The flag of the Vatican city state fluttering in the wind with St. Peter's basilica
rarrarorro / stock.adobe.com

Bazylika Św. Piotra to z pewnością najbardziej znane miejsce w Watykanie i jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Posiadana wiele tajemnic, a także zabytków, które koniecznie należy odwiedzić, będąc w tym mikro państwie.

View of the St. Peter's Basilica in a sunny day in Vatican.
Javen / stock.adobe.com

Zabytki i atrakcje Bazyliki Św. Piotra

Bazylika Świętego Piotra oprócz tego, iż jest jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie, rzeczywiście oferuje wiele zabytków i rzeczy, które możemy poznać.

  • Kopuła Świętego Piotra. Jest to najważniejszy element bazyliki, który jest również widoczny z wielu miejsc w Rzymie. Jej wysokość to ponad 130 m, a możliwość wyjścia na nią i podziwiania panoramy miasta jest atrakcją, której nie można pominąć. Z wejścia powinny zrezygnować osoby bez dobrej kondycji fizycznej, cierpiące na klaustrofobię czy lęk wysokości.
  • Ołtarz Papieski. Centralnym punktem bazyliki jest umieszczony bezpośrednio nad grobem Świętego Piotra Ołtarz Papieski. Jest on wykonany z brązu, a także posiada ozdobne rzeźby i motywy religijne. Jest to miejsce, w którym papieże przewodniczą mszom i ważnym uroczystościom.
  • Grób Świętego Piotra. Jest to obowiązkowe miejsce dla osób chcących poznać miejsce pochówku pierwszego papieża. Jest on umieszczony pod ołtarzem i pod kopułą bazyliki.
  • Kaplica Świętego Sylwestra. W Bazylice Świętego Piotra znajduje się Kaplica Świętego Sylwestra. Jest to miejsce często niedoceniane i pomijane przez turystów, choć odznacza się wyjątkową atmosferą. Posiada wiele ozdób, a także fresków z wczesnego renesansu przedstawiające Sylwestra.
  • Dziedziniec Świętego Damazego. Jest to dziedziniec, który okala Bazylikę Świętego Piotra od zewnątrz. Jest on ozdobiony wieloma rzeźbami i figurami, a także elementami historycznymi. Jego zwiedzanie, warto zostawić na koniec odwiedzin w Bazylice Świętego Piotra tak, aby odpocząć po wrażeniach i wysiłku, a także cieszyć się wyjątkową atmosferą oraz przestrzenią tego miejsca.
St. Peter's Basilica in the evening from Via della Conciliazione in Rome. Vatican City Rome Italy. Rome architecture and landmark.  St. Peter's cathedral in Rome. Italian Renaissance church
Vladimir Sazonov / stock.adobe.com

Kontekst religijny Bazyliki św. Piotra

Bazylika św. Piotra to nie tylko muzeum i obiekty historyczne, ale także jeden z najważniejszych kościołów katolickich na świecie. Znajduje się w Watykanie na miejscu, na którym według tradycji pochowano św. Piotra, czyli pierwszego papieża. Budowa trwała ponad 100 lat i była prowadzona przez kilku papieży – w tym też Michała Anioła, który zaprojektował kopułę.

Bazylika św. Piotra to jeden z najświetniejszych przykładów renesansowej architektury bogatej w zdobienia, a także dużą ilość dzieł sztuki. W bazylice znajduje się wiele kaplic – w tym Kaplica Sykstyńska w której możemy zobaczyć freski stworzenia świata czy sądu ostatecznego.

W samej bazylice sprawowane są msze święte przez papieża, a także odbywa się konklawe, czyli wybór kolejnego papieża spośród kolegium kardynalskiego. W bazylice tej spotykają się również pielgrzymi z całego świata, których można liczyć w milionach rocznie.

St. Peter's Baldachin in the nave of St. Peter's Basilica. The Baldachin is a large Baroque sculpted canopy positioned over the high altar, directly under the main dome.
Stripped Pixel / stock.adobe.com

Praktyczne informacje dla turystów

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra z pewnością jest nie lada przeżyciem. Oprócz doznań sakralnych, duchowych i tych związanych ze sztuką, warto jednak przygotować się na takie zwiedzanie pod kątem praktycznym.

