View on  Vatican Museum in Rome, Italy

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie to największe i najważniejsze muzeum w Watykanie. Obejmują one 54 galerie z ponad 20 000 eksponatów, w tym m.in. arcydziełami sztuki takimi jak freski Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej czy rzeźbami greckimi i egipskimi.

Muzea Watykańskie są jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, a kolejki do ich wejścia bywają bardzo długie.

Kup bilet przez internet

Najpopularniejsze muzea watykańskie

Pinakoteka Watykańska: Miejsce to jest rajem dla fanów obrazów i koneserów sztuki w takiej formie. Pinakoteka Watykańska składa się z wielu galerii, pomieszczeń, kapliczek czy zaułków, w których prezentowane są liczne obrazy mistrzów malarstwa.

Znajdziemy w niej dzieła takich artystów jak Giotto di Bondone, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Tycjan, Rafael i wielu innych. Obrazy zostały zaprezentowane po raz pierwszy szerszej publiczności w 1787 roku i do dziś stanowią jedną ze znamienitszych części muzeów watykańskich.

Muzeum Pio-Clementino: To jeden z największych i najstarszych kompleksów muzealnych znajdujących się w północnej części kompleksu. Muzeum to zostało założone w 1771 roku. Jego założycielem jest papież Klemens XVI, o czym informuje wyryty napis nad łukiem pomiędzy wejściem a salami. Muzeum to słynie z największej na świecie kolekcji rzeźb.

Znajdziemy tam rzeźby greckie, rzymskie, klasyczne, mozaiki, a także dzieła związane ze światem pogrzebowym. Gratką dla koneserów będą słynne rzeźby Apollo Belvedere, Laokoona i Belvedere Torso.

Muzeum Etruskie: Kolejnym ciekawym muzeum na terenie Watykanu jest Muzeum Etruskie. Jest ono poświęcone ludowi zamieszkującemu Włochy przed podbojem Rzymian.

Znajdziemy w nim rzeźby, biżuterię, wazy czy przedmioty codziennego użytku. Muzeum to sięga w głąb historii dalej niż imperium rzymskie. Jest niezwykle ciekawym kontrastem dla zwiedzania innych muzeów pozwalającym poznać szerszy kontekst kultury Włoch.

Muzeum Egipskie: Muzeum Egipskie poświęcone jest sztuce i kulturze starożytnego Egiptu. Wystawa obejmuje zbiory z okresu nawet 4000 lat p.n.e. do IV wieku naszej ery. W muzeum tym możemy zobaczyć typowe artefakty dla Egiptu takie jak rzeźby, wazy, papirusy czy sarkofagi.

Muzeum Chiaramonti: Kolejnym muzeum, które znajdziemy w Watykanie jest muzeum Chiarsmonti. Zlokalizowane jest w północnej części Watykanu w loggii pomiędzy Palazzetto di Belvedere i Pałacem Apostolskim.

Otwarto je dla publiczności w 1807 roku. Jego inicjatorem był papież Pius VII. Nazwa pochodzi od nazwiska rodu z którego wywodził się papież. Muzeum prezentuje zwiedzającym rzeźbę, posągi antyczne, a także greckie wazy.

Galeria Map: Jedną z najbardziej nietypowych galerii w muzeach watykańskich jest galeria map. Prezentuje ona kolekcję map dotyczących historycznie i geograficznie państwa Włoch, a także innych krajów i kontynentów.

Muzeum to będzie nie lada gratką dla osób interesujących się geografią oraz historią świata. Będzie też idealną odskocznią od sztuki wyższej oraz strzałem w dziesiątkę dla osób lubiących pragmatyczne artefakty.

Muzeum Sztuki Współczesnej: Z kolei jednym z najnowszych muzeów w Watykanie, które zostało otwarte w 1973 roku, jest Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdują się tam prace artystów z różnych epok i stylów. Znajdziemy tam obiekty związane z malarstwem, rzeźbą, grafikami, a także instalacje artystyczne.

Muzea watykańskie ogólnie scalone są w jedną instytucję, której działanie zapoczątkowano w 1506 roku, gromadząc pierwsze przedmioty. Oficjalnie zostało utworzone i udostępnione zwiedzającym w 1757 i nadal jest rozwijane.

