcję siedzibę Stolicy Apostolskiej. Jest to oficjalne miejsce urzędowania papieża, a także biur watykańskich.

Z Pałacu Apostolskiego udzielane jest błogosławieństwo miastu i światu przy najważniejszych świętach oraz jest transmitowany Anioł Pański na cały świat.

Apostolic Palace is residence of Pope, Vatican
BestPhotoStudio / stock.adobe.com

Jak dojechać?

Do Watykanu z lotniska Rzym-Fiumicino (FCO) można dojechać na 3 sposoby:

  • Autobusem linii „Sit Bus Shuttle„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają z terminala 3 lotniska FCO. Trasa autobusu obejmuje wiele popularnych przystanków w Rzymie, a kończy się na stacji metra „Cipro„, która znajduje się w pobliżu Watykanu.
  • Autobusem linii „Terravision„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają również z terminala 3 lotniska. Trasa autobusu obejmuje kilka przystanków w samym Rzymie, a kończy się na stacji metra „Roma Termini„. Następnie można przesiąść się na metro (linia A) i dojechać do stacji „Cipro„, która znajduje się w pobliżu Watykanu.
  • Autobusem linii „ATRAL„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają z terminala 3 lotniska FCO. Trasa autobusu obejmuje wiele popularnych przystanków w Rzymie, a kończy się na stacji metra „Cornelia„, która znajduje się w pobliżu Watykanu.

Z lotniska Rzym-Ciampino (CIA) do Watykanu można dojechać:

  • Autobusem linii „Terravision„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają z przystanku znajdującego się przed terminalem lotniska Ciampino. Trasa autobusu ujmuje kilka popularnych przystanków w Rzymie. Kończy się na stacji metra „Roma Termini„. Następnie można przesiąść się na metro (linia A) i dojechać do stacji „Cipro„, która znajduje się w pobliżu Watykanu.
  • Autobusem linii „Schiaffini„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają z przystanku znajdującego się przed terminalem lotniska Ciampino. Trasa autobusu wiedzie również przez kilka popularnych przystanków w Rzymie, a kończy się na stacji metra „Anagnina„. Następnie można przesiąść się na metro (linia A) i dojechać do stacji „Cipro„, która znajduje się w pobliżu Watykanu.
  • Autobusem linii „COTRAL„. Bilet można kupić online lub na lotnisku. Autobusy odjeżdżają z przystanku znajdującego się przed terminalem lotniska Ciampino. Trasa autobusu obejmuje kilka popularnych przystanków w Rzymie, a kończy się na stacji metra „Anagnina„. Następnie można przesiąść się na metro (linia A) i dojechać do stacji „Cipro” w pobliżu Watykanu.
Lights of the Vatican
karenm9071 / stock.adobe.com
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz