Historia Seszeli

Historia Seszeli

Historia Seszeli nie jest długa, ponieważ przez wieki były bezludne. Jako pierwsi do wysp dotarli arabscy kupcy, jednak nie osiedlili się na archipelagu. Wyspy aż do XVIII wieku pozostawały niezamieszkiwane. Jedynymi „pomieszkującymi” byli piraci, dla których stanowiły idealną bazę do wypływania w morze, aby obrabować przepływające między Indiami a Madagaskarem statki.

Dopiero w XVIII wieku wyspy zostały zasiedlone przez Franzów, którzy sprowadzili ze sobą pierwszych niewolników, których liczba stale rosła. Wraz z rozwojem kolonii, do wysp zaczęli przypływać Brytyjczycy, którzy bez walk przejęli terytorium. W stolicy kraju, Victorii, do dziś znajduje się pozostałość po brytyjskich rządach, wieża zegarowa, będąca pomniejszoną kopią londyńskiego Big Bena. Wielka Brytania zniosła niewolnictwo w swoich koloniach w 1833 roku, czyniąc tych zamieszkujących wyspę wolnymi. Seszele uzyskały całkowitą niepodległość dopiero w 1976 roku.

Przez długi czas na terenie Seszeli mieszały się ze sobą różne kultury, kolory skóry czy języki. Obecnie są zamieszkiwane przez około 94 tysiące osób, w większości Kreoli. Jest to określenie członka społeczności ukształtowanej w wyniku wymieszania różnych ras – w tym wypadku najczęściej potomków białych, francuskich lub brytyjskich kolonizatorów z sprowadzonymi przez nich niewolnikami. Ze względu na swoje pochodzenie, mówi się o mieszące nawet 5 ras, z tego powodu Seszelczycy uchodzą za bardzo tolerancyjnych i nie uznających jakiejkolwiek dyskryminacji, również pod względem religijnym.

Za religię dominującą uznawany jest katolicyzm, wyznawany przez ok. 90% społeczeństwa, jednak współistnieje on na równych zasadach z hinduizmem i islamem. Mimo tej religijności, w 2016 roku na Seszelach została zalegalizowana możliwość zawierania związków homoseksualnych, dodatkowo jako naród, Seszelczycy bywają przesądni, a na wyspach krąży wiele legend o duchach.

Wakacje Seszele

Seszle, choć kojarzone głównie z ich bogatą historią, której ślady można dostrzec na każdym kroku, od dawna stanowią także jedno z najbardziej pożądanych miejsc na mapie luksusowego wypoczynku. Wyjątkowe plaże, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego oraz niepowtarzalna kultura czynią z tego miejsca prawdziwy raj na Ziemi. Historia Seszeli z pewnością dodaje uroku temu archipelagowi, tworząc unikalne połączenie przeszłości z współczesnością. Dla tych, którzy pragną połączyć podróż w czasie z luksusowym wypoczynkiem, wakacje Seszele to doskonała propozycja. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdą Państwo zdjęcia, ceny oraz opinie innych turystów. Odkryjcie magię Seszeli i pozwólcie, aby historia tego miejsca stała się częścią Waszej własnej opowieści.

More Reading

Post navigation