Należy zatem wziąć pod uwagę, że Muzea Watykańskie składają się z kilkudziesięciu oddziałów, sekcji czy galerii podzielonych tematycznie, z których każda prezentuje światowe dzieła unikalne dla kultury ludzkości.

Vatican Museums
romas_ph / stock.adobe.com

Jak zwiedzać Muzea Watykańskie? Przydatne porady

Muza Watykańskie oferują ogromne bogactwa kulturowe dla zwiedzających niezależnie od ich upodobań, preferencji czy poziomu zaawansowania. Oprócz kwestii historycznych warto również mieć na uwadze względy praktyczne i odpowiednio przygotować się do ich zwiedzania. O czym zatem warto pomyśleć przed zwiedzaniem Muzeów Watykańskich?

Z racji tego, iż Muzea Watykańskie oferują gigantyczną liczbę placów, budynków, a także dzieł sztuki i kultury powinniśmy zaplanować jakie galerie chcemy odwiedzić. Pomoże to w lepszym zwiedzaniu i ułożeniu efektywnej trasy wycieczkowej. W ten sposób zwiedzimy więcej miejsc, przemierzając mniejszy dystans i oszczędzając wiele czasu.

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich może zająć nam wiele godzin. Powinniśmy zadbać o wygodny strój oraz obuwie. Mówiąc o stroju, warto postawić na wygodny, ale reprezentacyjny, gdyż możemy odwiedzać miejsca kultu religijnego. Nie powinniśmy ubierać się w szorty czy koszulki odsłaniające górne części ciała.

Korzystając z poszczególnych muzeów, powinniśmy skorzystać z audioprzewodników lub ustalić termin zwiedzania z przewodnikiem. Muzea Watykańskie mają do zaoferowania tak dużo, że warto przyswoić tę wiedzę w przyjazny i przystępny sposób. Przed wycieczką do muzeów w Watykanie możemy również poczytać informacje w sieci na temat konkretnych miejsc, które chcemy odwiedzić. Same bilety do muzeum, warto kupować przed przybyciem na miejsce online, gdyż w przeciwnym wypadku możemy stracić sporo czasu w kolejkach do kasy.

Przed wejściem do muzeum należy również pozostawić niebezpieczne przedmioty, a także płyny, które mogą stwarzać zagrożenie dla artefaktów i innych zwiedzających. Warto zatem uzupełnić płyny przed wejściem do muzeów i nie zabierać ze sobą zbędnych rzeczy.

Sunset view at St. Peters basilica in Vatican city
Davide Angelini / stock.adobe.com

Warto wiedzieć

Muzea Watykańskie to jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Rzymie, a zwiedzanie ich może zająć od kilku godzin do całego dnia. Aby zobaczyć wszystkie zbiory Muzeów Watykańskich, trzeba przygotować się na kilka-kilkanaście godzin zwiedzania.

Ceny biletów wstępu do Muzeów Watykańskich zależą od rodzaju biletu oraz od wieku zwiedzającego. Dla osób dorosłych bilety zaczynają się od 17 euro za bilet standardowy, a bilet wstępu z przewodnikiem kosztuje od 32 euro. Dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo, a osoby w wieku od 6 do 18 lat, studenci i osoby powyżej 65 roku życia mogą skorzystać ze zniżek.

Kup bilet przez internet

Do Muzeów Watykańskich można dojechać autobusem, tramwajem lub metrem. Najlepiej jest skorzystać z linii metra A i wysiąść na stacji „Cipro”, która znajduje się w pobliżu wejścia do muzeów. Można też skorzystać z jednego z wielu autobusów, które zatrzymują się w okolicy muzeów, np. linie 49, 492, 990, 991, 994.

Wejście do Muzeów Watykańskich jest bezpłatne w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z dużymi kolejami i tłumami zwiedzających. Warto też zauważyć, że w niektóre dni w roku, zwłaszcza w okresie świątecznym, wejście do muzeów jest zamykane wcześniej niż zwykle. Przed planowaną wizytą warto zatem sprawdzić godziny otwarcia i zamknięcia Muzeów Watykańskich na oficjalnej stronie internetowej.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]