Przede wszystkim powinniśmy przygotować się na długą kolejkę do wejścia na teren bazyliki – zwłaszcza w sezonie letnim turystycznym. Nastawienie takie z pewnością uchroni nas przed rozczarowaniem. Chcąc wejść do bazyliki, powinniśmy zadbać o przyzwoity strój, który zakrywa ramiona i kolana, a także o to, aby zachowywać się w bazylice sposób odpowiedni do miejsca. Bazylika Świętego Piotra jest czynnym kościołem, a więc nie powinniśmy używać telefonów, głośno rozmawiać czy przeszkadzać innym w modlitwie.

Bazylikę można odwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z audioprzewodnika czy zapoznanie się z informacjami o bazylice wcześniej. Na terenie bazyliki znajdują się sklepy z pamiątkami w których możemy zakupić pamiątkowe gadżety. Powinniśmy również zwrócić uwagę na freski i dzieła historyczne, a także odwiedzić krypty w których spoczywają papieże.

st. peter's basilica, st. peter's square, vatican
lullabi / stock.adobe.com

Opis architektury i wnętrza Bazyliki św. Piotra

Bazylika św. Piotra w Watykanie jest niezwykle bogata pod kątem architektury i zabytków. Dzieje się tak, gdyż jest to renesansowa perła z elementami barokowymi projektowana przez kilku znanych architektów np. Michała Anioła czy Lorenzo Berniniego.

Fasada bazyliki jest szeroka na 114 m oraz wysoka na 47 m, a także zdobiona kolumnami, freskami czy mozaikami przedstawiającymi sens życia Świętego Piotra i Pawła. Wchodząc do bazyliki musimy przejść przez 12-metrowy portal, zdobiony rzeźbami aniołów i postaciami biblijnymi.

Długość Bazyliki Świętego Piotra wynosi aż 186 m, 60 m szerokości i 46 m wysokości. W bazylice znajdują się cztery nawy z kaplicami i 4 filary.

Główny ołtarz Bazyliki Świętego Piotra zdobiony jest posągiem Świętego Piotra wykonanym z brązu. Na ścianie znajduje się również gigantyczny mosiężny baldachim symbolizujący tron papieski. W bazylice znajdują się liczne posągi, rzeźby, mozaiki i inne elementy kultury oraz dzieła. Na sklepieniu znajdziemy przepiękne freski przedstawiające życie świętego Piotra. Kopuła ma 136 m obwodu i 133 m wysokości.

Interior of the Saint Peter
Alena Stalmashonak / stock.adobe.com

Warto wiedzieć

W Bazylice św. Piotra znajduje się również grób Jana Pawła II. Jest to miejsce szczególnie ważne dla Polaków które warto odwiedzić, będąc w tym miejscu. Sama bazylika możliwa jest to zwiedzanie za darmo, a jest ona otwarta codziennie przeważnie od godziny 7:00 do 18:30. Należy jednak sprawdzić godziny otwarcia, gdyż mogą się zmienić w zależności od okresu roku.

Czas zwiedzania Bazyliki Świętego Piotra jest różny w zależności od stylu oglądania czy poziomu zainteresowania danej osoby i jest to kwestia indywidualna. Średnio warto jednak zarezerwować 1 – 2 godziny na zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra, aby móc się z nią zapoznać na spokojnie.

Dla osób lubiących podziwiać przepiękne pejzaże nie lada gratką będzie możliwość wyjścia na kopułę Bazyliki Świętego Piotra. Ta atrakcja jest płatna i kosztuje 10 € przy wyjściu z udziałem windy, a 8 euro, gdy całą trasę pokonujemy pieszo.

Do pokonania jest ok. 500 schodów, gdy odbywamy całą trasę samodzielnie i ok. 300, gdy korzystamy z windy. Warto jednak zaznaczyć, iż części trasy pokonywana jest po bardzo wąskich i krętych schodach, gdzie osoby z klaustrofobią lub lękiem wysokości mogą odczuwać dyskomfort.

Bazylika Świętego Piotra
rafaello / stock.adobe.com
Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Dodaj komentarz

Przewiń do góry